TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2009-05-04 - 2009-05-10

Скопските и битолските ученици ќе ги бојкотираат екстерните тестови

Утрински - 09.05.2009

СКОПЈЕ, БИТОЛА - Скопските и битолските основци и средношколци се заканија со бојкот на екстерните тестови доколку Министерството за образование и наука не ја повлече одлуката за нивно воведување.

Учениците ќе ги бојкотираат екстерните

Дневник

Учениците на бунт

Време

Учениците пак протестираа

Вест

Потребно е екстерно будење на 25.000 заспани даскали

Н.Македонија

А1 Вест Канал5 Утрински Утрински Дневник Дневник Време

71 поврзани вести »

Милошоски: "клучот е кај Атина"

Телма - 09.05.2009

Решението околу спорот за името на Македонија со Грција е во рацете на Атина. Ова го изјави шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски на средбата на групата А5, што се одржува во Тирана.

Милошоски: Решението е во раце на Атина

Алсат-М

Шефер се прости со порака да се реши името

Утрински

Шефер ни предвиде мрак ако не се реши името

Дневник

Милошоски: Решението е во раце на Атина

Алфа

Макфакс Нетпрес Н.Македонија А1 Алсат-М Телма Алсат-М Алсат-М

50 поврзани вести »

Продолжува операцијата на пакистанската армија против талибанците

Р.С.Европа - 10.05.2009

Пакистанската армија привремено го укина полицискиот час за да им овозможи на цивилите да ја напуштат северозападната долина Сват каде се водат интензивни битки меѓу безбедносните сили и талибанците.

Најмалку 180 талибански бунтовници убиени

Р.С.Европа

Жестоки судири во Пакистан

А1

Пакистанската војска уби 143 талибанци

Вест

Пакистан:Борби

Алсат-М

Канал5 Нетпрес Р.С.Европа Р.С.Европа Р.С.Европа Алфа А1 Време

61 поврзани вести »

Ги снема дебатите поради климата на заплашување

Вест - 09.05.2009

Некои новинари и аналитичари велат дека комбинацијата од владини и бизнис притисоци ги замолчуваат критичките гласови кои и се потребни на секоја демократија Со слоганот "Доста е" неколку стотини новинари се ...

Новинарите глобално на удар

Утрински

Протест и молк за достоинството на новинарите

Утрински

Помалку тужби и повеќе пари за новинарите

Време

Да престане линчот на новинари

Вест

Утрински Кирилица Н.Македонија BBC А1 BBC Алсат-М Алсат-М

35 поврзани вести »

Недоречена посета

Утрински - 09.05.2009

Скопје и Белград го скршија мразот и ги „разлабавија“ неколкумесечните затегнати и заладени односи поради косовското прашање. Србија покажа дека можеби не може да го разбере и да го оправда потегот на ...

Косово остана јаз меѓу Белград и Скопје

Дневник

Мразот стопен, јазот останува

Време

Јеремиќ: Да се фокусираме на тоа што нe спојува

Вест

Косово пак ги подели Македонија и Србија

Утрински

МРТ Н.Македонија А1 BBC Алсат-М Телма Дневник Канал5

34 поврзани вести »