TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2009-05-18 до 2009-05-24

Пораките на Бајден како бумеранг

Време - 23.05.2009

Пораките на американскиот потпретседател Џозеф Бајден при неговата балканска турнеја сигнализираат дека САД се враќаат на Балканот за да му помогнат во евроатлантската интеграција, тврди британскиот аналитичар ...

Бајден: На Босна не и е потребен нов мировен договор

Вест

Џозеф Бајден денеска во Либан

Р.С.Европа

Потпретседателот на САД Бајден во посета на Либан

Р.С.Европа

Бајден со јасни пораки до Балканот, но не и со конкретна помош

Р.С.Европа

Р.С.Европа Р.С.Европа Алфа SETimes Кирилица Сител Канал5 Кирилица

110 поврзани вести »

Уставниот суд со курир ги стопира екстерните тестови

Вест - 23.05.2009

Одлуката на Уставниот суд за привремено стопирање на екстерните тестови стапува во сила веднаш, зашто решението преку курир било доставено до Собранието, до Владата, до Министерството за образование и наука и ...

Уставниот суд праќа курири во Владата

Утрински

Уставниот бара екстерното веднаш да запре

Дневник

Груевски: екстерните тестови ќе продолжат се додека нема законска забрана

Кирилица

Запре екстерното оценување

А1

BBC Време Време Вест Вест Утрински Утрински Телма

69 поврзани вести »

Законот за мировници подобар од никаков

Време - 22.05.2009

Самостојниот синдикат на вработените во одбраната вчера го поддржа Законот за посебните права на мировниците и нивните семејства, предложен од Министерството за одбрана и усвоен од Собранието во вторникот.

Законот за мировниците квалитетен

Вест

Синдикат на одбраната: Законот за мировниците е добар

Утрински

Синдикатот го поддржа законот за мировници

Дневник

„Подобро некаков закон, отколку никаков“

А1

Н.Македонија Форум Алсат-М Алфа Кирилица Сител Канал5 Време

61 поврзани вести »

Студентите од Фиолозофскиот факултет во Загреб ги прекинаа протестите

Алсат-М - 24.05.2009

Студентите од Филозофскиот факултет на Загребскиот универзитет ги прекинаа протестите по 34-дневната блокада на факултетот, соопштија хрватските медиуми подвлекувајќи дека тоа е најголемиот студентски бунт во ...

Студентите ги прекинаа протестите

Време

Eдинствен ценовник на државните факултети

Утрински

Студентите негираа политичко влијание

Дневник

УКИМ: Барањата на студентите неосновани

А1

Време Утрински Дневник Дневник Н.Македонија Форум Канал5 А1

55 поврзани вести »

Беџети: ДУИ води валкана игра против мене!

Н.Македонија - 23.05.2009

Лажни се податоците на финансиската полиција и на инспекторите од Министерството за труд и социјала дека во мојот ректорски мандат се проневерени 300.000 евра од буџетот на Тетовскиот универзитет, тврди Сади ...

Нема да се крати буџетот на ДУТ

Алсат-М

Автономијата на ДУТ била загрозена

Утрински

Протестен марш на тетовските студенти

Н.Македонија

Владата сепак ќе ги дисперзира универзитетите

Алсат-М

Алсат-М А1 Време Утрински Телма Дневник Алфа Н.Македонија

48 поврзани вести »

Словенија, сепак, ќе ја блокира Хрватска за ЕУ

Утрински - 23.05.2009

Љубљана - Словенечкиот премиер Борут Пахор го одби новото барање на Хрватска за деблокада на нејзините преговори за членство во Европската унија (ЕУ) и го повика Загреб да ги повлече од Брисел документите, кои ...

Словенија повторно ја одби Хрватска

Н.Македонија

Словенија го одби барањето на Хрватска

А1

Пахор го одби барањето на Санадер

Телма

Словенија го одби барањето на Хрватска за деблокада на евроинтеграциите

Алфа

Алсат-М SETimes Кирилица Канал5 Нетпрес Макфакс Р.С.Европа Н.Македонија

45 поврзани вести »

Папата верува во Македонија

Време - 23.05.2009

Христијаните треба да ги чуваат идеалите и вредностите што ги оставиле светите Кирил и Методиј, порача вчера во Ватикан римокатоличкиот поглавар, папата Бенедикт Шеснаесетти при аудиенцијата на македонската ...

Ватикан преку "Фејсбук" ќе се доближува до младите верници

Вест

Иванов го покани папата в година во Македонија

Утрински

Сите патишта водат во Паљурци

Дневник

Папата му вети на Иванов дека ќе дојде во Македонија

Н.Македонија

А1 А1 Р.С.Европа Р.С.Европа Вест Утрински Алфа Алсат-М

39 поврзани вести »