Кој се ќе биде амнестиран од учесниците во 27 април? Предлог текстот е готов
Консензуално, подгрупата за помирување се договори кој се треба да биде амнестиран од учесниците во собраниските инциденти од 27 април. Во Предлог – текстот за амнестијата нема да бидат опфатени организаторите и насилниците.
1tv - пред: 17 мин
81 вести
Синдикатот на клиничкиот центар и денеска протестираше покрај наплатната каса на паркингот на клиниката
Синдикатот на клиничкиот центар и денеска протестираше покрај наплатната каса на паркингот на клиниката Дали сме привилигирани што го чуваме социјалниот мир во државата? Ова беше едно од главните прашања што лекарите кои протестираа му го поставија ...
1tv - тукушто објавено
108 вести
Француското министерство за внатрешни работи: Нападот во Стразбур не е владин заговор за оттргнување на вниманието од „Жолтите елеци“ (ВИДЕО)
Пукањето во Стразбур, во кое синоќа загинаа три лица, не е таен план на владата со цел да се оттргне вниманието од протестите кои со недели ја брануваат Франција, и гласините за тоа не се точни, изјави претставник на француската влада.
МКД - пред: 25 мин
142 вести
Специјализантите од клиниката за максилофацијална хирургија не добиваат плата
Четворицата специјализанти од Клиниката за максилофацијална хируругија не се израдуваа како нивните колеги од стоматологија, не потпишаа договори за исплата на плати за нивниот труд на клиниката.
Канал5 - тукушто објавено
15 вести
„Македонија-Блокира“: Заев е во паника штом го пушта советникот на СЈО Тортевски да прави инциденти на барикадите
„Македонија-Блокира“ најостро го осудува вчерашниот смислен обид на човекот кој им служи на сите режими од 1990, адвокатот Александар Тортевски, да испровоцира инциденти со народот кој секојдневно протестира против уставните измени.
А1 On - тукушто објавено
13 вести
Политички бројач на „Мој воздух“: Едно остварено и 19 започнати од 39 ветувања за загадувањето на Петре Шилегов
„Мој воздух“ информира дека има промена во политичкиот бројач за потпишаните барања на 02 Коалиција од градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во врска со аерозагадувањето. „Целосно исполнети: 1 ветување. Започнати: 19 ветувања.
Радио МОФ - пред: 17 мин
49 вести
Ослободителни пресуди за Здравко Савески и Владимир Куновски
Судечкиот совет на Основниот суд Скопје 1 - Скопје денеска изрече ослободителни пресуди за Здравко Савески и Владимир Куновски. Ослободителната пресуда е изречена поради недостиг на докази.
24 Вести - пред: 17 мин
3 вести
Каменос од грчко – македонската граница: Соседите да сфатат дека Македонија е една и грчка и тоа е нивниот билет кон иднина и просперитет
Министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, денес ги посети караулите на северната граница на земјата, а од граничниот премин Ники (Меџитлија, од грчка страна) упати порака до Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.
Канал5 - пред: 23 мин
25 вести