TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Грчкиот Парламент гласаше за помош на банкарскиот систем

Телма - 21.11.2008

Грчкиот Парламент по долги дискусии со мнозинство гласови го прифати нацрт законот за помош на банкарскиот сектор во условите на светската финансиска криза. Опозицијата гласаше против спасувачкиот план во висина од 28 милијарди евра, кој беше подготвен од Владата и одобрен од Европската комисија.

Грчкиот Парламент изгласа спасувачки план во висина од 28 милијарди евра за помош на банките

Канал5

Грчкиот Парламент изгласа спасувачки план во висина од 28 милијарди евра за помош на банките

Кирилица

Грчките банки го замрзнуваат проширувањето на Балканот

Нетпрес

Европската комисија го одобри планот за спас на грчките банки

Нетпрес

Макфакс Утрински Утрински Телма Канал5 Телма Канал5 Алфа

13 поврзани вести »

СДСМ самостојно на избори

А1 - 22.11.2008

СДСМ на изборите напролет ќе настапи самостојно. Централниот одбор на СДСМ попладнево не донесе одука со кои кандидати ќе истрча на престојните локални и претседателски избори. Договорено било само на 23 декември да се соопштат имињата на кандидатите за градоначалници од СДСМ во сите градови освен Скопје, а во февруари ќе бидат познати и кандидатите за скопски градоначалник, претседател на ...

СДСМ на локални избори оди самостојно

Алсат-М

СДСМ самостојно на локалните избори

Канал5

СДСМ на локалните избори оди сама

Форум

Заев: СДСМ ќе настапи самостојно на следните локални избори

Нетпрес

Р.С.Европа А1 Сител

8 поврзани вести »

Македонците најголеми потрошувачи на антибиотици

Дневник - 19.11.2008

Македонците најголеми потрошувачи на антибиотици. Антибиотиците се атомска бомба за организмот, а во Македонија се пијат трипати повеќе отколку во земјите на ЕУ. Тоа е предупредувачката порака по повод Европскиот ден за рационална употреба на антибиотиците - 18 Ноември.Поради прекумерната употреба, користа од нив е се' помала, предупреди министерот за здравство Бујар Османи.

Годишно пиеме 20 милиони евра во антибиотици

Н.Македонија

Зошто толку антибиотици во Македонија?

BBC

Нестручното користење на антибиотици е опасно

А1

Европски ден за рационално користење на антибиотици

Канал5

Сител Сител Вечер Прес

8 поврзани вести »

Македонците не се доволно информирани за интегративниот процес во ЕУ

Канал5 - 19.11.2008

Речиси 90% од граѓаните во земјава го поддржуваат македонското членство во ЕУ, но речиси исто толку и не знаат за интегративниот процес и за самата унија. Граѓаните треба да се информирани за да бидат прифатени сите постапки што се преземаат и приклучувањето во ЕУ да има успех на крајот, ова е пораката од дебатата што ја организираше претставништвото на ЕУ во земјава.

Боцевски на конференција за европски интеграции

Дневник

Боцевски во Загреб на Регионална конференција за европски интеграции

Алфа

Боцевски на “Регионалната конференција за европска интеграција“

Нетпрес

Боцевски во Загреб

Форум

Кирилица Нетпрес Сител

8 поврзани вести »

Уапсени германски агенти на Косово

А1 - 22.11.2008

Германските државјани уапсени на Косово се припадници на Германската тајна служба (БНД), објави приштинскиот весник “Експрес“. Весникот наведе дека станува збор за Роберт Колер (47), Андреас Брункен (41) и Андреас Јакел (41), додавајќи дека БНД признала оти тие се нејзини припадници. Сепак, агенцијата одби да ги обвини за бомбашкиот напад врз Меѓународната цивилна канцеларија во Приштина.

Уапсените Германци припадници на тајната служба

Телма

„Експрес“: Уапсените Германци се припадници на БНД

Алсат-М

Уапсени германски агенти на Косово

Макфакс

Германци во притвор за експлозијата во Приштина

А1

Алсат-М Дневник Макфакс Алсат-М Алсат-М Канал5 Нетпрес

12 поврзани вести »

Аплаузи и скандирања за "Фигаро се разведува"

Вест - 21.11.2008

Во Македонскиот народен театар прексиноќа премиерно беше изведена претставата "Фигаро се разведува" на германскиот автор Еден фон Хорват, во режија на младиот Куштрим Бектеши, кој првпат режира надвор од Албанскиот театар. МНТ не беше полн, но во публиката, сепак, имаше познати лица, режисери, актери и уметници.

Развод на класично добар начин

Н.Македонија

Премиера на „Фигаро се разведува“ на Куштрим Бектеши во МНТ

Канал5

Премиера на „Фигаро се разведува“ во МНТ

Алфа

Премиера на „Фигаро се разведува“ во МНТ

Кирилица

Вест Утрински Дневник Време А1 Форум Вечер Прес

12 поврзани вести »

Шведска го ратификува Лисабонскиот договор

Н.Македонија - 22.11.2008

Шведскиот парламент по долга расправа го ратификуваше Лисабонскиот договор, кој треба да ги реформира институциите на ЕУ. Со тоа Шведска стана 25-тата земја на ЕУ што го ратификуваше документот, кој за да стапи на сила мора да биде поддржан од сите 27 земји-членки на Унијата, јави АФП. За договорот се изјасниле 243 пратеници во шведскиот парламент, против биле 39, додека воздржани биле 13.

Шведска го ратификува Лисабонскиот договор

А1

Иднината на Лисабонскиот договор на ЕУ е во рацете на Ирска и Чешка

Алсат-М

Шведскиот Парламент го ратификува Лисабонскиот договор

Канал5

Шведска го ратификува Лисабонскиот договор

Макфакс

Сител Форум Дневник Нетпрес Макфакс Канал5 Нетпрес

12 поврзани вести »

Тутунарите си ги бараат ветените три денари од продадена кутија цигари

А1 - 22.11.2008

Тутунарите незадоволни од почетните откупни цени. Со откупот на „Басмакот“ и дел од типот „Прилеп“, веќе започна битолски „Сокомак“. Моментално просечна цена за „Басмакот“ се движи некаде околу 180 денари, што според тутунарите е премала. „Без разлика на ланското кревање на цените, просечната откупна цена се движи исто како лани, без разлика на зголемените животни трошоци“, изјави Николче ...

Тутунопроизводителите од Пелагонија бараат зголемување на ланските откупни цени

Канал5

Протест на европските тутунари

Алсат-М

Откупувачите на тутун нудат шест денари повисока цена од лани

Утрински

Државата ќе го пали нелегално произведениот тутун

Дневник

Н.Македонија Канал5 Канал5 Алсат-М Сител Форум Вечер Прес

12 поврзани вести »

Јапонски орден за Балабанов

Алсат-М - 19.11.2008

Почесниот генерален конзул на Јапонија во Македонија, Коста Балабанов синоќа во Скопје беше одликуван со Орден на изгрејсонце од јапонската Влада. Балабанов, кој веќе 15 години е конзул на Јапонија во Македонија, орденот го доби како заслуга за промовирањето на соработката помеѓу двете држави.

Врвно јапонско одликување за почесниот конзул Коста Балабанов

Дневник

Јапонски орден за Балабанов

Макфакс

Д-р Коста Балабанов со медал од јапонскиот цар

Вечер Прес

Работата на почесниот јапонски конзул во Македонија наградена со орден

Утрински

Кирилица Утрински Н.Македонија

8 поврзани вести »

Тодоровски: прашајте ме за успесите, а не за синдикатот

Н.Македонија - 22.11.2008

Зошто не пишувате за 99 добри работи што сум ги направил, а прашувате токму за некаков синдикат? Ова е одговорот на Кирил Тодоровски, градоначалникот на општината Аеродром, на прашањето каков е неговиот став во врска со одлуката на неговите вработени да формираат синдикална организација за, како што велат, да се заштитат од притисоците и да ги остварат своите работнички права.

Општинарите од Аеродром со синдикат ќе се бранат од градоначалникот

Н.Македонија

Синдикатот на протести, работниците дома

Утрински

Синдикат ќе ги брани општинарите од градоначалникот Тодоровски

Дневник

Синдикалците протестираа за своите права

Утрински

Дневник Дневник Канал5

8 поврзани вести »