TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема лиценци за воспитувачките се за пет години ќе одат во пензија

Вечер - 15.11.2013

Новините кои се предвидуваат со Законот за заштита на децата а се однесуваат на работата во градинките, беа тема на јавната расправа што вчера се одржа во собраниската Комисија за труд и социјална ...

БАБА ГИ ЧУВА: Имаме двојно помалку деца во градинка отколку во Србија

Телеграф - 15.11.2013

Од регионот, Македонија има најниска стапка на опфат на децата згрижени во градинките - само 22 отсто Само 22 отсто од децата до шест години одат во градинка .

Јавна расправа во Собранието за состојбата во градинките

24 Вести - 14.11.2013

Мал број на воспитувачки и кадар во градинките, нестандардизиран квалитет и мал опфат на деца кои одат во градинка-ова се само дел од актуелните состојби во детските установи кои денеска беа на јавна ...

Градинарот 2.800 евра расте

Оn.net - 14.11.2013

Плата 2.800 евра. Вештини: Да знае да коси трева според даден модел. Позиција: главен и одговорен градинар во паркот на дворецот на претседателот на Германија.

Градинки во руралните средини против иселувањето

Р.С.Европа - 14.11.2013

Општина Охрид започнаа со отворање на детски градинки во руралните средини и во приградските населби, како дел од мерките против иселување, кое на Охрид му се случува последните неколку години.

Претседателот бара градинар, плата 2.800 евра

МКД - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто-плата од 2.800 евра, објавил таблоидот Билд. Билд пишува дека се бара искусен работник за ...

Германски претседател бара градинар – плата 2.800 евра

А1 On - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто плата до 2.800 евра, објави магазинот „Билд“, кој наведе дека искусен работник е потребен за ...

Се бара градинар за плата од 2.800 евра

БркајРабота - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави Билд. Медиумот наведува дека искусниот работник се бара за ...

ФОТО: Модерна, обновена градинка во Центар!

А1 On - 14.11.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска ја пушти во употреба реновираната градинка „Кочо Рацин“ и со тоа 130 деца добиваат убаво место за престој.

Грижата за децата од градинките на јавна расправа во Собранието

А1 On - 14.11.2013

Лиценцирањето на воспитувачките во градинките, просторните и кадровските услови и образовните програми беа тема на јавната расправа што денеска во Собранието ја организираше Комисијата за труд и ...

Само 22% од децата до 6 години посетуваат градинка

Алфа - 14.11.2013

Земјава има најнизок опфат на деца во градинките од само 20-тина проценти, а тоа е поради малкуте градинки – велат од Уницеф. Инвестирањето во предучилишно образование, сметаат универзитетските ...

Поддршка за лиценцирањето на воспитувачките во градинките

Дневник - 14.11.2013

Поддршка за лиценцирањето на воспитувачките во детските градинки била искажана во вчерашната расправа во собраниската Kомисија за труд и социјална политика.

Германскиот претседател бара градинар за плата од 2.800 евра

+инфо - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави Билд. Медиумот наведува дека искусниот работник се бара за ...

ФОТО Реновирана градинката „Кочо Рацин“

+инфо - 14.11.2013

Сто и триесет деца ќе уживаат во благодетите на реновираната градинка „Кочо Рацин“ во скопската општина Центар. - Кога ја посетив градинката пред неколку месеци бев шокиран од катастрофалната слика ...

Германскиот претседател Гаук бара градинар за плата од 2.800 евра

Сител - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави Билд. Медиумот наведува дека искусниот работник се бара за ...

Грижата за децата од градинките на јавна расправа во Собранието

Сител - 14.11.2013

Лиценцирањето на воспитувачките во градинките, просторните и кадровските услови и образовните програми беа тема на јавната расправа што денеска во Собранието ја организираше Комисијата за труд и ...

Вработените во градинките ќе се лиценцираат?

Сител - 14.11.2013

Грижата за најмладите и потребата од лиценци за воспитувачките и негувателките пред пратениците. Се отвараат се поголем број на градинки, се решава проблемот со кадар во овие установи, а ...

Андреј Жерновски се кити со проекти започнати од Тодоровиќ

Вечер - 14.11.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски преку порталите на кои се рекламира општината, се обидува да промовира проект за реконструкција на градинката "Кочо Рацин" како свој, а кој е ...

Гаук бара градинар за плата од 2.800 евра

Бриф - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави Билд. Медиумот наведува дека искусниот работник се бара за ...

Се бара градинар за плата од 2.800 евра

Курир - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави Билд. Медиумот наведува дека искусниот работник се бара за ...

Вработете се како градинар за 2.800 евра плата

Press24 - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за плата од неверојатни 2.800 евра. Градинарот се бара за одржување на паркот на дворецот Белви со површина од 76.750 метри квадратни.

Се бара градинар, плата 2800 евра!

Попара - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2800 евра. Во таблоидите се вели дека описот на работата е одржување на паркот во ...

Се бара градинар, плата 2.800 евра

Фама - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави таблоидот „Билд“. „Билд“ наведува дека се бара искусен работник за ...

Андреј Жерновски пушта проекти започнати од Тодоровиќ

Курир - 14.11.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски преку порталите на кои се рекламира општината, се обидува да промовира проект за реконструкција на градинката Кочо Рацин како свој, а кој е ...

Итно се бара градинар – плата 2800 евра месечно

Делчево Денес - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоаким Гаук под итно бара градинар за во претседателската резиденција за месечна плата од 2800 евра, објави „Билд”… Според магазинот, се бара искусен работник кој ќе го ...

Жерновски се фали со проекти кои ги започнал Тодоровиќ

Press24 - 14.11.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски се обидува како свој да гп промовира проектот за реконструкција на градинката Кочо Рацин, кој всушност е започнат во време на неговиот претходник ...

Грижата за децата од градинките пред пратениците

Press24 - 14.11.2013

Пратениците и денеска со полни раце работа. Во Собранието се расправаше за лиценцирањето на воспитувачките во градинките, просторните и кадровските услови и образовните програми.

Вработените во градинките ќе се лиценцираат?

Орбис - 14.11.2013

Се отвараат се поголем број на градинки, се решава проблемот со кадар во овие установи, а лиценцирањето кое е потребно е бесплатно , образложи министерот Спасов.

Пуштена во употреба реновираната градинка „Кочо Рацин“

Макфакс - 14.11.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски во четврток ја пушти во употреба реновираната градинка „Кочо Рацин". „Бев тука пред неколку месеци и бев шокиран од катастрофалната слика на ...

Претседателот на Германија итно бара градинар и нуди 2800 евра плата

Lider - 14.11.2013

Претседателот на Германија, Јоахим Гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави германскиот весник „Билд“.

Гаук бара градинар за плата од 2.800 евра

Денар - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави Билд. Медиумот наведува дека искусниот работник се бара за ...

Германскиот претседател бара градинар за плата од 2.800 евра

Денешен - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави Билд. Медиумот наведува дека искусниот работник се бара за ...

Грижата за децата од градинките на јавна расправа во Собранието

Lider - 14.11.2013

Лиценцирањето на воспитувачките во градинките, просторните и кадровските услови и образовните програми беа тема на јавната расправа што денеска во Собранието ја организираше Комисијата за труд и ...

Гаук бара градинар за плата од 2800 евра

Maxim - 14.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара „градинар“ за плата од неверојатни 2.800 евра. Градинарот се бара за одржување на паркот на дворецот Белви со површина од 76.750 метри квадратни.

Германскиот претседател бара градинар – плата 2.800 евра

Falanga - 14.11.2013

Кандидатите мора да бидат способни за големи ангажмани и оптеретување. Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто плата до 2.800 евра, ...

ФОТО: По 28 години градинката „Кочо Рацин“ комплетно реконструирана

А1 On - 13.11.2013

Сто и триесет деца од градинката „Кочо Рацин“ од утре ќе престојуваат во нова, модерна и урбана градинка. Градинката постои од 1985-та година и од тогаш не е ништо реконструирано и сменето.

Градинката „Кочо Рацин“ подновена по речиси три децении

+инфо - 13.11.2013

Сто и триесет деца од градинката “Кочо Рацин“ од утре ќе престојуваат во нова, модерна и урбана градинка. Градинката постои од 1985-та година и од тогаш не е ништо реконструирано и сменето, соопшти ...

Итно се бара градинар – плата 2800 евра месечно

Фактор - 13.11.2013

Гернанскиот претседател Јоаким Гаук под итно бара градинар за во претседателската резиденција за месечна плата од 2800 евра, објави „Билд”. Според магазинот, се бара искусен работник кој ќе го ...

Комплетно реконструирана градинката „Кочо Рацин“

Сител - 13.11.2013

Комплетно е реконструирана градинката „Кочо Рацин“ во општина Центар. Сто триесет деца од утре ќе може да претстојуваат во комплетно реновирани занимални, со нова опрема и реконструирани кујна и ...

Пуштена во употреба реконструираната градинка „Кочо Рацин“

Телеграф - 14.11.2013

Сто триесет деца ќе престојуваат во комплетно реновирани занимални, со нова опрема и реконструирани кујна и санитарни јазли Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, денеска ја пушти во ...

ФОТО: Градинката „Кочо Рацин“ по 28 години комплетно реконструирана

Скопје инфо - 13.11.2013

Сто и триесет деца од градинката “Кочо Рацин“ од утре ќе престојуваат во нова, модерна и урбана градинка. Градинката постои од 1985та година и од тогаш не е ништо реконструирано и сменето.

Се бара градинар- плата 2.800 евра

Sky - 13.11.2013

Германскиот претседател Јоахим Гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра. Таблоидот Билд наведува дека градинарот се бара за одржување на дворецот ...

Итно се бара градинар, плата 2.800 евра

Нетпрес - 13.11.2013

Германскиот претседател Јоахим гаук итно бара градинар за претседателската резиденција за месечна бруто плата од 2.800 евра, објави германскиот весник „Билд“.