На наредната владина седница одлука за кризна состојба во енергетиката
Владата на наредната седница ќе донесе одлуки за прогласување кризна состојба за електрична енергија и за топлинска енергија што ќе важи од 1 септември годинава, потврди денеска министерот за економија Крешник Бектеши.
Канал5 - пред: 29 мин
40 вести
Мерки за заштеда на струјата до 15 отсто во домаќинствата, стопанството и институциите
Мерките се однесуваат на домаќинставата, компаниите и државните институции, а ќе се применуваат од 1 септември 2022 до 31 март 2023 година. Препораки за домаќинставата -​Користете го бојлерот за подготовка на топла вода само кога таа ви е потребна и ...
Либертас - пред: 17 мин
14 вести
Владата го стега ременот - сите ќе мора да штедат струја во текот на зимата
Граѓаните добија препораки, а државните институции конкретни задолженија како да заштедат. За оние кои нема да ги почитуваат владините насоки ќе следат казни. Целта е да се намали потрошувачката за 15 отсто.
Deutsche Welle - тукушто објавено
43 вести
Протест на оризопроизводителите: Откупната цена на оризот е нерентабилна
Оризопроизводителите од кочанско со трактори го блокираа регионалниот пат Штип-Кочани кај Облешево. Тие побараа итна средба со претставници од власта. Оризопроизводителите се жалат дека се тешко погодени од новите цени на ѓубривата и нафтата и дека ...
24 Вести - пред: 21 мин
56 вести