TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Словенците избираат - дали стариот ќе биде нов претседател?

Deutsche Welle - 11.11.2012

Во Словенија денеска (11.11) се одржуваат претседателски избори. На гласање се повикани 1,6 милиони граѓани. Досегашниот претседател Данило Тирк е повторно фаворит.

Словенците избираат нов претседател

24 Вести - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Слаба излезност на претседателските избори во Словенија

24 Вести - 11.11.2012

Во првите неколку часа од претседателските избори во Словенија е забележана слаба излезност, каде до 11 часот своето право да гласаат го искористиле 14,4 проценти од избирачите, соопштија агенциите.

Претседателски избори во Словенија

Р.С.Европа - 11.11.2012

Денеска во Словенија се оддржуваат претседателски избори. Во трката за претседателската фотелја се борат актуелниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и пратеникот во Европскиот ...

Претседателски избори во Словенија

Телма - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Словенците денеска избираат нов претседател

Утрински - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор и европратеникот Милан Звер.

Словенија ќе избира претседател во втор круг

МКД - 11.11.2012

Актуелниот словенечки претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и Милан Звер, пратеник во Европскиот парламент и поранешен словенечки министер за образование, учествуваа во трката за ...

Словенија денеска бира претседател

Н.Македонија - 11.11.2012

Кандидати се сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер Словенците денеска меѓу тројца кандидати го избираат новиот претседател ...

Словенците гласаат за Пахор, Тирк и Ѕвер

А1 On - 11.11.2012

Денеска Словенците ќе гласаат за нивниот нов претседател. Тројца кандидати се борат за претседателската функција. Актуелниот претседател Данило Турк се бори за втор мандат а негови противници се ...

Претседателски избори во Словенија

Алфа - 22.10.2017

Словенците денеска гласаат на претседателски избори на кои социјал-демократот Борут Пахор се надева на победа уште во првиот круг. Словенците денеска гласаат на претседателски избори на кои социјал-демократот Борут Пахор се надева на победа уште во ...

Слаба излезност на претседателските избори во Словенија

Алфа - 11.11.2012

Во првите неколку часа од претседателските избори во Словенија е забележана слаба излезност, каде до 11 часот своето право да гласаат го искористиле 14,4 проценти од избирачите, соопштија агенциите.

Мала излезност на претседателските избори во Словенија

А1 On - 11.11.2012

Во првите неколку часа од претседателските избори во Словенија е забележана слаба излезност, каде до 11 часот своето право да гласаат го искористиле 14,4 проценти од избирачите, соопштија агенциите.

Словенија: Пахор и Тирк во втор круг за претседател

А1 On - 11.11.2012

На претседателските избори во Словенија ниеден од тројцата кандидати не го доби потребното мнозинство гласови, а со оглед на досегашните резултати, во вториот круг ќе се натпреваруваат актуелниот шеф ...

Тирк и Пахор во втор круг избори за словенечки претседател

+инфо - 11.11.2012

Актуелниот шеф на државата Данило Тирк и поранешниот премиер Борут Пахор ќе влезат во вториот круг од претседателските избори во Словенија.

Словенците дeнеска меѓу тројца кандидати го избираат новиот претседател

Сител - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Претседателски избори во Словенија

Канал5 - 11.11.2012

Околу еден милион и шестотини илјади Словенци со право не глас се дел од претседателските избори во земјата. Битката се води меѓу тројцата кандидати, актуелниот претседател Данило Тирк, поранешниот ...

Слаба излезност на претседателските избори во Словенија

Сител - 11.11.2012

Во првите неколку часа од претседателските избори во Словенија е забележана слаба излезност, каде до 11 часот своето право да гласаат го искористиле 14,4 проценти од избирачите, соопштија агенциите.

Претседателски избори во Словенија

МРТ - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Изборите во Словенија поминуваат со слаба илезност

МРТ - 11.11.2012

Во првите неколку часа од претседателските избори во Словенија е забележана слаба излезност, каде до 11 часот своето право да гласаат го искористиле 14,4 проценти од избирачите, соопштија агенциите.

Дали стариот ќе биде нов претседател?

Вечер - 11.11.2012

Во Словенија вчера се одржуваа претседателски избори. На гласање беа повикани 1,6 милиони граѓани. Досегашниот претседател Данило Тирк е повторно фаворит Словенците вчера избираат нов претседател ...

Словенците гласаат за Пахор, Тирк и Ѕвер

Sky - 11.11.2012

Денес Словенците ќе гласаат за нивниот нов претседател. Тројца кандидати се борат за претседателската функција. Актуелниот претседател Данило Турк се бори за втор мандат а негови противници се Борут ...

Словенија денеска бира претседател

БезПардон - 11.11.2012

Во Словенија денеска се одржуваат претседателски избори. Во трката за претседателската фотелја се борат актуелниот претседател, Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и пратеникот во Европскиот ...

Словенија гласа за нов претседател

еВести - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати – сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Словенија бира претседател меѓу тројца кандидати

Press24 - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Претседателски избори во Словенија

Курир - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Словенците бираат претседател, во трка тројца кандидати

eReporter - 11.11.2012

Над 3.300 биралишта се отворени утрината во 07.00 часот во Словенија, каде 1,7 милиони бирачи одлучуваат за тоа кој ќе биде претседател на државата во следните пет години.

Словенија бира претседател

Нетпрес - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати - сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Слаба излезност на претседателските избори во Словенија

Press24 - 11.11.2012

Во првите неколку часа од претседателските избори во Словенија е забележана слаба излезност, каде до 11 часот своето право да гласаат го искористиле 14,4 проценти од избирачите, соопштија агенциите.

Изборите во Словенија поминуваат со слаба илезност

Курир - 11.11.2012

Според изборните власти, излезноста на избирачите е пониска од онаа на претходните избори, кога во исто време, до 11 часот, гласаа 17 проценти, а до крајот на изборниот ден - 58,5 проценти.

Слаба излезност на претседателските избори во Словенија

Нетпрес - 11.11.2012

Во првите неколку часа од претседателските избори во Словенија е забележана слаба излезност, каде до 11 часот своето право да гласаат го искористиле 14,4 проценти од избирачите, соопштија агенциите.

Пахор и Тирк во вториот круг на претседателските избори во Словенија

Press24 - 11.11.2012

Пахор добил скоро 42% од гласовите, Тирк 37% а Звер 21% Борут Пахор и Данило Тирк ќе се натпреваруваат во вториот круг од претседателските избори во Словенија.

Словенија бира претседател, во трка Тирк, Пахор и Звер

Макфакс - 11.11.2012

По петти пат Словенија бира шеф на државата, чиј мандат е пет години. Во Словенија во недела се одржуваат претседателски избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Данило Тирк, ...

Во вториот круг од словенечките претседателски избори одат Пахор и Турк

Макфакс - 11.11.2012

Во првиот круг од претседателските избори во Словенија поранешниот премиер Борут Пахор освои 40 отсто од гласовите, а атуелниот претседател Данило Турк, 35, 84 проценти, додека европратеникот Милан ...

Словенците дeнеска избираат претседател

Денешен - 11.11.2012

Словенците денеска избираат нов претседател меѓу тројца кандидати – сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор, и европратеникот Милан Звер.

Словенија гласа за нов претседател

Maxim - 11.11.2012

За прв пат откако Словенија ја прогласи независноста од поранешна Југославија, само тројца политичари се кандидирани за функцијата, која главно има репрезентативни функции.

Пахор и Тирк во вториот круг на претседателските избори во Словенија

Maxim - 11.11.2012

Борут Пахор и Данило Тирк ќе се натпреваруваат во вториот круг од претседателските избори во Словенија. Спред резултатите од денешните избори, ниту еден од тројцата кандидати не го освои потребното ...

Утре Словенија бира нов претседател

24 Вести - 10.11.2012

Во Словенија е предизборен молк. Словенците утре ќе гласат за нов претседател, а во изборната трка има тројца кандидати: сегашниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и ...

Утре Словенија бира претседател

А1 On - 10.11.2012

Утре Словенија го бира својот претседател. Во игра се тројца претендендти за оваа функција. Во анкетите води досегашниот претседател Данило Тирк.

Словенија утре избира претседател

+инфо - 10.11.2012

Словенија утре одржува претседателски избори, а главната битка се очекува да ја водат актуелниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и европратеникот Милан Звер.

Оригинална кампања на Борут Пахор – погледнете што се прави за да стане претседател на Словенија

Канал5 - 10.11.2012

Иако нема речиси никакви изгледи за победа, кандидатот за претседател и поранешен словенечки премиер, Борут Пахор, го привлече вниманието со оригиналната предизборна кампања.

Словенија утре избира претседател

Либертас - 10.11.2012

Словенија утре одржува претседателски избори, а главната битка се очекува да ја водат актуелниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и европратеникот Милан Звер.

Словенија утре избира претседател

Sky - 10.11.2012

Утре Словенците ќе гласаат за нивниот нов претседател. Овој пат тројца кандидати се борат за претседателската функција. Актуелниот претседател Данило Турк се бори за втор мандат а негови противници ...

Словенија гласа на претседателски избори

Inpress - 11.11.2012

Љубљана, 11. ноември 2012 (ИНПРЕС) Словенците денес на избори ќе го бираат новиот претседател помеѓу актуелниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и европратеникот Милан Звер.

Поуките од изборите во Америка и во Словенија

Утрински - 09.11.2012

Тодор Пендаров Кога Америка избира целиот свет гледа. А богами и ние и цело време на кампањата навивавме... се знае, ние сме за републиканците и за поразениот Мит Ромни.

Еден ден пред изборниот молк во Словенија води досегашниот претседател

МКД - 09.11.2012

Еден ден пред изборната тишина за претседателските избори во Словенија во анкетите на јавното мислење води досегашниот претседател Данило Тирк.

Тирк во предност пред гласањето за претседател на Словенија

Пулс24 - 09.11.2012

Ден пред почетокот на изборниот молк за претседателските избори во Словенија, во анкетите води досегашниот претседател Данило Тирк.

Анкети:Тирк во предност пред гласањето за претседател на Словенија

Макфакс - 09.11.2012

Ден пред почетокот на изборниот молк за претседателските избори во Словенија, во анкетите води досегашниот претседател Данило Тирк.