TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-11 - 2008-02-17

Албанија ја поздрави независноста на Косово

А1 - 17.02.2008

Албанија со големо интересирање го дочека денот на прогласување на независноста на Косово. Веднаш се огласи претседателот Топи, според кого, денеска се поправа една неправда врз грбот на Албанците. Премиерот Сали Бериша изјави дека Албанија ќе има добри односи со Србија и дека денеска започнува ...

Експлозија во северниот дел на Митровица

А1

Поделени чувства во Косовска Митровица

А1

Историски осврт за Косово

А1

Русија ја отфрли независноста на Косово

А1

А1 А1 А1 А1 А1 А1 А1 А1

157 поврзани вести »

Државниот врв разговараше за името, Косово и НАТО

А1 - 16.02.2008

На денот кога пред 13 години Грција воведе економско ембарго и ја затвори границата со Македонија државниот врв на консултации. На состанокот меѓу Претседателот, Премиерот, министерот за надворешни работи и преговарачот Димитров претежно се разговарало за проблемот со името, но и за независноста на ...

Сега се' е во рацете на Метју Нимиц

Утрински

Грција посакува „Нова Република Македонија“ за сите

Дневник

Македонија е подготвена за обврските во НАТО

Дневник

Решение за името е визата за НАТО и ЕУ

Вечер Прес

А1 А1 Вест Време Дневник Утрински Утрински Утрински

49 поврзани вести »

Македонските енергетски власти се мобилизираа

А1 - 17.02.2008

Албанија почна да извезува струја на Косово веднаш откако покраината прогласи независнот, јавија медиумите во Тирана. Белград се закани со економска блокада на Косово, а закана упати и до Албанија, ако продолжи да му извезува струја.

Грција ќе не спасува со струја

Време

Со популизам се одржува ниска цената на струјата

Дневник

Законот за енергетика не нуди фер натпревар

Утрински

Фени - најголем потрошувач на струја во земјава

Вечер Прес

Канал5 А1 Дневник Утрински Време Утрински Вечер Прес А1

25 поврзани вести »

Храната најскапа во Македонија

Дневник - 15.02.2008

Млекото, зејтинот и лебот кај нас се поскапи отколку во Србија и во Хрватска, а Словенците повеќе пари даваат само за лебот Цените на млекото, зејтинот и на лебот се највисоки во Македонија, споредено со другите земји во регионот, а просечната плата е најниска.

Не паднаа цените на храната во Демир Капија

Дневник

Нов бран на поевтинувања од следната недела

Време

Поевтинува храната и во малите маркети

Утрински

Лебот во Западна Македонија се уште има висока цена

Канал5

Утрински Време Вест Дневник Време Вечер Прес А1 Утрински

23 поврзани вести »

Плантажи во недоглед и природна убавина

Утрински - 16.02.2008

СТИЛ Свечено закројување на лозјата на Винарската визба „Сковин“ Теренски автомобили беа задолжени за превозот на новинарите и дел од вработените во фирмата „Сковин“ до лозјата на фирмата, сместени во областа Маркова Сушица. На празникот Свети Трифун - чуварот на винарите, традиционално првите луѓе ...

Лозарите се помолија за побогат род

Време

Појаснување за Св. Трифун

Дневник

Св. Трифун го победи Св. Валентин

Вест

Со вино и ракија налеани лозовите насади

Дневник

Утрински Вечер Прес А1 А1 Канал5 Канал5 Дневник Утрински

23 поврзани вести »

Или Бадентер во Уставниот суд или измена на Уставот

Дневник - 16.02.2008

Албанците повторно ќе бидат мајоризирани и затоа нема да поддржиме ниеден кандидат, вели потпретседателот на ДУИ, Рафиз Алити Или Уставниот суд да одлучува според Бадентеровиот принцип за законите што се носат со такво мнозинство или да се смени Уставот, е дефинитивниот став на албанските политички ...

ДУИ: Бадентер и за Уставниот суд

А1

Уставните судии побараа партиите да ги остават намира

Утрински

Подалеку рацете од Уставниот суд!

Вест

Уставот е жртва на популизмот

Време

Вечер Прес Канал5 Време Утрински Вечер Прес Време Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Донесовме “пролет” на македонскиот пазар на мобилна телефонија!

Капитал - 14.02.2008

Никола Љушев, главен извршен директор на Вип оператор Донесовме “пролет” на македонскиот пазар на мобилна телефонија! Влезот на Вип оператор го раздвижи пазарот на мобилна телефонија и воведе вистинска конкуренција.

Револуција на телефонијата во 2008-ма година!

Капитал

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЧЕКА ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Капитал

Ќе ја укине ли Телеком претплатата?

Капитал

Сабилно сојузништво

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

19 поврзани вести »

Откриени снимателите на приведените во Бродец

А1 - 17.02.2008

МВР го откри идентитетот на двајцата полицајци кои со своите мобилни телефони ги снимаа приведените од акцијата „Планинска бура“ во Бродец. Едниот е припадник на Единицата за брзо распоредување, а другиот е од „Алфите“. Против нив ќе биде покрената дисциплинска постапка.

МВР конечно со информација за полицајците кои ги лиферуваа во јавноста снимките од Бородец

Канал5

Во одбрана на тероризмот

Дневник

Јанкуловска ќе проговори во Собранието

Време

Полицијата се' уште го бара „снимателот“ од Бродец

Дневник

Канал5 Капитал Време Утрински А1 Време Дневник Канал5

18 поврзани вести »

Берлиналето во знакот на гламурот

А1 - 16.02.2008

„Ролинг стоунс“, Мартин Скорсезе, Скарлет Јохансон, Пенелопе Круз, Џулија Робертс, Мадона се само неколку од десетиците ѕвезди што го одбележаа годинашново 58-мо издание на престижниот Берлински филмски фестивал. На црвениот тепих ја сретнавме и Кристин Скот Томасон, позната по филмовите „Англиски ...

„Титов Велес...“ на „Фест“

Време

„Ќе падне крв“ - фаворит за „Златна мечка“

Дневник

Европа се отвора за Теона

Вест

Грчки дистрибутери ќе го купат „Јас сум од Титов Велес“

Време

Утрински Дневник А1 Време Дневник А1 Вест Утрински

16 поврзани вести »

Лидерската четворка повторно заедно идната недела

Утрински - 15.02.2008

Најавата за средба доаѓа откако Миловановиќ јавно им порача на лидерите да си ја сработат домашната работа Светлана Унковска „Премиерот Никола Груевски ќе ја закаже средбата на лидерите на четирите политички партии во текот на идната недела“, изјави вчера владиниот партпарол Ивица Боцевски.

Мајскиот договор да се спроведе во март

Дневник

Миловановиќ: Да се спроведе мајскиот договор

Вест

САД бараат Македонија да ги заврши задачите за НАТО

Утрински

Шеќеринска: Власта игра детски игри

Време

Време Канал5 Канал5 Време Време Утрински Дневник Вечер Прес

16 поврзани вести »