TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2023-04-03 - 2023-04-09

Ибраимовски: Властите го рушат угледот на ромските политички партии

Република - 09.04.2023

По повод Меѓународниот ден на Ромите – 8 Април, Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) одржа прес-конференција во Тетово. Претседателот на партија Самка Ибраимовски порача дека властите направиле грешка во начинот на одбележување на ...

Идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе изгради културен центар кој ќе прерасне во ромски театар, најави Мицкоски

Република

Пецаков: Посакувам заедно да продолжиме да ја негуваме толеранцијата, да ги надминуваме предрасудите и да обезбедиме еднаквост и социјална правда за сите

Република

Мицкоски на свеченост по повод Денот на Ромите: Нашето мултикултурно општество би било посиромашно без ромскиот јазик, без ромскиот фолклор, без ромската песна

Република

Честитка од министерот Спасовски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Република

MakPress Слободен Печат Канал5 МКД Слободен Печат Канал5 24 Вести Сител

222 поврзани вести »

Иванов: За Уставот – и неговиот Пленковиќ му го плесна!

Centar - 08.04.2023

Новинарот и аналитичар Зоран Иванов во објава на Фејсбук пишува – „За Уставот – и неговиот Пленковиќ му го плесна!“, алудирајќи на изјавите од хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ при неодамнешната посета на Скопје.

Иванов: За Уставот – и неговиот Пленковиќ му го плесна!

CivilMedia

Иванов: За Уставот – и неговиот Пленковиќ му го плесна!

Frontline

Се случува ли „орбанизација“ на Македонија?

Либертас

Се случува ли „орбанизација“ на Македонија?

Независен

Локално MakPress Deutsche Welle 360 степени Канал5 360 степени 24 Вести МКД

220 поврзани вести »

Експертите во работната група веќе ги скицираат можните промени во уставот, на партиската сцена несогласувања

24 Вести - 09.04.2023

Утре истекува рокот што министерството за правда го достави до политичките партии и институции да номинираат свои претставници кои ќе бидат дел од работната група која ќе работи на уставните измени.

Работната група за уставни измени: Опозициските партии нема да учествуваат, власта вели дека прашањето порано или подоцна ќе дојде во Собрание

360 степени

ЕКСПЕРТИ: Нема логика да се формираат работни групи без консенсуз за уставни измени

Алфа

Кои експерти ќе учествуваат во работната група за уставните измени?

Press24

Алтернатива: Не може да има работни групи за уставни измени без да има политички консензус

Република

360 степени Сител Р.С.Европа Канал5 Р.С.Европа Канал5 Р.С.Европа Слободен Печат

180 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент

Канал5 - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија. По кој знае кој пат, граѓаните го видоа вистинското лице на СДС и ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ бегаат од хрватскиот модел како ѓавол од темјан

360 степени

ВМРО-ДПМНЕ: Маските на СДС и ДУИ паднаа, бегаат од хрватскиот модел за уставни измени

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент, а кога побаравме да се примени, избегаа од него

Курир

Либертас Макфакс Нетпрес MTM Република Денешен PressingTV Скопје1

164 поврзани вести »

Цел ми е да се отфрли обвинението против Трамп, вели неговиот адвокат

Макфакс - 09.04.2023

Адвокатот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, Џим Трасти, денеска изјави дека е фокусиран на отфрлање на неодамнешното обвинение против Трамп, а не на агресивната реторика на неговиот клиент за судијата и обвинителот на Менхетен.

Цел е да се отфрли обвинението против Трамп, вели неговиот адвокат

24Инфо

Адвокатот на Трамп откри која е неговата цел по обвинението: „Не се грижам премногу“

Локално

Емпајер Стејт против Трамп

Deutsche Welle

Емпајер Стејт против Трамп

+инфо

Centar Локално Deutsche Welle Сакам да кажам Глас на Америка Телма Фокус Слободен Печат

225 поврзани вести »

Ковачевски за РТВ Словенија: Водечката улога на Словенија ќе резултира со интеграција на целиот регион во ЕУ

24 Вести - 04.04.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју за РТВ Словенија го нагласи и значењето на Република Словенија, во евроинтеграцискиот процес на Република Северна Македонија и на државите од Западен Балкан, како и во развојот на државата.

И Љубљана со апел кај сите да преовлада разумот за продолжување на евроинтеграцијата на земјава

24 Вести

И Љубљана со апел кај сите да преовлада разумот за продолжување на евроинтеграцијата на земјава

24Инфо

Ковачевски: Ја интензивираме соработката со Словенија и во областа на дигитализацијата

Во Центар

И Љубљана со апел кај сите да преовлада разумот за продолжување на евроинтеграцијата на земјава

Опсервер

CivilMedia Бизнис Вести MakPress Пулс24 Сакам да кажам Слободен Печат Слободен Печат Слободен Печат

146 поврзани вести »

Членови на политичката партија „Демократи“ на протест против одлуката на Уставниот суд за зголемувањето на платите на ...

Република - 08.04.2023

Група граѓани, членови на политичката партија „Демократи“ попладнево одржа мирен протест во знак на револт против одлуката на Уставниот суд за зголемувањето на платите на функционерите. „Нема пари за лекови, има пари за 78 отсто“, „Итно отповикување ...

Пратениците први добија одмрзнати повисоки плати, по околу 17.000 денари плус за осум дена во март

Сакам да кажам

Протест пред Уставен суд против зголемувањето на функционерските плати

Фокус

Молчат пратениците откако за по 2.000 денари на ден им порасна платата со одлуката на Уставниот суд

МКД

Повисоките плати за функционерите почнаа да се исплаќаат, корекција на коефициенти нема да има

Глас на Америка

Р.С.Европа Канал5 24 Вести 24 Вести ТВ21 Бриф Макфакс Вечер Прес

143 поврзани вести »