TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамковен договор меѓу Епл и ХТЦ

Оff.net - 11.11.2012

По 32 месеца ровоски судски битки, американскиот Епл и тајванскиот производител на смартфони ХТЦ склучија 10 годишен пакт за ненапаѓање.

HTC и Apple ги „измазниле“ споровите надвор од судот

Интересно - 11.11.2012

Иако водеа „битки“ пред неколку судови ширум светот, компаниите Apple и HTC одненадеж донесоа одлука да се договорат надвор од судот.

HTC и Apple се смирија

А1 On - 11.11.2012

HTC и Apple објавија прекин на судските спорови и продолжување на работата за надминување на неразбирањата, но надвор од судската ингеренција.

Како Apple му се извинува на Samsung

The Men - 11.11.2012

Компанијата Apple објави нешто што единствено може да се објасни како НЕ-извинување до Samsung и покрај одлуката на судот во Велика Британија дека Galaxy Tab НЕ го копираше iPad .

„HTC“ се смири со „Apple“

Фактор - 11.11.2012

Американската компанија „Apple“ и тајванската „HTC “ ја запреа војната за патенти, откако потпишаа 10-годишен договор, пренесува Ројтерс.

ЕПЛ губи против американски компании, затајува данок надвор

Сител - 11.11.2012

Додека ја освојуваше листата на најбогати компании во светот, амерканскиот информатички гигант ЕПЛ најде начин како да го плати најмалиот данок во историјата , само 1,9 проценти.

Apple губи само против домашни компании, а затајува данок надвор од САД

Вечер - 11.11.2012

Перење пари, или... перење пари Американците го штитат својот пазар со високи казни за фирмите кои се конкуренција на нивните како Apple против Samsung Паралелно додека годинава ја освојуваше листата ...

Измама: наместо iPad, огледало за 200 долари

За Се - 11.11.2012

Измамата се случила на бензиска станица во САД, кога непознато лице на измамените им понудил iPad 9 вреден 800 долари за само 200 долари.

Купила iPad за 200 долари, но добила огледало

Primetime - 11.11.2012

Џалонта Фримен од Тексас, сакајќи да купи iPad, била измамена од уличен продавач и наместо таблет, добила огледало. На бензинската станица во Тексас, Фримен го полнела својот автомобил со гориво и ...

Apple повторно прогласена за најиновативна компанија во светот

Телефони.мк - 10.11.2012

Компанијата од Купертино и оваа година го продолжи водството како најиновативна компанија во светот, во конкуренција од 1000 други компании.

Apple повторно најиновативна компанија во светот

А1 On - 10.11.2012

Компанијата од Купертино и оваа година го продолжи водството како најиновативна компанија во светот, во конкуренција од 1000 други компании.

Ејпл го патентираше правоаголникот

Интересно - 10.11.2012

Ејпл доби ново право на патент D670,286 кој е заштита на "орнаметалниот дизајн" кој го поседува iPad. Во суштина Ејпл добил патент за правоаголникот со заоблени ивици кој го опфаќа овој преносен уред.

И продале огледало наместо iPad

БркајРабота - 10.11.2012

Оваа американка од Тексас, платила 200 долари, за огледало, кој уличниот продавач на една бензинска пумпа, ја измамил дека се работи за најновиот iPad, со тоа што огледалото го свиткал во фотографија ...

Казна од 368 милиони долари за Apple

Точка - 09.11.2012

Компанијата Apple е обвинета дека веќе две години недозволено користи четири патенти на фирмата VirnetX за апликацијата FaceTime, а тоа го потврди и судот во Тексас.

Казна од 368 милиони долари за Apple

Нетпрес - 09.11.2012

Компанијата Apple е обвинета дека веќе две години недозволено користи четири патенти на фирмата VirnetX за апликацијата FaceTime, а тоа го потврди и судот во Тексас.

Трите мускетари од Google

Идивиди - 08.11.2012

Од Google се “пофалија“ со три нови уреди, станува збор за обновениот Nexus 7 таблет, новиот 10 инчен таблет Nexus 10 како и новиот паметен телефон Nexus 4.

Погледнете го видеото што може да го налути Apple

Кајгана - 08.11.2012

Видео креирано од маркетинг агенцијата Cinesaurus за таблетот Surface на Microsoft ги загреа односите со Apple, а тоа почнува да наликува на маркетинг стратегиите на Apple и Samsung во кои ривалите ...

HTC со пад на прометот од 60%

Телефони.мк - 08.11.2012

Тајванскиот производител на мобилни телефони се соочува со тежок период, особено во последните три месеци каде што е забележан пад на прометот од 60%, односно остварен приход од само 500 милиони ...

Отфрлена тужбата на Епл против Моторола

24 Вести - 07.11.2012

Суд во американската сојузна држава Висконсин ја отфрли тужбата на американската компанија Епл против огранокот на Интернет компанијата Гугл- Моторола мобилити.

iPad со верзии Mini, Mega, Macro, Max

Телефони.мк - 07.11.2012

Apple важи за компанија која постојано воведува иновации и најнова технологија, барем така беше до пред промоцијата на iPhone 5, iPad mini и iPad 4.

Apple продал „само“ 3 милиони нови таблети

Интересно - 07.11.2012

Компанијата Apple објавила дека продала три милиони таблет уреди iPad mini и iPad четврта генерација. Таблет уредите, претставени на 23 октомври, веќе се наоѓаат на пазарот во 34 земји и поради тоа ...

Apple ги загуби правата за брендот iPhone во Мексико

365 - 07.11.2012

Apple започна битка против компанија која го регистрирала името “iFone” во Мексико, четири години пред Apple, и загуби. Компанијата која ги поседува правата за брендот iFone се обидела да спречи ...

САД: Отфрлена тужбата на "Епл" против "Моторола"

Сител - 07.11.2012

Суд во американската сојузна држава Висконсин ја отфрли тужбата на американската компанија „Епл“ против огранокот на Интернет компанијата „Гугл“- „Моторола мобилити“, пренесоа француските ...

Директор `избракан` од Apple поради контроверзните мапи

Sky - 07.11.2012

Член на Apple си заминува од компанијата бидејќи не сакал да стави потпис на писмото со кое прифаќа одговорност за проблемите во новите мапи во оперативниот систем iOS 6 и се извинува за истите.

Отфрлена тужбата на „Епл“ против „Моторола“

Макфакс - 07.11.2012

Судот во американската сојузна држава Висконсин ја отфрли тужбата на американската информатичка компанија „Епл" против огранокот на интернет компанијата „Гугл" - „Моторола мобилити", пренесуваат ...

Tужбата на „Епл“ против „Моторола“ e отфрлена

Денешен - 07.11.2012

Суд во американската сојузна држава Висконсин ја отфрли тужбата на американската компанија „Епл“ против огранокот на Интернет компанијата „Гугл“- „Моторола мобилити“, пренесоа француските електронски ...

Пародија на рекламата со iPad mini „Пијано“

Телефони.мк - 06.11.2012

Не поминаа ниту два дена, а на интернет веќе се појави пародија на вчерашната реклама за iPad mini со пијаното. Она што не го сфатија Apple кога во рекламата го додадоа и iPad 4 е тоа што им ...

Google: Можеби Apple ќе ни удри „корпа“

Телефони.мк - 06.11.2012

Според извештајот на Guardian се подготвува апликацијата Maps која Google ќе ја достави до Apple, односно до нивната база на апликации во App Store, но вработените во Google сметаат дека големи се ...

Колку чини производството на iPad mini?

Кајгана - 06.11.2012

Apple неодамна го претстави својот најмал модел на таблет компјутер, iPad mini кој веќе се продаде во неколку милиони примероци, а цената за основниот модел со 16 гигабајти меморија изнесува 329 ...

Apple му кажува збогум и на Intel

Телефони.мк - 06.11.2012

Apple е се посериозен во намерите да го добие епитетот „Сам свој мајстор“ откако почна да ги раскинува договорите за набавка на хардверски компоненти од своите партнери.

Apple за три месеци изгуби 15 проценти од пазарот

БркајРабота - 06.11.2012

Со оглед што се работи за квартал, пред да започне продажбата на iPad Mini, кој па рекордно се продава, очигледно од Apple ја сфатиле ситуацијата, и пред да излезат овие бројки.

Ејпл ќе и плати на Моторола, и тоа дебело!

Интересно - 06.11.2012

Американските компании се тужат веќе некое време, а победата, како и во последниот случај, главно ја однесе Моторола - време е Ејпл да го плати својот дел...

Мексичкиот iFone го победи iPhone

БркајРабота - 06.11.2012

Судот го одби барањето на Apple, за да се заштити името на iPhone, во процесот кој трае од 2009 година, кога iFone всушност ја тужеа американска компанија, која користи слично има за еден од ...

Паѓаат акциите на Епл

think.mk - 06.11.2012

Извештајот на IDC вели дека како резултат на падот на акциите на Епл , се зголемила вреднсот ана акциите на неговиот ривал – Самсунг.

Паѓаат акциите на Епл

А1 On - 06.11.2012

Извештајот на IDC вели дека како резултат на падот на акциите на Епл , се зголемила вредноста на акциите на неговиот ривал – Самсунг.

Apple размислува за откажување од процесорите на Intel

МРТ - 06.11.2012

Apple разгледува различни можности за откажување од процесорите на Intel и нивната замена со чипови кои ќе ги развива самостојно.

АЛАРМАНТНО: Apple бележи пад на пазарот од 15%!

Skopje ID - 06.11.2012

Неодамнешното истражување на пазарот на реномираната компанија IDC укажува на алармантни бројки за компанијата Apple. Во вториот квартал од годинава Apple можеше да се пофали со 65.5% посед од ...

Apple продаде три милиони таблети за три дена

Primetime - 06.11.2012

Американската компанија Apple објави дека продаде три милиони таблети за еден викенд. Со ова Apple го собори предходниот рекорд кога третата генерација на iPad беше продадена во 1,5 милиони примероци.

Аpple продаде три милиони iPаd-и за три дена

IT.mk - 05.11.2012

Само три дена од објавувањето Аpple успеа да продаде три милион iPad Mini и iPаd 4 уреди , што е двојно повеќе од 1,5 милиони продадени iPad 3 во првиот викенд во март.

Како Епл го крие данокот

Оff.net - 05.11.2012

Паралелно додека годинава ја освојуваше листата на најбогати компании во светот, Епл успеа да најде начин како да го плати најмалиот можен данок во историјата - само 1,9%.

Ова е новото Apple iPad mini пијано (видео)

Телефони.мк - 05.11.2012

Излезе и најновата реклама за Apple iPad mini на која е прикажана апликацијата GarageBand која ви ги претвора таблетот во синтисајзер.

Apple ја загуби битката за името со мексиканскиот iFone

Кајгана - 05.11.2012

Мексиканската телекомуникациска компанија iFone прогласи победа во правната битка со Apple околу името на iPhone и би можела да добие голема отштета.

Apple ја изгуби битката со мексиканската компанија iFone

А1 On - 05.11.2012

Apple ја изгуби битката со мексиканската компанија за телекомуникации “iFone” на заштита на името и брендот на производот “iPhone”.

Која е вистинската цена на најпопуларните таблети?

365 - 05.11.2012

Кој производител има најголем профит од нивните таблети? Која е вистинската цена на iPad Mini и Kindle Fire HD? Споредено со Google и Amazon, кои имаат минимален профит, или дури и загуба, од своите ...

Епл плаќа само 2% данок надвор од САД

Капитал - 05.11.2012

Епл плати помалку од 2% данок на добивка надвор од САД, пишува во пријавата која компанијата ја поднесе до американската власт.

HTC: Другите Windows 8 смартфони се дебели

Телефони.мк - 05.11.2012

Тајванската компанија HTC не пропушти шанса да распали кон останатите ривали од Windows Phone 8 платформата нарекувајќи ги дебели.

Apple му се извини на Samsung

Интересно - 05.11.2012

Претходната изјава на Apple компанијата, објавена на сајт во Велика Британија можеше да се нарече се, само извинување не.

Мини iPad на Apple

Men - 05.11.2012

Apple Inc’s iPad е најновиот производ на компанијата кој веќе стана популарен и баран во сите медиам маркети во Америка.

iPhone” или “iFone”?

Фактор - 05.11.2012

Мексиканската компанија за телекомуникации “iFone” ја доби битката со Аpple за заштита на името и брендот на производот ”iPhone”.

"iPhone" или "iFone", кое име е прво брендирано?!

Сител - 05.11.2012

Apple ја изгуби битката со мексиканската компанија за телекомуникации "iFone" на заштита на името и брендот на производот "iPhone".