TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2009-01-05 до 2009-01-11

Киев: Испораката на гас од Русија преку Украина може да почне

Р.С.Европа - 11.01.2009

Испораката на приодниот гас од Русија преку Украуина може да почне, изјави во Киев чешкиот министер за индустрија Мартин Риман. Минатата ноќ Украинскиот премиер Јулија Тимошенко го потпиша протоколот за контрола на транзитот по разговорите со чешкиот ...

Крај на кризата со гасот за Европа ?

Телма

Украина го потпиша протоколот за контрола на преносот на руски гас за европските земји

Алфа

Русија и Украина најпосле се договорија за набљудувач

Форум

Украина прифати меѓународен надзор за транспортот на гас

Алсат-М

Алфа Алсат-М Форум Дневник Дневник Канал5 Сител Сител

219 поврзани вести »

Тачи: Нова демократија е опасност за ДУИ, не за ДПА

Алсат-М - 11.01.2009

ДПА ќе настапи самостојно со свои кандидати за градоначалници во сите оние општини каде доминантно е албанското население. Дали на престојните претседателски избори кои заедно со локалните ќе се одржат на 22 март партијата ќе излезе со свој кандидат за ...

На избори „пешки“ и без владини кампањи

Време

Изборите на 22 март, нема електронско гласање

Вест

Груевски ги повлекува владините кампањи

Утрински

Нема електронско гласање напролет

Дневник

Н.Македонија Н.Македонија А1 А1 BBC Р.С.Европа Време Утрински

44 поврзани вести »

Казнети десет фирми

Вечер - 11.01.2009

Снегот што во Велес, првпат по неколку години, падна во поголеми количества, за некои се покажа многу скап. Досега се казнети вкупно десет правни субјекти. Казната чини 1.000 евра.

Се засолува Охридското Езеро

Вест

Казни и опомени за неисчистен снег

Утрински

Европа смрзна

Дневник

Тротоарите под снег, инспекторите во зимски сон

Дневник

Алсат-М А1 Време Форум Алфа Канал5 Канал5 А1

39 поврзани вести »

Зурли и тапани од Дебар ја разбудија Криворечијата

Утрински - 09.01.2009

КУМАНОВО - Граѓанското здружение „Коледари“ во пресрет на Бадник организираше кршење бадникови гранчиња во селото Довезенце. Откако беа осветени во црквата „Св. Никола“, гранчињата им се делеа на христијанските верници на плоштадот во Куманово.

Христос се роди, дарувајте повеќе рожби

Н.Македонија

Божиќ во Македонија

BBC

Денес е Рождеството Христово - Божик

Форум

Масовно прославено Христовото раѓање од Македонците во Австралија

Сител

Канал5 Вечер Вечер Вечер Нетпрес А1 А1 А1

38 поврзани вести »

Џемаили се враќа во Собрание

Вечер - 11.01.2009

Сопартијците на Џемали велат дека веќе нема никаква пречка тој да се појави во Законодавниот дом. Тој досега не се појави на ниту едно судско рочиште. Следното е закажано за февруари Пратеникот на ДУИ Хисен Џемаили, најверојатно, ќе се појави на ...

Обвинителството молчи за укинувањето на притворот за Џемаили

А1

Недостапниот пратеник Џемаили ќе се брани од слобода

Утрински

СДСМ побара оставки од Судскиот совет и Советот на Јавни обвинители

Телма

Укинат притворот за Џемаили

Дневник

Н.Македонија Форум Алсат-М Сител Канал5 А1 BBC Време

30 поврзани вести »

Владата нема да го толерира ЕВН

А1 - 11.01.2009

Владата нема да толерира работење на штета на македонските граѓани и претпријатија, само затоа што ЕВН е странски инвеститор. Ова се наведува во владиното соопштение издадено како реакција на брифинзите на ЕВН, објавени во дел од медиумите.

ЕВН да не се пoигрува со македонските граѓани

Форум

Макрадули: На Владата и пречи што ЕВН увезе поевтина струја

Алсат-М

ЕВН: Работиме целосно според законот и ги почитуваме обврските

Алсат-М

ЕВН ги раскара власта и опозицијата

Форум

Алфа Дневник Сител Канал5 Сител Вечер Нетпрес Нетпрес

43 поврзани вести »

Празник за семејството и за радоста

Време - 08.01.2009

Игор Чавески Со свечени литургии, биење на црковните камбани и со посета на најблиските роднини, православните христијани вчера го славеа Христово раѓање “ Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква во земјава и дијаспората верниците се помолија за мир, здравје и за благосостојба.

Православните верници го прославија Божик

Утрински

Црвенковски и Груевски во различни цркви

Утрински

Денеска е Божик - најрадосниот христијански празник

Телма

Православните христијани денеска го слават Божик

Алсат-М

Алсат-М Алфа Дневник Канал5 Сител Канал5 Канал5 Вечер

24 поврзани вести »