TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

Се урна авион со 45 патници

Дневник - 23.02.2008

Авион со најмалку 45 патници и членови на екипажот се урна ноќеска во источниот дел на Венецуела. Не е позната судбината на патниците во авионот.Несреќата се случила во близина на градот Мерида, 500 километри југозападно од венецуелската престолнина Каракас.

Се урна авион со 46 патници

Време

Падна авион со 46 патници

Вечер Прес

46 загинати при уривање на авион во Венецуела

А1

Авион со 46 патници се урна во Венецуела

Канал5
5 поврзани вести »

Џенифер Лопез роди син и ќерка

Дневник - 23.02.2008

Латино-пејачката и актерка Џенифер Лопез и нејзиниот сопруг Марк Ентони станаа родители на близнаци вчера изутрина објави магазинот „Пипл“. Машкото и женското бебе што дојдоа на свет во њујоршката болницата „Норт сор медикал центар“ се прва рожба на 38-годишната актерка и пејачка, додека ...

Џенифер и Марк добија син и ќерка

Вечер Прес

Џенифер Лопез стана мајка

А1

Џенифер Лопез стана мајка

Канал5

Џенифер Лопез со луксуз се подготвува за породувањето

А1
5 поврзани вести »

Поголем надзор во кичевската гимназија

Дневник - 23.02.2008

Зголемени мерки за безбедност, дежурства од професорите низ ходниците, униформи и беџови за учениците, се некои од предлозите за средување на состојбите во кичевската гимназија. Вакви решенија беа предложени на средбите на Училишниот одбор, Советот на родители и родителските средби во гимназијата ...

Прекината наставата за да прекине тензијата меѓу учениците

Дневник

Ученици-Албанци запалиле македонско знаме

Време

Кичевската гимназија под полициско обезбедување

Дневник

Тепачка во Кичево

Канал5
5 поврзани вести »

Владата го прогласи 21 Февруари за Ден на знаењето

Утрински - 22.02.2008

„Знаењето е слобода, незнаењето е ропство - знаењето е основа за егзистенција и развој на една нација“, запиша премиерот Никола Груевски, на Ѕидот на знаењето што вчера беше поставен по повод Денот на знаењето 21 Февруари што промовираше Владата.

Кога се споделува, знаењето се умножува

Време

Знаењето е слобода, незнаењето - ропство

Вест

Знаењето - инвестиција во иднината

Вечер Прес

Пораки напишани на паното „Ѕидот на знаењето“

А1
5 поврзани вести »

Леброн Џејмс го предводеше Истокот до триумф

Време - 19.02.2008

ЗАВРШИ 57. ОЛСТАР-ФЕСТИВАЛ ВО ЊУ ОРЛЕАНС Леброн Џејмс го одбележи собирот на сите ѕвезди на НБА и беше избран за МВП на олстар-фестивалот што се одржа во Њу Орлеанс. Со традиционалниот натпревар помеѓу Исток и Запад заврши 57.

Ѕвездите му го вратија сјајот на Њу Орлеанс

Дневник

Исток го порази Запад, Леброн МВП

Утрински

ЛеБрон забива, бегајте од него

Вечер Прес

Истокот подобар од западот, Леброн МВП

А1
5 поврзани вести »

Александра Пилева издаде нов сингл

Дневник - 22.02.2008

Пејачката Александра Пилева деновиве во продажба го пушти цеде-синглот „Песна за Македонија“, кое по цена од 60 денари може да се најде во сите музички продавници низ Македонија. Оваа песна, која е дело на „Рокенрол-бенд“, кој ја придружува Пилева на нејзините настапи, во етерот се појави во јуни ...

Пилева со „Песна за Македонија“

Утрински

"Песна за Македонија" со спот и цеде сингл

Вест

Пилева објавува цеде со една песна

Време

Песната за Македонија на Пилева во продажба

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Обновена „Лучија од Ламермур“ во МОБ

Дневник - 22.02.2008

Операта „Лучија од Ламермур“ од Гаетано Доницети, во режија на Пламен Картелов, по девет години ќе биде обновена вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет во Скопје. Претставата ја обнови Дејан Прошев, а диригент е Јосип Шего од Хрватска.

Вечерва обновена премиера на „Лучија од Ламермур“

Утрински

Обнова на „Лучија од Ламермур“

Време

Обнова на"Лучија од Ламермур"

Вест

По девет години, повторно Лучија од Ламермур

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Летонија ни дава поддршка и експертска помош

Дневник - 23.02.2008

Летонија очекува во извештајот на Европската Унија да се најде препораката за почнување преговори за зачленување на Македонија во европското семејство. Ова вчера во Охрид го изјави министерот за надворешни работи на таа земја Марис Риекстинс, кој додаде дека Летонија ќе и' понуди на Македонија ...

Милошоски: В недела ставот за името

Вест

Штип стана конзулски град

А1

Риекстинс: НАТО на Самитот во Букурешт ќе се прошири со земјите од балканскиот регион

Канал5

Милошоски: Во спорот со Грција потребна е взаемна доверба и фер однос

Канал5
5 поврзани вести »

Мумин и Димовски откажаа

Вест - 23.02.2008

МАКЕДОНИЈА СО ЕДЕН БОКСЕР НА ТУРНИРОТ ВО ПЕСКАРА Македонија ќе има само еден претставник на предолимпискиот боксерски турнир во Пескара, Италија, кој почнува на 25 февруари. Вели Мумин и Примислав Димовски го откажаа патот од свои причини, па тренерот Руждија Калач ќе го има на располагање ...

Димовски, Мумин и Наси ќе настапат во Пескара

Време

Мумин во аут за ЛОИ?

Дневник

МВР не го пушта Димовски на ОИ

Време

Вели Мумин нема желба за настап во Пескара

Време
5 поврзани вести »

Марш во чест на Трајковски

Дневник - 23.02.2008

Дваесетина планинари од неколку планинарски друштва од државава од вчера учествуваат на Меморијалниот планинарски марш „Борис Трајковски 2008“, кој годинава се одржува третпат. Маршот го организира Планинарското друштво „Ентузијаст“ од Струмица по повод четиригодишнината од смртта на претседателот ...

Планинарски марш во чест на претседателот Трајковски

Утрински

Петдневниот планинарски марш

Време

Петдневен планинарски марш „Борис Трајковски 2008“

А1
4 поврзани вести »