TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Поголеми казни за прекршителите

Време - 22.11.2008

Министерството за економија и Државниот пазарен инспекторат подготвуваат измени во Законот за трговија со кои се зголемуваат казните за прекршителите. Измените ќе го достават до Владата на наредната седница. Досегашните казни изнесуваа до 5.000 евра, а со измените тие ќе се зголемат на 16.000 евра. Законот би предвидувал и казна до 21.000 евра ако прекршокот биде повторен.

Да се зголемат казните за непочитување на законот за трговија

А1

Фронтален напад

Утрински

„Фершпед“ пропадна во дупка

Време

Автопазарот ги кршел сите закони - Фершпед молчи

А1

Време А1 А1

8 поврзани вести »

Владата набавува нови компјутери, а старите стојат негибнати

Утрински - 18.11.2008

Се' уште е неизвесно кога конечно ќе се вклучат во наставни цели. Жаклина Хаџи-Зафирова. Владата не запира во своите грандиозни најави за масовни набавки на нови компјутери во училиштата. Ова и покрај тоа што и претходно набавените и поставени компјутери во училиштата стојат негибнати и се практично неупотребливи.

Публицитет без покритие

Утрински

Комисија ќе ги пребројува компјутерите во училиштата

А1

СДСМ ќе побара формирање на анкетна комисија за испитување на проектот „Компјутер за секое дете“

Канал5

СДСМ бара анкетна комисија за проектот "Компјутер за секое дете"

Телма

Дневник Форум Форум

8 поврзани вести »

Шестоодделенците се' уште без учебници

Утрински - 22.11.2008

Шестоодделенците се' уште без учебници. Новоименуваната директорка на Педагошката служба Надежда Узелац не знаеше да одговори за кои од учебници за шесто одделение се поднесени жалби, кои од нив не се избрани и кој ќе ја понесе одговорноста поради тоа што три месеци доцнат учебниците.

Узелац: Ќе се регулира учебникарската дејност

Н.Македонија

Полугодието минува без учебници

Дневник

Најава за бесплатни учебници идната година

Алсат-М

Шестооделенците најверојатно ќе останат без учебници до крајот на ова полугодие

Канал5

Форум Нетпрес Вечер Прес

8 поврзани вести »

Повторно американски напад врз пакистанска територија

Канал5 - 22.11.2008

Претставници на пакистанската разузнавачка агенција денеска соопштија дека најверојатно американска ракета убила петмина борци во северозападен Пакистан. Нападот е извршен во градот Али Хел, Северен Вазаристан при што е погодена куќа на локален командант во која имало и странци.

Бритаски милитант убиен во Пакистан

Алсат-М

Исламабад: Убиен главниот осомничен за заговор за бомбашки напад на авион на линија Лондон-Вашингтон

Р.С.Европа

Најмалку 10 загинати во бомбашки напад во Пакистан

Алсат-М

Исламабад: Најмалку десет лица загинале во бомбашки напад на погреб во Пакистан

Р.С.Европа

Алсат-М Вест Телма Канал5 Р.С.Европа Нетпрес

11 поврзани вести »

Италијанците ќе инвестирале кај нас и покрај рецесијата

Утрински - 20.11.2008

Според нив, глобалната криза може да се надмине само со продолжување на инвестициите. Група италијански бизнисмени сакаат да инвестираат во Македонија, а во таа нивна намера нема да ги спречи ниту фактот дека Италија е зафатена со виорот на финансиската криза, поради што неодамна прогласи и рецесија.

Италијанска бизнис делегација во посета на Македонија

Алсат-М

Италијански бизнисмени заинтересирани за инвестирање во Македонија

Алсат-М

И покрај рецесијата во Италија, бизнисмените нема да ги прекинат планираните инвестиции во земјава

Канал5

Италијански бизнисмени заинтересирани за инвестирање во Македонија

Канал5

Макфакс Сител Форум Вечер Прес Утрински Н.Македонија

11 поврзани вести »

Аца Чича и Пуфта - двојници на Младиќ

Вечер Прес - 21.11.2008

Претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љаиќ, вели дека снимката која е емитувана на сајтот на ЈУГ-прес не е тајна снимка од Ратко Младиќ, туку дека е друго лице: "Не станува збор за Младиќ, туку за човек од белградската населба Рипањ, кој навистина личи на Младиќ", соопшти Љаиќ.

Фото: Дали е ова Ратко Младиќ?

А1

Љајиќ: Личноста на фотографијата на сајтот на „ЈУГпрес“ не е Младиќ

А1

Српски профитери испраќаат лажни фотографии од Младиќ

Канал5

Лајиќ: Домашните профитери испраќаат лажни фотографии од Младиќ

Нетпрес

Алфа Форум Сител Вечер Прес Нетпрес Макфакс

11 поврзани вести »

Битолчани си го бараат радиото

Време - 20.11.2008

Битолчани се револтирани од затворањето на локалното радио што четири децении ги информираше за локалните проблеми и успеси. - Секојдневно слушавме вести на радио. Сега куќата ни е празна без информации. Срамота е ова што се случува и треба да им се помогне на луѓето кои работат таму, а со тоа и на сите битолчани. Деновиве не можеме да чуеме ниту една информација од Битола - вели една битолчанка.

Замолкна и Радио Битола

Дневник

Радио Битола ја прекина програмата

Утрински

Згаснува најстарата локална радиостаница во државава

Н.Македонија

Дали „Радио Битола“ ќе престане да постои?

А1

Канал5 Сител

7 поврзани вести »

Откази за 12 вработени во УЈП - Тетово

Утрински - 21.11.2008

Откази за 12 вработени во УЈП - Тетово. ТЕТОВО - Дванаесетмина вработени во УЈП - Тетово, припадници на албанската заедница, добија откази. Причина за отпуштањата бил неположен стручен испит. Заднината на отказите е реваншизам, обвинуваат отпуштените. Тие апелираат до раководството на Управата за јавни приходи да не потпаѓа под политичко влијание на ДУИ и бараат преиспитување на одлуката.

Даночници

Н.Македонија

Отпуштени 12 вработени во УЈП - Тетово

А1

Реакција на регионалната дирекција на УЈП во Тетово

Канал5

Група од 12 вработени во УЈП-Тетово избркани од работа

Макфакс

Форум Алфа

7 поврзани вести »

И дежурните лекари ќе препишуваат фондовски лекови

Утрински - 22.11.2008

И дежурните лекари ќе препишуваат фондовски лекови. На лекарите од дежурните служби, најверојатно, ќе им се врати правото да може да препишуваат лекови на товар на Фондот за здравствено осигурување. Ова вчера го најави министерот за здравство, Бујар Османи, како уште една мерка за надминување на хаосот во аптеките и ординациите на матичните лекари што се јави по строгата примена на институцијата ...

Дежурните лекари ќе даваат рецепти за лекови со сино картонче?

Н.Македонија

И дежурните лекари ќе даваат рецепти

Дневник

Тримесечни рецепти за хроничните болни

Вест

Хаосот со лековите ќе се решава со реклами и со „хроничен рецепт“

Утрински

Н.Македонија Алфа

7 поврзани вести »

Од џамија украдени 35 илјади евра

А1 - 20.11.2008

Непознати сторители провалиле во селската џамија во гостиварското село Градец и украле 35 илјади евра, информира СВР Тетово. Кражбата била заблежана вчера кога надлежниот свештеник дошол во џамијата на молитва и случајот го пријавил во полиција. Кражбата се случила ноќта меѓу 18-ти и 19-ти ноември.

Во гостиварско Градец украдени се 35.000 евра од џамијата

Канал5

Од џамија во градец украдени 35 илјади евра

Сител

Од џамија во Градец украдени 35 илјади евра

Кирилица

Од џамија украдени 35.000 евра

Нетпрес

Вечер Прес Дневник

7 поврзани вести »