TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

Малиот Бошко одлично напредува

А1 - 23.02.2008

Малиот Бошко веќе 10 дена е во домот за доенчиња во Битола и одлични напредува, додека неговите врсници со плач ги дочекаа денешните посетители од организацијата на жените кои им донесоа еден куп подароци. Бошко смирен и спокоен со исправена глава ја прифати нежноста на сите што сакаа да го земат в ...

Повојница за бебето Бошко

Дневник

Малиот Бошко префрлен во Домот за доенчиња

Време

Бошко замина во Домот за доенчиња во Битола

А1
4 поврзани вести »

Обвинителите избираа свои претставници во Советот

Утрински - 23.02.2008

Вкупно 183 обвинители од државава вчера ги избираа шесте претставници на својата фела во Советот за обвинители. Синоќа до 21 часот требаше да заврши пребројувањето на гласовите, додека официјалните резултати ќе бидат соопштени в понеделник.

Обвинителите избираа свои членови во Советот на обвинители

Вест

Избрани шест членови на Советот на јавни обвинители

А1

Денеска гласање за обвинителите

Утрински
4 поврзани вести »

Роки доживотно во Лацио

Дневник - 22.02.2008

Напаѓачот на Лацио, Томазо Роки (30), ќе остане во тимот од Рим до крајот на својата кариера, откако потпиша нов четиригодишен договор. Роки ќе остане на „Олимпико“ до 2013 година, ставајќи крај на шпекулациите околу неговото евентуално заминување од „небесносиниот“ дрес. - Лацио доживотно.

Томазо Роки уште пет години во Лацио

А1

Пандев го разбуди победничкиот дух на Лацио

Време

Кога Пандев тресе, Лацио собира бодови

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Фармерите бараат повисока цена на свинското месо

А1 - 24.02.2008

Итно да се зголеми цената на свежото свинско месо, апелираат од Федерацијата на фармери. Според сточарите, ако откупната цена на свежото свинско месо не биде од 95 или 100 денари за килограм, тогаш сточарите ќе бидат принудени да ги затворат фармите.

Цената на свинското не ги покрива трошоците

Вечер Прес

Македонското свинско најде пазар во Србија

Утрински

Владата трага по бразилското месо

Време
4 поврзани вести »

Му скршил рака на братот

Дневник - 18.02.2008

Жителот на велешкото село Бузалково, Н.И. (38), завршил во болница со скршена рака по тепачката со братот Ф.И. (55), завчера во заедничкиот двор од нивните куќи, соопшти МВР. Во семејниот двор настанала расправија меѓу Н.И. и синот на Ф.И. Во расправијата се вмешал и Ф.И., кој со стап го удрил Н.И.

Му ги скршил рацете на брат му, си го бранел синот

Вест

Брат брата не рани,туку тепа

Време

Се тепале браќа

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Медведев плус Путин_ сигурна победа

Утрински - 22.02.2008

Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Благодарение на големата поддршка од сегашниот претседател на Русија, Владимир Путин, неговиот долгогодишен близок соработник Дмитриј Медведев, според процените на социолозите, на изборите на 2 март би требало да добие дури 72,9 отсто гласови, што е ...

Медведев ветува слобода и независно судство

Дневник

Седумте приоритети на наследникот на Владимир Путин

Утрински

Медведев го надмина својот шеф

Дневник
4 поврзани вести »

Олег Дерипаска - најбогат Русин

А1 - 19.02.2008

Олег Дерипаска го замени Роман Абрамович на листата на најбогатите Руси, пишува московското списание „Финанс“. Дерипаска е руски олигарх близок до претседателот Владимир Путин, а е сопственик на најголемиот светски производител на алуминиум „Русал“.

Во Русија минатата година сто и еден милијардер

Утрински

И Русија си има "101 далматинец"!

Вечер Прес

Во Русија има повеќе од 100 милијардери

Време
4 поврзани вести »

Се сади зеленило во дворот на црквата "Мала Богородица"

Вест - 21.02.2008

ЈП "Паркови и зеленило" неделава почна со садење зеленило во дворот на црквата "Мала Богородица". Предвидено е да се уреди површина од 5.500 квадратни метри со трева, украсни садници, мини-четинари и високи садници. На кружните полиња пред влезот во црквата предвидени се цветни површини кои ќе ...

Уредување на дворот на црквата

Утрински

Се уредува дворот на црквата „Пресвета Богородица“

Дневник

Се уредува дворот на Пресвета Богородица

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Натпревар во рециклирање

Време - 20.02.2008

ЕКОЛОШКА ЕДУКАЦИЈА ЗА НАЈМАЛИТЕ Во сите основни училишта од вчера почна проектот „Волшебниот свет на рециклирањето“. Учениците ќе се натпреваруваат со литературни и уметнички творби, како и во најдобри специјални стории „Ние сме дел од решението, а не од проблемот“, снимени со видеокамери или ...

Натпревар „Волшебниот свет на рециклирањето“

Дневник

Мисли на утре, рециклирај денес

Вечер Прес

Клуб за рециклирање пластика во Кочани

Вест
4 поврзани вести »

Македонија ќе добие покана за НАТО, вели адмирал Фицџералд

Утрински - 21.02.2008

„Македонија на нејзиниот пат кон евроатлантските интеграции очекува покана на априлскиот самит во Букурешт. Со реформските резултати што ги оствари земјава целосно ги исполни критериумите за членство во НАТО“, истакна претседателот на државата Бранко Црвенковски на вчерашната средба со командантот ...

НАТО повикува на воздржаност

Време

Марк Фицџералд во посета на Македонија

А1

Команданти на НАТО денеска во Скопје

Дневник
4 поврзани вести »