TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Сцени од пеколот во Калифорнија

Утрински - 18.11.2008

Еден од пожарите што ја опустоши американската држава бил подметнат. САКРАМЕНТО - Еден од трите големи пожари кои беснеат во јужниот дел на Калифорнија изгледа е предизвикан од „човечки фактор“, изјави вчера портпаролот на државната противпожарна служба.

Калифорнија пламна како ќибрит

Дневник

Пеплосани илјадници куќи и приколки

Време

Изгореа над 1.000 куќи во Калифорнија, евакуирани над 50.000 луѓе

Вест

Четврти ден пожари во Калифорнија

А1

Време Вест Алсат-М Телма Алсат-М Утрински Канал5 Нетпрес

15 поврзани вести »

Повлекувањето на Британците од Ирак би можело да почне кон крајот на јануари 2009 година

Канал5 - 21.11.2008

Повлекувањето на првите британски војници од Ирак, што моментално се стационирани во базата покрај аеродромот во Басра, може да почне веќе кон крајот на јануари следната година, најави командантот на британските сили генерал Енди Салмон. Во изјава за „Дејли Телеграф“, како што јави дописникот на МИА од Лондон, генерал Салмон вели дека на 31 јануари во Басра се одржуваат „мошне значајни локални ...

Британците од Ирак би можеле да почнат со повлекување кон крајот на јануари 2009 година

Кирилица

„Вашингтон пост“:Во Ирак загинаа 4.200 Американци

Алсат-М

Од почетокот на војната во Ирак загинаа 4.200 Американци

Кирилица

„Вашингтон пост“: Од почетокот на војната во Ирак загинаа 4.200 Американци

Алфа

Р.С.Европа Алсат-М Канал5 Вест Утрински Р.С.Европа Сител Кирилица

15 поврзани вести »

Буш и Ху разговараа за севернокорејската нуклеарна програма

Алсат-М - 22.11.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш и шефот на кинеската држава Ху Џинтао разговараа за забрзување на процесот за елиминација на севернокорејската нуклеарна програма. Двајцата претседатели се сретнаа пред форумот за Економска соработка на Азиско-пацифичкиот регион (АПЕК), што се одржува во Лима.

Слика на Кастро на „Хсинхуа“

BBC

Кина и одобри на Куба кредит од 70 милиони долари и неповратна помош од 10 милиони долари

Канал5

Кина одобри кредит и неповратна помош за Куба

Кирилица

Кинескиот претседател го посетил Фидел Кастро

Нетпрес

Сител Форум Форум Алсат-М Канал5 Форум Р.С.Европа Вечер Прес

14 поврзани вести »

Еленовски: НСДП и СДСМ да се приклучат на СДУ

Н.Македонија - 22.11.2008

Лазар Еленовски, претседателот на Социјалдемократската унија (СДУ) вчера ги повика членовите на СДСМ и на НСДП да се приклучат кон неговата партија. Тој напомена дека СДУ ќе биде, пред сè, граѓанска партија што ќе настапува самостојно. - Наши основни принципи се во Македонија да градиме општество на еднакви можности и на социјална правда. СДУ ќе биде граѓанска партија и ќе настапува самостојно.

Еленовски: Отворени сме за незадоволните од СДСМ и од НСДП

Дневник

Еленовски ги промовираше насоките на Социјалдемократска унија

Канал5

Еленовски бара извинување од антикорупциската комисија

Н.Македонија

Еленовски бара јавно извинување од антикорупциска

Алсат-М

Канал5 Сител Алфа Н.Македонија

9 поврзани вести »

САД останува за Македонија во НАТО

Утрински - 21.11.2008

САД останува за Македонија во НАТО. ВАШИНГТОН - Белата куќа изрази разочараност од темпото со кое напредува членството на Македонија во НАТО, јави Гласот на Америка на македонски јазик. „Сметаме дека го заслужуваат тоа и ќе продолжиме да работиме на случајот“, кусо коментираше прексиноќа портпаролката Дејна Перино на прашање од грчки новинар кој имплицираше дека тужбата на Македонија против ...

Белата куќа смета оти Македонија заслужува членство во НАТО

Н.Македонија

Белата куќа: Македонија заслужува членство во НАТО

А1

Белата куќа смета дека Македонија заслужува членство во НАТО, ќе продолжи да работи на случајот

Алсат-М

Белата куќа смета дека Македонија заслужува членство во НАТО, и натаму ќе работи на случајот

Нетпрес

Кирилица Форум Алфа Сител

9 поврзани вести »

Чаир со најголем природен прираст

Н.Македонија - 21.11.2008

Зголемениот природен прираст во третиот квартал од годинава не е податок поради кој треба пребрзо да се радуваме. Вака од Државниот завод за статистика го коментираат податокот дека бројот на живородени деца во третиот квартал на 2008 година, во споредба со истиот период лани, е зголемен за осум проценти и изнесува 6.230 деца.

Зголемен природниот прираст на населението

Утрински

Зголемен природниот прираст на населението

Н.Македонија

Пари за бебе во Карпош, Кисела Вода, Центар и во Ѓорче Петров

Вест

Зголемен природниот прираст во Македонија

Алсат-М

Макфакс Алфа Сител Вечер Прес

9 поврзани вести »

Графитите на јавните објекти ќе станат минато

Утрински - 22.11.2008

Акцијата ќе трае се додека не се исчистат сите графити. Во дваесетина општини низ државава од вчера стартуваше акцијата за бришење графити, прва од таков тип која се реализира по иницијатива на ЗЕЛС. Акцијата има цел бришење на графитите од ѕидовите на јавните објекти и други згради, а истовремено и за подигање на јавната свест кај населението за чиста околина.

Почна чистката на графитите

Н.Македонија

Акција на ЗЕЛС за отстранување на графитите

Канал5

Акција за бришење графити во општините

Кирилица

Акција за бришење графити во општините

Сител

Вечер Прес Дневник Време Алсат-М

9 поврзани вести »

Македонија сама донесе одлука за тужба

А1 - 19.11.2008

Македонија самата донесе одлука да поднесе тужба пред Меѓународниот суд на правдата, реагираше портпаролот на Стејт департментот Шон Мекормак на прашање од грчки новинар за тоа дали имало комуникација или координација со САД пред македонската Влада да повлече таков потег. Според Мекормак, Македонија донесе сопствена одлука за која верува дека е во нејзин најдобар интерес.

Меккормак - САД не влијаеше на одлуката на Македонија

Телма

Мекормак: Македонија самата донесе одлука да поднесе тужба во Хаг

Алсат-М

Мекормак: Македонија самата одлучи да поднесе тужба во Хаг

Алфа

Мекормак - Македонија самата донесе одлука да поднесе тужба во хаг

Сител

Кирилица Форум Макфакс Нетпрес

9 поврзани вести »

Руската Дума одобри продолжување на мандатите

А1 - 21.11.2008

Долниот дом на руската Дума денеска на последно читање ги усвои предложените амандмани со кои мандатот на рускиот претседател се продолжува од четири на шест години, а мандатот на пратениците во Думата од четири на пет години. За амандманите гласаа 392 пратеници, а 57 беа против. Новиот закон нема да се применува на сегашниот мандат на претседателот и пратениците.

Руската Дума одобри продолжување на мандатот на претседателот и на пратениците

Канал5

Русија:Продолжен мандатот на претстедателот

Алсат-М

Москва: Законот за продолжување на претседателскиот мандат изгласан во долниот дом на парламентот

Р.С.Европа

Думата го усвои предлогот на Медведев

Форум

Вест Алсат-М Канал5 Кирилица Р.С.Европа Нетпрес Алфа Вечер Прес

13 поврзани вести »

Разорен земјотрес и силно цунами го чекаат Балканот

Форум - 20.11.2008

Повеќето балкански медиуми ја пренесуваат прогнозата на реномираното научно списание Geology . Споед неогивот напис, целиот регион на Балканот набрзо ми можел да биде погоден од серија разонорни земјотреси а исто така и целото јадранско крајбрежје да настрада од бројните цунами бранови што ќе уследат Изготвувачи на студијата се членовите на американско-хрватски истражувачки тим, кои се насочиле ...

На Балканот му се закануваат разорни земјотреси и силно цунами

Нетпрес

Силен земјотрес му се заканува на Балканот

Дневник

Балканскиот Полуостров може да биде погоден од силен земјотерс и цунами

Алсат-М

Двајца загинати и 37 повредени во земјотресите во Индонезија

Вест

Време Макфакс А1 Канал5 Алсат-М Форум Н.Македонија Н.Македонија

13 поврзани вести »