TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Сорос профитира на берзите и покрај кризата

Утрински - 19.11.2008

Вредноста на акциите со кои тргувал е зголемена на речиси 3,84 милијарди долари. ЊуЈорк - Финансиската криза ги направи очајни многу светски богаташи, бидејќи нивниот имот поради драстичниот пад на цената на акциите низ светот значително се намали. Сепак, ваквата ситуација не му попречи на американскиот бизнисмен од унгарско потекло Џорџ Сорос дополнително да се збогати, објавено е во Њујорк.

Светот зијан, Џорџ Сорос ќар

Дневник

Сорос се збогатил за време на финансиската криза

Н.Македонија

Џорџ Сорос добро се снаоѓа во глобалната финансиска криза

Алфа

Финансиската криза не го погоди Сорос

Форум

Макфакс Сител Кирилица

8 поврзани вести »

Се затвори „Макошпед“

Време - 22.11.2008

За 10.000 евра царински долг, царинската управа ја затвори шпедитерската компанија „Макошпед“. Во решението до кое дојде „Време“ стои дека е настанат царински долг заради неизвршување на транзитна постапка. „Макошпед“ вчера преку платен оглас во весниците ги информираше клиентите и јавноста дека нема повеќе да работи.

Макошпед затворен заради 10 илјади евра долг

А1

„Макошпед“ ја загуби дозволата за работа

А1

Царината му ја одзема работната дозвола на Макошпед

Алсат-М

Царината му ја одзеде дозволата за работа на „Макошпед“

Макфакс

Вечер Прес Н.Македонија А1

8 поврзани вести »

Македонија и Црна Гора немаат отворени политички прашања

Нетпрес - 21.11.2008

Македонија и Црна Гора немаат отворени политички прашања Претседателот Бранко Црвенковски денеска во Охрид во рамките на Регионалниот економски форум за Југоисточна Европа, оствари средба со претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ, кои што констатирале дека односите меѓу двете земји на политички план немаат отворени прашања, но и дека на економски план постои можност за интензивирање на ...

Црна Гора до Нова година кандидат за ЕУ

Форум

Македонија - Црна Гора 1:2

Алсат-М

Црна Гора : Македонија 2:1

Кирилица

Македонците ги сметаат Црногорците за најголеми пријатели

Нетпрес

Вечер Прес Нетпрес Утрински

8 поврзани вести »

Премиера на „Службогонци“ во прилепскиот театар

Утрински - 22.11.2008

Претставата во целост ја отсликува актуелната општествена и социјална ситуација во Македонија. Вечерва во 20 часот, на сцената на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, премиерно ќе биде изведена претставата „Службогонци“, работена според текстот на бугарскиот автор Иван Вазов, во режија на Софија Ристевска.

„Службогонци“на Ристевска

Време

Премиерна изведба на претставата „Службогонци“ од Иван Вазов

Алфа

Премиера на „Службогонци,“ во Прилеп

Н.Македонија

Премиера на "Службогонци" од Иван Вазов

Вест

Дневник Вечер Прес Форум

8 поврзани вести »

Судскиот процес за „Политковскаја“ одложен

А1 - 20.11.2008

Судскиот процес против три лица обвинети за убиството на новинарката Ана Политковскаја во 2006 година одложен е за 1 декември. Како причина за одложувањето на судењето се наведува зафатеноста на еден од адвокатите на обвинетите. Семејството на убиената руска новинарка одамна ги критикува судските власти дека го пролонгираат делото, за да му овозможат на извршителот да избега од земјата.

Судењето за убиството на новинарката Пилитковкаја зад затворени врати

Вест

Судењето за убиството на Политковскаја забрането за новинари

А1

Судење без новинари!

Вечер Прес

Почна судење за убиството на новинарката Политковскаја

Утрински

BBC Макфакс Форум

8 поврзани вести »

Неизвесен влезот на „Агрокор“ во Македонија

Утрински - 21.11.2008

Компанијата се жали дека се' уште не може да најде банка за финансирање на проектот, вреден 200 милиони евра. Маја Томиќ. Неизвесно е дали и кога ќе се реализираат проектите на хрватски „Агрокор“ во Македонија. Сомневањата се појавија откако деновиве хрватскиот портал „Бизнис“ ја објави информацијата дека компанијата не може да стартува со проектот поради тоа што подолго време не може да најде ...

Неизвесни инвестициите на „Агрокор“ во Македонија

Дневник

Инвестициите на „Агрокор“ во Македонија неизвесни

Утрински

Неизвесни инвестициите на „Агрокор“ во Македонија

А1

Неизвесни инвестициите на Агрокор во Македонија

Канал5

Нетпрес Алфа Макфакс

8 поврзани вести »

Изложба на Антовска во Њујорк

Дневник - 20.11.2008

Изложба на Антовска во Њујорк. Изложба на слики и фотографии од нашата уметница Олгица Антовска синоќа беше отворена во Македонскиот културно-информативен центар во Њујорк. На изложбата под наслов „Ескалации“ таа се претстави со масла на платно и со фотографии создадени во последните неколку години.

Нашите уметници го собраа светот на Менхетн

Вест

Македонската уметност во срцето на Њујорк

Дневник

Македонските уметници се претставија во Њујорк

Форум

Отворена изложбата “Современо македонско сликарство“во рамките на Денови на македонската култура во САД

Нетпрес

Н.Македонија Вест Форум

8 поврзани вести »

Во посета на бегалците во Конго

Утрински - 22.11.2008

Афлек вели дека првпат се заинтересирал за Конго, пред неколку години. Холивудскиот актер Бен Афлек се труди повеќе да го алармира светот за конфликтот во источно Конго, каде што 250.000 луѓе се раселени поради насилството. Афлек беше во оваа централноафриканска земја во текот на неделава, посетувајќи повеќе бегалски кампови, и се сретна со официјалните лица за помош на бегалците и експертите.

Нови мировници за судирот во Конго

BBC

Се засилува мировната мисија на ОН во Конго

Форум

Конго:Востаниците се повлекуваат

Алсат-М

Предлог-резолуција за зацврстување на мисијата на ОН во ДР Конго

Канал5

Алсат-М Нетпрес Утрински

8 поврзани вести »

Дела од Димче Николов на изложба во МСУ

Утрински - 18.11.2008

Прво поцелосно претставување на творештвото прекинато со смртта на авторот во 1998 година. Продолжувајќи со презентација на автори кои одиграле релевантна улога во развојот на ликовната мисла во Македонија, Музејот на современата уметност на изложба што вечерва ќе биде отворена во 20,30 часот, на публиката ќе и понуди графики и цртежи од Димче Николов (1953 -1998), создавани во периодот од 1975 ...

Ретроспектива на Димче Николов во Музејот на современата уметност

Дневник

Традиционална изложба на графики во ДЛУМ

Дневник

Графики од Димче Николов во Музеј на современа уметност

Вест

„ДЛУМ - Графика 2008“

Кирилица

Форум Вечер Прес Вечер Прес

8 поврзани вести »

700 милиони долари е трговскиот дефицит на Македонија со Русија

А1 - 20.11.2008

Поразителни бројки за економските релации меѓу Македонија и Русија. Трговскиот дефицит во размената со еден од најголемите пазари во светот надмина 700 милиони долари. Трендот на продлабочување кулминираше годинава поради агресивниот извоз на енергенски и машини од Русија во Македонија. Иако и земјава го зголеми извозот, тоа не беше доволно да се ублажи големиот дефицит.

Падот на еврото ќе ни го зголеми трговскиот дефицит

Дневник

Падот на еврото може да го зголеми трговскиот дефицит на Македонија

Макфакс

Трговскиот дефицит ќе го голтне развојот

Време

Дефицитот побрз од македонската економија

Утрински

Алсат-М Утрински Макфакс

8 поврзани вести »