TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

На Плетвар откриени над педесетина гранати

Утрински - 23.02.2008

ПРИЛЕП - Над 50-ина артилериски гранати од Првата светска војна се откриени вчера во атарот на прилепското село Плетвар во близина на автопатот Прилеп - Градско од случаен минувач. „Бев излезен во мала прошетка на убавото време, здогледав нешто необично под земјата, откопав малку и видов каписла на ...

Откопани артилериски гранати

Вест

Неупотреблив и опасен арсенал

Време

Пронајдени 100 артилериски гранати над Плетвар

Дневник

Пронајдени над 100 артилериски гранати од Првата светска војна

Вечер Прес

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Се понегативна кампања на Обама и Клинтон

А1 - 24.02.2008

Поранешната прва дама на САД Хилари Клинтон го обвини својот најголем партиски ривал во изборите на Демократската партија за претседателски кандидат Барак Обама, дека шири дезинформации за нејзиниот план за реформа на здравствениот систем.

Обама и Меккејн ги добија Висконсин и Хаваи

Дневник

Обама води пред Хилари во Висконскин

Утрински

Обама победи во Висконсин, Мекејн во Вашингтон

Време

Обама победи во Висконсин, МекKејн во Вашингтон

А1

Утрински Канал5

7 поврзани вести »

Уметниците може да прават што сакаат со подарените ателјеа

Дневник - 20.02.2008

Речиси сите уметници што добиле плацови на користење го откупиле земјиштето од државата и се сопственици на имотот Ако сопствениците на ателјеа со документи можат да докажат дека го поседуваат имотот, односно ако од државата го откупиле земјиштето, може да прават што сакаат со него, велат ...

Сарај-творечка оаза за уметниците

Утрински

Институциите молчат за жалбата од Дада

Време

Купувач на ателјето на Ѓото бара и дел од ателјето на Дада

Утрински

На Уметничката населба во Сарај и' се закануваат багери

Дневник

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Феникс - Бостон 85:77

А1 - 23.02.2008

Кошаркарите на Феникс на продолжија серијата неуспеси на лидерот во НБА лигата, Бостон. Сонцата ноќеска славеа со 85:77 и им го нанесоа на Селтикс третиот пораз по ред. За Бостон ова е 12 пораз наспроти 42 победи. Феникс во чии редови со 14 поени дебитираше Шекил О'Нил, го запиша 38 успех, има и 17 ...

Нов пораз на Бостон

Утрински

Прв пораз на Бостон на Запад

Утрински

Гарнет се врати, Бостон загуби

Дневник

Денвер нагетс сезонава му држи лекции на Бостон селтикс

Време

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Тивкото заминување

Утрински - 21.02.2008

Поглед Тина Иванова Големите луѓе не умираат. Ладислав Палфи неделава почина, но тој ги остави своите длабоки траги во колективната свест на македонското културно ткиво. Младите генерации можеби не знаат многу за виртуозниот пијанист Палфи, но на тие на кои музиката им е и ќе им биде дел од ...

Ја имаше музиката во прстите - и на рацете и на нозете

Утрински

Промовирана книгата „Ладислав Палфи (не)заборавениот гениј“

Утрински

Промовиран Интернет роман за пијанистот Палфи

Вест

Ладислав Палфи го трасира современиот македонски пијанизам

Дневник

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »

Скендербег меѓу историјата и митот

Утрински - 19.02.2008

Издавачот „Култура“ промовираше историографско дело под наслов „Скендербег“ од Марин Барлети Невена Поповска Македонскиот читател со преводот од латински на македонски јазик на делото на првиот биограф на Скендербег, Марин Барлети, кое го објави издавачката куќа „Култура“, добиваат можност изворно ...

Романизираната биографијата на Скендербег првпат на македонски јазик

Време

"Скендербег" на македонски јазик

Вест

Пет века стариот „Скендер-бег“ објавен на македонски јазик

Дневник

Скендербег по современикот Барлети

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Укината забраната за влез на камиони од Македонија во Грција

Утрински - 19.02.2008

Република Грција од вчера во 11 часот ја укина забраната за влез на камиони од Македонија поради силното невреме што беснееше кај јужниот сосед. Забраната беше донесена во саботата попладне и требаше да трае до вчера во истото време.

Нормализиран камионскиот сообраќај од Македонија кон Грција

Дневник

Забранет влез за камиони од Македонија

Време

Камионите чекаат во меѓуграничниот простор кон Грција

Дневник

Грција ја укина забраната за влез на товарни возила

Канал5

Утрински

6 поврзани вести »

Помен за загинатите војници

Време - 21.02.2008

ЧЕТИРИЕСЕТ ДЕНА ПО ХЕЛИКОПТЕРСКАТА НЕСРЕЌА Четириесет дена по хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце во која загинаа 11 мировници при враќањето од мировната мисија АЛТЕА во Босна и Херцеговина, припадници на АРМ, нивни роднини и пријатели вчера повторно се собраа на нивните вечни почивалишта.

Четириесетдневен помен од загинувањето на мировниците

Утрински

40 - дневен помен за 11-те војници на АРМ

Вечер Прес

40-дневен помен за единаесетмината мировници

А1

Четириесетдневен помен за трагично загинатите припадници на АРМ во хеликоптерската несреќа

Канал5

Утрински

6 поврзани вести »

Мафијата го убила Кенеди

Време - 21.02.2008

КОНТРОВЕРЗИТЕ ОКОЛУ АТЕНТАТОТ НЕ СТИВНУВААТ Окружниот јавен обвинител на Далас, Крег Воткинс и истражните органи во Тексас, откриле сеф со документи од истрагата за убиството на американскиот претседателот Џон Ф. Кенеди. Меѓу нив се наоѓа транскрипт од разговор меѓу Ли Харви Освалд и Џек Руби, од ...

Сепак имало заговор за убиство на Кенеди?

Вест

Мафијата дала пари да се убие Кенеди

Вечер Прес

На виделина нови документи за убиството на Кенеди

А1

На виделина излегоа нови документи за убиството на Џон Ф. Кенеди

Канал5

Вест

6 поврзани вести »

Сите јазици што се зборуваат во светот се важни

Утрински - 22.02.2008

Во НУБ „Св. Климент Охридски“ вчера беше одбележан Светскиот ден на мајчиниот јазик Невена Поповска Светот вчера го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година.

Неопходна е поголема грижа за јазикот

Дневник

Денеска Меѓународен ден на мајчиниот јазик

А1

УНЕСКО апелира за заштита на јазичната разноликост

Канал5

Одбележување на Годината на јазиците во Универзитетска

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »