TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-24 - 2008-11-30

Цветановски: Генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре

А1 - 30.11.2008

Генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре и ќе трае се додека не се изнајде прифатливо решение, изјави денеска претседателот на Синдикатот, Дојчин Цветановски. „Денеска имав разговор со претставник од Владата. Се обидовме и мислам дека се доближуваме полека до заемно прифатливо решение околу причините за генералниот штрајк, меѓутоа се уште не можам да кажам дека сме блиску или далеку од ...

И штрајкот продолжува и преговорите продолжуваат

Телма

Цветановски: Генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре

Алсат-М

Дојчин Цветановски на тајна средба во Владата

Канал5

Штрајкот пука на директорски шевови

Дневник

Сител Сител Форум Алфа Вечер Прес А1 Канал5 Канал5

234 поврзани вести »

Тадиќ: Мора да разговараме со Албанците

Канал5 - 30.11.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ во интервју за денешното издание на „Политика“ истакнува дека политиката што ја води Србија ја зацврстува државата на патот на европските интеграции. При тоа, посочува тој, не се откажуваме од одбраната на интегритетот на земјата ниту во еден меѓународен форум - од Европската унија до Обединетите нации.

Тадиќ: Ќе мора да разговараме со Албанците на Косово

Алсат-М

Идеите за враќање на српски војници на Косово дочекани како нова воена закана

Алсат-М

Тачи: Предлогот на Тадиќ е лош сон

Алсат-М

Косовскиот ветер носи неизвесност

Дневник

Дневник Вечер Прес А1 Алсат-М Утрински Дневник Алсат-М Време

134 поврзани вести »

Индискиот министер за внатрешни поднесе оставка

А1 - 30.11.2008

Министерот за внатрешни работи на Индија Шиврај Патил поднесе оставка поради морална одговорност за терористичките напади во кои беа убиени близу 200 луѓе. Неговото место ќе го заземе министерот за финансии. Во соопштението на коалициската влада предводена од Конгресната партија стои дека премиерот Манмохан Синг засега ќе го преземе раководењето со Министерството со финансии, но не се наведуваат ...

Министерот за полиција на Индија поднесе оставка

Телма

Се заоструваат односите меѓу Индија и Пакистан

Телма

Индискиот министер за внатрешни работи Патил поднесе оставка

Канал5

Министерот за внатрешни работи на Индија поднесе оставка

Алсат-М

Дневник Дневник Алфа Алфа Сител Макфакс Р.С.Европа А1

109 поврзани вести »

Продолжува потрагата по напаѓачите на „алфите“

Утрински - 29.11.2008

Полицијата поднесе кривични пријави против четири лица кои беа приведени поради поврзаност со нападот на „алфите“ кај ПМФ во Скопје, при што еден полицаец загина, а двајца беа повредени. Двајца скопјани, еден жител на Арачиново и едно лице од Куманово, ќе одговараат за изработка, поседување и тргување со оружје. На еден од пријавените скопјани, истражен судија му одреди притвор од 30 дена.

Убијците на „алфите“ како Худини

Време

Еден во притвор, другите на слобода

Вест

Потрагата по напаѓачите на полициските „Алфи“ продолжува

Канал5

МВР се поблиску до идентитетот на напаѓачите

Алфа

А1 А1 Време Вест Канал5 Време Алсат-М Нетпрес

58 поврзани вести »

Почна да се чисти каналот во селото Миладиновци

Утрински - 27.11.2008

Жителите ќе добиваат секојдневни извештаи за загадувањето од „Окта“. Сања Наумовска. Вчера почна да се чисти каналот во селото Миладиновци, во кој се испушташе загадена отпадна вода од рафинеријата „Окта“, за што во октомври таа доби прекршочна пријава. Чистењето на каналот во должина од пет километри треба да биде завршено за неколку дена.

Бесплатни лекарски прегледи на жителите од околината на „Окта“

Дневник

Блокадите запреа, бензинот протече

Н.Македонија

Тргнати барикадите кај „Окта“

Дневник

Камионите јуришаа кон „Окта“

Време

Време Вест Канал5 Канал5 Утрински Дневник Алфа Вечер Прес

62 поврзани вести »

Обама утре ќе ја назначи Клинтон

Алсат-М - 30.11.2008

Избраниот американски претседател Барак Обама се очекува утре за Државен секретар да ја назначи Хилари Клинтон. Официјалните лица на Демократската партија велат дека поранешниот претседател Бил Клинтон и го отворил патот за именување на функцијата Државен секретар при што се согласи да ги открие имињата на донаторите на неговата фондацијата за избегнување на конфликтот на интересите.

ВИДЕО: Обама официјално ќе ја предложи Хилари Клинтон за државен секретар на САД

Нетпрес

Обама ветува нов почеток штом стапи на должност

Канал5

Милибанд: Лондон сака да ги види плановите на Обама за Авганистан

Канал5

Обама ветува нов почеток штом стапи на должност

Кирилица

Канал5 Време Дневник Утрински Канал5 Кирилица Н.Македонија А1

51 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Костовски незаконски вработил 60 луѓе

А1 - 29.11.2008

Скопскиот градоначалник Трифун Костовски незаконски вработил 60 луѓе во градската управа, сите пријатели и негови блиски, обвини денеска ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија тврди дека Костовски не запрел тука, туку барал од директорите на јавните градски претпријатија и тие да вработуваат негови луѓе. Од градот ги отфрлаат обвинувањата.

Комбето на А1 останува на кејот

А1

ВМРО-ДМПНЕ го обвини Костовски за вработување свои луѓе

Канал5

Ќе видиме кој вози во пешачките зони

Дневник

Комби на А1 го брани кејот

Време

Нетпрес Сител А1 Време Н.Македонија А1 Време Утрински

34 поврзани вести »

Норвешки бизнисмени заинтересирани за македонскиот пазар

Н.Македонија - 27.11.2008

Бизнисмени од Норвешка се заинтересирани да инвестираат во Македонија. Претставници на неколку компании наскоро ќе ја посетат Македонија за да ги согледаат условите за бизнис. Ова на премиерот Никола Груевски му го најавиле норвешките стопанственици со кои тој се сретна во Осло, во рамки на дводневната посета на владината делегација на Кралството Норвешка.

Коњановски: Норвешка силно го поддржува членството на Македонија во НАТО

Канал5

Груевски- Разговорите за името продолжуваат

Утрински

Норвешка не' поддржа за тужбата во Хаг

Дневник

Коњановски: Норвешка ја поддржува Македонија за НАТО

Алсат-М

Време Кирилица Р.С.Европа Вечер Прес Н.Македонија А1 Алсат-М Канал5

32 поврзани вести »

ЕК: Визна либерализација почеток на 2009

А1 - 30.11.2008

Македонија очекува во почетокот на 2009 година Европската комисија да започне правна процедура во Советот на ЕУ за укинување на визниот режим кон Македонија. Европската комисија во „Оценката за имплементација на Патоказот за визна либерализација на Рeпублика Македонија", изнесе позитивно мислење за направените чекори во земјата.

Србија подготвена за визна либерализација

А1

Почеток на процесот за визна либерализација од 2009

Алсат-М

Позитивно мислење на ЕК во "Оценката за имплементација на Патоказот за визна либерализација на РМ“

Канал5

Процесот за визна либерализација може да почне

Дневник

Нетпрес Нетпрес Сител Макфакс Сител Алфа Макфакс Вечер Прес

31 поврзани вести »

Германија може да ја скрати помошта за Косово

Нетпрес - 30.11.2008

Поради задржувањето од неколку дена на тројцата агенти на Федералната разузнавачка служба на Германија, германската Влада може да ја скрати помошта за Косово, пренесува АФП. Се уште не е решено, но “се размислува“ изјавил извор упатен во ситуацијата. Германскиот весник “Вел ам Зонтаг“ објавува дека ќе се разгледува и за скратување во сферата на одбраната.

Меѓународниот суд во Приштина ги ослободи тројцата Германци

Алсат-М

Германците уапсени во Косово биле агенти на БНД

Утрински

Тројцата Германци го напуштија Косово

Нетпрес

Укинат притворот за тројцата Германци осомничени за поставување бомба

Макфакс

Н.Македонија А1 А1 Телма Алсат-М Форум Нетпрес А1

45 поврзани вести »