TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

„Алкалоид“ гради Институт за развој и контрола на квалитетот на лековите

Утрински - 21.02.2008

Институтот е вреден околу девет милиони евра и ќе се занимава со развој и производство на генерички лекови Македонската фармацевтска компанија „Алкалоид“ вчера почна со изградба на Институт за развој и контрола на квалитетот на лековите, вреден девет милиони евра.

Лековите ќе се контролираат дома

Време

"Алкалоид" гради Институт за контрола на квалитетот на лековите

Вест

„Алкалоид“ гради институт за контрола на лекови

Дневник

Алкалоид ќе го шири брендот и во странство

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Мишева избрана за нова претседателка

Време - 20.02.2008

СЕДНИЦА НА СОВЕТ Ирена Мишева од ВМРО-ДПМНЕ со 26 гласа „за“ и ниту еден против вчера беше избрана за претседателка на Советот на Град Скопје. Не беше прифатен предлогот Тони Ѓуровски, исто така од ВМРО-ДПМНЕ, да биде противкандидат.

Ирена Мишева е нов претседавач со Советот на Скопје

Вест

Ирена Мишева, нов претседател на Советот на Скопје

Утрински

Ирена Мишева избрана за претседател на градските советници

Дневник

Ирена Мишева - нов претседател

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го уништува здравствениот систем

Дневник - 23.02.2008

СДСМ обвини дека владејачката ВМРО-ДПМНЕ го уништува здравствениот систем, а од министерот за здравство Имер Селмани побара оставка. Целта на уништувањето, како што беше речено на вчерашната прес-конференција на СДСМ, е ВМРО-ДПМНЕ евтино да го приватизира здравството.

СДСМ: Селмани е уништувач на здравството

А1

СДСМ: Лекови на рецепта во аптеките нема

Канал5

Колку аптеки има Илчо Захариев?

Канал5

Бесплатни лекови има само за пари

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »

Јотовски загуби во четврт-финале во Аргентина

Дневник - 23.02.2008

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски загуби во четврт-финалето на јуниорскиот турнир „29-ти аргентински куп“ кој се одржува во аргентинскиот град Мар дел Плата. Откако во третото коло го надигра домашниот претставник Кевин Конфедерак со 6-4, 6-4, Јотовски е елиминиран во четврт-финалето од ...

Јотовски во четврт-финалето во Аргентина

Утрински

Томислав Јотовски добро турка во Мар дел Плата

Дневник

Јотовски во третото коло на „Аргентина куп“

Утрински

Јотовски втор носител во Мар дел Плата

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Измамници вратени в затвор

Време - 22.02.2008

МАКЕДОНСКО-СРПСКА РАЗМЕНА Израелецот Гидеон Сандел (67) , обвинет за измама, по распишаната потерница, од вчера е во затворот „Идризово“ на отслужување казна од две и пол години. Тој делото го сторил во февруари и во март 1998 година, кога со употреба на картички ги оштетил „Дајнерс клуб - ...

Екстрадиран израелскиот измамник со картички

Утрински

Израелец осуден за измама екстрадиран во Македонија

Дневник

Србија и Македонија си разменија криминалци

Вест

Екстрадиран Израелецот Гидеон Сандел

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Сообраќаен хаос

Вечер Прес - 23.02.2008

По трет пат во една година се прекопува иста улица. Пред шест месеци Топлификација инсталираше нови цевоводи, а пред тоа се вградуваа приклучоците на зградата на Инвест банка и Општина Центар ги поплочуваше тротоарите. Така ќе биде и во следните два месеца доколку се исполнат ветувањата на Општина ...

Улицата Македонија повторно е раскопана

Дневник

Почна новото раскопување на улицата „Македонија“

Утрински

По улицата Македонија на една лента

Време

Улица Македонија ќе добие нова водоводна и атмосферска мрежа

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Цариници и бизнисмени продавале железо на црно

Вест - 21.02.2008

ОТКРИЕН КРИМИНАЛ НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН БЛАЦЕ Двајца бизнисмени и десетмина цариници од граничниот премин Блаце со фиктивна документација за наводен транзит на железо од Грција за Косово го оштетиле Буџетот на државата за 3.320.000 денари.

Десет цариници од Блаце осомничени за криминал

Дневник

Бизнисмени и цариниците шверцувале железо

Утрински

Скопски бизнисмени шверцувале железо

Време

Цариници и газди продавале железо на црно

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Македонија на Младинските игри со најмалку четворица

Дневник - 22.02.2008

Македонија ќе биде претставена на првите Младински олимписки игри во Сингапур со најмалку четворица спортисти, а можеби и со многу повеќе, вели Сашо Поповски, генерален секретар на Македонскиот олимписки комитет, по разговорот на нашата олимписка делегација со Жак Рог, во Лозана.

Младински Олимписки игри 2010-та во Сингапур

А1

Русин посакува да го види Косово во Пекинг?!

Дневник

Градбата на олимписките објекти во Пекинг отсели 15.000 лица

Утрински

Косово не е во игра за Игрите

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »

За Здравев прво опомена, па отповикување од функцијата

Дневник - 21.02.2008

Поради конфликт на интереси во случајот „Мал ринг“, претседателот на Советот на Центар, Владимир Здравев, ќе биде јавно опоменат, а може да се бара и негово отповикување од функцијата советник во општината, најави антикорупциската комисија.

Советот не сака да го преиспита планот за Мал ринг

Дневник

Во Центар ќе се коригираат три ДУП-а поради застареност!

Утрински

Планот "Мал ринг" нема да се гласа по втор пат

Вест

Советот не расправаше за маркичката на Здравев

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Обвинителството ќе понуди дополнителни докази

Време - 22.02.2008

ПРОДОЛЖУВА ИСТРАГАТА ЗА „ЛАВОВИТЕ“ Продолжува истрагата за Марјан Маркоски-Мачето, командант на единицата „лавови“, и за Звонко Илиоски-Лутото, Емил Ангелески, Самоил Илиоски, Злате Јованоски-Бомбата и за Горан Петрески-Трде, осомничени за предизвикување општа опасност и злосторничко здружување.

"Патриот" бара ослободување на прилепските "лавови"

Вест

Македонските „лавови“ бараат ослободување на притворените

Утрински

„Патриот“ бара да ги ослободат „лавовите“

Време

Поранешните „Лавови“ протестираа во Прилеп

А1

Канал5

6 поврзани вести »