TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Интернетот единствен прозорец кон ЕУ

Дневник - 20.11.2008

Интернетот единствен прозорец кон ЕУ. Македонските ученици знаат за ЕУ само од интернет и од книги, но тоа не треба да биде така. Недостигаат директни контакти, истакна вчера вицепремиерот Ивица Боцевски на дебатата во Инфо-центарот на ЕУ во Скопје.

Следните избори тест за Македонија

Дневник

Наредните избори пресудни за ЕУ

Утрински

90 отсто од македонците се за влез во ЕУ

Сител

Фуере и Тачи се за избори без инциденти

Н.Македонија

А1 Алфа BBC Алсат-М Канал5 Форум Кирилица

12 поврзани вести »

Повторно одложен случајот со малтретираните градежни работници

Канал5 - 19.11.2008

Судијата надлежен за хашкиот предмет Mалтретирани мавровски работници нема закажано датум кога ќе стартува судењето против пратеникот Хисен Џемаили и останатите обвинети за воено злосторство откако денеска не се одржа рочиштето затоа што Денот на дрвото е неработен.

Пратеникот Хисен Џемаили казнет со половина плата

Дневник

Обвинетиот пратеник Хисен Џемаили поканет на кафе во Собранието

Утрински

Платата на Џемаили ги скара пратениците

А1

Никако да стартува процесот за малтретираните мавровски работници

Канал5

Канал5 Алсат-М Форум Форум Алфа Сител Вечер Прес

12 поврзани вести »

Бранко Гапо беше филмски волшебник

Утрински - 21.11.2008

Во историјата Бранко Гапо ќе остане запаметен како еден од најплодните македонски синеасти. „Бранко Гапо, волшебник, сонувач, истражувач... Македонската кинематографија имаше среќа во своите пазуви да прими автор кој континуирано, без остаток, му припаѓаше на светот на подвижните слики, автор кој се однесуваше знаејќи дека да се фантазира значи да се истражува, да се истражува значи да се ...

Бранко Гапо беше волшебник

Дневник

Збогување со режисерот Бранко Гапо

Време

Замина македонскиот Фелини

Утрински

Режисерот Бранко Гапо замина во вечноста

Дневник

Вест А1 Алсат-М Телма Канал5 Сител Макфакс Форум

17 поврзани вести »

Голем страв во малите детски коски

Дневник - 20.11.2008

Во Македонија секоја година повеќе 1.000 деца стануваат жртви на полови напади, жртвите најчесто се на возраст меѓу 11 и 18 години, а најмногу од извршителите на овие кривични дела се родители, пријатели или соседи Во Македонија има 18.500 деца до 18 години што не одат на училиште. „Татко ми често ме тепа. Со кожен ремен, шлаканици, со тупаници... Ме удира секаде по телото.

Поддршка на децата-жртви на сексуално насилство

Дневник

Расте бројот на сексуално и економски малтретирани деца

Вест

Така не растат деца

Дневник

Светски ден за превенција од злоупотреба на децата

Алсат-М

Канал5 Нетпрес Форум Макфакс Алфа Вечер Прес

11 поврзани вести »

Дванаесетгодишниот сирак Марко се здоми

Вечер Прес - 21.11.2008

Високото и ладно Берово, деновиве се претвори во топол и безгрижен дом за пет дечиња без родители од Малешевијата, а на овој свечен настан присустуваше репортерската екипа на ВЕЧЕР. "Отпрвин не знаев никој, сега се привикнав, убаво ми е. Само не ме сликајте да не ме познаат другарчињата од улица", ова ни го кажа 12-годишниот Марко дисперзиран штитеник во Берово од домот за деца без родители од ...

Отворен прв мал групен дом за деца без родители

А1

Прв мал групен дом за деца без родителска грижа

Алсат-М

Во Берово ќе биде отворен првиот групен дом за деца од три до 18 годишна возраст

Канал5

Во Берово е отворен прв мал групен дом за деца без родители

Канал5

Дневник Канал5 Кирилица Макфакс Нетпрес Алфа

11 поврзани вести »

Носии и современи ракотворби во Чифте-амам

Утрински - 22.11.2008

На 70-ина штанда посетителите можат да ги погледнат производите на разните занаети. Уште денеска и утре од 10,30 часот до 19 односно до 17 часот може да се посети Базарот на стари и современи занаети во Чифте-амам што го организира Прокредит банка. На 70-тина штанда посетителите можат да ги погледнат производите на разните занаети од јоргани до македонски везови и носии.

Скопски ракотворци на Новогодишниот базар во Нирнберг

Дневник

Отворен базар на занаети

Време

Базар во Чифте амам

Дневник

Во Чифте-амам базар на стари и современи занаети

Утрински

Кирилица Форум Вечер Прес Вест Вечер Прес Н.Македонија

11 поврзани вести »

Игор Илиевски амбасадор во Чешка

Утрински - 19.11.2008

Игор Илиевски амбасадор во Чешка. Претседателот Бранко Црвенковски вчера потпиша указ за отповикување на Весна Борозан од должноста вонреден и ополномоштен амбасадор на Македонија во Чешката Република, со седиште во Виена.Борозан останува амбасадор во Австрија.

Треба да се пополнат празните амбасадорски места

Сител

Амбасадорските фотелји во пет амбасади фатија пајажина

Вечер Прес

Игор Илиевски нов амбасадор во Чешка

Н.Македонија

Игор Илиевски вонреден амбасадор во Чешка

А1

Алсат-М Канал5 Нетпрес Сител Форум Сител

11 поврзани вести »

Горди Македонци во Њујорк

Вест - 23.11.2008

Специјално од Њујорк: Марија Зафировска Грев е да се каже дека отворањето на Македонскиот филмски фестивал во Њујорк помина средно или, не дај Боже, лошо. Прексиноќа македонската кинематографија направи голем чекор кон светот, како што тоа го оцени публицистката од Америка, ангажирана од нашиот Филмски фонд, а во што се уверивме и ние, повеќе медиуми од Македонија.

Њујорчани бараат билет повеќе за нашите филмови

Време

Почна Фестивалот на македонски филм во Њујорк

Алфа

Фестивал на македонски филм во САД

Форум

Огромен интерес за македонскиот филм во САД

А1

Алсат-М Дневник Сител Н.Македонија Време Дневник Вечер Прес Форум

16 поврзани вести »

Ќе се дава под закуп 1557 хектари државно земјоделско земјиште

Канал5 - 22.11.2008

Министерството за земјоделство ќе дава под закуп 1557 хектари државно земјоделско земјиште во Битола, Охрид, Струга, Кичево Македонски Брод и Гостивар. Десет хектари е максималната површина која може да ја добие еден понудувач. Закупот ќе се врши на 30 години за подигање на долгогодишни насади и развој на рурален туризам, 15 години за ливади, 20 години за рибници и закуп до 50 години за подигање ...

Jавен оглас за 1.557 хектари државно земјоделско земјиште

Алфа

Добиле земја за украс

Време

Земјоделците бараат земја

А1

Медиумско-земјоделска војна со нејасни мотиви

Утрински

Дневник Утрински А1 Канал5 Вест Алсат-М Време Кирилица

16 поврзани вести »

„Галуп“: Најмногу Македонци сакаат да ја напуштат земјата

Н.Македонија - 19.11.2008

Македонците се втори во регионот кои веднаш по жителите на Албанија би сакале да ја напуштат земјата и да живеат на друго место. Најмногу Хрвати, дури 88 отсто сакаат да останат да живеат во својата земја. Ова се резултати што ги покажало истражувањето на Галуп Балкан Монитор претставено деновиве во Брисел.

Балканците без еуфорија за ЕУ

А1

Македонците незадоволни од животниот стандард

А1

Македонцитенајнезадоволни од стандардот

Дневник

На Балканот мала еуфорија околу ЕУ, според истражување

Канал5

Алсат-М Кирилица Нетпрес Алфа Р.С.Европа Форум Сител Алфа

15 поврзани вести »