TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-12-01 до 2008-12-07

СОНК подготви кривични пријави

Алфа - 07.12.2008

Градоначалници, директори и просветни инспектори на листата за кривични тужби на СОНК. Секој што ја злоупотребил службената должност, и за кој имаме докази дека вршел притисок врз наставниците и врз членивите на Синдикатот за време на штрајкот ќе добие кривична пријави, вели за Алфа претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски.

СОНК бара смена на директори

Време

Карактерот на власта

Утрински

Како стари стрини. . !

Време

Премиерот ги победи учителите

Утрински

Утрински Дневник Сител Вечер Време Вест Утрински Утрински

100 поврзани вести »

Приштина: Најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Р.С.Европа - 07.12.2008

Шефот на Меѓунардоната цивилна канцеларија и висок претставник на ЕУ на Косово Питер Фејт изјави денеска дека во вторник 9 декември кога Еулекс ќе почне со работа, „реалноста на теренот ќе се измени“ и оти сега е најважно распоредување на мисијата на целата територија на Косово.

Фејт: Најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Алсат-М

УНМИК:Се е подготвено за ЕУЛЕКС

Алсат-М

Фејт: Најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Канал5

Фејт - најважно е Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Сител

Нетпрес Вест Утрински Алфа Алсат-М Канал5 Сител А1

125 поврзани вести »

Oпштината, војската и населението ги расчистија наносите од песок и кал на улиците во Радовиш

Канал5 - 07.12.2008

Три дена по големото невреме, во Радовиш, општината, војската и населението ги расчистија наносите од песок и кал на улиците во центарот на градот, соопшти локалниот Центар за управување со кризи. Во станбените згради и индустриските објекти водата е испумпана, а делумно е санирана и канализациската мрежа. Општината Радовиш отвори донаторска сметка за помош. Се уште трае потрагата по исчезнатиот жител на селото Дедино, Александар Трајков.

Исчезнатот од Конче пронајден мртов

А1

Водата за пиење неисправна, електричната мрежа кревка

А1

Радовиш како прегазен од цунами

Време

Скопје: Итна помош за санирање на штетите во Радовиш, Виница и Прилеп

Р.С.Европа

Утрински Утрински Телма Телма Форум Форум Н.Македонија Н.Македонија

63 поврзани вести »

Пратениците ги караа амбасадорите

Време - 06.12.2008

И пратениците, невладините организации, играорците и уметниците мака мачат при вадење шенген-визи, покажа неформалното гласање што вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски го организираше на седницата на ...

Франција сака што поскоро да патуваме без визи

Н.Македонија

Македонија очекува укинување на визите во 2009. година

А1

Валеро најави укинување на визите

Форум

Македонија очекува безвизен режим со ЕУ во 2009

Дневник

Канал5 Сител Канал5 Вечер Време Утрински Дневник Н.Македонија

56 поврзани вести »

Црна Гора и БиХ пристапија во Јадранската повелба на НАТО

SETimes - 07.12.2008

Црна Гора и БиХ пристапија во Јадранската повелба на НАТО 05/12/2008. ХЕЛСИНКИ, Финска -- Црна Гора и Босна и Херцеговина (БиХ) во четвртокот (4-ти декември) пристапија во т.н. Јадранска повелба на НАТО аспиранти, механизам за соработка инициран од САД во 2003 година. Двете земји станаа официјални членки на иницијативата за партнерство на церемонијата во Хелсинки на маргините од годишниот состанок на министрите за надворешни работи на ОБСЕ.

Во Хелсинки средба Милошоски - Фрид

Утрински

Милошоски: Грција, претседавачот на ОБСЕ, да не се плаши од соседот

Н.Македонија

Хелсинки: Продолжува министерскиот состанок на ОБСЕ

Р.С.Европа

Милошоски- Во НАТО на достоинствен начин

Утрински

Дневник Алфа Алсат-М Форум Алсат-М Канал5 Кирилица Канал5

38 поврзани вести »

Доживотна пензија за Ракометарките ако освојат медал

Телма - 07.12.2008

Македонските ракометарки ќе добијат спортско признание, доживотна пензија доколку освојат медал (златен,сребрен или бронзен) на Европското првенство. Ракометарките по вчерашната победа над Србија успеаја да се пласираат во вториот круг на ЕП и ќе добијат по 10.000 илјади евра за секоја наредна победа во овој круг.

Прием по повод пласманот на македонската репрезентација на ЕП

Алсат-М

АМС им честиташе на ракометарките за досегашниот успех на Европското првенство

Нетпрес

Македонските ракометарки за освоен медал со доживотна пензија

Макфакс

ЕП:Против Србија од нула

Алсат-М

Алсат-М Р.С.Европа Утрински Макфакс Вест Алсат-М Алсат-М Н.Македонија

37 поврзани вести »

Замагленост

Време - 04.12.2008

Нешто смрди околу сведокот на професорот Љубомир Фрчкоски, кој наводно тврдел дека високи инстанци од ДБК се вмешани во атентатот врз првиот македонски претседател Киро Глигоров. Поранешниот вработен во седмата управа на МВР (една канцеларија со најсовремени работи за прислушување) се излажал и себеси и Јавното обвинителство и професорот од Правен, а богами и целата јавност.

Атентатот останува мистерија

Утрински

Се тресеше гората...

Утрински

Трајанов: Фрчкоски и нанесе огромна штета на државата

Н.Македонија

Херпих: Лично му ги предадов фотографиите на Фрчкоски

Н.Македонија

А1 Време Вест Утрински Дневник Н.Македонија Н.Македонија Форум

35 поврзани вести »

Министрите на НАТО предложија партнерски акционен план со Србија

SETimes - 07.12.2008

Министрите на НАТО предложија партнерски акционен план со Србија 05/12/2008. БРИСЕЛ, Белгија -- Министрите за надворешни работи и одбрана на НАТО подготвија акционен план за Партнерство за мир, за проширување на соработката со Србија, објавија медиумите во четвртокот (4-ти декември).

Приоритети

Време

Вокер: Во НАТО откако ќе се реши спорот со името

А1

Вашингтон: Покана за Македонија во НАТО по решавањето на спорот со името, изјави Курт Вокер

Р.С.Европа

Македонија е подготвена за НАТО, но да се реши името

Форум

Алсат-М Дневник Макфакс Време Утрински Утрински Н.Македонија SETimes

51 поврзани вести »