TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Грција сигурна во своите аргументи

Утрински - 22.11.2008

Грција сигурна во своите аргументи. Атина – Грција не ја прекршила Привремената спогодба (со Македонија), тврди портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, Јоргос Кумуцакос. Ова е одговорот на портпаролот на новинарско прашање зошто Грција смета дека не ја прекршила спогодбата, кога Атина со документот презела обврска да не го попречува членството на Македонија во меѓународни ...

Добро испланиран драматичен заплет

Утрински

Советот пари вреди, но со тужба не се мери

Време

Кој навива за мечката?

Време

Не ги консултираме кадрите што сме ги испратиле во Хаг

Н.Македонија

А1 Дневник Утрински Алсат-М Време Дневник Макфакс Кирилица

133 поврзани вести »

Специјални систематски прегледи за жителите околу ОКТА

Вест - 23.11.2008

Жителите од шесте села што се наоѓаат во околината на нафтената индустрија ОКТА, ќе одат на специјални систематски прегледи за да се утврди дали и колкави се последиците по нивното здравје од загадувањето на животната средина. Ова вчера го најави министерот за здравство Бујар Османи, кој присуствуваше на едукативната работилница во Општина Чаир во рамките на кампањата "Надмудри го ракот - биди ...

Снемува бензин, „Окта“ се' уште под блокада

Утрински

„Окта“ моја, прејди на другиот!

Време

Блоката на ОКТА продолжува, ги загрозува и другите компании

Алсат-М

Прекин на производството во ОКТА по синоќешната хаварија

Канал5

Алсат-М Макфакс Алфа Сител Форум Н.Македонија А1 А1

65 поврзани вести »

Хилари Клинтон – американски државен секретар

А1 - 22.11.2008

Сенаторката од Њујорк Хилари Клинтон ја прифати понудата на новоизбраниот претседател на САД Барак Обама на функцијата државен секретар во новата американска администрација. „Таа е подготвена“, изјавил анонимен извор за “Њујорк тајмс“, додавајќи дека Клинтон ја донела одлуката по дополнителни разговори со Обама и неговите планови за надворешната политика.

Соседството на Обама, претворено во туристичка атркција

А1

Хилари Клинтон државен секретар по Денот на благодарноста

Утрински

Обама со масовен спектакл ќе ја превземе функцијата

Време

Обама ја поддржа кандидатурата на Чикаго за ЛОИ 2016. година

Алсат-М

Канал5 Форум Р.С.Европа Макфакс Макфакс Нетпрес Нетпрес Форум

83 поврзани вести »

Македонската економија пред колапс

Време - 22.11.2008

Состојбите во македонската економија се загрижувачки, а реалниот сектор веќе ги чувствува негативните последици од кризата, изјави вчера претседателот на државата Бранко Црвенковски на Регионалниот економски форум кој се одржува во Охрид. Тој укажа дека најпогодени се извозно ориентираните сектори, металургијата, градежништвото и текстилната индустрија, што ќе се одрази врз намалување на извозот.

Црвенковски: Состојбите во Македонската економија загрижувачки

А1

Црвенковски, од Охрид, бара од Владата и Народната банка да преземат итни мерки

Канал5

Црвенковски: Македонската економија во загрижувачка состојба

Алсат-М

Црвенковски: Состојбите во македонската економија се загрижувачки

Нетпрес

Макфакс Форум Утрински Дневник Утрински Утрински А1 Алсат-М

50 поврзани вести »

Солана оптимист за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 22.11.2008

Шефот за надворешна политика ЕУ Хавиер Солана, изјави дека се надева оти ЕУЛЕКС ќе се рапореди на кон крајот на декември. „Се надевам дека извештајот на Генералниот Секретар ќе се објави, што е можно побрзо, се надевам беќе идната недела “ , изјави Солана по средбата со првиот човек на ОН Бан Ки Мун.

Солана: Бан Ки Мун следната недела го поднесува извештајот за ЕУЛЕКС

Нетпрес

Тачи:Планот на Белград е мртов

Макфакс

Разговори на Браун со Сејдиу и Тачи за ЕУЛЕКС

А1

Разговори на Гордон Браун со косовскиот претседател Сејдиу и премиерот Тачи

Канал5

Нетпрес Кирилица Форум Нетпрес Макфакс Кирилица Форум А1

66 поврзани вести »

Лидерите од регионот повикаа на заедничка акција

Утрински - 22.11.2008

Голем буџет и непродуктивните расходи нема да ги намалат последиците. Александрија Стевковска Симон Илиевски ОХРИД - За да се превенира поголема регионална криза, нужно е да се преземат активни чекори од владите во регионот преку одмерен и таргетиран интервенционизам во најпогодените сектори, порача претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски на вчерашното обраќање на петтиот ...

Финансискиот сектор е стабилен, кризата ќе удри врз фирмите

Утрински

На Балканот му треба и политичка стабилност

Утрински

Кризата чука се' погласно

Утрински

Нè очекува битка со последиците од кризата

Н.Македонија

Н.Македонија А1 BBC Телма Канал5 Канал5 Алсат-М Дневник

62 поврзани вести »

Акцијата народна, бројките политички

Утрински - 21.11.2008

Македонските граѓани уште еднаш докажаа дека можат да бидат сложни ако ги поврзува добра идеја. Таков беше случајот и со Денот на дрвото, кој по втор пат успешно мобилизираше илјадници деца, млади и возрасни и на лошо време да излезат од дома и да покажат дека се грижат за својата иднина.

Ќе шумолат нови шест милиони дрвја

Дневник

Иднината засадена и навадена

Време

Македонија вчера повторно садеше дрвја

Утрински

Македонија садеше шест милиони дрвца

BBC

А1 BBC Утрински Дневник Канал5 Телма Канал5 Алсат-М

41 поврзани вести »

„Достоинство“: ДУИ го попречи законот за бранителите

Н.Македонија - 22.11.2008

Членовите на здружението на припадници на безбедносните сили „Достоинство“, поранешните резервисти, инвалидите од конфликтот во 2001 година и семејствата на загинатите и се лути на државата и разочарани од власта откако Собранието завчера не го усвои предлог-законот за припадниците на безбедносните сили. - Сите се лути и многу незадоволни.

Отфрлен законот за бранителите

Време

Законот за бранителите не помина во Собрание

Вест

МВР не ја коментира одлуката на Собранието да не го усвои Законот за бранителите

Канал5

Бранителите извисија за пензии и обесштетување

Утрински

Нетпрес Н.Македонија BBC А1 Телма Алсат-М Канал5 Канал5

37 поврзани вести »

Сомалиските пирати собрале 150 милиони долари откуп

Вест - 23.11.2008

НАЈРОБИ, 22 ноември (АП) - Сомалиските пирати собрале повеќе од 150 милиони долари откуп минатата година, соопшти вчера министерот за надворешни работи на Кенија, порачувајќи им на сопствениците на бродови да не плаќаат кога им се киднапирани бродовите.

Сомалиските пирати побарале 25 млн. долари за танкерот

Утрински

Обид за одземање на танкерот Сириус стар од пиратите

Форум

Пиратите „заработиле“ над 150 милиони долари

Н.Македонија

Заканата од пиратите е сериозна

Утрински

Време Алсат-М Вест Макфакс Н.Македонија BBC А1 Дневник

53 поврзани вести »

100 години-албанска азбука

А1 - 22.11.2008

Претседателот на владата, Никола Груевски, на стогодишнината од албанската азбука беше домаќин на премиерите на Албанија и Косово, Сали Бериша и Хашим Тачи. Повод за посетата на двајцата високи гости од соседството е вечерашното чествување на настанот. Поздравувајќи ги гостите на стогодишнината од албанската азбука, премиерот се обрати на албански јазик.

Свечена академија по повод денот на албанската азбука

Телма

Чествување на 100 години од Битолскиот конгрес

Алсат-М

Сто години од албанската азбука

Алсат-М

Свечена академја за сто години од унификацијата на албанската азбука

Алфа

Форум Макфакс BBC Утрински Алсат-М Алсат-М Канал5 А1

33 поврзани вести »