Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот
Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања поради загадениот воздух. Кај оние кои страдаат од астма, здравствената состојба им се влошува кога воздухот е загаден, а ...
Макфакс - пред: 1 час
150 вести
Во Охрид одбележан Денот на рибарите
Охриѓани денеска чекаа во ред за да пробаат од рибјата чорба која се приготвуваше во голем казан и се делеше бесплатно. Но, наместо охридска пастрмка или белвица, кои ги има се помалку, беа употребени лосос и ослич. Некои си понесоа чорба и за дома.
Алсат-М - пред: 49 мин
9 вести
(Видео) Најмалку 15 повредени во насилниот протест против Преспанскиот договор во Атина
Најмалку 15 лица се повредени за време на протестот против Преспанскиот договор во Атина. Меѓу повредените, 10 се полицајци, пренесува „Катимерини“. Едно лице со повреда од нож е пренесено во болница, но засега нема потврда дали лицето е повредено ...
Макфакс - пред: 44 мин
60 вести