TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извлекувањето на чилеанските рудари ќе почне в среда

А1 - 10.10.2010

Чилеанскиот министер за рударство Лоранс Голборн изјави дека в среда би можело да почне извлекувањето на 33 рудари, кои повеќе од два месеца се заробени во рудник за бакар и злато, на длабочина од ...

Рударите во Чиле на чекор до бел ден

Deutsche Welle - 10.10.2010

Спасувањето на 33 затрупани рудари во Чиле ќе почне в среда. Тунелот, преку кој спасувачките екипи треба да ги извадат, вчера стигна до просторијата на 624 метри под земјата, во која се затворени ...

Извлекувањето на рударите во Чиле почнува во среда

Р.С.Европа - 10.10.2010

Извлекувањето на чилеанските рудари веројатно ќе почне во среда, соопштуваат властите. Спасувачките екипи вчера ископаа тунел до заробените 33 рудари.

Извлекувањето на рударите би требало да започне в среда

Телма - 10.10.2010

Чилеанскиот министер за рударство Лоранс Голборн изјави дека в среда би можело да почне извлекувањето на 33 рудари, кои повеќе од два месеца се заробени во рудник за бакар и злато, на длабочина од ...

Чиле - Се појачува тунелот до рударите

Алсат-М - 10.10.2010

Тунелот со должина од над 600 метри кој е пробиен до 33 рудари заглавени во рудникот во Чиле е во добра состојба. Потребно е само да се зајакнат некои негови делови, оценува компанијата одговорна за ...

Извлекувањето на чилеанските рудари ќе почне в среда

Алфа - 10.10.2010

Чилеанскиот министер за рударство Лоранс Голборн изјави дека в среда би можело да почне извлекувањето на 33 рудари, кои повеќе од два месеца се заробени во рудник за бакар и злато, на длабочина од ...

Извлекувањето на чилеанските рудари ќе почне в среда

Сител - 10.10.2010

Чилеанскиот министер за рударство Лоранс Голборн изјави дека в среда би можело да почне извлекувањето на 33 рудари, кои повеќе од два месеца се заробени во рудник за бакар и злато, на длабочина од ...

Извлекувањето на чилеанските рудари ќе почне в среда

Кирилица - 10.10.2010

Спасувачките екипи вчера го завршија бушењето на 625 метри длабокиот отвор, што беше прославено од затрупаните рудари, но и нивните семејства и спасувачите на површината Лоранс Голборн, чилеанскиот ...

В среда ќе излезат првите чилеански рудари

Канал5 - 10.10.2010

Првите од 33-цата рудари, кои 66 дена се заробени во рудникот во Сан Хозе, на површина ќе излезат во среда, соопштија чилеанските власти, ден откако беше пробиен каналот до работниците.

Во среда ќе започне извлекувањето на чилеанските рудари

Курир - 10.10.2010

Лоранс Голборн, чилеанскиот министер за рударство, изјави дека во среда би можело да почне извлекувањето на 33 рудари, кои се заробени во рудникот за бакар и злато повеќе од два месеца, на длабочина ...

Чилеанските рудари во среда на површина?

Нетпрес - 10.10.2010

Спасувачките екипи вчера го завршија дупчењето на 625 метри длабокиот отвор низ кој треба да бидат извлечени 33-те рудари, кои повеќе од два месеца се заглавени под земја во рудник во Чиле.

Обсервер: Што ги чека рударите кога ќе излезат ?

eReporter - 10.10.2010

Многу предизвици ги чекаат рударите кога тие по повеќе од два месеци заглавени под земја во рудникот Сан Хозе во Чиле, ќе излезат на светлина на денот.

Спасувачките екипи го зајакнуваат тунелот за извлекување на рударите

Макфакс - 10.10.2010

Чилеанските спасувачки служби го зајакнуваат тунелот кој вчера беше пробиен и низ кој треба да се извлечат 33 заробени рудари во рудникот Сан Хозе, а првите рудари на површина ќе излезат во среда, ...

Извлекувањето на рударите започнува во среда

Inpress - 10.10.2010

Сан Хозе, 10. октомври 2010 (ИНПРЕС) Министерот за рударство на Чиле Лоранс Голборн изјави дека во среда ќе започне извлекувањето на површината на 33-та рудари кои се повеќе од два месеци заробени во ...

Продупчен тунелот до рударите

А1 - 09.10.2010

Спасувачките екипи во Чиле денеска го завршија отворот низ кој треба да бидат евакуирани 33 рудари, кои се наоѓаат блокирани под земја повеќе од два месеци, пренесе агенцијата Франс прес.

Дупчалката стигна до рударите

BBC - 09.10.2010

Спасувачите со дупчалка стигнаа до подземната пештера каде што 33 чилеански рудари се заробени уште од август. Побивот се случи во осум часот наутро по локално време и предизвика огромна радост и ...

Отворен пат до рударите

Оn.net - 09.10.2010

Спасувачите пробија отвор до подземјето каде што повеќе од два месеци се заглавени 33 рудари од Чиле и се очекува извлекувањето од затрупаниот рудник да почне за три до осум дена.

Спасувачите стигнаа до чилеанските рудари

Р.С.Европа - 09.10.2010

Чилеанските спасувачи ископаа тунел до 33 рудари кои, повеќе од два месеци, се заробени во еден рудник. Спасувачите соопштија дека во текот на денов ќе одлучат кога ќе почнат да ги извлекуваат ...

Спасувачите стигнаа до затрупаните рудари

Утрински - 09.10.2010

Едно од трите окна што се копаат за да се стигне до 33 затрупани рудари во рудник во Чиле, денес би требало да стигне до нив, јави министерот за рударство на Чиле.

Конечно ! светло на крајот од тунелот !

Телма - 09.10.2010

Спасувачките екипи ги издупчија и последните метри што за 33-те рудари кои повеќе од два месеци се наоѓаат на длабочина од 624 метра во чилеански рудник за злато и бакар, и буквално значи светло на ...

Болничари ќе влезат во јамата за да ги извлечат рударите

Дневник - 09.10.2010

Елитна група од тројца болничари и 13 спасувачи ќе го организираат извлекувањето на 33-та чилеански рудари, кои повеќе од два месеца се заробени 700 метри под земјата.

Чиле - Спасувачките екипи на само неколку часа од рударите

Алсат-М - 09.10.2010

Чилеанските спасители известуваат дека можеби само часови ги делат од 33-цата заробени рудари, а околината на рудникот крај Сан Хозе е претворена во вистински град.

Продупчен тунелот до рударите во Чиле

Форум - 09.10.2010

Спасувачките екипи во Чиле денеска го завршија отворот низ кој треба да бидат евакуирани 33 рудари, кои се наоѓаат блокирани под земја повеќе од два месеци, пренесе AFP По достигањето на потребната ...

Чиле:Заробените рудари на чекор до слобода

Алсат-М - 09.10.2010

По повеќе од два месеца под земјата, заробените рудари во Чиле се на само еден чекор од прегратката на најсаканите. Сондата успеа да го пробие отворот на длабочина од околу 700 метри каде што од 5 ...

Спасувачкиот тунел стигна до чилеанските рудари

Сител - 09.10.2010

Спасувачкиот тунел, преку кој треба да бидат извлечени чилеанските рудари кои 65 дена се заробени 600 метри под земја, стигна до нив, објавија западните агенции.

Конечно: Дупчалките стигнаа до чилеанските рудари

Канал5 - 09.10.2010

Сирените се огласија, бран воодушевување и солзи радосници го обвија Сан Хозе на југот на Чиле. Светло на крајот на тунелот конечно ги огреа 33-цата рудари, по 66 дневна голгота на 700 метри под ...

Чилеанските рудари наскоро на слобода

Нетпрес - 09.10.2010

Спасувачките екипи кои се ангажирани во акцијата за спасувањето на 33 чилеански рудари им остана да пробијат само уште 90 метри од тунелот, а потоа ќе им бидат потребни два или три дена за да ги ...

Часови ги делат спасувачите да стигнат до рударите

Курир - 09.10.2010

Спасувачите на чилеанските рудари за медиумите изјавуваат дека за неколку часа ќе биде завршен пролазот низ кој рударите ќе можат да излезат на површина.

Продупчен тунелот до рударите во Чиле!

Курир - 09.10.2010

Спасувачките екипи во Чиле денеска го завршија отворот низ кој треба да бидат евакуирани 33 рудари, кои се 700 метри под земја, веќе 66 дена.

Славје во Чиле: Спасувачите стигнаа до рударите

eReporter - 09.10.2010

Спасувачите денеска успеаја да го прокопаат каналот и да стигнаа до 33 рудари во јамата кои со недели чекаат да бидат извлечени.

Спасувачите на чекор до блокираните рудари

Макфакс - 09.10.2010

Уште само неколку метри недостасуваат до целосно пробивање на тунелот до чилеанските рудари, кои повеќе од два месеци се блокирани длабоко под земја во рудник за бакар и злато во Сан Хозе, во ...

Продупчен тунелот до рударите – еуфорија меѓу роднините и спасувачите

Макфакс - 09.10.2010

Спасувачките екипи во Чиле денеска го завршија отворот низ кој треба да бидат евакуирани 33 рудари, кои се наоѓаат блокирани под земја повеќе од два месеци, пренесе агенцијата Франс прес.

Секој час се очекува да биде завршен тунелот до рударите во Чиле (Видео)

Inpress - 09.10.2010

Сабота, 9. октомври 2010 (ИНПРЕС) Спасувачките екипи кои се обидуваат да стигнат до чилеанските рудари затрупани 700 метри под земјата во рудникот за бакар и злато, јавуваат дека се само неколку ...

Славје во Чиле - Пробиен тунелот до рударите

Inpress - 09.10.2010

Сабота, 9. октомври 2010 (ИНПРЕС) Во 8 часот по локално време, односно во 14 часот по наше, по 65 дена е пробиен тунелот до рударите заробени во рудникот за бакар и злато Сан Хозе.

Спасувачкиот премин до рударите можно уште денеска да биде ископан

Телма - 08.10.2010

Чилеанската Влада ја извести јавноста дека премин до чиленанските рудари би можело да биде ископан во текот на овој викенд, а можеби веќе и денеска.

Тунелот за спасување ќе биде готов во сабота

Идивиди - 08.10.2010

Сантјаго, 7 октомври 2010 (МИА) - Спасувачкиот тунел, што се копа за да ги извлече од под земја блокираните 33 чилеански рудари, ќе биде готов во сабота, соопшти министерот за рударска индустрија ...

Уште 90 метри до заробените чилеански рудари

Алфа - 08.10.2010

Бушењето на отворот низ кој треба да бидат извлечени 33 рудари заглавени во рудникот во Чиле ќе биде завршено следните денови, изјави министерот за рударство Лоренс Голборн.

Чилеанските рудари би можело да бидат извадени до вторник

Форум - 08.10.2010

Чилеанските спасувачки тимови се надеваат дека веќе во вторник ќе почнат со евакуација на 33-те рудари кои повеќе од два месеца се живи закопани во откоп на рудник, соопшти министерот за здравство ...

Уште 90 метри до заглавените рудари

МРТ - 08.10.2010

Бушењето на отворот низ кој треба да бидат извлечени 33 рудари заглавени во рудникот во Чиле ќе биде завршено следните денови, изјавил денеска министерот за рударство Лоренс Голборн.

Чилеанските рудари на чекор до површината

Канал5 - 08.10.2010

Една од трите дупчалки кои го отвораат патот до 33 – цата чилеански рудари кои веќе два месеци се под земја би можела да стаса до нив уште утре.

Уште 90 метри за спас на чилеанските рудари

Сител - 08.10.2010

Чилеанската Влада ја извести јавноста дека премин до чиленанските рудари би можело да биде ископан во текот на овој викенд, а можеби веќе и денеска.

Чилеанските рудари ќе бидат спасени во сабота

Курир - 08.10.2010

Еден од трите отвори кои се буши за да се стигне до 33-те заробени рудари во рудникот во Чиле ќе стигне до нив во сабота, најави министерот за рударство на Чиле.

Чиле: Уште само 90 метри до заробените рудари

Нетпрес - 08.10.2010

Дупчењето на отвор низ што треба да се извлечат 33 рудари од рудникот Сан Хосе на северот на Чиле ќе се заврши во следните неколку дена, изјавил министерот за рударство Лоренс Голборн.

Само 90 метри ги делат рударите од слободата

eReporter - 08.10.2010

Сондата која го пробива патот до заробените рудари во Чиле стигна на 90 метри до целта, а властите најавуваат дека процесот ќе заврши за неколку дена.

Викендов завршува дупчењето на отвор за спас на рударите во Чиле

Канал 77 - 08.10.2010

Дупчењето на отвор низ кој треба да се извлечат 33 рудари од рудникот Сан Хосе на северот на Чиле ќе се заврши во следните неколку дена, изјавил министерот за рударство Лоренс Голборн.

Рударите од Чиле би можеле да бидат спасени до вторник

Макфакс - 08.10.2010

Чилеанските спасувачки тимови се надеваат дека веќе во вторник ќе почнат со евакуација на 33-те рудари кои повеќе од два месеца се живи закопани во откоп на рудник, соопшти министерот за здравство ...

Чиле - Пронајдена златна жица при спасувањето на рударите

Алсат-М - 07.10.2010

Дел од медиумите во Шпанија денеска јавуваат интересна вест од спасувачката операција на 33-цата рудари кои повеќе од 60 дена се затрупани во рудник во северниот дел на Чиле.

Уште 90 метри до заглавените рудари во Чиле

Кајгана - 07.10.2010

Бушењето на отворот низ кој треба да бидат извлечени 33 рудари заглавени во рудникот во Чиле ќе биде завршено следните денови, изјавил денеска министерот за рударство Лоренс Голборн.

Еден од спасувачките бунари блиску до блокираните чилеански рудари

МРТ - 07.10.2010

Најдлабокиот бунар за спасувањето на 33-та рудари, кои веќе два месеца се блокирани на дното на рудник во Чиле, денеска достигна 519 метри длабочина и се наоѓа на околу 110 метри оддалеченост од ...

Чиле: Уште 90 метри до заглавените рудари

Макфакс - 07.10.2010

Бушењето на отворот низ кој треба да бидат извлечени 33 рудари заглавени во рудникот во Чиле ќе биде завршено следните денови, изјавил денеска министерот за рударство Лоренс Голборн.

Кранот за извлекување на рударите пристигна на местото на несреќата

Inpress - 07.10.2010

Копиапо, 7. октомври 2010 (ИНПРЕС) Големиот кран кој ќе се користи за извлекување на 33-та рудари во Чиле, пристигна на местото на несреќата.

Свет - Рударите ќе излезат на површина викендов

Време - 06.10.2010

Инженерите што учествуваат во спасувачката операција за извлекување на чилеанските рудари, кои два месеци се заробени на 700 метри под земја, соопштија дека 33.

Чилеанските рудари ќе видат бел ден наскоро

Утрински - 06.10.2010

КОПИАГО - Постојат нови надежи дека 33 рудари заглавени под земја во Чиле би можеле да бидат спасени за неколку дена наместо за неколку недели.

Еден од спасувачките бунари блиску до блокираните чилеански рудари

Макфакс - 06.10.2010

Најдлабокиот бунар за спасувањето на 33-та рудари, кои веќе два месеца се блокирани на дното на рудник во Чиле, денеска достигна 519 метри длабочина и се наоѓа на околу 110 метри оддалеченост од ...

Копајќи дупка да ги ослободат рударите, пронашле златна жица

Inpress - 06.10.2010

Среда, 6. октомври 2010 (ИНПРЕС) Спасувачките екипи кои неуморно копаат да стигнат што е можно побрзо до затрупаните рудари во рудникот за злато и бакар во Чиле пронајдоа богата „златна жица“.

Чилеанските рудари ќе бидат извлечени овој викенд

А1 - 05.10.2010

Се подобри прогнози за 33-цата заробени чилеански рудари - властите се надеваат дека ќе ги извлечат од рудникот уште викендов, наместо околу божиќ, како што беа првичните претпоставки.

Надеж за побрзо извлекување на рударите во Чиле

BBC - 05.10.2010

Инженерите кои се обидуваат да дојдат до 33 рудари заробени во јамата во Чиле, велат дека е можно тие да бидат извлечени и во текот на овој викенд.

Пинера се надева дека наскоро ќе бидат ослободени рударите

Р.С.Европа - 05.10.2010

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека се надева оти до 15 октомври спасувачите ќе успеат да извлечат 33 рудари.

Викендов можно спасување на чилеанските рудари

Телма - 05.10.2010

Акцијата за спасување на чилеанските рудари, кои веќе два месеци се затрупани во рударската јама, би можела да почне за време на претстојниот викенд, изјави Педро Бутацони, раководител на фирмата ...

Рудари би можеле да бидат извлечени за време на викендов

Идивиди - 05.10.2010

Сантијаго, 5 октомври 2010 (МИА) - Акцијата за спасување на чилеанските рудари, кои веќе два месеци се затрупани во рударската јама, би можела да почне за време на претстојниот викенд, изјави Педро ...

Рударите од Чиле можно е викендов да бидат извлечени

Здраво - 05.10.2010

Акцијата за спасување на чилеанските рудари, кои веќе два месеци се затрупани во рударската јама, би можела да почне за време на претстојниот викенд, изјави Педро Бутацони, раководител на фирмата ...

Спас за рударите во Чиле за неколку дена?

eReporter - 05.10.2010

Нова надеж се појави дека 33-та рудари заробени под земја во Чиле може да бидат спасени за неколку дена, а не за неколку седмици Точно два месеци откако рударите во Сан Хосе беа заробени, најновите ...

Чилеанските рудари би можеле да бидат извлечени викендов?

Нетпрес - 05.10.2010

Наредниот викенд би можело да започне извлекувањето на рударите кои се блокирани во рудникот во Чиле од 5 август, соопштиле членовите на експертските екипи задолжени за акцијата на спасување.

Затрупаните чилеански рудари ќе бидат спасени пред 15 октомври

Курир - 05.10.2010

Педро Бутацони, раководител на фирмата „Геотек“ која работи на пробивање на дупката до затрупаните рудари, изјави дека акцијата за спасување на чилеанските рудари, кои веќе два месеци се затрупани во ...

Првите рудари во Чиле излегуваат идната недела

Inpress - 05.10.2010

Вторник, 5. октомври 2010 (ИНПРЕС) Претставници на екипите кои работат на спасување на 33. рудари заробени во рудникот за бакар и злато во Чиле, изјавија дека е сосема возможно првите рудари да бидат ...