TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-03 до 2008-11-09

Американски пензионер купи 10.000 примероци од локален весник со веста за победата на Обама

Сител - 09.11.2008

Еден пензионер потроши 1.700 долари за 10 илјади примероци од локалниот весник по изборот на Барак Обама за претседател на САД, надевајќи се дека ќе има голема заработувачка доколку изданието стане колекционерска реткост. Шеесет и седум годишниот Томас Болдвин купил 10.000 копии од изданието на локалниот весник „Белингам хералд“ од денот по изборите.

Обама

Вечер

Обама: Потребен ни е план за спасување на средната класа

Нетпрес

Економската криза приоритет за Обама

А1

Обама стана и литературна ѕвезда

Време

Р.С.Европа Утрински Утрински Утрински Телма Дневник Дневник Дневник

263 поврзани вести »

Протоѓер: Време е Црвенковски да замине од политиката

Форум - 09.11.2008

По последните соопштенија од Кабинетот на Претседателот, преговорачот во спорот за името со Грција, Мартин Протоѓер ја продолжува преписката со Црвенковски. Тој смета дека Претседателот своето врќање во политиката го прави на штета државата.

Време е да запрете и да си одите од политиката

Вечер

Протоѓер му порача на Црвенковски да замине од политиката

А1

Пазар на инаетот

Време

Дезинформиравте од Њујорк

Вест

Утрински Дневник Н.Македонија Алсат-М Форум Сител Канал5 Нетпрес

99 поврзани вести »

Европските свидетелства во рацете на пратениците

Време - 08.11.2008

Ана Велјановска Пратениците од Социјалдемократскиот сојуз вчера поднесоа барање до прерседателот Трајко Вељаноски да се одржи посебна собраниска седница на која ќе се расправа за извештајот на ЕУ за напредокот на Македонија. Од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема ништо спорно во иницијативата на СДСМ, но, сепак, одлука за тоа дали ќе ја поддржат, ќе донесат откако ќе ја разгледаат.

Фуере повика на единство на политичкото раководство

Сител

Ако Македонија ги заврши сите зададени обврски , тогаш може да се надева на датум за преговори

Канал5

Фуере: Слободата не медиумите мора да биде целосно загарантирана

Канал5

Критики, но и оптимизам од Фуере

BBC

Време Вест Макфакс А1 А1 BBC BBC Утрински

50 поврзани вести »

Македонија е за компромис, но таква треба да биде и Грција

BBC - 06.11.2008

При денешната официјална посета на Хрватска, македонскиот претседател Бранко Црвенковски ја оцени 2008 како неуспешна година за Македонија бидејќи не е добиен датум за преговори со Европската Унија. Тој рече дека извештајот е објективен и дека Македонија не ги постигналан резултатите во најважните области.

Црвенковски: спремни сме за компромис за името

Форум

Резолуцијата усвоена, поделбите останаа

Утрински

За името не чекаат 40 пеколни дена

Време

Власта и опозицијата ја испеглаа резолуцијата за името

Вест

Утрински Утрински Дневник Дневник Н.Македонија Н.Македонија Форум Кирилица

43 поврзани вести »

Укинувањето на концесиските договори ни го обели образот

Вечер - 09.11.2008

Креаторите на извештајот на ЕК за Македонија посебно го истакнуваат прогресот што го направило регулаторното тело (АЕК) во носењето на впечатливи конкурентни мерки на заштита против операторите со значителна пазарна моќ". Македонија во областа на телекомуникациите во изминатава година направила значителен прогрес што се должи на донесените, од страна на Агенцијата за електронски комуникации ...

ТИ загрижен за корупцијата во земјите-кандидати за членство во ЕУ

Утрински

Транспаренси: Нема напредок против корупцијата

А1

Датум нема, за визи треба да почекаме

Време

Опозицијата критикува за Извештајот, власта жали

Утрински

Алсат-М Нетпрес Макфакс А1 Р.С.Европа Време Телма Дневник

34 поврзани вести »

Јеремиќ:Хрватска најголем поддржувач на Косово

Форум - 09.11.2008

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави дека Хрватска во меѓународната заедница е „најгласен поддржувач“ на косовската независност и за примена на планот на Марти Ахтисари Јеремиќ реагираше на изјавата на хрватскиот претседател Стипе Месиќ кој рече дека односите меѓу Хрватска и Србија се во застој и дека атмосферата во регионот потсетувала на раните 90-ти години на ...

Односите меѓу Хрватска и Србија на најниско ниво досега

Сител

Расте стоковата размена со Хрватска

А1

Месиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија стагнираат

А1

Црвенковски отвори Лекторат за македонски јазик во Риека

Утрински

Нетпрес Макфакс Макфакс Р.С.Европа Време Утрински Н.Македонија Нетпрес

31 поврзани вести »

ЕУ ќе го замени Лајчак во БиХ

Вест - 08.11.2008

БРИСЕЛ, 8 ноември - ЕУ се подготвува да ја преземе административната управа во БиХ, менувајќи го администраторот на Обединетите нации Мирослав Лајчак. "Сегашната статус кво состојба во БиХ е неодржлива и веројатно ќе остане таква, доколку меѓународната заедница не е подготвена да ги промени параметрите на своето присуство и одговор", се вели во документот на ЕУ, потпишан од високиот претставник ...

А што ќе направиме на следните избори?

Н.Македонија

Оли Рен обвинет за пречекорување на мандатот

Утрински

ЕУ потврди дека Солана и Рен ќе претстават документ за ситуацијата во БиХ

SETimes

Рен ја повика Турција да ги исполни обврските кон Кипар

SETimes

SETimes Кирилица Макфакс Вест Утрински Дневник Алсат-М SETimes

27 поврзани вести »

Разместувањето на руските ракети зависи од потезите на САД

Макфакс - 09.11.2008

Москва ќе продолжи со реализација на својот план за поставување ракети во близина на Полска само доколку Соединетите Американски Држави распоредат своја противракетна одбрана во Европа. Ова денеска го посочи заменик рускиот министер за надворешни работи, Александер Грушко, пренесуваат руските медиуми.

Русија подготвена за подобри односи со САД

А1

Медведев поднесува оставка, Путин се враќа во Кремљ

Време

Ракетите „Александар Македонски“ ќе ги штитат Русите

Утрински

Путин се враќа во Кремљ во 2009-та?

Н.Македонија

Кирилица Нетпрес А1 BBC Време Вест Утрински Телма

32 поврзани вести »

Развиените земји ќе влезат во негатива

Време - 08.11.2008

Првпат по Втората светска војна стопанствата на развиените земји во текот на цела една година ќе бележат негативна стапка во својот економски пораст и опаѓање на бруто националниот производ, оценија аналитичарите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

ММФ со полоша прогноза за глобалниот раст во 2009

Утрински

ММФ ја намали прогнозата за глобалниот економски раст

Дневник

ММФ со лоша прогноза за глобалниот раст во 2009 година

Алсат-М

ММФ со лоша прогноза за економијата

Форум

Макфакс Дневник Утрински Дневник Н.Македонија Сител А1 Време

32 поврзани вести »

Синот на Бин Ладен протеран од Египет

А1 - 09.11.2008

Египет денеска протера еден од синовите на лидерот на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, Омар, откако Шпанија одби да му даде политички азил и го протера во Египет. Мадрид вчера официјално ја отфрли молбата на Омар бин Ладен да му даде политички азил.

Каиро: Синот на Осама Бин Ладен депортиран од Египет

Р.С.Европа

Синот на Бин Ладен протеран од Египет

Алсат-М

Синот на Бин Ладен протеран од Египет

Канал5

Синот на бин Ладен протеран и од египет

Сител

Нетпрес Макфакс Време Утрински А1 Утрински Телма Алсат-М

31 поврзани вести »