TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2009-06-08 до 2009-06-14

Добра соработка во одбраната на Македонија и на Србија

Утрински - 11.06.2009

Министрите за одбрана на Македонија и на Србија, Зоран Коњановски и Драган Шутановац, вчера потпишаа договор за соработка и изразија подготвеност за развој на добрососедските односи и отворен дијалог за ...

Србија понуди соработка во воената индустрија

Дневник

Mакедонија и Србија работат на затоплување на односите

SETimes

Македонија и Србија воено ќе соработуваат

А1

Во Македонија доаѓа српскиот министер за одбрана

Р.С.Европа

Алсат-М Алфа Форум Алсат-М Алсат-М МРТ Сител Сител

22 поврзани вести »

Кој го собра кајмакот?

Дневник - 12.06.2009

1. 2. 3. Пропадна Уште една „гранде“ странска инвестиција во земјава. „Сведмилк“ отиде во стечај. Активен или пасивен, стечајот е стечај и не значи ништо друго освен распродавање на имотот на фабриката.Со ...

Стечај за Сведмилк

Р.С.Европа

Кој измолзи 32 милиона евра од „Сведмилк“

Утрински

Само Моше Баум ќари од „Сведмилк“

Дневник

Да се најде модел за рестартирање на „Сведмилк“

Н.Македонија

А1 Време Вест Утрински Алфа Алсат-М Алфа Сител

32 поврзани вести »

Во патролата стрелале селски дрвокрадци

Време - 13.06.2009

Шумскиот полицаец Игор Цветковски беше убиен, а двајцата негови колеги се ранети, кога дрвокрадци од „москвич“ стрелале во шумската патрола завчера, во 14.10 часот, кај местото викано Чешма, во атарот на ...

Полицијата трага по вооружените дрвокрадци

Вест

Стоп за шумската мафија

Утрински

Драма пред убиството на шумскиот полицаец

Утрински

Во бегство убијците на полицаецот

Дневник

Н.Македонија Алфа Канал5 А1 Време Вест Утрински Телма

30 поврзани вести »

Измешани лончињата на "Војдан Чернодрински"

Вест - 13.06.2009

Без многу актери, режисери и со организациски киксови помина завчерашното доделување на наградите на 44. издание на Македонскиот театарски фестивал "Војдан Чернодрински" во Домот на културата "Марко Цепенков" ...

"Да ти е... племето" не важело за Индијанците

Вест

„Тапани во ноќта“ најдобра претстава на „Чернодрински“

Култура во РМ

Триумф на претставата „Тапани во ноќта“

Време

"Тапани во ноќта" најуспешна претстава во целина

Вест

Утрински Дневник Н.Македонија BBC Култура во РМ Вест Канал5 Сител

30 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара пат до компромис за спас на рејтингот

А1 - 12.06.2009

Како да се убеди членството дека компромисно решение за името до крајот на годинава мора да се најде, а во исто време да не се загуби многу од досега високо набилданиот рејтинг? ВМРО-ДПМНЕ е на мака како сето ...

Падна директива: Омекни за името!

Време

Име: Разумен компромис и(ли) двојна формула?

Р.С.Европа

Иванов: Не е прифатлив компромис за името под принуда

Утрински

Вмровците растрчани за името

Алфа

Нетпрес А1 Deutsche Welle Утрински Телма Алсат-М Алфа Дневник

19 поврзани вести »

Кризата попушта, нафтата поскапува

Дневник - 12.06.2009

Меѓународната агенција за енергетика вчера ја зголеми прогнозата за глобалната побарувачка на нафта, првпат во последните десет месеци , врз основа на показателите за слабеење на глобалната економска криза ...

Цената на нафтата надмина 72 долари за барел

Тотал

Нафтата повторно поскапи на њујоршката берза

Канал5

Кризата попушта, побарувачката за нафта во подем

МК-Фондови

Нафтата поскапа од 70 долари за барел

Време

Р.С.Европа Вест Утрински Канал5 Канал5 Кирилица Кирилица МК-Фондови

28 поврзани вести »

Почесно Рациново признание за Петер Рау

Deutsche Welle - 13.06.2009

Високото Рациновото признание, на Рациновите средби, го доби писателот Трајче Кацаров за збирката раскази „Татко и отец“. Добитник, пак, на Почесното Рациново признание за 2009 е професор д-р Петер Рау од ...

Рациновите стихови се високо човечко мементо

Утрински

Нема целосна монографија за Кочо Рацин

Дневник

Кочо Рацин ќе добие свој гроб?

Дневник

Бела книга за „Белите мугри“

Н.Македонија

Сител Канал5 Канал5 Нетпрес А1 А1 А1 Култура во РМ

28 поврзани вести »