TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2021-09-20 - 2021-09-26

ЗАЕВ БЕЗ ПОДДРШКА Никој не застана зад неговиот предлог за бришење на „бугарски“ пред „фашистички окупатор“

+инфо - 26.09.2021

Премиерот не е сам само во Скопје. По првичната еуфорија во Софија, бугарски политичари сметаат дека предлогот на Заев е недоволен. Влијателниот европратеник Џамбаски изјави дека му личи на „купопродажна зделка во стилот на Тито“.

ЗАЕВ БЕЗ ПОДДРШКА Никој не застана зад неговиот предлог за бришење на „бугарски“ пред „фашистички окупатор“

Курир

Изјавата за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор е порака за разговори за историско помирување, вели историчарот Ѓоргиев

еМагазин

„Можеме уште 27 години да живееме со блокада од Бугарија или да донесеме мудри одлуки“

Локално

Ѓоргиев ја брани намерата на Заев да се брише „бугарски“ пред фашистички окупатор, вели дека била во насока за историско помирување

MakPress

Република 360 степени Сакам да кажам 360 степени ТВ21 Фокус Сител МКД

315 поврзани вести »

Ковид-19: 12 240 активни случаи, 5 689 во Скопје

360 степени - 26.09.2021

Според последната статистика на МЗ, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата е 189 551, а на починати 6 577 Во земјава има моментно 12 240 активни случаи на ковид-19, според последниот дневен билтен ...

Починаа Уште 17 лица на возраст од 38 до 88 години од ковид-19, нови 336 болни

Сакам да кажам

336 нови случаи на ковид-19 – пријавени 17 починати лица

ТВ21

МЗ: 17 починати, 336 новозаболени од 3245 тестирања

Канал5

17 починати и 336 нови случаи на Ковид-19

Сител

24 Вести МКД Фактор Либертас Вечер Прес Нова ТВ Курир 24Инфо

210 поврзани вести »

Од утре до 15 октомври на полноќ кампања за Локалните избори

МКД - 26.09.2021

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне утре (27 септември) и ќе трае 20 дена пред денот на изборите, до 15 октомври пред полноќ. Учесниците на изборите, политичките партии и независните кандидати веќе го најавија ...

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Алсат-М

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

ТВ21

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Канал5

52.477 гласачи во Охрид се запишани во избирачкиот список, активни се 88 избирачки места

OhridNews

Нова ТВ ММС Скопје инфо Независен Lider Press24 Денешен 24Инфо

202 поврзани вести »

Симовски: Oчекувам успешно да заврши пописот

Канал5 - 26.09.2021

Во повеќе општини ширум земјава отворени се и пунктови за граѓаните сами да отидат да се попишат, доколку досега не се попишани. Според последните податоци од Државниот завод за статистика, до сега попишани се над 1 милион и 540 илјади граѓани, ...

Пописот навлегува во завршна фаза

Канал5

Попишани вкупно 1.460.552 лица, 455.478 домаќинства и 632.742 станови

Слободен Печат

Попишани вкупно 1.460.552 лица, 455.478 домаќинства и 632.742 станови

ТВ21

Попишани вкупно 1.460.552 лица, 455.478 домаќинства и 632.742 станови

Канал5

Сител Фокус Телма Алсат-М Бриф Нетпрес еМагазин Lider

183 поврзани вести »

Пендаровски во ОН: Ќор-сокакот во евроинтеграциите фрустрира

Н.Македонија - 25.09.2021

Пандемијата, конфликтите во светот, последните случувања во Авганистан, борбата против тероризмот, климатските промени во најголем дел беа во фокусот на обраќањето на македонскиот претседател Стево Пендаровски во рамките на Генералната дебата на 76.

Ќорсокакот во кој се наоѓаме на патот кон еу ги фрустрира граѓаните, рече Пендаровски во Обединетите нации

Сакам да кажам

Средба Пендаровски-Гутереш: С Македонија е пример дека се решаваат и најкомплексните прашања

360 степени

Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите за стабилност во регионот

МКД

Средба на претседателот Пендаровски со Генералниот секретар на Обединетите нации, Гутереш

Канал5

Фокус Сител Слободен Печат Телма Пулс24 Нова ТВ OhridNews +инфо

156 поврзани вести »

Заев призна дека за директори на болници поставува партиски луѓе кои не се експерти – ова е најголема причина за ...

Курир - 24.09.2021

„Политички ги носиме одлуките за да поставиме директори на болниците“. Оваа изјава која синоќа ја даде премиерот Зоран Заев додека беше гостин на телевизија 24 предизвика бројни реакции во јавноста.

Филипче останува министер до Нова година, бидејќи Собранието не може да му ја констатира и ако ја прифати Заев

Нетпрес

Собранието престана со работа поради локалните, Филипче и да поднесе оставка, нема кој да ја констатира

Денешен

Заев: Одговорност ќе има, но исклучиво заради аргументите на основа на вештачењето

Кајгана

Тактиката на Заев успеа: Дури и да му ја прифати оставката на Филипче, Собранието не може да му ја констатира

PressingTV

MakPress Република Република MakPress Опсервер МКД Слободен Печат Фокус

153 поврзани вести »