TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-12-01 до 2008-12-07

Италија потпиша енергетски договори со Албанија вредни милијарди евра

SETimes - 04.12.2008

Италија потпиша енергетски договори со Албанија вредни милијарди евра 03/12/2008. ТИРАНА, Албанија -- Премиерот Сали Бериша и неговиот италијански колега во посета на земјата, Силвио Берлускони, присуствуваа ...

Берлускони (ќе) менува уредници

Вечер

Силвио Берлускони воведува порноданок

Време

Италија ќе вложи 2,5 млрд. евра во Албанија

Утрински

Берлускони сака да воведе порноданок

Дневник

Н.Македонија А1 Време Алсат-М Алсат-М Нетпрес Макфакс Макфакс

16 поврзани вести »

Пристигна владината нафта

А1 - 07.12.2008

Бензинските пумпи утре ќе добијат дизел гориво. Државните резерви ќе се дистрибуираат до сите станици. Кризата ќе се надмине - тврдат од Владата. „Доколку Владата процени дека периодот којшто би го покрил ова премостување со стоковите резерви, затоа што и тоа има свој лимит, е подолг од она што во моментот ќе оцениме, дали ќе предложи друго адекватно решение“, изјави Трајко Славевски, министер за финансии.

Владата дозволи ОКТА да ги користи државните резерви на дизел гориво

Алфа

Јакимовски:Се покажа штетноста на договорот со ОКТА

Алсат-М

Дизел се уште нема, државата ќе интервенира од утре

Алфа

Окта од утре ке почне да ги дистрибуира државните резерви

Канал5

А1 А1 Алсат-М Време Алфа Дневник Утрински Алфа

16 поврзани вести »

Метли и жонглери за Денот на волонтерите

Н.Македонија - 06.12.2008

Со манифестации на плоштадот „Македонија“ и со две акции за чистење вчера беше одбележан Меѓународниот ден на волонтерите. Волонтерскиот центар се претстави на плоштадот со мотото „Застанете за момент и ...

Црвен крст со стратегија и за волонтерството

Утрински

Одбележување на Светскиот ден на волонтерите

Алфа

Светски ден на волонтерите - 5 декември

Кирилица

Одбележување на Светскиот ден на волонтерите - 5 декември

Канал5

Вечер Нетпрес Вечер Вечер Форум

10 поврзани вести »

Силувани две тинејџерки

Време - 02.12.2008

Две 13-годишни девојчиња од Кочани и од Кавадарци биле силувани викендов. Двајцата силувачи заработиле по 30 дена притвор и кривични пријави за полов напад врз дете. Едната тинејџерка била силувана во саботата, кога 20-годишниот И.Т. од штипското село Козјак, со ветување дека ќе склучи брак со 13-годишното девојче, со нејзина согласност ја однел во неговиот дом, каде што имале сексуални односи.

Ја обљубил пред очите на децата

Време

Ја силувал пред децата

Вест

Силувани мајка и две малолетнички

Утрински

Силувал жена пред нејзините деца

Дневник

Дневник Н.Македонија А1 А1 Форум Канал5 Сител Канал5

15 поврзани вести »

Се тенчат сметките во банките

Време - 06.12.2008

Наталија Томовска Кризата влезе во банкарскиот сектор. Банките имаат се помалку пари за да ги пласираат на своите клиенти за разлика од летово, кога кредитирањето беше во рекорден пораст.

Банките ги репрограмираат кредитите на фирмите

Вест

Бизнисмените бараат кредитирањето да не секне

Утрински

Банкарите ќе продолжат со кредитирање на стопанствениците

Сител

Банкарскиот сектор е стабилен

А1

Време Дневник Форум Алфа Алсат-М Канал5 Вечер А1

15 поврзани вести »

Собранието треба да ја продолжи 33-та седница

Канал5 - 04.12.2008

Предлог-одлуката за именување на претседател, потпретседател и членови на Државната изборна комисија е на дневен ред на денешното продолжение на 33-та собраниска седница. Пред пратениците ќе се најде и интерпелацијата за работата на претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Алексадар Николовски, како и измени и дополнувања на дваесетина закони од економската сфера ...

Собранието треба да ја продолжи 33-та седница

Сител

Собранието треба да ја продолжи 33-та седница

Кирилица

Продолжение на триесет и третата собраниска седница

Нетпрес

Собранието на Македонија ќе ја продолжи 28-та седница

Сител

Кирилица Кирилица Нетпрес Кирилица Кирилица

10 поврзани вести »

Седум кривични за проститутките

Време - 04.12.2008

Седум девојки и жени осомничени за проституција, од 25-те што беа приведени како дел од акцијата „Улична проституција“, заработија кривична пријава за пренесување заразна болест. Од медицинските наоди било потврдено дека тие се носители на вирусот на хепатитис Ц, заразна болест што се пренесува преку сексуален контакт, крв или преку секрет на заразеното лице, информира вчера полицијата.

Седум од проститутките боледуваат од хепатит Ц.

Вест

Седум проститутки биле заразени од хепатитис Ц

Утрински

Проститутките ќе лежат, ама во затвор

Дневник

Приведените дами на ноќта заразени со хепатитис Ц

Н.Македонија

А1 Вест Дневник Форум Канал5 Кирилица Сител Канал5

15 поврзани вести »

Повреден 22-годишник во тепачка во Куманово

Сител - 06.12.2008

Едно лице е потешко повредено во тепачка меѓу две групи, што се случила утрово околу 4.15 часот на улицата „Ѓорче Петров“ во кумановската населба Карпош. Тепачката настанала по кратка вербална расправија меѓу 28-годишниот М.Н. и 26-годишниот М.М. кои се скарале за девојка. Со М.Н. бил неговиот брат С.Н.(1986) и 30-годишниот И.М. Во другата група биле двајца браќа на М.М - 29-годишниот Д.М и 23-годишниот Д.М.

Двајца мртви во масовна тепачка за девојка

Време

Двајца убиени во масовна тепачка во Белград

Н.Македонија

Две жртви при масовна тепачка во Белград

А1

Белград - две момчиња ги загубија животите во тепачка за девојка

Телма

Алсат-М Алфа Сител Канал5 Кирилица Вечер Нетпрес Макфакс

14 поврзани вести »

Владата не го дава фиксниот девизен курс

Време - 04.12.2008

Весна Дамчевска Нема шанси да се наруши стабилноста на денарот, уверува министерот за финансии Трајко Славески по оценката на агенцијата „Стандард енд пурс“ дека е можно намалување на кредитниот рејтинг на денарот од стабилен во негативен. - Ако треба, Народна банка два или три месеци ќе продава девизи на пазарот, со што ќе го повлекува денарот од промет и нема да дозволи намалување на неговата ...

Ќе тропне ли на врата девалвацијата?

Утрински

Се намалуваат цaрините за петстотини производи

Форум

Збогум стабилност!

Време

Увозот ќе ни ја закопа економијата

Време

Утрински Утрински Дневник Кирилица Сител Нетпрес Макфакс Канал5

14 поврзани вести »