TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анализа на „Слободен печат“: Социјалниот пакет на Заев добива аплауз на отворена сцена

+инфо - 14.11.2013

Експертите, но и стопанствениците, ги поддржуваат најновите мерки на СДСМ, со кои тие би вовеле државна пензија, пензионирање со стаж од 40 години за мажи и 35 за жени, докуп на стаж, пензии во ...

Експерти: Предлозите на СДСМ ќе го уништат пензискиот фонд

Курир - 14.11.2013

Неприфатливи и неостварливи се предлозите на СДСМ за пензискиот систем, бидејќи дополнително ќе го оптоварат Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, кој и така стои на стаклени нозе, анализира ...

Жените во Романија ќе се пензионираат на 65 години од 2035 година

А1 On - 13.11.2013

Жените во Романија, родени во 1970 година, ќе се пензионираат на 65-годишна возраст од 2035 година, кога ќе биде изедначена возраста за заминување во пензија меѓу мажите и жените, предвидува ...

Жените во Романија ќе се пензионираат на 65 години од 2035 година

Алфа - 13.11.2013

Жените во Романија, родени во 1970 година, ќе се пензионираат на 65-годишна возраст од 2035 година, кога ќе биде изедначена возраста за заминување во пензија меѓу мажите и жените, предвидува ...

Предлозите од СДСМ ќе го оптоварат пензискиот фонд

Дневник - 13.11.2013

Неприфатливи и неостварливи се предлозите на СДСМ за пензискиот систем, бидејќи дополнително ќе го оптоварат Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, кој и така стои на стаклени нозе.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во клинч: ќе се менуваат ли законите за одење во пензија?

Фактор - 13.11.2013

Нов пакет мерки за враќање на средната класа и подобрување на условите за живот предложи лидерот на опозицијата Зоран Заев. Заев смета дека во време кога граѓаните едвај преживуваат, а во изминатите ...

Жените во Романија ќе се пензионираат на 65 години

+инфо - 13.11.2013

Жените во Романија, родени во 1970 година, ќе се пензионираат на 65-годишна возраст од 2035 година, кога ќе биде изедначена возраста за заминување во пензија меѓу мажите и жените, предвидува ...

Жените ќе се пензионираат на 65 години

Вечер - 13.11.2013

Жените во Романија, родени во 1970 година, ќе се пензионираат на 65-годишна возраст од 2035 година, кога ќе биде изедначена возраста за заминување во пензија меѓу мажите и жените, предвидува ...

Жените во Романија ќе се пензионираат на 65 години од 2035 година

Бриф - 13.11.2013

Жените во Романија, родени во 1970 година, ќе се пензионираат на 65-годишна возраст од 2035 година, кога ќе биде изедначена возраста за заминување во пензија меѓу мажите и жените, предвидува ...

Жените во Романија ќе се пензионираат на 65 години од 2035 година

Телеграф - 13.11.2013

Романското министерство го стави на јавна дискусија нацрт-законот за измени и дополнување на законот за единствениот систем за пензионирање, кој предвидува и двата пола да заминуваат во пензија на 65 ...

СТАВРЕСКИ: Заев ќе го банкротира пензискиот фонд

Телеграф - 13.11.2013

СДСМ предложи пензионирање со 35 години стаж за жени и 40 години стаж за мажи Гарантирам дека мерките на СДСМ за пензискиот стаж за еден месец ќе го банкротираат пензискиот фонд, рече вицепремиерот ...

Жените во Романија ќе заминат во пензија на 65 години

Press24 - 13.11.2013

Жените во Романија, ќе се пензионираат на 65-годишна возраст од 2035 година, кога ќе биде изедначена возраста за заминување во пензија меѓу мажите и жените, предвидува нацрт-законот на Министерството ...

СДСМ со нови мерки за пензионерите и социјалните случаи

24 Вести - 12.11.2013

Со новите мерки опозициската СДСМ ги таргетира социјалните случаи и пензионерите. Од партијата предлагаат заминување во пензија со 35 години работен стаж за жени и 40 години за мажи.

Заев: СДСМ нуди предлог мерки за подобрување на животниот стандард

Нова ТВ - 12.11.2013

Над 30 проценти од граѓаните во нашата земја денес живеат во тешка сиромаштија. Најбогатите 20% од граѓаните во Македонија располагаат со доход колку и сите останати 80% од граѓаните.

СДСМ - социјални мерки и можност да се докупи пензиски стаж

Р.С.Европа - 12.11.2013

Претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев, денеска презентира мерки од програмата на партијата во областа на социјалната политика, со оценка дека над 30 проценти од граѓаните денес живеат во ...

СДСМ промовираше мерки од сферата на социјалната политика

Телма - 12.11.2013

Претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев, денеска презентира мерки од програмата на партијата во областа на социјалната политика, со оценка дека над 30 проценти од граѓаните денес живеат во ...

Заев: Во пензија со 35 и 40 години стаж

МКД - 12.11.2013

Докуп на стаж и воведување на државна социјална пензија и заминување во пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи се дел од новите мерки на СДСМ како дел од нивниот проект за враќање на ...

СДСМ најави докуп на стаж и повисока социјална помош

Утрински - 12.11.2013

Пензиите ќе зависат повеќе од трошоците, а помалку од промената на платите, рече лидерот Зоран Заев Можност за докуп на стаж и воведување државна социјална пензија, заминување во пензија со 35 години ...

(ВИДЕО) СДСМ нуди предлог мерки и решенија за подобрување на животниот стандард

А1 On - 12.11.2013

Над 30 проценти од граѓаните во нашата земја денес живеат во тешка сиромаштија. Најбогатите 20% од граѓаните во Македонија располагаат со доход колку и сите останати 80% од граѓаните, рече ...

Со нови мерки СДСМ ќе ја враќа средната класа во Македонија

Н.Македонија - 12.11.2013

Можност за докуп на стаж и воведување на државна социјална пензија, заминување во пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи, „пензионерска потрошувачка кошничка“, која ќе служи како ...

СДСМ презентира мерки во сферата на социјалната политика

Алсат-М - 12.11.2013

За Ставрески предлозите се несериозни Претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев, денеска презентира мерки од програмата на партијата во областа на социјалната политика, со оценка дека над 30 ...

СДСМ ќе го враќа пензионирањето со 35 и со 40 години стаж

Дневник - 12.11.2013

Лепа Ѓоргиевска Можност за докупување стаж и воведување државна социјална пензија, заминување во пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи, новини во однос на определувањето на висината ...

ВИДЕО Заев: Ќе воведеме државна социјална пензија и докуп на стаж

+инфо - 12.11.2013

Можноста за докуп на стаж и воведување државна социјална пензија, враќање на моделот за пензионирање со кој жените ќе заминуваат во пензија со 35 години работен стаж, а мажите со 40 одработени години ...

СДСМ со нови мерки за подобар животен стандард, од Владата ги оценуваат како несериозни

Фактор - 12.11.2013

СДСМ понуди нови предлози за подобрување на животниот стандард, а како дел од програмата за враќање на средната класа. Во петте понудени мерки предвидуваат можност за докуп на стажот и воведување на ...

(ВИДЕО) Заев презентира нови мерки од економската програма на СДСМ

Либертас - 12.11.2013

Претседателот на СДСМ денеска на прес-конференција презентираше низа нови мерки од економската програма на СДСМ, во делот посветен на социјалната политика.

Заев: Ќе воведеме државна социјална пензија и докуп на стаж

Вечер - 12.11.2013

Докуп на стаж и враќање на моделот за пензионирање со кој жените ќе заминуваат во пензија со 35 години работен стаж, а мажите со 40 одработени години и зголемување на социјалната помош за 40 проценти ...

(ВИДЕО)Заев презентираше нови социјални мерки за пензииите и социјалната заштита

Локално - 12.11.2013

Над 30 проценти од граѓаните во нашата земја денес живеат во тешка сиромаштија. Најбогатите 20% од граѓаните во Македонија располагаат со доход колку и сите останати 80% од граѓаните.

Заев промовираше пакет мерки од социјалната политика

Канал5 - 12.11.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска промовираше неколку пакет мерки од социјалната сфера со цел подобрување на животниот стандард на граѓаните. Владата на СДСМ ќе овозможи докуп на стаж и државна ...

СДСМ најавува државна социјална пензија

Сител - 12.11.2013

СДСМ претстави нови социјални мерки за враќање на средната класа во државата . Идната влада на СДСМ доколку ја добие доверба од граѓаните ветува можност за откуп на стаж и воведување на државна ...

(ВИДЕО) Заев: СДСМ ќе овозможи заминување во пензија со стаж и докуп на стаж до пет години

Бриф - 12.11.2013

Над 30 проценти од граѓаните во нашата земја денес живеат во тешка сиромаштија. Најбогатите 20% од граѓаните во Македонија располагаат со доход колку и сите останати 80% од граѓаните.

СДСМ презентира мерки во сферата на социјалната политика

Телеграф - 12.11.2013

Според Заев, основна цел на новата програма на СДСМ, е враќање на средната класа во државата Претседателот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, денеска презентира мерки од програмата на партијата во ...

НОВИ МЕРКИ: Еве како Заев и СДСМ ќе ја вратат средната класа во Македонија (ВИДЕО)

Sky - 12.11.2013

- Над 30 проценти од граѓаните во нашата земја денес живеат во тешка сиромаштија. Најбогатите 20% од граѓаните во Македонија располагаат со доход колку и сите останати 80% од граѓаните.

СДСМ ја обзнани социјалната програма на партијата

Република - 12.11.2013

Основна цел на новата програма на СДСМ е враќање на средната класа во државата и подобрување на условите за живот на сите граѓани, посочи лидерот на СДСМ Зоран Заев на презентацијата на партиската ...

Заев: СДСМ ќе овозможи заминување во пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи

Нетпрес - 12.11.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска презентираше нови мерки од партиската програма кои се однесуваат на социјалната политика. Меѓу мерките кои ги презентираше Заев се можноста за докуп на стаж ...

СДСМ презентираше нови мерки од партиската програма

Курир - 12.11.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска презентираше нови мерки од партиската програма кои се однесуваат на социјалната политика. Меѓу мерките кои ги презентираше Заев се можноста за докуп на стаж ...

СДСМ нуди докуп на стаж и зголемување на социјална помош

Хајд Парк - 12.11.2013

Можност за докуп на стаж и воведување на државна социјална пензија, пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи, зголемување на социјалната помош во 4 години за 40 отсто, се дел од ...

СДСМ нуди докуп на стаж и зголемување на социјална помош

Макфакс - 12.11.2013

Можност за докуп на стаж и воведување на државна социјална пензија, пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи, зголемување на социјалната помош во 4 години за 40 отсто, се дел од ...

СДСМ презентира мерки во сферата на социјалната политика

Економски - 12.11.2013

Претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев, денеска презентира мерки од програмата на партијата во областа на социјалната политика, со оценка дека над 30 проценти од граѓаните денес живеат во ...

Можност за докуп на стаж и воведување на државна социјална пензија - СДСМ ја објави програмата

Maxim - 12.11.2013

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, денеска ја презентираше новата програма на партијата чија основна цел е враќањето на средната класа во државата и како што велат од СДСМ, подобрување на ...