TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-10-20 - 2008-10-26

Конго останува да не’ вика Република Македонија

Форум - 26.10.2008

Постојаната мисија на Демократска Република Конго при ОН вчера испратила нота до македонското Министерство за надворешни работи во која потврдува дека нивната позиција во однос на името на Република Македонија останува непроменета. Двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година.

Најпознатата држава во светот

Утрински

Конго останува на уставното Република Македонија

Утрински

Конго одбил 100 тенкови и останал на уставното име

Вест

Конго останува на уставното име

Време

Н.Македонија А1 Телма Алсат-М Канал5 Дневник Канал5 Утрински

68 поврзани вести »

Вадење

Вечер Прес - 26.10.2008

"Не ми е што се коцкаш, ама лута сум кога се вадиш со коцката, и тогаш праиш највише зијан". Му рекла мајката на комарџијата. И, во право била. Проблемот е само што политиката не би требало да биде комар. Таа не се темели на коцкање, туку на проценка на можности и интереси, на сојузници и на градење во континуитет.

Прозборе „фотографот“ на автомобилот бомба

Време

Сведокот за атентатот врз Глигоров најверојатно од понеделник ќе се соочи со државниот обвинител

Канал5

МВР и Обвинителството на средба околу атентатот

Утрински

Агентот од ДБК отвора нова страница во истрагата

Н.Македонија

Н.Македонија А1 Дневник Утрински Утрински Дневник Време Утрински

63 поврзани вести »

Глобалната криза не треба да го спречи проширувањето на ЕУ на Балканот

Вечер Прес - 26.10.2008

Ниту проблемите со Лисабонскиот договор, ниту глобалната финансиска криза, не треба да го кочат проширувањето на Европската унија на Балканот, вели Еврокомесар за проширување Оли Рен. Тој во интервју за полскиот весник "Газета виброча", рекол дека кризата ги погодува сите. - Затоа не смееме од проширувањето да направиме жртвено јагне - изјавил Рен.

Европратениците разочарани од најавата на Оли Рен за Македонија

Утрински

Рен: Србија кандидат за членство во ЕУ до крајот на 2009 година

Вест

Рен:Финансиската криза не го кочи проширувањето на ЕУ на Балканот

Нетпрес

Рен: Србија - кандидат до крајот на 2009

А1

Алсат-М Телма Сител Кирилица Нетпрес Макфакс Утрински Утрински

51 поврзани вести »

Груевски не исклучи уште една средба со Црвенковски

Форум - 26.10.2008

Премирот Груевски не ја исклучува можноста одново да се сретне со Претседателот Бранко Црвенковски и со амбасадорот Никола Димитров, за уште еднаш да се дефинирата ставовите по последниот педлог за името од посредникот Нимиц „Очекувам на утрешната средба со заменикот помошник Државен секретар на САД, Стјуар Џонс , да биде соопштена американската позиција во однос на преговортие со Репулика ...

Решение за името ќе се постигне само преку политички консензус

Утрински

Пакетот на Нимиц дискретно се распакува

Време

Молк по средбата на државниот врв за предлозите на Нимиц

Утрински

Скопје го отфрла и последниот предлог на Нимиц

Нетпрес

Н.Македонија А1 А1 Канал5 Телма Алсат-М Дневник Утрински

46 поврзани вести »

„Струмица табак“не е дел од полициската и даночната акција за Бајруш Сејдиу.

Канал5 - 26.10.2008

Во врска со акцијата на полицијата и управата за јавни приходи во која се проверува финансиското работење на дистрибутерите на цигари за да се утврди дали некој од легалните дистрибутери продавал од лажните брендови на тобако- босот Бајруш Сејдиу, од „Струмица табак“ известуваат дека нивната фирма не е дел од полициската и даночната акција и дека не вршат дистрибуција на цигари.

На Бајруш му фатиле чек од 2 милиони евра!

Вечер Прес

Пронајден чек на Сејдиу од 2 милиони евра

А1

Точно се знаела работата на секој член во хиерархијата

Вест

Полициската истрага за мрежата на тобако босот Бајруш Сејдиу открива нови детали

Канал5

Форум Сител Н.Македонија А1 А1 Канал5 Време Вест

43 поврзани вести »

Сретко Калиниќ го убил Пуканиќ?

А1 - 26.10.2008

Полицијата го открила бројот на шасијата на моторот во кој била подметната бомбата, а кој се наоѓал пред автомобилот на Иво Пуканиќ во моментот на експлозијата, тврдат хрватските медиуми. Се претпоставува дека експлозивот од кој настрада Пуканиќ, бил скриен во мотор кој се наоѓал пред неговиот „Лексус“, но за тоа сеуште нема потврда од полицијата.

Медиумите во Србија го објавиле името на убиецот на Пуканиќ

Алсат-М

Загрепската полиција примила 51 дојава

Алсат-М

НАД 50 ЈАВУВАЊА ЗА МОЖЕН АТЕНТАТОР НА ПУКАНИЌ

Телма

Бројни пријави од граѓаните за можниот убиец на Пуканиќ

Макфакс

Нетпрес Макфакс Сител Нетпрес Вечер Прес А1 А1 Вест

56 поврзани вести »

Се топи разликата меѓу Обама и МекКејн

А1 - 26.10.2008

Предноста на кандидатот на демократите за претседател на САД Барак Обама пред неговиот републикански ривал Џон МекКејн се намали на пет проценти, покажува анкетата на Ројтерс/Си-СПАН/Зогби. Обама има поддршка од 49, а МекКејн од 44 отсто од анкетираните Американци. Според претходно објавените анкети, водството на Обама пред Меккејн изнесуваше и над 10 проценти.

Се топи разликата меѓу Обама и Меккејн

Канал5

Се намали разликата меѓу Обама и Меккејн

Алсат-М

СЕ "ТОПИ" ПРЕДНОСТА НА ОБАМА ПРЕД МЕККЕЈН

Телма

Обама пред „сигурна“ победа

Време

Утрински Н.Македонија BBC Алсат-М Канал5 Сител Макфакс А1

50 поврзани вести »

Парламентот даде виза за петтите уставни измени

Утрински - 24.10.2008

Парламентот даде виза за петтите уставни измени Парламентарците дадоа виза за новите, петти уставни измени. Владата е задолжена во рок од седум дена да подготви нацрт-амандмани, а клучната новина е намалувањето на цензусот од 50 на 40 отсто во вториот круг при изборот на претседател на државата.

Ќе се менува Уставот

Време

СОЦИЈАЛИСТИЧКАТА ПАРТИЈА ПРОТИВ МЕНУВАЊЕ НА ИМЕТО

Сител

Изгласани Уставните измени

Вечер Прес

Власта и опозицијата согласни околу цензусот

А1

Алсат-М Канал5 Алсат-М Сител Макфакс Макфакс Форум Макфакс

27 поврзани вести »

ИПАРД-фондовите на располагање в година

Време - 25.10.2008

Република Македонија и Европската комисија завчера потпишаа Секторска спогодба за ИПАРД-програмата што е дел од Инструментот за претпристапна помош за рурален развој. Документот во Брисел од име на македонската влада го потпиша вицепремиерот за европски прашања Ивица Боцевски, а од страна на ЕК директорот на Генералниот директорат за земјоделство и рурален развој Жан-Лук Демарти.

Боцевски на регионалната конференција на Рон Браун програмата

Нетпрес

Боцевски во Белград на конференција на Рон Браун Програмата

Кирилица

„Ипард“ програмата доби зелено светло

А1

Отворен патот за користење на ИПА-фондовите

Утрински

Сител Кирилица Алсат-М Алсат-М Канал5 Макфакс Нетпрес Сител

24 поврзани вести »

Кортни – Косово на пролет членка на ММФ и СБ

Алсат-М - 26.10.2008

Координаторот на програмата на Свеска банка за Косово, Брус Кортни, изрази надеж дека Косово следната пролет ќе стане членка на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) и Светска банка(СБ). Во интервјуто за „Слободна Европа“, Кортни вели дека Косово продолжило да постига економски раст од прогласувањето на независноста за 6%.

На северот на Косово распоредени 650 војници на Кфор

Алсат-М

НА СЕВЕРОТ ОД КОСОВО РАСПОРЕДЕНИ 6650

Телма

На северот на Косово распоредени 650 војници на Кфор

Нетпрес

Кортни – Косово на пролет членка на ММФ и СБ

Макфакс

Вечер Прес Сител Нетпрес Алсат-М Макфакс Нетпрес Вест Макфакс

32 поврзани вести »