TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-10-27 - 2008-11-02

САД го поддржуваат процесот за името

Дневник - 01.11.2008

САД го поддржуваат процесот за името. Официјален Вашингтон ќе продолжи да го поддржува процесот што посредникот Метју Нимиц го води за решавање на спорот за името меѓу Атина и Скопје, соопшти американскиот Стејт департмент. - Очигледно е дека ние сакаме да видиме решение на македонското прашање за името. Нимиц работи за надминување на разликите.

САД го поддржуваат Нимиц

А1

Бакојани ги нарече Американците саботери

Време

Вашингтон сака да види решение на спорот за името

Алсат-М

За Атина предлогот на Нимиц е проблематичен

Утрински

Нетпрес Макфакс Н.Македонија А1 Дневник Алсат-М Телма Дневник

86 поврзани вести »

Коалиција „Сонце“ се распаѓа?

А1 - 02.11.2008

Судбината на Коалицијата „Сонце“ ќе биде позната кон крајот на месецов, соопшти денеска лидерот на СДСМ, Заев. Партијата на Централен одбор ќе го разгледа однесувањето на помалите партнери и ќе одлучи дали воопшто да почне разговори со нив за заеднички настап на претседателските и локалните избори.

Проблеми во коалицијата „Сонце“

А1

Коалицијата на левиот блок пред растурање?

Утрински

Изборите според нови правила

Време

Пратениците ќе расправаат по преостанатите закони од 27-та собраниска седница

Нетпрес

Н.Македонија BBC Канал5 Дневник Утрински Дневник Време Вест

75 поврзани вести »

Буш ги повика Американците да гласаат

Алсат-М - 02.11.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш ги повика синоќа Американците да излезат на претседателските избори во вторник и оцени дека тие изборите се пример за новите демократии во светот. „Младите демократии, од Грузија и Украина до Авганистан и Ирак можат во САД да го побараат доказот дека самостојното управување може да опстане”, рече Буш во редовното радио обраќање до нацијата.

САД нема да ја менува политиката кон Балканот без разлика на претседателот

Алсат-М

Почна одбројувањето пред американските претседателски избори

Канал5

Буш ги повика Американците да гласаат

Макфакс

САД два дена пред изборите

Сител

Сител Р.С.Европа Утрински Време Алсат-М Канал5 Утрински Нетпрес

88 поврзани вести »

Косовскиот претседател во посета на Албанија

Сител - 02.11.2008

Сејдиу ќе има одвоени средби и со премиерот Сали Бериша, како и претседателката на парламентот Јозефина Топали. Тој ќе има обраќање и пред пратениците на албанскиот парламент, а ќе престојува и во градот Скадар, каде локалните авторитети ќе му го врачат призанието „почесен граѓанин“.

Во Струмица откриени 7,5 тони цигари со лажни бандероли

Утрински

Во Струмица запленети девет тони од цигарите на Сејдиу

А1

Попецов му ги плаќал во кеш цигарите на Сејдиу

А1

Останале без леб и без фудбал

Време

Канал5 Форум Сител Сител Макфакс Вечер Прес А1 Канал5

57 поврзани вести »

За убиството на Пуканиќ - 150.000 евра

А1 - 02.11.2008

За убиството на сопственикот на хрватскиот неделник „Национал“, Иво Пуканиќ и неговиот соработник Нико Фрањиќ се платени околу 150.000 евра, открила хрватската полицијата, објави денеска „Јутарњи лист“. Весникот наведува дека експерти од судска медицина откриле на местото на инцидентот ДНК од лице за кое се претпоставува дека ја активирало бомбата.

Нарачателите платиле 150.000 евра за убиството на Пуканиќ ?

Телма

Јутарњи лист - за убиството на Пуканиќ и неговиот соработник Нико Фрањиќ се платени околу 150.000 евра

Сител

Убиецот е Жељко Миловановиќ?

Вечер Прес

Атентаторот на Пуканиќ поранешен член на „црвените беретки“

А1

Дневник Утрински Дневник Време Телма Утрински Алсат-М Алсат-М

78 поврзани вести »

Франција ќе бара детали за воената парада во Солун

Утрински - 01.11.2008

Македонското МНР ги подготвува материјалите со кои ќе ги информира меѓународните институции. Американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер и неговиот француски колега Бернар Валеро вчера изјавија дека се информирани за скандирањето на грчките војници против Република Македонија за време на воената парада одржана во Солун.

Брисел глув за грчките наци-пароли

Дневник

САД решени да се најде решение

Време

ВЕЧЕР: Грчката амбасадорка во земјава нервозна што не добила протестна нота!

Нетпрес

ДНЕВНИК: Брисел глув за грчките наци-пароли

Нетпрес

Н.Македонија А1 А1 Канал5 Алсат-М Канал5 Канал5 Канал5

51 поврзани вести »

ЕВН почна акција за откривање на крадците на струја

Алсат-М - 02.11.2008

Екипите на ЕВН открија многу инветивни начини како граѓаните илегално се вклучувале во електричната мрежа. Се крадело од соседите, се приклучувало директно на далноводите, па се до приклучување на цели згради на незаконски начин. Низ цела Македонија постои значителен број на потрошувачи кои немаат ниту броила за електрична енергија.

ЕВН ќе ги легализира дивоприклучените корисници

Канал5

Стар Дојран 4 дена без вода поради долг за струја

Вест

Шуто Оризари блокирано - жителите протестираат против исклучувањето струја

Канал5

ЕВН им нуди шанса на крадците на струја

Утрински

Дневник Макфакс Н.Македонија Н.Македонија А1 Алсат-М Канал5 Време

75 поврзани вести »

МКЦК со повик за донирање 7,8 милиони долари за настраданите реони од земјотресот во Пакистан

Канал5 - 02.11.2008

Исламабад, 2 ноември (МИА) – Меѓународниот комитет на Црвениот крст повика за донирање 7,8 милиони долари за помош на назелението на Пакистан во реоните каде земјотресот во средата однесе 300 животи. Земјотресот погоди планински регион во државата што се наоѓа во близина на границата со Авганистан.

Пакистан: Осум загинати во самоубиствен бомбашки напад

Алсат-М

МКЦК со повик за донирање 7,8 милиони долари за настраданите реони од земјотресот во Пакистан

Сител

Исламабад: Командантот на трупите во Ирак и Авганистан во посета на Пакистан

Р.С.Европа

Црвениот крст бара седум милиони за Пакистан

Форум

Алсат-М Вест Р.С.Европа А1 А1 Канал5 Време Канал5

50 поврзани вести »

Изјавите на сведокот за атентатот Глигоров сè уште на проверка

Н.Македонија - 01.11.2008

- Ништо засега не можеме да соопштиме. Во текот на наредната недела ќе има известување за јавноста, откако ќе му го испратиме одговорот на обвинителот Шврговски - вели Иво Котевски, портпарол на МВР. Освен двете групи поранешни функционери кои жестоко се судрија по колумната на Фрчкоски, Слободан Богоевски, поранешен шеф на УБК и Павле Трајанов, поранешен министер за внатрешни работи од една и ...

Обвинителот ја чека истрагата на МВР за атентатот

Утрински

Удбашите ме клеветеа дека сум „татко на атентатот на Глигоров“

Н.Македонија

Паника меѓу ветераните во ДБК

Време

Кои се лицата од фотографиите на МВР

Форум

Дневник Време Вест Утрински Сител Форум Н.Македонија BBC

30 поврзани вести »

Финансиските извештаи на компаниите ги дигнаа акциите

Вечер Прес - 02.11.2008

Финансиските извештаи на компаниите ги дигнаа акциите. Карактеристика на Македонската берза за хартии од вредност во неделата што е зад нас е нискиот промет од 2,6 милиони евра. Спротивно на прометот, последниот берзански ден (во петокот), забележан е раст кај акциите на повеќе компании, меѓу кои и на хартиите од вредност на Уни Банка за околу 42 проценти, на Мермерен Комбинат од Прилеп за 33,33 ...

Пораст на МБИ10

Макфакс

Благ пораст кај речиси сите компании на Македонската берза, но прометот е се уште на многу ниско ниво

Нетпрес

Берза: Претпазливо тестирање на дното

Форум

Пад на индексот во Токио

Форум

Н.Македонија Утрински Утрински Време Р.С.Европа Макфакс Форум Н.Македонија

41 поврзани вести »