Владината доминантна улога во економијата создава можности за корупција, нотира извештајот на Стејт департментот
Стејт департментот го објави извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија, кој во делот за корупција и владина транспарентност нотира дека според извештаите на невладините организации владината доминантна улога во ...
А1 On - пред: 20 мин
51 вести
Заев: Ако постигнеме решение за името, поканата за НАТО ќе биде активирана
Ние имаме условена, автоматска покана за НАТО, не ни треба самитот во јули, ако постигнеме решение за името, автиматската покана ќе биде активирана, изјави премиерот Зоран Заев. „Ние имаме условена автоматска покана, не ни треба самитот во јули, ако ...
24 Вести - пред: 17 мин
5 вести
Заев за Монструм: Азири разговарал со Бејта за субвенции, на родителите им ги покажав сите броеви
Ќе се појавам во Суд како сведок ако судот го побара тоа од мене, тоа, тоа ми е граѓанска должност, изјави премиерот Зоран Заев, по барањата на родителите на убиените момчиња од Смилковско езеро да ги достави сите „бомби“ за Монструм“.
24 Вести - пред: 57 мин
47 вести
План 18 за датум во јуни
Уште додека оптимизмот од „чистата препорака“ и позитивниот извештај од Европската комисија за напредокот на Македонија во процесот на евроинтеграциите беше во полн ек, вицепремиерот за европски прашања во Владата на РМ, Бујар Османи, најави нов ...
Н.Македонија - пред: 1 час
53 вести
Министерот Адеми се обрати на Изборното собрание на Македонскиот сојуз во Кралството Шведска – Гетеборг
На покана на Македонскиот сојуз во Шведска, денес, министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, присуствуваше и се обрати на Изборното собрание на оваа македонска организација во дијаспората.
А1 On - пред: 53 мин
11 вести
Сите прислушувани разговори и оние за „Монструм“ се предадени на СЈО
Премиерот Зоран Заев изјави дека сите прислушувани разговори се доставени до СЈО, вклучувајќи ги и оние кои се однесувале на „Монструм“. Минатата недела, еден од родителите на убиените момчиња побара премиерот да биде стражарно спороведен, за да ги ...
Нова ТВ - пред: 1 час
31 вести
Дали велигденскиот масакр од терористички акт ќе биде преквалификуван во свирепо убиство?!
Семејствата на убиените момчиња кај Смиљковско езеро и обвинетите за убиството на нивните деца, повторно, во вторникот, се сретнаа во Кривичниот суд. На претходните рочишта, обвинетите со лисици на рацете и силно полициско обезбедување беа носени во ...
Либертас - тукушто објавено
1 вести
Могерини: Одлуката на Северна Кореја е долго очекуван чекор
Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, соопшти дека објавата на Северна Кореја за запирање на нуклеарните и ракетните тестирања претставува позитивен чекор и повика на неповратна ...
Макфакс - пред: 36 мин
78 вести