TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Полициjaтa наплаќа за посета на семејства каде има пријава за семејно насилство

Фокус - 16.11.2014

Власта нуди законска привилегија на богатите сторители на насилство, смета опoзицијата Шелтер центрите не работат. Полициските станици наплаќаат за посета на семејства каде има пријава за семејно насилство.

Сè повеќе убиства и семејно насилство, сè помалку разбојништва

Дневник - 16.11.2014

Се намалува бројот на разбојништва, но помногубројни се убиствата и пријавените случаи на семејно насилство. МВР во првите девет месеци годинава регистрирало повеќе убиства и речиси ист број случаи на семејно насилство колку во цела 2013 година.

СДСМ: Законски привилегии – за семејно насилство богатите може да платат и да бидат слободни

Фактор - 16.11.2014

„Последниот случај на тројно убиство во Кавадарци покажа дека институциите кои треба да штитат од насилство не функционираат, реагираат од опозицијата. Заштитата од семејно насилство лошо се применува на терен што се покажува трагично по повеќе ...

(ВИДЕО)СДСМ: Законски привилегии-за семејно насилство богатите може да платат и да бидат слободни

Локално - 16.11.2014

Последниот случај на тројно убиство во Кавадарци покажа дека институциите кои треба да штитат од насилство не функционираат. Заштитата од семејно насилство лошо се применува на терен што се покажува трагично по повеќе одземени човечки животи во ...

МТСП:Влдата покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со семејното насилство

Локално - 16.11.2014

Министерството за труд и социјална политика ги отфрли како бесмислени и неосновани критиките што денеска ги изнесе на прес-конференција Мила Царовска од СДСМ. „Оваа Влада како никогаш до сега покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со ...

МТСП: Владата покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со семејното насилство

Канал5 - 16.11.2014

Министерството за труд и социјална политика ги отфрли како бесмислени и неосновани критиките што денеска ги изнесе на прес-конференција Мила Царовска од СДСМ. - Оваа Влада како никогаш до сега покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со ...

ВИДЕО Царовска: Богатите насилници ќе платат и можат слободно да тепаат

+инфо - 16.11.2014

Последниот случај на тројно убиство во Кавадарци покажа дека институциите кои треба да штитат од насилство не функционираат и дека заштитата од семејно насилство лошо се применува на терен што се покажува трагично по повеќе одземени човечки животи ...

СДСМ: Власта не нуди ништо ново во новиот Закон за семејно насилство

+инфо - 16.11.2014

Мора да го информираме министерот Диме Спасов дека сите превентивни и заштитни мерки во законот, кои се посочуваат во реакцијата на Министерството за труд и социјална политика, веќе постојат во Законот за семејство.

(ВИДЕО) СДСМ: За семејно насилство богатите може да платат и да бидат слободни

А1 On - 16.11.2014

„Последниот случај на тројно убиство во Кавадарци покажа дека институциите кои треба да штитат од насилство не функционираат. Заштитата од семејно насилство лошо се применува на терен што се покажува трагично по повеќе одземени човечки животи во ...

Како никогаш досега Владата е решена да се справи со семејното насилство

+инфо - 16.11.2014

Оваа Влада како никогаш до сега покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со семејното насилство како општествено зло. Токму во тој правец е новиот Закон за превенција, спречување и заштита од семејно насилство, реагира Министерството за ...

МТСП: Владата покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со семејното насилство

А1 On - 16.11.2014

Министерството за труд и социјална политика ги отфрли како бесмислени и неосновани критиките што денеска ги изнесе на прес-конференција Мила Царовска од СДСМ. - Оваа Влада како никогаш до сега покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со ...

СДСМ: Во последните 4 години се случиле дури 17 убиства на жени, жртви на семејно насилство

А1 On - 16.11.2014

„Последниот случај во Кавадарци само ја потенцираше црната слика од нефункционирањето на институциите кои треба да спречат насилство. За лошите резултати од работата на оваа власт во делот на заштитата од семејно насилство говорат и следните факти: ...

Царовска: За семејно насилство богатите може да платат и да бидат слободни

Sky - 16.11.2014

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ од прес-конференцијата на Мила Царовска, претседателка на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ: Последниот случај на тројно убиство во Кавадарци покажа дека институциите кои треба да штитат од насилство не функционираат.

(ВИДЕО) Царовска: Власта предвидела дека за семејно насилство богатите може да платат и да бидат слободни

Либертас - 16.11.2014

Прес конференција на Мила Царовска, претседателка на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ: Почитувани, Последниот случај на тројно убиство во Кавадарци покажа дека институциите кои треба да штитат од насилство не функционираат.

МТСП:Влдата покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со семејното насилство

Сител - 16.11.2014

Министерството за труд и социјална политика ги отфрли како бесмислени и неосновани критиките што денеска ги изнесе на прес-конференција Мила Царовска од СДСМ. - Оваа Влада како никогаш до сега покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со ...

МТСП: Владата суштински го подобрува системот за справување со семејното насилство

Курир - 16.11.2014

СДСМ продолжува со бесмислени и неосновани критики и тоа најчесто за работи кои воопшто не ги прочитале и ги претпоставуваат, а си дозволуваат да ги изнесуваат како апсолутна вистина, реагираат од Министерството за труд и социјална политика на ...

МТСП: Владата суштински го подобрува системот за справување со семејното насилство

Пулс24 - 16.11.2014

СДСМ продолжува со бесмислени и неосновани критики и тоа најчесто за работи кои воопшто не ги прочитале и ги претпоставуваат, а си дозволуваат да ги изнесуваат како апсолутна вистина, реагираат од Министерството за труд и социјална политика на ...

МТСП:Влaдата покажа решителност да се справи со семејното насилство

Lider - 16.11.2014

Министерството за труд и социјална политика ги отфрли како бесмислени и неосновани критиките што денеска ги изнесе на прес-конференција Мила Царовска од СДСМ. - Оваа Влада како никогаш до сега покажа решителност сеопфатно и системски да се справи со ...

Психичкото насилство предничи, но зачестија и убиствата

Н.Македонија - 15.11.2014

Полициските статистики покажуваат дека жртвите на семејно насилство најмногу се жалеле на психичко малтретирање, но од почетокот на годинава проблемите меѓу партнерите почнаа да се решаваат и со куршуми Никој жив не пријавува насилство, говори ...

Царовска: Институциите потфрлија, загубени три човечки животи

Нова ТВ - 12.11.2014

Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира. Институциите кои се должни да ги заштитат граѓаните целосно потфрлија. Сторителот на убиството бил пријавуван неколку пати во полиција и во ...

Дали институциите можеле да го спречат трикратното убиство во Кавадарци?

Нова ТВ - 12.11.2014

Зошто огненото оружје не било одземено од сторителот пред да се случи трикратното убиство во Кавадарци иако жртвите во повеќе наврати барало помош од надлежните институции , реагираат од Националната мрежа за семејно насилство и насилство врз жените.

Жртвите на семејно насилство без заштита

Р.С.Европа - 12.11.2014

Од мај годинава досега во Македонија мажи извршиле четири убиства на нивните партнерки или членови на нивните семејства. Државата не нуди заштита за граѓаните-жртви на семејно насилство, тврдат невладините организации по последниот инцидент во ...

СДСМ: Зошто институциите дозволија да бидат убиени тројца иако биле предупредени?

Фокус - 12.11.2014

Дали попустливоста на институциите се должи на блискоста на убиецот со владејачката ВМРО-ДПМНЕ, прашува опозицијата Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира.Институциите должни да ги ...

Невладини организации бараат итна акција против семејното насилство

Алсат-М - 12.11.2014

Четири жени во последните шест месеци го загубиле животот како последица на семејно насилство, алармираат невладините организации. Убиствата главно ги извршувале нивните интимни партнери кои животот им го одземале употребувајќи оружје.

СДСМ:„Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот треба да спречи насилство,а не функционира.

Локално - 12.11.2014

Институциите должни да ги заштитат граѓаните целосно потфрлија. Сторителот на убиството бил пријавуван неколку пати во полиција и во центрите за социјални работи“, изјави на денешната прес конференција Мила Царовска, претседателка на Комисијата за ...

(ВИДЕО)30 дена притвор за кавадаречкиот убиец- невладините прашуваат каде биле институциите

Локално - 12.11.2014

Осомничениот трикратен убиец од Кавадраци доби триесет дневен притвор. Обвинителството го побарало, а судија во претходна постапка го прифати предлогот. Мотивите се уште не се откриваат. Инаку полицијата го уапси осомничениот вчера два дена по ...

СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО: За шест месеци 4 убиства на жени-жртви

Телеграф - 12.11.2014

Покрај жените-жртви на семејно насилство во посочените случаи и последниот актуелен случај на трикратно убиство во Кавадарци, жртви биле и блиски роднини Убиства на 4 жени и членови на нивните семејства во последниве шест месеци, во три од овие ...

ТРИКРАТНО УБИСТВО: Ќе се проверува кој не му го одзел оружјето

Телеграф - 12.11.2014

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во МВР ќе го проверува работењето на полициските службеници кои постапувале по пријавите за осомничениот Тони С., кој со својот пиштол што го имал со дозвола, ги убил мајката, таткото и ...

Социјалната служба во Кавадарци под лупа на инспекција

Точка - 12.11.2014

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска изрази жалење и сочувство за семејството на жртвите кои настрадаа во Кавадарци. - Сите сме згрозени од ова убиство и од овој грзоморен чин.Се работи за сложен и комплексен случај за чија ...

МТСП детално го испитува и расчистува случајот од Кавадарци

Здравство24 - 12.11.2014

Сопругата на трикратниот убиец во Кавадарци кој ги уби нејзините родители и сестра, иако покренала постапка за семејно насилство во август годинава, до пред една недела немала дадено согласност за постапување судска постапка за изрекување привремени ...

ВИДЕО Полицијата и социјалните служби дозволија три животи насилно да згаснат

+инфо - 12.11.2014

Системот што што треба да спречи насилство, не функционира. Иако трикратниот убиец во Кавадарци бил неколку пати пријавуван и во полиција и во центрите за социјална работа, никој не презел ништо и згаснаа животи, обвини на прес-конференција денеска ...

Невладините прашуваат: Дали трагедијата во Кавадарци можеше да се спречи?

Канал5 - 12.11.2014

По трикратното убиство во Кавадарци невладините за борба против семејното насилство го вклучуваат алармот. Прашуваат што преземале надлежните да го спречат трикратното убиство. Бараат целосна истрага која ќе ги идентификува сите пропусти во системот ...

(ВИДЕО) СДСМ: Зошто институциите дозволија да бидат одземени три човечки животи иако биле предупредени?

А1 On - 12.11.2014

„Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира. Институциите должни да ги заштитат граѓаните целосно потфрлија. Сторителот на убиството бил пријавуван неколку пати во полиција и во центрите ...

Уште колку деца ќе останат без мајки додека државата ги заштити жените од насилници

+инфо - 12.11.2014

Трикратното убиство во Кавадарци, како и претходните такви случаи во други места, покажуваат дека државата не ги заштитува граѓаните од семејно насилство, констатираа денеска невладините организации на прес-конференција пред првиот Семеен центар.

МТСП детално го испитува и расчиства случајот

Сител - 12.11.2014

Сопругата на трикратниот убиец во Кавадарци кој ги уби нејзините родители и сестра, иако покренала постапка за семејно насилство во август годинава, до пред една недела немала дадено согласност за постапување судска постапка за изрекување привремени ...

Спасов: Ако некој прекршил закон за несреќниот случај во Кавадарци, ќе биде санкциониран

Курир - 12.11.2014

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, денес изрази сочувство до семејството на жртвите кои беа убиени во Кавадарци. -Сите сме згрозени од ова убиство и од овој грозоморен чин.Се работи за сложен и комплексен случај за чија што ...

(ВИДЕО) Царовска: Дали блискоста на убиецот со ВМРО-ДПМНЕ влијаела на попустливоста на институциите?!

Либертас - 12.11.2014

Прес конференција на Мила Царовска, претседателка на Kомисијата за труд и социјална политика на СДСМ: Почитувани, Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира.

МТСП детално го испитува и расчистува случајот во Кавадарци

Press24 - 12.11.2014

Сопругата на трикратниот убиец во Кавадарци кој ги уби нејзините родители и сестра, иако покренала постапка за семејно насилство во август годинава, до пред една недела немала дадено согласност за постапување судска постапка за изрекување привремени ...

Спасов: Центарот за социјални работи постапил согласно надлежностите

Република - 12.11.2014

Сопругата на трикратниот убиец во Кавадарци кој ги уби нејзините родители и сестра, иако покренала постапка за семејно насилство во август годинава, до пред една недела немала дадено согласност за постапување судска постапка за изрекување привремени ...

Социјалната служба во Кавадарци под лупа на инспекција

Нетпрес - 12.11.2014

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска изрази жалење и сочувство за семејството на жртвите кои настрадаа во Кавадарци. - Сите сме згрозени од ова убиство и од овој грзоморен чин.Се работи за сложен и комплексен случај за чија ...

Каде затаи заштитата од семејно насилство?

Sky - 12.11.2014

Четири убиства, од кои едно двократно и едно трократно, на кои им претходело семејно насилство, се случиле од мај до ноември годинава, што е алармантната бројка која укажува на нефункционалноста на системот за заштита, реагираат од Националната ...

МТСП детално го испитува и расчистува случајот од Кавадарци

Денешен - 12.11.2014

Сопругата на трикратниот убиец во Кавадарци кој ги уби нејзините родители и сестра, иако покренала постапка за семејно насилство во август годинава, до пред една недела немала дадено согласност за постапување судска постапка за изрекување привремени ...

Немало согласност од жртвата од Кавадарци за преземање мерки за семејно насилство

Вечер - 12.11.2014

Сопругата на трикратниот убиец во Кавадарци кој ги уби нејзините родители и сестра, иако покренала постапка за семејно насилство во август годинава, до пред една недела немала дадено согласност за постапување судска постапка за изрекување привремени ...

СДСМ: Институциите потфрлија кај тројното убиство во Кавадарци

Макфакс - 12.11.2014

Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира. Институциите кои се должни да ги заштитат граѓаните целосно потфрлија, рече во средата Мила Царовска, претседателка на Kомисијата за труд и ...

Карпош со благодарница од SOS за семејно насилство

Скопје инфо - 12.11.2014

Националната SOS линија за жртви на семејно насилство (02/15700), го прослави својот 20-годишен јубилеј, а претставници од Општина Карпош беа дел од оваа свеченост. Општината продолжува со поддршка за граѓаните кои се измачувани во своите домови, ...

Чија е одговорноста што трикратниот убиец не одговарал за семејно насилство?

Lider - 12.11.2014

Сопругата на трикратниот убиец во Кавадарци кој ги уби нејзините родители и сестра, иако покренала постапка за семејно насилство во август годинава, до пред една недела немала дадено согласност за постапување судска постапка за изрекување привремени ...

УБИСТВО ВО КАВАДАРЦИ: Кога институциите „затајуваат”, насилниците се ставаат над законите!

Фактор - 11.11.2014

Убиството во Кавадарци во кое зет им пресуди на родителите и сестрата на неговата поранешна сопруга, покрај што ја згрози и растревожи јавноста, е предмет на интерес на експертите кои многупати досега алармирале за тоа кој се зема оружје во рака и ...

ТРИКРАТНО УБИСТВО: Институциите требало да го заштитат семејството

Телеграф - 11.11.2014

Од Министерството за труд и социјална политика велат дека Центарот за социјални работи-Кавадарци имал сознанија за овој случај и согласно законската регулатива навремено постапувал и ги превзел сите мерки Грозоморно тројно убиство што го потресе ...

Спасов: Нема да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

МК News - 11.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за труд и социјална политика Диме ...

Каков е профилот на еден убиец - психоанализа

Канал5 - 11.11.2014

Како да се спречи семејното насилство за да не се дозволи ситуацијата да ескалира до најлошото. Ова трикратно убиство во Кавадарци ја вознемири јавноста но отвори и многу дилеми и прашања.

Реализиран проект за помош на жените жртви на семејно насилство

Вечер - 11.11.2014

Градоначалникот Тони Трајковски вчера одржа прес конференција по повод реализацијата на заедничкиот проектот на општина Гази Баба, Амбасадата на Сојузна Република Германија и на невладината организација Кризен центар Надеж - „Подобрување на ...

Спасов: Нема да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Алсат-М - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

ТРОЈНО УБИСТВО: Осомничениот бил пријавуван за семејно насилство

Телеграф - 10.11.2014

Против осомничениот била поднесена кривична пријава за семејно насилство врз основа на пријава од неговата сопруга Осомничениот за трикратното убиство, Тони С.

Нема да се казнуваат соседи ако не пријават семејно насилство

Телеграф - 10.11.2014

Би сакал едноставно да појаснам дека никогаш не се казнувале соседи, ниту ќе се казнуваат, како што неточно се презентираше и шпекулираше, нагласува министерот Спасов Досега не се казнувале, ниту се ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

А1 On - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Казни само за очевидците на семејно насилство

+инфо - 10.11.2014

Нема да се казнуваат соседите за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели за МИА министерот за труд и социјална политика, ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Канал5 - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов демантира дека ќе се казнуваат соседи за непријавување насилство

Точка - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи ако не пријават семејно насилство

Здравство24 - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов демантира дека ќе се казнуваат соседи за непријавување насилство

Нетпрес - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Press24 - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Курир - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за труд и социјална политика Диме Спасов.

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Сител - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за труд и социјална политика Диме Спасов.

Нема казни за соседите што не пријавуваат семејно насилство

Република - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Либертас - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Денешен - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов ги негираше шпекулациите за казни за непријавено семејно насилство

Maxim - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...

Спасов: Не е точно дека ќе се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство

Lider - 10.11.2014

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за ...