TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

Рено не може да им конкурира на Ферари и на Мекларен

Дневник - 23.02.2008

Двојниот светски првак во Формула 1, Фернандо Алонсо, не верува дека неговиот тим Рено, може да биде рамноправен со конкурентите Ферари и Мекларен на првата трка од годинашниот шампионат која ќе се вози на 16 март во Австралија.

Алонсо песимист за 2008 година

Дневник

Алонсо: Рено е далеку од водечките екипи

А1

Алонсо најплатен возач во Ф1

Дневник

Алонсо најплатен, Водафон најзабележлив

Вечер Прес

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Германците со 4 екипи во осмина-финалето

Дневник - 23.02.2008

Баер Леверкузен - Хамбургер е единствената двојка од осмина-финалето во фудбалскиот Куп на УЕФА во која силите ќе си ги одмерат две екипи од иста држава. Покрај оваа германска пресметка, другите осмина-финални двојки се Андерлехт - Баерн М.

Доминација на германските претставници

Време

Четири од пет германски екипи во осминафиналето

Утрински

Баерн (М) - фаворит број 1

Вечер Прес

Куп на УЕФА: Андерлехт со Баерн, Фиорентина и Евертон

А1

Време

6 поврзани вести »

Полицајци краделе пари од казни

Дневник - 20.02.2008

Двајца полицајци од скопските станици во Ѓорче Петров и во Чаир се осомничени дека ја злоупотребиле службата крадејќи пари од наплатени мандатни казни од граѓани за сторен прекршок, утврдил Секторот за внатрешна контрола при МВР. Станува збор за Б.Ј.

Полицајци краделе пари од платени казни

Вест

Двајца полицајци парите за казни ги ставале в џеб

Утрински

Полицајци "лапнале" пари од возачки казни

Вечер Прес

Двајца полициски административци проневерувале службени пари

Канал5
5 поврзани вести »

Хераклејските мозаици најблескави на Медитеранот

Време - 23.02.2008

БОГАТСТВОТО НА АНТИЧКИОТ ГРАД ОДНОВО ЈА ВОЗБУДУВА МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ Ивана Васева Раскошното богатство на античка Хераклеја е предмет на две посебни, богато илустрирани монографии, објавени деновиве во Скопје и во Битола. Меѓу другите теми, богатството со мозаици на Хераклеја е предмет и на ...

Монографија за Хераклеја

Време

Промоција на монографија за античка Хераклеја

Дневник

Античко наследство низ слика и збор

Вест

Книга за Хераклеја од Иван Микулчиќ

Утрински
5 поврзани вести »

Откупени повеќе од 6.000 тони тутун

Време - 22.02.2008

Речиси 99 проценти од тутунот од прилепските тутунари е преземен од откупните претпријатија. Сите откупни претпријатија, освен Тутунскиот комбинат, ги затворија откупните пунктови. Тутунскиот комбинат останува да откупува уште во пунктовите во Прилеп и во Црнилиште.

Одреден притвор од 30 дена

Време

Притворен напаѓачот на управителот на Тутунски комбинат

Дневник

Директорот на „Тутунски“ нападнат со тупаници

Време

Претепан управител на тутунскиот комбинат

Вест
5 поврзани вести »

Се садат цвеќиња и дрвца

Време - 22.02.2008

ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО Дворот на црквата „Пресвета Богородица“ деновиве хортикултурно се уредува. Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ на површина од 5.500 квадратни метри засадуваат трева и украсни садници, а пред влезот ќе се постават сезонски цвеќиња.

Шеталиштата на булеварите се разубавуваат со дрвца

Утрински

2.000 нови дрвца за паркот во Ѓорче

Вест

Несовесни граѓани ги крадат новозасадените дрвца во Аеродром

Дневник

Аеродром апелира да не се крадат засадените дрвца

Вест
5 поврзани вести »

Малите трговци стравуваат дека има криза за масло за јадење, производителите смируваат

Канал5 - 23.02.2008

Малите трговци стравуваат дека ќе престанат да продаваат масло за јадење, доколку Владата навреме не ги даде потребните субвенции на производителите. Велат можно е во наредениот период да се појави криза за зејтин. Рафтовите во помалите продавници се празни, масло за јадење речиси и да нема или пак ...

И без царина, зејтинот поскап

Утрински

Се замрсија во зејтинот

Утрински

Почна бесцаринскиот увоз на зејтин

Утрински

Царината го блокира увозот на зејтинот

Утрински
5 поврзани вести »

Романци со фалсификувани картички краделе пари од банкомати

Дневник - 23.02.2008

од банкомати Полицијата уапсила двајца Романци осомничени дека со фалсификувани кредитни картички украле 15.000 денари од банкомати на Прокредит банка и на Стопанска банка, соопшти МВР. Станува збор за А.А. (24) и П.Ј. (23), против кои Одделот за организиран криминал на МВР поднесе кривични пријави ...

Од странци присвоиле 15.000 денари

Време

Романци со лажни кредитни картички краделе пари

Утрински

Романци со лажни картички подигале пари од банкомати

Вест

Романци украле 15.000 денари од банкомати на две банки

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Пет фирми наградени за општествена одговорност

Дневник - 23.02.2008

Фирмите „Фармахем“, „Ренова“, „Раде Кончар сервис“, „Биркарт логистик“ и „Тинекс“ се добитници на наградата „Оскар за општествено одговорни претпријатија“, што го додели германската агенција „Инвент“. За избор во септември лани се пријавија 75 фирми, а во потесен круг влегоа 15 најдобро бодувани, ...

Македонските „оскари“ за пет општествено одговорни фирми

Утрински

Тинекс го доби македонскиот оскар

Вечер Прес

Доделен македонскиот Оскар за општествено одговорни претпријатија

Канал5

За „Оскар за општествена одговорност“ се тркаат 15 фирми

Дневник
5 поврзани вести »

Свадбари нема да плаќаат паркинг за влез во „Свети Димитриј“

Утрински - 19.02.2008

„Градски паркинг“ ги договорил новините на средбата со поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан „Градски паркинг“ на сите верници кои ќе ја посетуваат црквата „Свети Димитриј“ ќе им обезбеди бесплатен пристап до верскиот објект, информираат од јавното претпријатие.

Поповите да поништуваат билети за паркирање

Вест

Бесплатен паркинг за верниците

Вечер Прес

Паркинзите со рампи изгор скапи

Дневник

Поглаварот ќе ја крева рампата пред "Св.Димитрија"

Вест
5 поврзани вести »