TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2023-02-06 - 2023-02-12

КОД: Исповед за болката и трка за подолг живот- цистична фиброза и државна негрижа

Телма - 12.02.2023

Веќе неколку месеци, пациентите од цистична фиброза алармираат дека за нив има ефикасен нов лек Трикафта и дека државата не набавува од лекот Трикафта. Спората реакција и државната негрижа со живот ја плати битолчанецот Благојче Илиевски кој почина ...

По сторијата на Телма – Игор Пехчевски, кој боледува од цистична фиброза, добил најава дека ќе се бара решение за негово вработување

Телма

31-годишниот Игор Пехчевски се надева дека ќе биде меѓу пациентите кои ќе се лекуваат со „трикафта“ – сака да придонесе за општеството, да не се разликува од другите

Телма

ВМРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски, додека си договара коалиции, болните од цистична фиброза без лекови

Макфакс

(Видео) Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот, Ковачевски веднаш да замине

Макфакс

Канал5 Фактор Либертас Курир MTM Lider 24Инфо Република

513 поврзани вести »

Нови земјотреси во Турција

360 степени - 12.02.2023

Два земјотреса – еден со јачина од 4,7, друг со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала вечерва се регистрирани во порачјето на Турција кое пред неполни седум дека беше погодено од разорниот земјотрес од 7,8 степени.

Нови земјотреси во Турција

Р.С.Европа

Централна Турција беше погодена од 49 земјотреси за помалку од четири дена

А1 On

Трет по ред земјотрес ја погоди Турција

А1 On

Два нови земјотреси во Турција

А1 On

Слободен Печат Фокус Канал5 А1 On 360 степени 24 Вести Либертас Вечер Прес

727 поврзани вести »

Какво ќе биде времето од утре до сабота? (Фото)

Курир - 12.02.2023

Времето утре наутро ќе биде умерено до значително облачно, особено во западните делови. Уште од претпладне облачноста ќе се намалува и ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност.

(ФOTO) Какво ќе биде времето од утре до сабота?

Lider

Во Битола умерено до значително облачно и малку потопло

Битола Њуз

УХМР: Сончево и студено време со северен ветер

МКД

Наутро студено, преку денот сончево

Фокус

Сител 24 Вести Канал5 Слободен Печат Либертас OhridNews Фактор +инфо

179 поврзани вести »