TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Визи ќе има уште долго

Вест - 11.11.2006

И НОВАТА ВЛАДА НЕ ПРАВИ НИШТО ЗА УРИВАЊЕ НА ШЕНГЕНСКИОТ SИД Иако беше најавено дека мандатот на ЕУ преговарачите за либерализација на визниот режим ќе биде усвоен уште во септември, уште нема абер од Брисел, а се уште не е формиран ни македонскиот тим за преговорите Македонија и Европската комисија ...

Преговорите за визниот режим треба да завршат брзо, вели Фуере

Утрински - 11.11.2006

Со согласноста на ЕУ да почне преговори за олеснување на издавањето визи за граѓаните на Македонија и другите земји од регионот е понудена значајна можност, а тоа всушност е прв чекор кон крајната цел - либерализација на визниот режим, оцени евроамбасадорот Ерван Фуере, на маргините од ...

„Батали виза“ се слушна во Брисел

Дневник - 11.11.2006

ЕУ е согласна да ги почне преговорите за олеснување на визниот режим , а се очекува Македонија прва да ги почне преговорите на 30 ноември Во текот на месецов Европската комисија ќе почне преговори со Македонија, Србија, Албанија, Црна Гора и Босна и Херецеговина за олеснување на визниот режим.

Брзо олеснување на визниот режим

Вечер - 11.11.2006

Преговорите со Македонија за олеснувањето на визниот режим, што ќе почнат до крајот на месецов, треба да завршат релативно брзо и тоа ќе понуди нова можност за студентите, бизнисмените... да патуваат во земјите од ЕУ, оцени вчера евроамбасадорт Ерван Фуере.

ЕУ донесе одлука за почнување преговори за визниот режим

А1 - 10.11.2006

Случајно или не, истиот ден кога младинските организации во неколку земји протестираа против визното гето, ЕУ донесе одлука за започнување преговори за олеснување на визниот режим со Македонија, Албанија, Србија и Црна Гора. Засега никој не може да каже како ќе изгледа олеснувањето.

Визниот режим не уназадува

Вест - 10.11.2006

НАД 500 СТУДЕНТИ И УЧЕНИЦИ НА ПРОТЕСТИ Членови на повеќе младински организации вчера протестираа во Скопје против шенгенскиот визен режим, долгите процедури и прескапите визи Долгите административни процедури за вадење виза, превисоките цени, неисполнетите ветувања за олеснување на визниот режим се ...

„Виза, ај батали“, му порачаа невладините организации на Фуере

Утрински - 10.11.2006

Со партолите „Виза, ај батали“ и „Македонија без визи“, шест невладини организации вчера во Скопје одржаа мировен марш, со кој побараа укинување на визниот режим и ширење на демократските вредности во Европа. Протестот започна пред Владата, а заврши пред канцеларијата на Европската комисија, каде ...

Младите протестираа против шенгенскиот ѕид

Дневник - 10.11.2006

Со барање да се урне шенгенскиот визен режим , околу 500 млади вчера мирно протестираа во Скопје Со барање да се урне шенгенскиот визен режим и да се забрзаат процесите за негова либерализација, околу 500 млади вчера мирно протестираа во Скопје.

Виза - ај батали!

Вечер - 10.11.2006

Под мотото "Виза, ај батали", неколку стотици младинци вчера со протести побараа од ЕУ да го симне шенгенскиот визен режим за земјава. Протестот, кој беше во организација на неколку младински невладини организации, започна пред Владата, а продолжи пред канцеларијата на Европската комисија, каде на ...

Студентите бараат визи за на школување во унијата

А1 - 09.11.2006

Редици за виза, долги административни процедури, превисоки цени за влез во Европа, а низок македонски стандард и неисполнети ветувања за олеснување на визниот режим, причина младите луѓе да и порачаат на владата. „Македонската младина со оваа акција сака да ја мотивира владата на РМ, што поскоро да ...

Младите денес ќе протестираат поради шенген-бариерите

Утрински - 09.11.2006

Виза, ај батали!“ е името на кампањата под кое денес младите од Македонија ќе организираат улична акција во Скопје за укинување на визниот режим. „Денот на кампањата е одбран да се совпадне со денот на падот на Берлинскиот ѕид.

Марш против шенгенскиот визен режим

Дневник - 09.11.2006

Повеќе од 1.000 млади денеска во Скопје ќе излезат на уличен мирен протест против шенгенскиот визен режим Повеќе од 1.000 млади денеска во Скопје ќе излезат на уличен мирен протест против шенгенскиот визен режим и ќе побараат од Владата и од претставниците на Европската комисија во земјава да ја ...

„Ај, батали визи“ улична акција за укинување на визниот режим

Канал5 - 09.11.2006

„Нејќеме Визи“, ова денеска младите и го порачаа на Европа –собрани пред владата побараа ваквиот однос кон македонскиот граѓанин да престане. Нејќеме Визи , ова денеска младите и го порачаа на Европа собрани пред владата побараа ваквиот однос кон македонскиот граѓанин да престане.

Протести против Шенген бариерите

Макфакс - 09.11.2006

Скопје Мирен уличен протест против постоењето на Шенген визниот систем ќе се одржи денеска во Скопје, координирано со слични акции закажани низ европскиte главни градови. Целта на масовниот протест, што го организираат шест младински организации, е уривање на Шенген системот и ширење на ...

Протест на младите против Шенген бариерите

Макфакс - 09.11.2006

Скопје Протест на младите од Македонија против Шенген визните бариери се оддржа денеска во центарот на Скопје. Протестот започна пред Владата, а заврши пред мисиите на Европската унија и на ОБСЕ. Неколку стотици младинци кои учествуваа на протестот бараа укинување на постоењето на Шенген визниот ...

Младите од Македонија и во 20 европски града да протестен марш за укинување на визниот режим

Канал5 - 08.11.2006

Владата да ги забрза реформите за отстранување на визниот режим кон младите во државата. Ова утре со протестен марш од владата до канцеларијата на Европската унија, ќе го побараат интернационалните младински организации во Македонија.

Младите утре на протест против Шенген бариерите

Макфакс - 08.11.2006

Скопје „Виза, ај батали!“, е името на кампањата под кое утре младите од Македонија ќе организираат улична акција во Скопје за укинување на визниот режим. „Денот на кампањата е внимателно одбран да се совпадне со денот на падот на Берлинскиот ѕид.

Македонија ќе бара од ЕУ олеснување за визите за сите граѓани

Макфакс - 08.11.2006

Скопје Европската унија да го поедностави издавањето визи за граѓаните на Македонија и да ја конкретизира перспективата за целосна либерализација на визниот режим со земјата. Ова се начелните позиции на Македонија со кои ќе настапи на 30 ноември во преговорите со Европската комисија, како прва ...

МНР за либерализација на визниот режим

Макфакс - 08.11.2006

Скопје Преговорите што Македонија неделава ќе ги започне со Европската унија за олеснување на визниот режим се тема на брифинг што денеска ќе се одржи во МНР. Детали во врска со подготовките за преговорите закажани за 30 ноември, на брифингот ќе изнесат шефовите на преговарачките тимови за ...

Студентите ќе го уриваат шенгенскиот ѕид

Дневник - 07.11.2006

Во знак на поддршка, мирни студентски протести во исто време ќе има и во Белград, Ниш, Анкара, Истанбул, Единбург, Рига, Берлин... Под мотото „Виза, ај батали“ повеќе од 1.000 млади задутре во Скопје ќе излезат на мирни протести против шенгенскиот визен режим и ќе побараат да се забрза неговата ...

Незавршена домашна работа

Дневник - 07.11.2006

Нови пасоши, договори за реадмисија со земјите-членки на ЕУ, компјутерско поврзување на граничните премини и визниот центар во Министерството за надворешни работи се техничките обврски што треба да ги заврши Македонија за да добие олеснување на визниот режим.

Со битолско темпо кон Европа

Време - 06.11.2006

„Темпо кон Европа“ е владината кампања што ќе трае 4 години, а треба да ги едуцира и мобилизира граѓаните на патот кон евроинтеграциите. Кампањата почна завчера во Битола со трибината „Општините и локалните заедници на патот кон ЕУ“. - За да успееме во намерата ни треба силна локална самоуправа.

Постепена либерализација на визниот режим

Дневник - 06.11.2006

Европската Унија веќе ги почна преговорите со Македонија за олеснување на визниот режим, а таа привилегија во прво време ќе можат да ја почувствуваат студентите, бизнисмените и превозниците Европската Унија веќе ги почна преговорите со Македонија за олеснување на визниот режим, а таа привилегија во ...