TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонската црква за дијалог со СПЦ, но без условувања

А1 On - 11.11.2012

Поглаварот на Македонската Православна Црква Г.Г. Стефан изјави дека МПЦ е подготвена за дијалог, но без условување. Одговорот доаѓа по вчерашната изјава на српскиот патријарх Иринеј дека нема ...

Вартоломеј го уверил г.г. Стефан дека се работи на признавање на МПЦ

Сител - 11.11.2012

Архиепископот стефан добил уверување од вселенскиот патријарх Вартоломеј дека ќе го пооддржи процесот на признавање на Македонската православна црква.

МПЦ-ОА преку Софија кон преговори со СПЦ

Дневник - 09.11.2012

На погребот на бугарскиот патријарх можни се средби меѓу архиепископот г.г. Стефан и други православни поглавари Бранко Ѓорѓевски МПЦ-ОА испрати барање за обновување на преговорите со СПЦ, а ...

Новиот бугарски патријарх нема да се меша во спорот меѓу МПЦ и СПЦ

Н.Македонија - 09.11.2012

Бугарските владици што сега се меѓу најсериозните за нов бугарски патријарх немаат цел да се мешаат во решавањето на македонско-српскиот црковен спор.

Вселенскиот патријарх служи Опело во чест на бугарскиот патријарх Максим

Канал 77 - 09.11.2012

Опело во спомен на бугарскиот патријарх Максим, кој ќе биде погребан во петок попладне, се служи во катедралата „Свети Александар Невски" во Софија, јави Бгнес.

Вселенскиот патријарх служи Опело во чест на бугарскиот патријарх Максим

Макфакс - 09.11.2012

Опело во спомен на бугарскиот патријарх Максим, кој ќе биде погребан во петок попладне, се служи во катедралата „Свети Александар Невски" во Софија, јави Бгнес.

Бугарите за последен пат му се поклонија на патријархот Максим

Алфа - 08.11.2012

Бугарите за последен пат се поклонија пред нивниот духовен водач Патријархот Максим, кој цели 41 година беше на чело на Бугарскате православна црква.

МПЦ очекува соработка со новиот патријарх на БПЦ

Сител - 08.11.2012

Архиепископот Стефан и Митрополитот Петар ќе ја претсавуваат Македонската православна црква на утрешниот погреб на бугарскиот патријарх Максим, во Софија.

Новиот бугарски патријарх треба да го продолжи коректниот однос кон МПЦ

Вечер - 08.11.2012

Бугарската црква е една од оние кои нема проблем со терминот "Македонска", но сепак се противи на континуитетот на МПЦ со Охридската архиепископија, бидејќи Бугарија историски ја смета за своја црква ...

Г.г. Стефан ќе присуствува на погребот на Максим

Н.Македонија - 07.11.2012

Архиепископот г.г. Стефан, поглавар на Македонската православна црква -ОА и владиката Петар ќе учествуваат на погребот на Бугарскиот патријарх Максим, кој почина вчера на 98 годишна возраст ...

Богородица пролеа крвави солзи за патријархот Максим

+инфо - 07.11.2012

Крвави солзи протекле од чудотворната икона на Богородица кога починал патријархот Максим, јавија бугарските медиуми. Чудото го објавија претседателот на Управниот одбор на балканското-Атонско ...

Архиепископот Стефан ќе оди на погреб на бугарскиот патријарх

+инфо - 07.11.2012

Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан ќе присуствува на погребот на бугарскиот патријарх Максим, кој вчера почина на 98-годишна возраст.

Богородица пролеа крвави солзи по смртта на патријархот Максим

Сител - 07.11.2012

Крвави солзи протекле од чудотворната икона на Богородица по смртта на патријархот Максим,јавуваат бугарските медиуми. За чудото кое се случи по смртта на патријархот Максим објавија претседателот на ...

Крваво црвени солзи од очите на Богородица по смртта на патријархот Максим!

Канал5 - 07.11.2012

Крваво црвени солзи бликнаа од очите на чудотворната бугарска икона Богородица за бугарскиот патријарх Максим. Господ испрати и друго чудо за смртта на патријархот испраќајќи ураган точно во 3.30 ...

Г.г. Стефан ќе присуствува на погребот на патријархот Максим

Сител - 07.11.2012

Г.Г. Стефан, поглаварот на МПЦ, ќе присуствува на погребот на Максим, бугарскиот патријарх вчера почина вчера на 98-годишна возраст.

Крвави солзи на иконата на Богородица за смртта на патријархот Максим

Курир - 07.11.2012

Бугарските медиуми вчера објавија дека од чудотворната икона на Богородица протекле крваво црвени солзи . Според балканското Атонско здружение Господ испратил и друг знак за смртта на Неговата ...

Икона на Богородица пролеа крвави солзи за патријархот Максим

БезПардон - 07.11.2012

Бугарските медиуми јавуваат дека од иконата на Богородица почнала да течат крвави солзи веднаш штом починал бугарскиот патријарх Максим.

Богородица пролеа крвави солзи по смртта на патријархот Максим

Press24 - 07.11.2012

Крвави солзи протекле од чудотворната икона на Богородица по смртта на патријархот Максим,јавуваат бугарските медиуми. За чудото кое се случи по смртта на патријархот Максим објавија претседателот на ...

Г.г. Стефан ќе учествува на погребот на бугарскиот патријарх Максим

БезПардон - 07.11.2012

Поглаварот на МПЦ, архиепископот г.г. Стефан и владиката Петар ќе учествуваат на погребот на бугарскиот Пстријарх Максим, кој почина вчера на 98 години.

Г.г. Стефан ќе присуствува на погребот на патријархот Максим

Press24 - 07.11.2012

Г.Г. Стефан, поглаварот на МПЦ, ќе присуствува на погребот на Максим, бугарскиот патријарх вчера почина вчера на 98-годишна возраст.

Солзи на иконата на Богородица за смртта на бугарскиот Патријарх

Денешен - 07.11.2012

Бугарските медиуми вчера објавија дека од чудотворната икона на Богородица протекле крваво црвени солзи . Според балканското Атонско здружение Господ испратил и друг знак за смртта на Неговата ...

Г.г. Стефан жали за смртта на бугарскиот патријарх

Денешен - 07.11.2012

Поглаварот на МПЦ-ОА ќе присуствува на погребот на бугарскиот патријарх Максим кој почина вчера на 98-годишна возраст. Од МПЦ-ОА велат дека патријархот секогаш имал фер и коректен однос према ...

Г.г. Стефан ќе присуствува на погребот на патријархот Максим

Maxim - 07.11.2012

Од МПЦ-ОА информираат дека бугарскиот патријарх Максим секогаш бил во фер и коректни односи со Македонската православна црква – ОА. Вчера, Г.г.

Почина бугарскиот патријарх Максим

24 Вести - 06.11.2012

Почина бугарскиот патријарх Максим. Имаше 98 години. Информацијата за неговата смрт е потврдена на официјалната на интернет страна на бугарскиот Свети синод.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Р.С.Европа - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим, почина рано утринава во 98-та година од животот, соопшти Бугарската патријаршија.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Утрински - 06.11.2012

Бугарскиот патријарх Максим почина рано утринава во софиската болница „Лозенец“. Информацијата е потврдена на официјалната на интернет страна на бугарскиот Свет синод.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Телма - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим, почина рано утринава во 98-та година од животот, соопшти црквата.

Сочуство од Иванов до Плевнелиев за смртта на патријархот Максим

Утрински - 06.11.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска испрати писмо со сочувство до неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Почина бугарскиот патријарх Максим

Н.Македонија - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим, почина вчера на 98-годишна возраст, соопшти црквата Патријархот Максим беше поглавар на Бугарската православна црква цели 41 година, од ...

Почина бугарскиот патријарх Максим

А1 On - 06.11.2012

На 98-годишна возраст почина бугарскиот патријарх Максим. Информацијата за неговата смрт е потврдена на официјалната на интернет страна на бугарскиот Свети синод.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Алфа - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, Патријархот Максим, почина утринава соопшти Синодот на БПЦ. Во соопштението по овој повод се соопштува дека Патријархот Максим последните неколку недели ги ...

Почина бугарскиот патријарх Максим

Дневник - 06.11.2012

Патријархот Максим, конзервативец, кој ја водеше Бугарската православна црква 41 година во текот на комунистичкото владеење и во демократијата, почина на 98-годишна возраст, го пренесува Ројтерс ...

Сочувство од Иванов до Плевнелиев за смртта на патријархот Максим

А1 On - 06.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до претседателот на Бугарија, Плевнелиев, поради смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот ...

Богородица пролеа солзи за патријархот Максим

А1 On - 06.11.2012

Крвавo црвени солзи се пролеаа од очите на Богородица на чудотворната бугарска икона за бугарскиот патријарх Максим. Господ испратил и друг знак за смртта на Неговата Светост-беснеење на ураган точно ...

Сочувство од претседателот Иванов за смртта на патријархот Максим

+инфо - 06.11.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испратил телеграма со сочувство до неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, за смртта на поглаварот на БПЦ, патријархот Максим.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Сител - 06.11.2012

Вчеравечер на 98–годишна возраст почина бугарскиот патријарх Максим. Тој починал во софиската болница “Лозенец“, а неговата смрт ја потврдиле и од Бугарската православна црква.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Кирилица - 06.11.2012

Почина бугарскиот патријарх Максим Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим почина изутринава на 98 годишна возраст, соопшти црквата.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Либертас - 06.11.2012

На 98-годишна возраст почина бугарскиот патријарх Максим. Информацијата за неговата смрт е потврдена на официјалната интернет страна на бугарскиот Свет синод.

Почина бугарскиот патријарх Максим

МРТ - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим, почина рано утринава во 98-та година од животот, соопшти црквата.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Канал5 - 06.11.2012

На 98 - годишна возраст вчеравечер почина бугарскиот патријарх Максим. Потврда за неговата смрт дала и Бугарската православна црква.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Вечер - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим, почина вчера рано утрото во 98-та година од животот, соопшти црквата.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Точка - 06.11.2012

Вчеравечер на 98 – годишна возраст почина бугарскиот патријарх Максим. Тој починал во софиската болница “Лозенец“, а неговата смрт ја потврдиле и од Бугарската православна црква.

Иванов испрати писмо со сочувство за смртта на патријархот Максим

Точка - 06.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев, во кое изразува жалење за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Почина бугарскиот патријарх Максим

Нетпрес - 06.11.2012

Вчеравечер на 98 – годишна возраст почина бугарскиот патријарх Максим. Тој починал во софиската болница “Лозенец“, а неговата смрт ја потврдиле и од Бугарската православна црква.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Press24 - 06.11.2012

Бугарскиот патријарх Максим, синоќа починал во софиската болница “Лозенец“ на 98 годишна возраст. Од Бугарската православна црква ја потврдиле.

Почина патријархот Максим

Sky - 06.11.2012

Почина бугарскиот патријарх Максим. Патријархот починал во софиската болница `Лозенец`, вчеравечер на 98- годишна возраст.

Почина бугарскиот патријарх Максим

БезПардон - 06.11.2012

Бугарскиот патријарх Максим почина рано утринава во софиската болница „Лозенец“. Информацијата е потврдена на официјалната на интернет страна на бугарскиот Свет синод.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Пулс24 - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим почина во вторникот изутрината на 98 годишна возраст, соопшти црквата.

Почина бугарскиот патријарх Максим

eReporter - 06.11.2012

Патријархот Максим, поглаварот на Бугарската православна црква последните 40 години, почина во 98-та година од животот, соопштија денеска црковни извори.

Почина бугарскиот патријарх Максим

еВести - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим, почина рано утринава во 98-та година од животот, соопшти црквата.

Почина бугарскиот патријах Максим

Курир - 06.11.2012

На 98-годишна возраст вчеравечер почина бугарскиот патријарх Максим. Патријархот Максим починал во болницата „Лозанец“ во Софија, а потврда за неговата смрт дала и БПЦ.

Почина бугарскиот патријарх Максим

Таратур - 06.11.2012

Вчеравечер на 98 – годишна возраст почина бугарскиот патријарх Максим. Тој починал во софиската болница „Лозенец“, а неговата смрт ја потврдиле и од Бугарската православна црква.

Иванов испрати писмо со сочувство за смртта на патријархот Максим

Нетпрес - 06.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев, во кое изразува жалење за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Иванов изрази сочувство до Пневнелиев за смртта на патријархот Максим

Press24 - 06.11.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска испрати писмо со сочувство до неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Писмо со сочувство од Иванов до Плевнелиев за смртта на патријархот Максим

БезПардон - 06.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска испрати писмо со сочувство до неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев по смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим.

Сочувство од Иванов до Плевнелиев за смртта на поглаварот на БПЦ

Курир - 06.11.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска испрати писмо со сочувство до неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Сочуство од Иванов до Плевнелиев по повод смртта на бугарскиот партијарх Максим

Хајд Парк - 06.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов во вторникот испрати писмо со сочувство до претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев, во кое изразува жалење за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Почина бугарскиот патријарх Максим

Макфакс - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим почина во вторникот изутрината на 98 годишна возраст, соопшти црквата.

Сочуство од Иванов до Плевнелиев по повод смртта на бугарскиот патријарх Максим

Макфакс - 06.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов во вторникот испрати писмо со сочувство до претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев, во кое изразува жалење за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Почина бугарскиот патријарх Максим

Денешен - 06.11.2012

Поглаварот на Бугарската православна црква, патријархот Максим, почина рано утринава во 98-та година од животот, соопшти црквата.

Почина Бугарскиот патријарх Максим

Inpress - 06.11.2012

Софија, 6. ноември 2012 (ИНПРЕС) Поглаварот на Бугарската православна црква, Патријархот Максим, почина утринава, соопшти Синодот на БПЦ.

Сочуство од Иванов до Плевнелиев за смртта на поглаварот БПЦ

Денешен - 06.11.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска испрати писмо со сочувство до неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, за смртта на поглаварот на Бугарската православна црква, ...

Почина бугарскиот патријарх Максим

Maxim - 06.11.2012

Бугарскиот патријарх Максим, синоќа починал во софиската болница “Лозенец“ на 98 годишна возраст. Од Бугарската православна црква ја потврдиле.

Иванов изрази сочувство до Пневнелиев за смртта на патријархот Максим

Maxim - 06.11.2012

Тажни се миговите кога верниците се простуваат од својот духовен водач. Мигови на тага, кои не се без утеха или надеж, што произлегуваат од искрената љубов и вера во Бога.