TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

Христофијас победи на претседателските избори во Кипар

А1 - 24.02.2008

Лидерот на комунистичката Прогресивна партија на работниот народ (АКЕЛ), Димитрис Христофијас, победи на денешниот втор круг од претседателските избори во Кипар, јави АФП. Според конечните резултати од изборите, Христофијас освоил 53,36% од гласовите, додека за неговиот противкандидат Јоанис ...

Втор круг од претседателските избори во Кипар

Канал5

Касулидес нов претседател на Кипар

Утрински

Тасос испадна во првиот круг

Вечер Прес

Кипар избира меѓу тројца кандидати за претседател

Утрински

Време Вечер Прес

7 поврзани вести »

Струмичките таксисти без лиценци и фискални

А1 - 23.02.2008

Без лиценци за работа и без фискални апарати, во вакви услови работат најголем дел од авто-такси компаниите во Стумица. Со години трае хаосот и сите досегашни обиди да се надмине, паѓаат во вода, бидејќи сопствениците упорно одбиваат да ја легализираат работата.

Таксистите повторно ќе протестираат

Време

Од 4 март таксистите на штрајк пред Влада

Вест

Таксистите на генерален штрајк

Дневник

Во март нов штрајк на таксистите, овој пат пред Владата и Собранието

Утрински

Вечер Прес Дневник

7 поврзани вести »

Пестицидите добија бандероли

Вест - 21.02.2008

НОВИ МЕРКИ ЗА ФИТОСАНИТАРНА ЗАШТИТА Пестицидите за заштита на растенијата од вчера се продаваат со бандероли, исто како и лековите за луѓе. Министерството за земјоделство и Фотосанитарната управа почнаа со примената на Законот за производи за заштита на растенијата со кој треба да се зајакнат ...

Задололжителни бандероли на сите пестициди

Утрински

Со бандероли против шверцот на заштитни средства

Време

Пестициди само со бандероли

Дневник

Бандероли на пестицидите

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Тирана и Македонија ги укинаа визите

Утрински - 20.02.2008

Тирана – Во Тирана беше потпишана Спогодбата за безвизен режим со која државјаните на Македонија и на Албанија без визи ќе патуваат и престојуваат во другата држава до 90 дена во период од шест месеци. Со протокол се регулира и можноста за движење со лични карти на државјаните од пограничните ...

Охриѓани и стружани со пропусници во Албанија

Дневник

Укинати визите помеѓу Македонија и Албанија

Вест

Македонија и Албанија без визи

Време

Македонија и Албанија ги укинаа визите

А1

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

Ексдиректорката на УЈП осудена на три години затвор

Утрински - 23.02.2008

Петра Митева ќе мора да ја исплати 35 милиони денари поради несовесното работење за „Тифани“ Горан Адамовски Три години затвор за Петра Митева, ексдиректорката на Управата за јавни приходи (УЈП), поради несовесното работење при купувањето на станбено-деловниот објект „Тифани“, пресуди вчера ...

За Петра Митева три години затвор

Дневник

Три години затвор за Петра Митева

Вечер Прес

Три години затвор за Петра Митева

А1

Три години затвор за Петра Митева

Канал5

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »

Шенген e непристоен предлог за ликовните уметници

Утрински - 21.02.2008

Сергеј Дамовски, Милош Коџоман, Тања Балаќ и Решат Ахмети со безвизни пасоши во рацете Во автобуска чекалница, ДЛУМ го најави отворањето на Зимскиот салон Катерина Богоева Првите луѓе на Друштвото на ликовните уметници на Македонија, вчера точно напладне во чекалницата на Автобуската станица во ...

Зимскиот салон со најпровокативна тема досега

Време

Со уметност против Шенген бариерите

Вест

Со уметност против визниот режим

Дневник

Уметниците добија пасоши на ЕУ

Вечер Прес

А1 Време

7 поврзани вести »

Признание од американскиот Конгрес за мисиите

Дневник - 23.02.2008

Конгресот на САД силно ги поддржува аспирациите на Македонија за зачленување во НАТО, го препознава големиот напредок постигнат во многу области се потребни за баеањето за членство, изјави вчера Џон Тенер, кој ја предводи делегацијата на Претставничкиот дом на САД во Парламентарното собрание на ...

Американскиот Конгрес ја поддржува Македонија за НАТО

Утрински

Конгресот на САД е за Македонија во НАТО

Вечер Прес

Конгресот ја поддржува Македонија за прием во НАТО

А1

Џон Тенер: Конгресот на САД ги поддржува македонските аспирации за влез во НАТО

Канал5

Дневник Канал5

7 поврзани вести »

Нови трактори за да запре увозот на стари

Дневник - 22.02.2008

Увозот на стара механизација мора да запре бидејќи кај нас не треба да завршува машинскиот отпад од соседните земји, изјави вчера министерот за земјоделство Ацо Спасеноски. Според него, мора да се најде начин земјоделците полесно да набавуваат нова и квалитетна механизација за обработка на нивите.

Стигнаа тракторите од јапонската помош

Време

Распределба на трактори од јапонски грант

Утрински

Денеска оглас за трактори

Вечер Прес

Почнува огласот за поделба на трактори

А1

Канал5 Време

7 поврзани вести »

В недела нова лидерската средба

А1 - 22.02.2008

Средбата со лидерите на партиите од големата четворка што ја свика премиерот Груевски, а на која присуствуваше и претседателот Црвенковски, по четири часа меѓусебно информирање околу последниот предлог на медијаторот Нимиц за името, заврши со најава за нова лидерска средба за в недела.

Нова средба на партиските лидери за името, ЕУ и НАТО

Канал5

Името и Косово на консензус пред лидерите

Утрински

Главна тема агендата за ЕУ и за НАТО

Време

В четврток нова лидерска средба

А1

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

„Сенки“ и „Јас сум од Титов Велес“ на „Фест“

Време - 23.02.2008

БЕЛГРАД Македонските филмови „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Стругар Митевска и „Сенки“ на Милчо Манчевски ќе бидат прикажани на годинашниот 36. филмски фестивал „Фест“ во Белград, кој почна вчера вечер. Филмот на Митевска вечерва ќе ја отвори програмата „Европа надвор од Европа“, во чиишто рамки ...

„Јас сум од Титов Велес“ вечерва на „Фест“

Дневник

Филмот на Митевска конечно пред домашната публика

Време

„Јас сум од Титов Велес“ на репертоар во Велес

Дневник

Премиера на „Јас сум од Титов Велес“ во Скопје и во Велес

Утрински

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »