TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Јутарњи лист": Македонија - прва земја во регионот која воведува хемиска кастрација за педофилите

Press24 - 16.11.2013

Весникот Јутарњи лист пишува дека Македонија е прва земја во регионот која воведува хемиска кастрација за педофилите. -Македонија е првата држава во регионот која воведува хемиска кастрација за ...

Најостри казнени политики за педофилите, Македонија прва на Балканот

Курир - 16.11.2013

Најмладиот министер во македонската Влада, Диме Спасов, шест месеци раководи со министерството за труд и социјална политика. За овој релативно кус период, покажа цврста решителност за водење на битка ...

Деца

Орбис - 16.11.2013

Откако наследниците на племињата Аста, и Протомалајци и Барнатајци кои пред 25 илјади години го населиле островот додека бил полуостров, ја преживеле шанската колонизаторска власт и американската ...

Хемиската кастрација за педофилите ги подели психијатрите и правниците

Н.Македонија - 15.11.2013

Судиите ќе одлучуваат дали хемиски ќе се кастрираат лицата што ќе извршат полов напад врз дете до 14 години. Хемиската кастрација за педофилите ќе биде доброволна, а за оние што ќе го повторат делото ...

Заострувањето на казнената политика против педофилите во дел од светските медиуми

А1 On - 15.11.2013

Предлог измените на Кривичниот законик во делот на зголемување на затворските казни и воведувањето на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов ...

Заострувањето на казните против педофилите во дел од светските медиуми

Н.Македонија - 15.11.2013

Предлог измените на Кривичниот законик во делот на зголемување на затворските казни и воведувањето на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов ...

Го „мерка“ ли хрватска македонскиот модел за борба против педофилите?

Канал5 - 15.11.2013

Заострувањето на казнената политика кон педофилите во земјава најде место и во хрватските медиуми кои денеска ја пренесуваат веста за усвојувањето на измените на Кривичниот законик.

Заострувањето на казнената политика против педофилите во дел од светските медиуми

Телеграф - 15.11.2013

Предлог-измените на Кривичниот законик предизвикаа интерес и кај The Washington Post, Fox News, Associated Press, Balkan Insight, KTAR The Voice of Arizona, Jutarnji List Предлог-измените на ...

„Јутарњи лист“: Македонија прва во регионот воведува хемиска кастрација за педофилите

Курир - 15.11.2013

Македонија прва во регионот воведува хемиска кастрација. Осудените педофили ќе можат да одлучуваат: доброволна кастрација и помала затворска казна или доживотен затвор, пишува Јутарњи лист.

Нов случај на полов напад во Битола ?!

Орбис - 15.11.2013

Битолската полиција соопшти дека е поднесена пријава од мајка која тврди дека нејзината ќерка била силувана минатиот месец во повеќе наврати.Со оглед на факртот дека се работи за малолетно девојче на ...

Светските медиуми за заострувањето на казните за педофилите во Македонија

Portal - 15.11.2013

Предлог измените на Кривичниот законик во делот на зголемувањето на затворските казни и воведувањето на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов ...

Светските медиуми за заострувањето на казните за педофилите во Македонија

Макфакс - 15.11.2013

Предлог измените на Кривичниот законик во делот на зголемувањето на затворските казни и воведувањето на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов ...

Казни за педофилите: Хемиска кастрација и доживотен затвор

Нова ТВ - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Доживотен затвор и хемиска кастрација за педофилите

МКД - 13.11.2013

Многу построги казни за педофилите и хемиска кастрација предвидуваат измените во Кривичниот закон усвоени на последната владина седница. Презентирајќи ги новите мерки, министерот за труд и социјална ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

Утрински - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

А1 On - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

Алфа - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Хемиска кастрација и доживотен затвор за педофилите во Македонија

Кајгана - 13.11.2013

Зголемување на затворските казни и воведување на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов напад на дете кое не наполнило 14 години, предвидуваат ...

Инекции за намалување на либидито и сексуалниот нагон за педофилите

Алфа - 13.11.2013

Предлогот за хемиска кастрација на осудените педофили го помина првиот филтер. Владата прифати измени на кривичниот законик, со кои покрај зголемување на затворските казни, се предвидува медицинско – ...

Хемиска кастрација и доживотен затвор за педофилите во Македонија

Здраво - 13.11.2013

Зголемување на затворските казни и воведување на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов напад на дете кое не наполнило 14 години, предвидуваат ...

Казните затвор за педофилите се зголемија на 12 и на 15 години

+инфо - 13.11.2013

Зголемувањето на затворските казни и воведувањето на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите, предвидени во измените на Кривичниот законик, се усвоени на вчерашната седница на Владата.

Педофилите бараат права како хомосексуалците!

МК News - 13.11.2013

Користејќи ги истите тактики како и геј активистите, педофилите започнаа да бараат сличен статус, аргументирајќи ги своите барања со тврдења дека нивната желба за сексуален однос со деца е вид ...

Освен хемиска кастрација и доживотен затвор за педофилите

Канал5 - 13.11.2013

Се зголемуваат казните за педофилите, особено за повратниците за кои е задолжителна хемиска кастрација. Владата на вчерашната седница ги усвои измените во Кривичниот законик со кои се предвидува ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

Сител - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите во Македонија

Сител - 13.11.2013

Подолга минимална затворска казна,доживотен затвор и хемиска кастрација. Надлежните го стеснуваат обрачот околу педофилите. Владата донесе нови мерки со кои продолжува спречувањето на сексуалното ...

Освен хемиска кастрација и доживотен затвор за педофилите

МК News - 13.11.2013

Владата на вчерашната седница ги усвои измените во Кривичниот законик со кои се предвидува заострување на казнената политика. Ако за делото е пропишана казна доживотен затвор, судот педофилот може да ...

Македонија воведува хемиска кастрација за педофилите

Вечер - 13.11.2013

Според новите измени, покрај хемиската кастрација која е биде задолжителна за повратниците, а можност за осудениците кои за возврат би добиле намалување на висината на затворската казна, предвидени ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

Бриф - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Веста за хемиската кастрација на македонските педофили во странските медиуми

Точка - 15.11.2013

Македонската влада сака да ги заостри законските мерки против педофилијата, подигнувајќи ја затворската казна и наметнување на хемиска кастрација за лицата кои ќе го повторат делото.

Повисоки затворски казни и хемиска кастрација за педофилите

Телеграф - 13.11.2013

Според предлогот, лицата осудени за педофилија ќе добијат помалку години затвор ако се согласат на медицински третман Ќе се заострува казнената политика за педофилите.

Македонија воведува хемиска кастрација за педофилите

Тера - 13.11.2013

Според новите измени, покрај хемиската кастрација која е биде задолжителна за повратниците, а можност за осудениците кои за возврат би добиле намалување на висината на затворската казна, предвидени ...

Стегнат обрачот околу педофилите: Хемиска кастрација и повисоки казни затвор!

Курир - 13.11.2013

Продожува грижата за децата, а се заоструваат казните за секој кој ќе им наштети. Педофилите подолго ќе лежат во затвор и хемиски ќе се кастрираат. На последната владина седница се усвоија измените ...

Веста за хемиската кастрација на македонските педофили во странските медиуми

Нетпрес - 15.11.2013

Македонската влада сака да ги заостри законските мерки против педофилијата, подигнувајќи ја затворската казна и наметнување на хемиска кастрација за лицата кои ќе го повторат делото.

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

Press24 - 13.11.2013

На ппоследната владина седница се усвоија измените во Кривичниот закон со кој се предвидува заострување на казните за педофилите. Со новите измени, следуваат повисоки затворски казни, како и хемиска ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

еВести - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Се воведува хемиска кастрација и доживотен затвор за педофилите

Хајд Парк - 13.11.2013

Зголемување на затворските казни и воведување на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов напад на дете кое не наполнило 14 години, предвидуваат ...

Тројца регистрирани педофили од Струга и Охрид „лежат“ во затвор

Спектра ТВ - 13.11.2013

Охрид има двајца а Струга еден педофил регистриран во посебниот регистар за лица осудени со правосилна пресуда за кривични дела за сексуална злоупотреба на малолетни лица и педофилија.

Се воведува хемиска кастрација и доживотен затвор за педофилите

Макфакс - 13.11.2013

Зголемување на затворските казни и воведување на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов напад на дете кое не наполнило 14 години, предвидуваат ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

Lider - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Хемиска кастрација и повисоки затворски казни за педофилите

Денешен - 13.11.2013

Ќе се заострува казнената политика за педофилите. Владата на вчерашната седница предложила измени на Кривичниот законик со кои ќе бидат зголемени затворските казни и првпат во Македонија ќе се воведе ...

Да го запреме злото на време: Педофилите бараат права како хомосексуалците!

Денешен - 11.11.2013

Користејќи ги истите тактики како и геј активистите, педофилите започнаа да бараат сличен статус, аргументирајќи ги своите барања со тврдења дека нивната желба за сексуален однос со деца е вид ...