TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2023-02-06 - 2023-02-12

ОД ДЕНЕШНИТЕ АКТИВНОСТИ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА: Пендаровски со Шарпланинец на насловната фотографија на профилот на ...

Денешен - 07.02.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја смени насловната фотографија на својот официјален профил на Фејсбук. На новата фотографија што ја објави Пендаровски, може да се види дека тој е сликан со сопругата, синот и мало куче Шарпланинец.

Сакаме да придонесеме за отстранување на сите пречки на патот на Македонија кон ЕУ, порача Каталин Новак

MakPress

Новак се запозна со „Рок“, Пендаровски се пошегува дека со ЕУ преговараме ама Роки не го даваме

MakPress

Унгарската претседателка Каталин Новак ја почна официјалната посета во државава

Сител

Претседателот Пендаровски домаќин на унгарската претседателка Каталин Новак

Канал5

Фокус Макфакс Слободен Печат 360 степени Макфакс Макфакс Макфакс Сител

158 поврзани вести »

Правда на бугарски начин: Нема пријава за ниту еден од виновниците за кршењето на Македонскиот клуб во Благоевград

Алфа - 10.02.2023

Притвор, судење, пресуда за палењето на бугарскиот клуб во Битола наспроти ослободување на виновниците за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград. Каде е реципроцитетот кој го бара официјална Софија од Македонците? Без никаква пријава, ...

Вандалите што го каменуваа македонскиот клуб во Благоевград пуштени од притвор: „Избркавме половина Амбасада на Русија, а не можеме да се справиме со Македонија“

360 степени

Се јави жената која е иницијатор за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Фактор

ПУШТЕНИ СЕ ОД ПРИТВОР, НЕМА НИ ПРИЈАВА Се јавија службениците кои го кршеа македонскиот клуб во Бугарија

+инфо

“Јас сум иницијаторка на настанот”Без пријава пуштени од притвор службениците кои го вандализираа македонскиот клуб

Либертас

Алфа еМагазин Република Нетпрес Н.Македонија еМагазин Курир Lider

144 поврзани вести »

Порака од 10 илјади вработени во играчниците на среќа до Владата: Немој да нѐ бркате надвор од државата!

МКД - 12.02.2023

Несомнено дека државата, секоја индивидуа и семејство има право и обврска да ги заштити малолетниците и да ги создава сите предуслови за воспитување здрава младина. Не сме против законски решенија кои одат во оваа насока.

Здружение „Сакам да работам“: Затворањето на легалните игри на среќа ќе предизвика егзодус на најмалку 10 илјади семејства

Слободен Печат

ВО СТРАНСТВО Е ШИК ДА ОДИШ ВО КАЗИНО, А КАЈ НАС Е ЕРЕС! Ако останеме без работа, секој ден ќе затворате диви играчници низ земјава

+инфо

НЕМОЈТЕ ДА НЕ БРКАТЕ НАДВОР ОД ДРЖАВАТА - ова на Владата и го порачуваат 10.000 вработени во игрите на среќа

Фактор

Надоместокот за издавање лиценца за обложувалница се зголемува на 200 илјади евра

Вечер Прес

Либертас Press24 Lider Нетпрес Скопје инфо Бизнис Вести Zoom Опсервер

113 поврзани вести »

Фондот исплаќал породилно и за период кога родилките оделе на работа, па им ги барал назад парите, утврди ревизијата

Макфакс - 10.02.2023

Фондот за здравствено осигурување неосновано исплаќал породилно и надоместоци за боледувања за период во кој осигурениците оделе на работа. Ова го покажува последниот извештај на ревизорите за работењето на Фондот во 2021 година.

ФЗО исплатувал надоместоци за породилно отсуство додека осигурениците заработувале и плата

Слободен Печат

Фондот за здравство петти ден под сајбер напад, пациентите и матичните лекари со низа проблеми

Телма

Пропусти при издавање на лекови, при исплата на породилно отсуство, кусок на вработени, нефункционелен ИТ систем – дел од забелешките на ревизорите за работата на ФЗО

Телма

ФЗО: Не е загрозено правото на здравствена заштита на граѓаните

Канал5

МКД Слободен Печат Р.С.Европа Скопје инфо Курир 24Инфо Н.Македонија Lider

110 поврзани вести »

Спласна напнатата атмосфера меѓу Скопје и Софија, Брисе апелира да се избегнуваат непотребни тензии

MakPress - 12.02.2023

Брисел ги повика Скопје и Софија да се посветат на дијалогот и да избегнуваат непотребни тензии. Додека македонските власти, чекаат да завршат изборите во Бугарија, закажани во првата недела на април, за да воспостават комуникација со новата влада, ...

Скопје и Софија да се посветат на дијалогот и развојот на добрососедските односи, порача Брисел

А1 On

Скопје и Софија да се посветат на дијалогот и развојот на добрососедските односи, порача Брисел

Сител

Додека ЕУ бара дијалог, Скопје ги чека изборите во Бугарија, Софија се жали на Македонија

МКД

Брисел ги повика Скопје и Софија да се посветат на дијалогот

24 Вести

Канал5 Слободен Печат Фактор Либертас Алсат-М Вечер Прес 24Инфо Во Центар

104 поврзани вести »