TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-02-11 до 2008-02-17

Во Скопје со истрели прославена независноста на Косово

А1 - 17.02.2008

Со истрели од огнено оружје од сите страни, еуфорично, Албанците во Скопје пред споменикот на Скендербег во Старата скопска чаршија ја дочекаа независноста на Косово. На прославата, која ја организираше ДУИ, лидерот на партијата Али Ахмети побара македонската Влада да го признае Косово.

ЕУ поделена околу Косово

А1

На Блаце изостанаа гужвите

А1

Голем концерт во Тетово за Косово

А1

Пристигна првиот контингент на ЕУЛЕКС

А1

А1 А1 А1 А1 А1 А1 А1 Канал5

144 поврзани вести »

Државниот врв разговараше за името, Косово и НАТО

А1 - 16.02.2008

На денот кога пред 13 години Грција воведе економско ембарго и ја затвори границата со Македонија државниот врв на консултации. На состанокот меѓу Претседателот, Премиерот, министерот за надворешни работи и преговарачот Димитров претежно се разговарало за проблемот со името, но и за независноста на ...

Сега се' е во рацете на Метју Нимиц

Утрински

Македонија е подготвена за обврските во НАТО

Дневник

Грција посакува „Нова Република Македонија“ за сите

Дневник

Решение за името е визата за НАТО и ЕУ

Вечер

А1 А1 Вест Време Вест Утрински Утрински Утрински

49 поврзани вести »

Македонските енергетски власти се мобилизираа

А1 - 17.02.2008

Албанија почна да извезува струја на Косово веднаш откако покраината прогласи независнот, јавија медиумите во Тирана. Белград се закани со економска блокада на Косово, а закана упати и до Албанија, ако продолжи да му извезува струја.

Грција ќе не спасува со струја

Време

Законот за енергетика не нуди фер натпревар

Утрински

Со популизам се одржува ниска цената на струјата

Дневник

Фени - најголем потрошувач на струја во земјава

Вечер

Канал5 А1 Време Утрински Утрински Дневник Вечер А1

24 поврзани вести »

Аргументи за и против

Дневник - 15.02.2008

Македонските производствени и трговски компании во оваа тешка ситуација эза граѓаните, покажаа висок степен на општествена свест. Реагираа како што многу респектабилни светски компании се однесуваат кон заедницата во која работат, применувајќи го начелото на корпоративна социјална одговорност ...

Храната најскапа во Македонија

Дневник

Не паднаа цените на храната во Демир Капија

Дневник

Поевтинуваат путерот и сирењата

Вест

Храната поевтина за неколку денари

Време

Време Време Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1

24 поврзани вести »

Плантажи во недоглед и природна убавина

Утрински - 16.02.2008

СТИЛ Свечено закројување на лозјата на Винарската визба „Сковин“ Теренски автомобили беа задолжени за превозот на новинарите и дел од вработените во фирмата „Сковин“ до лозјата на фирмата, сместени во областа Маркова Сушица. На празникот Свети Трифун - чуварот на винарите, традиционално првите луѓе ...

Св. Трифун го победи Св. Валентин

Вест

Лозарите се помолија за побогат род

Време

На Св. Трифун закроени првите лози

Утрински

Со вино и ракија налеани лозовите насади

Дневник

Дневник Вечер А1 А1 Утрински Утрински Дневник Канал5

23 поврзани вести »

Или Бадентер во Уставниот суд или измена на Уставот

Дневник - 16.02.2008

Албанците повторно ќе бидат мајоризирани и затоа нема да поддржиме ниеден кандидат, вели потпретседателот на ДУИ, Рафиз Алити Или Уставниот суд да одлучува според Бадентеровиот принцип за законите што се носат со такво мнозинство или да се смени Уставот, е дефинитивниот став на албанските политички ...

ДУИ: Бадентер и за Уставниот суд

А1

Подалеку рацете од Уставниот суд!

Вест

Уставот е жртва на популизмот

Време

Уставните судии побараа партиите да ги остават намира

Утрински

Вечер Канал5 Време Утрински Вечер Време Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Најпосакуваното “јаболко” на светот

Капитал - 14.02.2008

Сон што трае повеќе од три децении Најпосакуваното “јаболко” на светот Компјутерот Apple II пред триесет години го популаризираше дотогаш незамисливиот концепт на персоналните компјутери. Иновациите на компанијата Apple не застанаа тука.

ЈОРГАН

Капитал

“Еве, гледам вести на мобилен!”

Капитал

ЗОШТО МУ СЕ БРЗА НА РУПЕЛ?

Капитал

Брендирањето не е само еднократен трошок

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

19 поврзани вести »

Откриени снимателите на приведените во Бродец

А1 - 17.02.2008

МВР го откри идентитетот на двајцата полицајци кои со своите мобилни телефони ги снимаа приведените од акцијата „Планинска бура“ во Бродец. Едниот е припадник на Единицата за брзо распоредување, а другиот е од „Алфите“. Против нив ќе биде покрената дисциплинска постапка.

МВР конечно со информација за полицајците кои ги лиферуваа во јавноста снимките од Бородец

Канал5

Во одбрана на тероризмот

Дневник

Од грмушката не се гледа шумата!

Дневник

Јанкуловска ќе проговори во Собранието

Време

Капитал Дневник Канал5 Време Утрински А1 Време Утрински

19 поврзани вести »

Берлиналето во знакот на гламурот

А1 - 16.02.2008

„Ролинг стоунс“, Мартин Скорсезе, Скарлет Јохансон, Пенелопе Круз, Џулија Робертс, Мадона се само неколку од десетиците ѕвезди што го одбележаа годинашново 58-мо издание на престижниот Берлински филмски фестивал. На црвениот тепих ја сретнавме и Кристин Скот Томасон, позната по филмовите „Англиски ...

„Титов Велес...“ на „Фест“

Време

„Ќе падне крв“ - фаворит за „Златна мечка“

Дневник

Европа се отвора за Теона

Вест

Грчки дистрибутери ќе го купат „Јас сум од Титов Велес“

Време

Утрински Дневник А1 Време Дневник А1 Вест Утрински

16 поврзани вести »

На матурантите им треба оправдание

Вечер - 16.02.2008

Добар дел од матурантите не се ниту на настава, ниту на најавените средношколски протести, тврдат од Иницијативниот одбор за укинување на матурата. И покрај повикувањето на масовност на протести пред Министерството за образование, од нивна страна, средношколците секој ден ги има се помалку.

Учениците се скараа по партиска основа

Време

Средношколците повторно на улица поради матурата

Утрински

Матурантите најавија секојдневни протести

Дневник

Матурантите со протести против матурата

Вечер

А1 Време Дневник Канал5 Вечер А1 Време Канал5

16 поврзани вести »