TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Турција подготвена за договор со ММФ

Утрински - 21.11.2008

Турција подготвена за договор со ММФ. ИСТАНБУЛ – Турција е подготвена да постигне согласност за договор со Меѓународниот монетарен фонд, што ќе и' овозможи да повлече 20-40 милијарди долари од фондовите доколку биде потребно да се преброди глобална кредитна криза, изјави вчера извор од владејачката партија.

Анкара: Турција пред договор со ММФ за добивање 20 до 40 милијарди долари во случај на потреба

Р.С.Европа

Турција преговара со ММФ за заем до 40 милијарди долари

Макфакс

Исланд ќе добие помош

Алсат-М

Фарски Острови го спасија Исланд од банкрот

Дневник

Канал5 Канал5 Алсат-М Алфа Форум Сител Кирилица Р.С.Европа

25 поврзани вести »

Легализирање на проституцијата?

А1 - 22.11.2008

Последната акција за приведување уличните проститутки тешко дека ќе промени нешто. Како и во сите акции во изминатите десетина години, по успешната акција и по сликањето, проститутките како и секогаш ќе и се вратат на улицата. Иницијаторите за легализирање на најстариот занает повторно повикуваат дека тоа е единствениот начин да се стави ред во целиот бизнис.

Само една жена макро е во притвор, а против тројца МВР поднесе кривични пријави

Канал5

Студентка бара лица за дружење, без оглед на националноста.

Алфа

Приведени над 20 луѓе поврзани со проституција

А1

Приведени поголем број проститутки и макроа

Телма

Алсат-М Канал5 Сител Макфакс Кирилица Алфа Нетпрес Нетпрес

15 поврзани вести »

Љубе Бошкоски се сретнал со хрватскиот претседател Стипе Месиќ во Охрид

Канал5 - 22.11.2008

Љубе Бошкоски се сретнал со хрватскиот претседател Стипе Месиќ за време на вчерашниот претседателски форум во Охрид, дознава Канал 5. Средбата ја побарал Бошкоски и таа целосно била посветена на случајот „Раштански Лозја“ за кој во жупанискиот суд во Пула во февруари е закажан почеток на судски процес. Бошкоски потврди дека се сретнал со Месиќ, но не ја открива содржината на разговорот.

Месиќ: Бавно, но сигурно до Европа

Форум

Месиќ: Со тужбата политичкиот спор на Македонија и Грција станува правен

Алсат-М

Месиќ за македонската тужба против Грција

Макфакс

Месиќ:Грција има политичко,Македонија национално праш

Форум

Форум Алфа Сител Нетпрес Кирилица А1 Време Алсат-М

15 поврзани вести »

СДСМ бара политичка одговорност од Јанкуловска

А1 - 20.11.2008

СДСМ ја пофалија полициската акција „Пепел“, но во истовреме побараа политичка одговорност од врвот на МВР, како и премиерот Никола Груевски да ја повика на одговорност министерката Јанкуловска. „Директорот на бирото за јавна безбедност, ја информираше јавноста дека вработените во СВР Куманово, не учествувале ниту еден процент во акцијата „Пепел“.

СДСМ бара казни за сите од „Пепел“

Дневник

МВР: Акцијата е круна на борбата против тутунската мафија

Дневник

СДСМ и МВР разменија обвиненија за случајот "пепел"

Телма

Зошто нема одговорност за смената на раководството на СВР Куманово

Канал5

Канал5 Алсат-М Алсат-М Телма Нетпрес Нетпрес Форум Форум

15 поврзани вести »

Паркиралиштата ќе се бранат со жив штит

Време - 22.11.2008

Роза Петкова Со штрајк, протести и со жив штит, доколку биде потребно, синдикатите на осумте јавни градски претпријатија ќе ги бранат паркиралиштата со кои стопанисува „Градски паркинг“ ако градежната инспекција на Општина Центар повторно спроведе акција за отстранување на нивните рампи и наплатни куќарки.

Синдикатите го бранат „Градски паркинг“

Утрински

Градските претпријатија ќе ги бранат паркинзите?!

Вечер Прес

Војна за паркинзи

Утрински

Повторно рампа на паркингот кај „Треска“

Утрински

Вест Утрински Дневник Вест Н.Македонија А1 Вечер Прес Утрински

15 поврзани вести »

Рецесијата и домино ефект во македонската економија

Канал5 - 22.11.2008

Субвенции во извозот за малите и средни претпријатија за да се намали трговскиот дефицит и да се амортизираат влијанијата од рецесивните движења што ја тресат Европа, порачуваат бизнисмените. Најголем ефект од негативните економски трендови ќе ги почувствуваат токму фирмите кои се извозно ориентирани велат од бизнис коморите.

Сингапур- службено прва азиска држава во рецесија

Нетпрес

Рецесија

Дневник

Намалената побарувачка носи рецесија

Време

САД веќе се во рецесија?

Н.Македонија

Утрински Утрински Н.Македонија А1 BBC А1 А1 Алсат-М

22 поврзани вести »

Малите и средни претпријатија загорозени од глобалната криза

Алсат-М - 22.11.2008

Рецесијата и глобалната финансиска криза како домино ефект ќе ги погоди малите и средни претпријатија. Најголеми штети и загуби ќе претрпат извозно ориентираните претпријатија оценува претседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија Џемаил Даути.На денешното потпишување на договорите помеѓу Македонската развоја фондација и Стопанската комора на сецерозападна Македонија извозно ...

Компаниите повеќе да вложуваат во човечките ресурси

Утрински

Власта не се грижи за малите бизниси

Утрински

Малите и средни претпријатија да добијат подршка од Владата

Канал5

Самит за развој на човечки ресурси

Форум

Вечер Прес Утрински Време Форум Макфакс А1 Канал5 Канал5

21 поврзани вести »

Осомничениот воен лидер на ЕТА останува во притивор во Франција, покренато обвинение против него

Канал5 - 21.11.2008

Осомничениот воен лидер на баскиската сепаратистичка организација ЕТА Мигел де Гарикоиц Аспиазу Рубина, кој беше уапсен во понеделникот во Франција, беше обвинет денеска во Париз за раководење на терористичката група и оставен во притвор. Баскискиот воен лидер со прекар Чероки беше обвинет во текот на истрагата за убиството на двајца шпански припадници на граѓанската гардата во француското гратче ...

Обвинет лидерот на ЕТА

Алсат-М

Воениот шеф на ЕТА обвинет и притворен

Макфакс

Осомничениот воен лидер на ЕТА останува во притивор во Франција, покренато обвинение против него

Сител

Се очекува атентат во Шпанија по апсењето на „Чероки“

Макфакс

Вест Утрински Дневник Канал5 Време BBC А1 Канал5

21 поврзани вести »

Израел продолжува да го блокира појасот Газа

Нетпрес - 21.11.2008

Израел продолжува да го блокира појасот Газа, без разлика на меѓународната упатена порака за да се дозволи премин на хуманитарната помош. Како што пренесуваат светските медиуми според израелскиот министер за одбрана, одлуката за продолжување на блокадата на појасот Газа е поради продолжувањето на ракетните напади од страна на Палестина врз Израел.

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт и министерот за одбрана Ехид Барак во тајна посета на Јордан

Канал5

Светските медиуми протестираат поради забраната за влез во Газа

Алсат-М

Светските медиуми протестираат поради забраната за влез во Газа

Макфакс

Јорданскиот крал бара од Израел да не ја нападне Газа

Нетпрес

Вест Алсат-М Утрински Р.С.Европа Форум Р.С.Европа А1 Алсат-М

20 поврзани вести »

Нов пад на цената на нафтата

Утрински - 21.11.2008

Нов пад на цената на нафтата. Њујорк - Суровата нафта вчераутро на Берзата во Њујорк се намали под 53 долари за барел, што е најмала вредност за две години. Цената на американската лесна нафта на Њујоршката берза се намали за 92 центи на 52,70 долари за барел, додека на Меѓународната берза во Лондон европската нафта „брент“ истовремено поевтини за истата вредност и достигна цена од 50,80 долари ...

Забележано мало зголемување на цената на нафтата по падот на тригодишниот минимум

Канал5

Нов пад на цената на нафтата поради стравување од рецесија

А1

Акциите паѓаат, нафтата поевтинува

Време

Нов пад на Цената на Суровата нафта

Телма

Алсат-М Утрински Кирилица Сител Алсат-М Дневник Н.Македонија А1

20 поврзани вести »