TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

Србите во Македонија протестираа против независно Косово

А1 - 24.02.2008

Косово е срцето на Србија, така било отсекогаш и така секогаш ќе биде. Ова е пораката што од протестниот собир во село Кучевиште ја испратија Србите од Македонија и нивните политички лидери. Заблагодарувајќи им се на земјите кои одбиваат да ја признаат независноста на Косово, лидерот на Српската ...

По вчерашната трибина во домот на АРМ, денеска протестен собир и во скопското село Кучевиште

Канал5

Решението за прогласување на независноста на Косово беше неизбежно

Канал5

Воислав Коштуница: САД треба да го поништат решението за признавање на Косово

Канал5

Фејт привремено го повлече персоналот од Косовска Матровица

А1

А1 А1 А1 Утрински Утрински Утрински Дневник Канал5

186 поврзани вести »

Усогласена македонската позиција за името

А1 - 24.02.2008

Македонската позиција околу последниот предлог на медијаторот Нимиц за името е усогласена и зад неа стојат сите политички фактори. Ова го изјави шефот на дипломатијата Антонио Милошоски по четиричасовниот состанок на лидерската четворка, на која присуствуваше и претседателот Црвенковски.

Нимиц против референдум за името

А1

Нимиц: Се обидувам да бидам објективен и да држам еднаква дистанца

Канал5

Македонија ја усогласи позицијата за предлогот на Нимиц и останува во разговорите

Канал5

Државниот и политичкиот врв ќе го дефинира ставот за предлогот на Нимиц

Канал5

А1 Дневник Дневник Канал5 Време Дневник Утрински Утрински

72 поврзани вести »

Грција подготвува вето и за визниот режим

Утрински - 23.02.2008

Франко Фратини и премиерот Груевски Ако Атина успее, Македонија ќе биде на мака и за целиот пакет на евроинтеграцијата Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Додека македонскиот државен врв расправа околу дилемата името или НАТО, Грција веќе работи во Брисел изборот да ни биде уште ...

Фратини: Европската унија ќе и помага на полицијата

Вест

Фратини_ Македонија може да смета на европската поддршка

Утрински

Македонија може да смета на поддршката од Европа

Дневник

Македонските визи со највисоки заштити од фалсификат

Вест

Дневник Време Вечер Прес А1 А1 Вест Канал5 Канал5

28 поврзани вести »

Колку се цениш, толку ќе те ценат

Утрински - 23.02.2008

Зоран Богатинов, Скопје (Авторот е поранешен помошник на политичкиот советник на Командантот на Штабот на НАТО - Скопје) Пред неколку месеци среќавав луѓе од нашиот највисок естаблишмент и при секоја од средбата нагласував дека нашите државници не треба да долеваат толку „масло на грчкиот оган“ и ...

Пентагон: Македонија, Албанија и Хрватска ги исполнуваат критериумите

А1

Вашингтон ја менува реториката за НАТО

Утрински

Од Скопје поддршка за проширување на алијансата

Дневник

Членството во НАТО носи милионски инвестиции

Време

Утрински А1 А1 Дневник Вест Утрински Утрински Утрински

23 поврзани вести »

КОЈА Е ДОРА БАКОЈАНИ ?

Капитал - 20.02.2008

КОЈА Е ДОРА БАКОЈАНИ ? За победа е потребна стратегија. А за добра стратегија е потребно одлично да се познава противникот. Пред нова серија на разговори за името на нашата држава не е лошо да знаеме кој е преговарачот од спротивната страна.

Т-Мобиле им помогна на учениците, студентите и лекарите да ги усовршат своите компјутерски знаења

Капитал

Министрите ги кријат акциите, како змијата – нозете!?

Капитал

Големите светски компании помагаат во развојот на македонските менаџери

Капитал

НОВА АРХИТЕКТУРА НА СВЕТОТ

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

23 поврзани вести »

Нема бегање

Утрински - 23.02.2008

Поглед Гордана Дувњак Четирите хашки предмети ни се вратија дома. По пет години собирање прашина во Хашкото обвинителство, повторно си ги добивме назад. Велат, недопрени. Допрва обвинителите и судиите ќе копаат во купиштата материјали и ќе анализираат до каде е дојдено во списите и што понатаму.

Хашките случаи се отвораат в понеделник

Вечер Прес

Четирите случаи преведени ќе се предадат до судот

А1

Хашките предмети стасаа во Обвинителството

Дневник

Хашките предмети в понеделник се отвораат во јавното обвинителство

Канал5

Утрински Време А1 Време Утрински Канал5 Вест Дневник

19 поврзани вести »

Ограбена менувачница на Бит-пазар

Утрински - 23.02.2008

Вооружени крадци вчераутро ограбиле менувачница на Бит-пазар во Скопје, од каде што одзеле 30.000 денари. Двајца маскирани разбојници, вооружени со пиштоли, околу 8 часот влегле во менувачницата „Желка“, додека трет член на групата застанал пред менувачницата.

Од "Желка" одземени 30.000 денари

Вест

Ограбена менувачница во Скопје

Дневник

Пукале, а украле само 30.000 денари

Време

Малолетник украл 1.600 евра

Време

Вечер Прес Време Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Вест

19 поврзани вести »

Судската администрација бара реално бодирање

Утрински - 22.02.2008

Зајакната судска независност, подобрен систем за вработување и унапредување на судските службеници, како и воведување нови практики при управувањето со предметите, се дел од главните новитети што ќе ги понуди новиот закон за судска служба.

Администрацијата се враќа на работа

Време

УПОЗ: Штрајкот беше успешен

А1

Судските службеници три часа го блокираа Скопје

Утрински

Со јапонска музика до поголеми плати

Дневник

Време Вест А1 Дневник Канал5 Канал5 Време Утрински

19 поврзани вести »

Идентификувана жртвата од американската амбасада во Белград

Канал5 - 23.02.2008

Јагленосаното тело, кое беше пронајдено во зградата на американската амбасада во Белград по немирите во четвртокот, е на 21-годишниот студент Зоран Вујовиќ од Нови Сад, соопшти денеска портпаролот на Окружниот суд во Белград, Ивана Рамиќ.

Косово - изговор за палење амбасади и пљачкосување

Дневник

Тадиќ го свика советот за безбедност

Вест

Примени 107 лица, од кои 35 полицајци

Вечер Прес

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Белград

А1

А1 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 А1 Дневник

17 поврзани вести »