TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2010-01-11 - 2010-01-17

10.000 американски војници воспоставуваат ред на Хаити

А1 - 17.01.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го посети Хаити, каде се сретна со претседателот Рене Превал и од него побара прогласување на вонредна состојба со што американските трупи би можеле да се справат со вооружените банди.

Сенегал нуди домови и земја за Хаиќаните

Дневник

ОН апе­ли­ра за 500 ми­ли­о­ни до­ла­ри по­мош

Вест

Во Леогане уништени 90 проценти од зградите

Алсат-М

Пронајдено телото на шефот на мисијата на ОН во Хаити

Алсат-М

Deutsche Welle Телма Deutsche Welle Алсат-М Канал5 Алсат-М Дневник Дневник

315 поврзани вести »

Фала за војниците, во НАТО кога ќе го решите името

Вест - 17.01.2010

На прашање чија ќе биде одговорноста ако на некој македонски војник му се случи нешто во Авганистан, дали на Македонија, на НАТО, или на "прашањето за името", Расмусен одговори: "Ако некој војник биде нападнат претпоставувам дека ...

Новиот шеф на НАТО со стари пораки

Дневник

Расмусен нема да се меша околу името

Утрински

Вратите на НАТО се отворени за Македонија, името мора да се реши

МРТ

Расмусен: Бидете практични за да го решите спорот за името

Н.Македонија

А1 Телма Deutsche Welle Алсат-М Алсат-М Алсат-М Алсат-М Утрински

49 поврзани вести »

Сакаат да ни го префрлат хаосот со ѓубрето од Тетово

Вест - 17.01.2010

Околу 200 жители од Долна и Горна Бањица, од Сушица, Сретково и од други гостиварски села, како и од одделни населби во Гостивар, вчера протестираа пред просториите на локалната самоуправа во овој град против штотуку започнатото префрлање ...

Дадени гаранции дека Русино нема да предизвикува здравствени проблеми

Алсат-М

Конечно деблокиран транспортот на ѓубрето од Тетово во депонијата Русино

Inpress

Заглави големиот транспорт на смет

Дневник

Бањичани не го сакаат ѓубрето од Тетово

Утрински

Сител Н.Македонија А1 Телма Утрински Алсат-М Канал5 Канал5

48 поврзани вести »

Албанија-Започнува фазата на рехабилитација

Алсат-М - 17.01.2010

Подобрувањето на состојбата во поплавените подрачја во Албанија и Скадарско, остава простор за започнување на фазата на рехабилитација. Група експерти од Светската банка следната недела ќе дојдат да ја проценат штетата предизвикана од ...

Отворени телефонски линии за помош за настраданите од поплавите во Албанија

МРТ

Апел за помош за настраданите од поплавите во Албанија

А1

Ситуацијата во Скадар се подобрува

Алсат-М

„Разбуди се“ апелира за помош за настраданите во Албанија

Алсат-М

Макфакс Inpress Алсат-М Време Кирилица Алфа Inpress Сител

71 поврзани вести »

Клиниките ќе добиваат половина од парите од приватната работа на ле­ка­ри­те

Вест - 17.01.2010

Половина од парите кои државните лекари ќе ги добиваат од дополнителната дејност, ќе треба да ги остават на клиниката во која се вработени. Ваков предлог е содржан во предлог-измените на Законот за здравствена заштита, кои ги предлага ...

Здравството заглавува во долгови

Сител

Ќе се намалуваат платите во здравството

Утрински

Најавен рез за нереалните плати на лекарите

Дневник

Ќе се кастрат нереално зголемените плати во здравството

Н.Македонија

Утрински Утрински Време Канал5 Канал5 Р.С.Европа Алфа Сител

46 поврзани вести »

Регистрирани две прекршувања на Законот за заштита од пушењето

МРТ - 17.01.2010

Од направени 1.350 инспекциски надзори во угостителските објекти (кафе барови, ноќни клубови, дискотеки и други објекти каде се послужува и консумира храна) во повеќе градови низ Македонија, инспекторите регистрирале само две прекршувања ...

Паднаа првите казни за пушењето

Утрински

Само две прекршувања на Законот за заштита од пушењето

Форум

Пушењето на улица и плоштад е дозволено

Кирилица

Регистрирани две прекршувања на Законот за заштита од пушењето

Сител

Н.Македонија Идивиди А1 Вест Утрински Време Сител МРТ

45 поврзани вести »

Курајчани - конкуренти на вевчанци по иновативноста на маските

Inpress - 15.01.2010

Охрид, 15. јануари (ИНПРЕС) Близу 5.000 посетители, синоќа, собра годинешното издание на Маскенбалот во охридското село Куратица. Веќе една деценија, на празникот Свети Василиј, или во народот попознат како Стара Нова година, сите патишта ...

Нивата сака мотика, а не молитва - порачаа василичарите

Утрински

Македонија - Крпениот живот низ маски

Време

Еколошко пушење за Василица

Вест

Вевчанскиот карневал на политичка сатира

Телма

Вечер Прес Н.Македонија А1 Алсат-М Канал5 Deutsche Welle Утрински Дневник

42 поврзани вести »