TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Не очекувам одложување на предвремените паралментарни избори

24 Вести - 10.10.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека не очекува одложување на договорените предвремени парламентарни избори. Доколку пратеникот Талат Џафери, како што најави, повторно го врати законот за необјавување на „бомбите“, Заев вели дека ќе продолжи со ...

Заев со “бомби” против законот на Талат

Телма - 10.10.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев се закани дека веднаш ќе почне да објавува нови бомби ако ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ го вратат во Собранието законот за забрана на објавување на бомбите. Овој закон е повлечен откако беше своевидна бомба за преговорите на работните ...

Следниот пат погледајте го изразот на лицето на странците

Нова ТВ - 10.10.2015

Знам, знам. Не е мал земјотресот и паниката која ја предизвикаа пратениците Талат Џафери и Крсте Мукоски, двајцата внимателно одбрани војници, за со орден на Груевски и Ахмети да бидат наградени, кога ќе ја извршат операцијата со кодно име "Орвелова ...

Заев со “бомби” против законот на Талат

Локално - 10.10.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев се закани дека веднаш ќе почне да објавува нови бомби ако ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ го вратат во Собранието законот за забрана на објавување на бомбите. Овој закон е повлечен откако беше своевидна бомба за преговорите на работните ...

Заев ќе пука бомби против законот на Талат

Репортер - 10.10.2015

Првиот опозиционер Зоран Заев се закани дека повторно ќе започне со објаувањето на бомбите доколку ДУИ и ВМРО ДМПНЕ, повторно го вратат Собранието за законот за забрана на објавувањето на бомбите, пишува Телма .

ЗАЕВ: Не очекувам одложување на предвремените паралментарни избори

Fox.mk - 10.10.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека не очекува одложување на договорените предвремени парламентарни избори. Доколку пратеникот Талат Џафери, како што најави, повторно го врати законот за необјавување на „бомбите“, Заев вели дека ќе продолжи со ...

Талат Џафери: Погрешно бев сфатен

Телма - 09.10.2015

Откако го повлече законот за забрана на бомбите, Талат Џафери од ДУИ, сега вели дека бил погрешно сфатен. Законот не важи за веќе објавените материјали за кои претходно тврдеше дека медиумите ќе треба да ги повлечат од своите архиви и веб страници.

Џафери не се откажува од законот, познавачите апелираат да не се воведува цензура во Македонија

24 Вести - 09.10.2015

Предлагачот на Законот за мораториум на бомбите, Талат Џафери, не се откажува од законот, иако вчера беше повлечен од процедура. Џафери вели дека ако работните групи не се усогласат околу доработката на законот, до предвидениот рок- 20 октомври, тој ...

Ако нема договор, Џафери пак ќе го предложи законот за бомбите

Утрински - 09.10.2015

„Не знам кој како го разбрал и зошто некои шпекулираа, но законот за забрана на прислушкуваните материјали што го предложив јас не се однесува на досега објавените материјали“, изјави денеска Талат Џафери, координатор на пратеничката група на ДУИ во ...

Џафери повторно ќе поднесе предлог за забрана на „бомбите“?

Алсат-М - 09.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери, уверува дека како дел од политичкиот договор била и обврската ДУИ да состави закон со кој ќе се забрани објавување на прислушуваните материјали.

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Ми текна

Вест - 09.10.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Ај они нека си играат политичари, дај ние да си ги спремаме децата за селење Син ми само што наполни десет години. Неделава, чувствувајќи ја возбудата што со пријатели и колеги ја споделував околу законот со којшто ...

Ван Хауте без коментар по средбата во СДСМ

+инфо - 09.10.2015

Немам коментар, е единственото што го изјави белгискиот преговарач Питер ван Хауте по сребата што траеше околу два чпаса во седиштето на СДСМ. На прашањето, дали работните групи ќе одржат заедничка средба тој рече: - Планирани се средби од секаков ...

Талат Џафери: Законот што го предложив не важи за досега објавени „бомби“

+инфо - 09.10.2015

Не знам кој како го разбрал и зошто некои шпекулираа, но законот за забрана на прислушкуваните материјали што го предложив јас не се однесува на досега објавените материјали, изјави пред малку Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ ...

Ван Хауте разговараше со ДПА и ДУИ, на ред е СДСМ

+инфо - 09.10.2015

Петер ван Хауте, посредникот во преговорите меѓу четирите најголеми политички партии денеска одржа поединечна средба со претставниците на ДПА, сега е со ДУИ, а од 16 часот на распоредот е СДСМ.

Џафери: Законот за бомбите ќе се однесува на необјавените материјали

А1 On - 09.10.2015

Веќе објавените материјали од прислушуваните разговори не се спорни. Законот за бомбите ќе се однесува на новите необјавени материјали. Текстот на Законот може секој како сака да го толкува, но го носи законодавецот, изјави пратеникот од ДУИ, Талат ...

Џафери се премисли: Законот нема да се однесува на објавените „бомби“

Фокус - 09.10.2015

За сега е неизвесно во каква форма ќе се доработи законот, особено околу висината на затвоските казни и дали за него ќе има консензус. Пратеникот на ДУИ Талат Џафери се премисли околу Законот за забрана за објавување на прислушуваните материјали.

Џафери се пишмани, законот нема да важи за објавените „бомби”

Фактор - 09.10.2015

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери се премислува околу Законот за забрана за објавување на прислушуваните материјали. Откако го повлече предлог-законот Џафери вели дека бил погрешно сфатен, и законот немало да важи за веќе објавените „бомби”, туку само ...

Ван Хауте без коментар по средбата во СДСМ

Либертас - 09.10.2015

Немам коментар, е единственото што го изјави белгискиот преговарач Питер ван Хауте по сребата што траеше околу два часа во седиштето на СДСМ. На прашањето, дали работните групи ќе одржат заедничка средба тој рече: – Планирани се средби од секаков ...

Џафери: Законот за бомбите ќе се однесува на необјавените материјали

Репортер - 09.10.2015

Веќе објавените материјали од прислушуваните разговори не се спорни. Законот за бомбите ќе се однесува на новите необјавени материјали. Текстот на Законот може секој како сака да го толкува, но го носи законодавецот, изјави пратеникот од ДУИ, Талат ...

(ВИДЕО) Талат Џафери: Погрешно бев сфатен

Репортер - 09.10.2015

Откако го повлече законот за забрана на бомбите, Талат Џафери од ДУИ, сега вели дека бил погрешно сфатен, извор телма Законот не важи за веќе објавените материјали за кои претходно тврдеше дека медиумите ќе треба да ги повлечат од своите архиви и ...

Законот за „бомби“ оди на усогласување кај политичките партии

24 Вести - 08.10.2015

Предлог-законот за забрана на емитување на „бомбите“ кој пред два дена беше предложен од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ денеска и официјално е повлечен. Предлагачите Талат Џафери и Крсто Мукоски синоќа доцна попладнето до Собранието доставија известување дека ...

Талат Џафери го повлече предлог-законот против „бомбите“

Алсат-М - 08.10.2015

И покрај ветувањата дека нема да го повлече својот потпис од нацрт-законот за забрана за објавување на бомбите од опозицијата, координаторот на ДУИ Талат Џафери се премисли. Околу 20 часот синоќа достави до Собранието изјава со која се бара негово ...

Нема договор за изборните правила

А1 On - 08.10.2015

И вчерашниот, последен обид на на работните групи на 4-те најголеми партии за договор за изборната регулатива и прочистување на Избирачкиот список, заврши неуспешно, велат за А1он извори од преговарачките тимови. Рокот е веќе пробиен, а епилог нема.

До десетти да се изгласа Законот за бомбите или ДУИ ќе го блокира изборот на новите министри

Алфа - 08.10.2015

Договор за новите правила нема, но има за новиот закон за бомбите. Иако Заев јавно зборува едно, неговата СДСМ во преговорите ветува друго. Генералниот секретар на СДСМ му ветил на пратеникот Џафери дека до 20 овој месец новиот закон ќе биде усвоен.

Закон за бомбите ќе има, ќе се гласа на 20 октомври

Сител - 08.10.2015

Ако законот за бомбите не биде усвоен до 20ти октомври, сам ќе го поднесам но ќе го блокираме изборот на министрите и замениците министри од СДСМ.. Извори од преговорите на работните групи брифираат дека вакпов услов добила опозицијата од пратеникот ...

Рокот од Пржино пробиен, драмата продолжува

Н.Македонија - 08.10.2015

Сѐ уште не е јасна судбината на предлог-законот со кој се предвидува забрана за објавување, поседување или обработка на содржините од снимените разговори, за кој има сѐ посилни притисоци да се повлече Талат Џафери не се откажува од предлог-законот ...

Талат Џафери, сепак го повлече контроверзниот закон – „дворските игри почнаа„

Репортер - 08.10.2015

Талат Џафери и Крсте Муковски синоќа сепак го повлекоа законот со кој владеачките партии имаа намера да забранат објавување на бомби, а веќе објавените да бидат повлечени и избришани во медиумите.

Талат Џафери го повлече предлог законот за „бомбите“

Кумановски м. - 08.10.2015

Под притисок на белгискиот преговарач Петар ван Хауте, доцна во вечерните часови, Талат Џафери и Крсте Муковски го повлекоа спорниот Предлог закон со кој се предвидуваа ригорозни мерки против сите оние кои ќе ги објавуваат бомбите на опозицијата, ...

Повлечен законот за бомбите

24 Вести - 07.10.2015

Талат Џафери го повлече предлог законот со кој се забранува употреба за ...

Законот за мораториум на „бомбите“ е повлечен

Телма - 07.10.2015

Предлог-законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со материјали кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, денеска беше повлечен од страна на неговите предлагачи пратениците Талат Џафери и Крсто Муковски, ...

Џафери не го повлекува законот, Ванахуте најави изјава во име на ЕК

24 Вести - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери не го повлекува законот, кој ги блокира разговорите на работните групи за изборниот законик. Ова Џафери го изјави по едночасовната средба со медијаторот на ЕК Питер Ванхауте и вицепремиерот за ...

Џафери: Тие што се договориле да го повлечет законот, нека кажат зошто го направиле тоа

24 Вести - 07.10.2015

Координатортот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери, кој е еден од предлагачите на законот за повлекување на „бомбите“, ги прозива претставниците на работната група кои што доцна синоќа неофицијално договорија повлекување на законот, да ...

Законот за бомбите останува

Телма - 07.10.2015

Ниту посетата на Питер Ван Хауте не го разубеди координаторот на пратеничката група на Дуи , Талат Џафери да го повлече Законот за мораториум на бомбите. И Вмро Дпмне се воздржува од одговор.

Талат Џафери нема намера да го повлече предлогот за забрана на “бомбите“

Нова ТВ - 07.10.2015

По средбата со белгискиот медијатор Питер Ванхоуте и преговорите за повлекување на предлогот за закон со кој ќе се забрани емитување на бомбите на опозицијата, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери на новинарско прашање дали ќе го повелече предлогот ...

Законот за мораториум на „бомбите“ е повлечен

Нова ТВ - 07.10.2015

Предлог-законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со материјали кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, денеска беше повлечен од страна на неговите предлагачи пратениците Талат Џафери и Крсто Муковски, ...

Кој лаже за законот за „бомбите“?

Р.С.Европа - 07.10.2015

Неизвесно дали законот ќе биде повлечен или ќе оди во собраниска процедура, па ќе се корегира со амандмани. Нејасно и кој се согласил со ваков закон. Законското решение со кое се забранува објавување на „бомбите“ е катастрофа, цензура! Ова е ...

Џафери нема да го повлече предлог законот за необјавување на „бомбите“

Р.С.Европа - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери попладнево рече дека нема да го повлече предлог-законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од прислушуваните разговори.

Повлечен предлог-законот против „бомбите“

Алсат-М - 07.10.2015

Предлог-законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со материјали кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, денеска беше повлечен од страна на неговите предлагачи пратениците Талат Џафери и Крсто Муковски, ...

Повлечен предлог законот за бомбите

Вест - 07.10.2015

Предлог-законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со материјали кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, е повлечен од страна на неговите предлагачи пратениците Талат Џафери и Крсто Муковски, соопшти ...

Заев: Талат Џафери бесрамно лаже

Вест - 07.10.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев го отфрли како неточно тврдењето на Талат Џафери дека предлог законот за забрана на поседување и објавување на прислушуваните материјали бил доставен и за него знаеле од СДСМ.

ЕУ разбрала дека предлог законот за забрана на прислушуваните разговори е повлечен

Вест - 07.10.2015

Европската комисија разбрала дека предлог-законот за забрана за објавување на бомбите е повлечен од Парламентот. Ова го соопшти ЕК, во изјава за Вест, откако еден од предлагачите на законот Талат Џафер, по средба со Питер ван Хоуте, изјави дека нема ...

Џафери не го повлекува законот за необјавување прислушувани материјали

Утрински - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери попладнево рече дека нема да го повлече предлог-законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од прислушуваните разговори.

Џафери: Не го повлекувам законот

Вест - 07.10.2015

По едночасовна средба со медијаторот на ЕК во политичките преговори Питер ван Хауте, пратеникот на ДУИ Талат Џафери на новинарско прашање дали ќе го повелече законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од ...

Кој е луд, а кој е збунет

Вест - 07.10.2015

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери не го повлече од собраниска процедура Законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од прислушуваните разговори. Џафери нагласи дека нема намера да го повлече законот, по што предизвика ...

Џафери нема да отстапи од предлогот за забрана на „бомбите“

Алсат-М - 07.10.2015

Нема да се повлече предлог-законот кој забранува објавување на бомбите на опозицијата. Еден од предлагачите, координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери, рече дека нема да го повлече неговиот потпис.

Повлечен предлогот за забрана на „бомбите“

Р.С.Европа - 07.10.2015

Пратениците Талат Џафери и Крсто Муковски го повлекоа предлог-законот со кој се предвидуваше забрана на објавување на прислушуваните материјали. Во Клубот на пратеници, пак, во тек се преговорите за изборните измени.

Заев: Џафери лаже дека е договорен ваков закон, очекувам да се повлече и преговорите да продолжат

МКД - 07.10.2015

„Со сета почит кон господинот Џафери, ќе кажам дека тој излажа бесрамно. Може да ме демантира, а вие можете да изберете неутрална страна, како амбасадорите Бејли, Орав и Ванхојт, кои беа присутни на преговорите, и да прашате која е вистината.

Џафери не го повлекува спорниот закон, Орав до вечер очекува договор за изборни правила

МКД - 07.10.2015

Талат Џафери од ДУИ изјави дека не го повлекува Законот за мораториум за „бомбите“, кој ги пролонгираше разговорите за изборните правила. Евроамбасадорот Аиво Орав, пак, потврди дека преговорите се одблокирани и продолжуваат во Клубот на пратеници, ...

Џафери го повлече законот за забрана за објавување прислушуваните материјали

МКД - 07.10.2015

Предлог-законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со прислушувани материјали вечерва околу 20 часот е повлечен од неговите предлагачи – Талат Џафери пратеник од ДУИ и крсте мукоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Џафери не го повлекува законот, Ванахуте најави изјава во име на ЕК

Тера - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери не го повлекува законот, кој ги блокира разговорите на работните групи за изборниот законик. Ова Џафери го изјави по едночасовната средба со медијаторот на ЕК Питер Ванхауте и вицепремиерот за ...

Талат Џафери: Не може за законот да се одлучува без моја согласност

+инфо - 07.10.2015

Во координација со работните групи ќе се одлучува што со законот против „бомбите“, не може да се повлекува без моја согласност, изјави пратеникот од ДУИ Талат Џафери, по средбата со олеснувачот Питер ван Хауте во Собрание, јави А1он .

Повлечен предлог-законот за објавување на бомбите

Кајгана - 07.10.2015

Постигнат е договор спорниот закон за забрана на објавување на прислушуваните материјали да се врати на доработка и заедно со договорените измени на законот за избори да се најде на седница пред изборот на новите министри на 20 октомври.

Џафери не го повлекува законот за „бомбите“

Кајгана - 07.10.2015

Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, еден од предлагачите на законот за забрана и повлекување на прислушуваните материјали, вели дека не го повлекува законот кој ги блокира разговорите на работните групи за изборниот законик.

Талат Џафери го повлече законот

Правдико - 07.10.2015

A1Он: Талат Џафери и Крсте Муковски вечерва сепак го повлекоа законот со кој владеачките партии имаа намера да забранат објавување на бомби, а веќе објавените да бидат повлечени и избришани во медиумите.

Џафери не го повлекува законот за необјавување на „бомбите“ – ќе се носи до 20 октомври

МК News - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери попладнево рече дека нема да го повлече предлог-законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од прислушуваните разговори.

Џафери за 24 Вести: Тие што се договориле да го повлечат законот, нека кажат зошто го направиле тоа

+инфо - 07.10.2015

Координатортот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери, кој е еден од предлагачите на законот за повлекување на „бомбите“, ги прозива претставниците на работната група кои што доцна синоќа договорија повлекување на законот, да одговорат јавно, ...

Ван Хауте ургира кај Џафери да го повлече законот, преговорите на стенд бај?

А1 On - 07.10.2015

Се уште не е започната новата рунда за изборниот законик во клубот на пратениците, затоа што работните групи чекаат прво да се повлече од собраниска процедура законот за „бомбите“, дознаваме од извори од преговарачките тимови.

Талат Џафери: Не може за законот да се одлучува без моја согласност

А1 On - 07.10.2015

Во координација со работните групи ќе се одлучува што со законот пртив „бомбите“, не може да се повлекува без моја согласност, ијави пратеникот од ДУИ Талат Џафери, по средбата со олеснувачот Питер ван Хауте во Собрание.

Договор нема, пробиен рокот за изборниот закон

А1 On - 07.10.2015

Маратонските преговори за нови изборни правила и прочистен избирачки список не резултираа со позитивен епилог. Не е постигнат договор о иако ноќеска на полноќ, според договорот од Пржино, рокот истече. Преговорите ќе продолжат и денеска.

Заев: Талат Џафери бесрамно лаже

А1 On - 07.10.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред почетокот на центаралната дебата од проектот „Визијата за Македонија“ на скопскиот саем го отфрли како неточно тврдењето на Талат Џафери дека законот за необјавување на „бомбите“, бил доставен и за него знаеле од СДСМ.

АЛФА ексклузивно: повлечен законот за необјавување на прислушуваните разговори

Алфа - 07.10.2015

АЛФА ТВ од собраниски извори ексклузивно дознава дека пратеникот Талат Џафери од ДУИ го ставил својот потпис за повлекување на предлог законот за необјавување на прислушуваните разговори. АЛФА ТВ од собраниски извори ексклузивно дознава дека ...

Талат Џафери го повлече законот

А1 On - 07.10.2015

Талат Џафери и Крсте Муковски вечерва сепак го повлекоа законот со кој владеачките партии имаа намера да забранат објавување на бомби, а веќе објавените да бидат повлечени и избришани во медиумите.

Повлекувањето на законот се уште виси

+инфо - 07.10.2015

Иако беше постигнат договор предлог-законот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за материјалите од прислушувањето да биде повлечен за да може да продолжат преговорите за изборната регулатива, во текот на денешниот ден политичките партии тактизираа со повлекувањето ...

Мукоски и Џафери го повлекуваат предлог-законот за „бомбите“

+инфо - 07.10.2015

За половина час, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од ДУИ, Крсте Мукоски и Талат Џафери ќе го повлечат предлог Законот кој тие двајца го поднесоа до Парламентот, а предвидуваше забрана за објавување на „бомбите“ на СДСМ, дознава Плусинфо од собраниски ...

Ван Хауте: Не сум песимист, учесниците се конструктивни

+инфо - 07.10.2015

Не сум песимист како пред неколку часа. Учесниците на преговорите се конструктивни. Имаме добра дискусија, а поголемите прашања се затврени, рече белгискиот експерт Питер Ван Хауте во изјавата што ја даде предмалку пред Клубот на пратеници каде што ...

Талат Џафери го повлече законот за забрана на бомбите

Фокус - 07.10.2015

Откако работната група за спроведување на договорот од Пржино цел ден преговараше за овој спорен предлог-закон, на крај предлагачите од власта го повлекоа. Предлагачите Талат Џафери и Крсте Муковски вечерва го повлекоа законот за забрана за ...

Заев: Власта се глупира обидувајќи се да си купи време (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 07.10.2015

Предложеното законско решение на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е катастрофално, во него има цензура, недозволени работи кои што не постојат ни во најстрогите режими. Точно е дека се разговараше во идниот период кога ќе дојде темата за правосудството да биде ...

Џафери не го повлекува законот за необјавување на прислушувани материјали

Канал5 - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери попладнево рече дека нема да го повлече предлог-законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од прислушуваните разговори.

Џафери не го повлекува законот за "бомбите"

Точка - 07.10.2015

Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, еден од предлагачите на законот за забрана и повлекување на прислушуваните материјли, вели дека не го повлекува законот, кој ги блокира разговорите на работните групи за изборниот законик.

Повлечен предлог-законот за `бомбите`, за СДСМ решението било катастофално

Точка - 07.10.2015

Постигнат е договор спорниот закон за забрана на објавување на прислушуваните материјали да се врати на доработка и заедно со договорениете измени на законот за избори да се најде на седница пред изборот на новите министри на 20 октомври.

Џафери не го повлекува законот за необјавување на прислушувани материјали

Сител - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери попладнево рече дека нема да го повлече предлог-законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од прислушуваните разговори.

ЗАЕВ ГО СМЕНИ СТАВОТ: Точно е дека се разговараше да биде регулирано објавувањето на прислушуваните материјали

Телеграф - 07.10.2015

Очекувам денеска законот да биде повлечен - рече Заев Зоран Заев денеска одговори на прозивките на Талат Џафери дека СДСМ знаеле дека се подготвува закон со кој треба да се спречи објавувањето на прислушуваните разговори.

„Бомбите“ ги фрлија во сенка преговорите: Рокот истече, нема решение за изборен модел!

Фактор - 07.10.2015

Маратонските преговори очигледно им се омилени на политичките партии. Ни меѓународните олеснувачи не успеаја доволно да притиснат за решение на изборниот модел. На полноќ истече рокот, а договор на повидок уште нема.

Законот за прислушуваните разговори може да го повлече само предлагачот

Канал5 - 07.10.2015

Договорено е законот за необјавуање на прислушуваниот материјал да остане во собраниска процедура на дообработка, тврди пратеникот Антонио Милошоски кој е и дел од работните групи за спроведување на договорот од Пржино.

Законот за забрана на објавување на бомбите останува во собраниска процедура - Меѓусебни обвинувања за лажење

Сител - 07.10.2015

Законот за инкриминирање на бомбите и законот за таканаречените свиркачи ќе бидат усвоени во Собранието до 20ти октомври. Ова го договориле партиите со посредство ан меѓународните претставници.

Џафери за 24 Вести: Тие што се договориле да го повлечат законот, нека кажат зошто го направиле тоа

Локално - 07.10.2015

Координатортот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери, кој е еден од предлагачите на законот за повлекување на „бомбите“, ги прозива претставниците на работната група кои што доцна синоќа договорија повлекување на законот, да одговорат јавно, ...

Заев: Џафери бесрамно лаже, се преговараше за закон, но не за ваков

Локално - 07.10.2015

Законското решение со кое се забранува објавување на „бомбите“ е катастрофа, цензура! Како што реагираа некои од граѓаните вчера, ова е непостоечко дури и во најјаките режими“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната дебата за ...

ВИДЕО: Катерина Блажевска му одржа лекција по демократија на Талат Џафери

Локално - 07.10.2015

Една од најжестоките дебати годинава на телевизија се случуваше вчера во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија, каде пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, не ги оставаше новинарите Катерина Блажевска и Горан Трпеноски да дојдат до збор, бранејќи го ...

Џафери и Мукоски го повлекоа законот со кој се забрануваат „бомбите“

Локално - 07.10.2015

Предлог-законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со материјали што произлегуваат од незаконско следење на комуникациите е повлечен од дневниот ред на Собранието.

Талат Џафери нема намера да го повлече законот за необјавување на прислушувани материјали

еМагазин - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери попладнево рече дека нема да го повлече предлог-законот за забрана на располагање, поседување и злоупотреба на материјалите од прислушуваните разговори.

Заев: Џафери бесрамно лаже, немало договор за ваков катастрофален закон! Ова е цензура!

Бриф - 07.10.2015

„Законското решение со кое се забранува објавување на „бомбите“ е катастрофа, цензура! Како што реагираа некои од граѓаните вчера, ова е непостоечко дури и во најјаките режими“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната дебата за ...

Заев: Џафери бесрамно лаже, немало договор за ваков катастрофален закон! Ова е цензура!

Либертас - 07.10.2015

„Законското решение со кое се забранува објавување на „бомбите“ е катастрофа, цензура! Како што реагираа некои од граѓаните вчера, ова е непостоечко дури и во најјаките режими“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната дебата за ...

Џафери за 24 Вести: Тие што се договориле да го повлечат законот, нека кажат зошто го направиле тоа

Бриф - 07.10.2015

Координатортот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери, кој е еден од предлагачите на законот за повлекување на „бомбите“, ги прозива претставниците на работната група кои што доцна синоќа договорија повлекување на законот, да одговорат јавно, ...

(ВИДЕО) Жестока дебата во „Топ тема“ за цензурата за „бомбите“ –Блажевска и Трпеноски против Џафери

Репортер - 07.10.2015

Ви го пренесуваме вечерашното издание на емисијата „Топ тема“ на Телма за предлог законот за цензура на „бомбите“. Пратеникот Талат Џафери против новинарите Катерина Блажевска и Горан ...

Трајко Вељаноски одбил, законот за цензура ќе го повлечат Талат Џафери и Крсте Мукоски

Бриф - 07.10.2015

Откако конечно било договорено ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да го повлечат на доработка скандалозниот закон за цензура на „бомбите“, претседателот Трајко Вељаноски одбил да го стори тоа, со образложение дека веќе го уфрлил во процедура, информира Плусинфо.

(ОБНОВЕНО + ФОТО) Мукоски и Џафери го повлекоа Законот за цензура на „бомбите“

Репортер - 07.10.2015

Талат Џафери од ДУИ и Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ го повлекоа предлог законот за Забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со незаконски прислушуваните материјали, извор ...

Ван Хауте ургира кај Џафери да го повлече законот, преговорите на стенд бај?

Репортер - 07.10.2015

Се уште не е започната новата рунда за изборниот законик во клубот на пратениците, затоа што работните групи чекаат прво да се повлече од собраниска процедура законот за „бомбите“, дознаваме од извори од преговарачките тимови.

Талат Џафери: Не може за законот да се одлучува без моја согласност

Репортер - 07.10.2015

Во координација со работните групи ќе се одлучува што со законот пртив „бомбите“, не може да се повлекува без моја согласност, ијави пратеникот од ДУИ Талат Џафери, по средбата со олеснувачот Питер ван Хауте во Собрание.

Договор нема, пробиен рокот за изборниот закон

Репортер - 07.10.2015

Маратонските преговори за нови изборни правила и прочистен избирачки список не резултираа со позитивен епилог. Не е постигнат договор о иако ноќеска на полноќ, според договорот од Пржино, рокот истече. Преговорите ќе продолжат и денеска.

Питер Ван Хауте: Не сум песимист како пред неколку часа

Либертас - 07.10.2015

Не сум песимист како пред неколку часа. Учесниците на преговорите се конструктивни. Имаме добра дискусија, а поголемите прашања се затврени, рече белгискиот експерт Питер Ван Хауте во изјавата што ја даде предмалку пред Клубот на пратеници каде што ...

Џафери не го повлекува законот за необјавување на прислушувани материјали

Вечер - 07.10.2015

Белгискиот експерт по средбата не сакаше да ги коментира разговорите со Џафери и најави изјава за подоцна во текот на денов Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери попладнево рече дека нема да го повлече предлог-законот за забрана на ...

Повлечен предлог-законот за `бомбите`, за СДСМ решението било катастофално

Макфакс - 07.10.2015

Постигнат е договор спорниот закон за забрана на објавување на прислушуваните материјали да се врати на доработка и заедно со договорениете измени на законот за избори да се најде на седница пред изборот на новите министри на 20 октомври.

Џафери: Тие што се договориле да го повлечат законот, нека кажат зошто го направиле тоа

Либертас - 07.10.2015

Координатортот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери, кој е еден од предлагачите на законот за повлекување на „бомбите“, во изјава за 24 Вести ги прозива претставниците на работната група кои што доцна синоќа неофицијално договорија повлекување ...

Трајко Вељаноски одбил, законот за цензура ќе го повлечат Талат Џафери и Крсте Мукоски

Либертас - 07.10.2015

Откако конечно било договорено ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да го повлечат на доработка скандалозниот закон за цензура на „бомбите“, претседателот Трајко Вељаноски одбил да го стори тоа, со образложение дека веќе го уфрлил во процедура, информира Плусинфо.

ФОТО: Мукоски и Џафери го повлекоа Законот за цензура на „бомбите“

Либертас - 07.10.2015

Талат Џафери од ДУИ и Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ го повлекоа предлог законот за Забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со незаконски прислушуваните ...

Талат Џафери ќе поднесе барање на повлекување на законот

Либертас - 07.10.2015

Либертас од извори во собрзнието дознава дека е постигната спогодба и дека секој момент се чека Талат Џафери да го поднесе барањето за повлекување на предлог -законот за цензура на ...

Талат Џафери: Не го повлекувам законот!

Либертас - 07.10.2015

Пратеникот од ДУИ и предлагач на спорниот цензорски закон за „бомбите“, Талат Џафери, денеска беше на едночасовна средба со белгскиот експерт и посредник во преговорите Питер Ванхоуте. Сепак, очигледно и средбата со него не го премислила.

Повлечен законот за "бомбите"

Вечер - 07.10.2015

Од Собранието потврдија дека барањето за полекување на законот веќе е во процедура Талат Џафери го повлече предлог законот со кој се забранува употреба за бомбите. Од Собранието потврдија дека барањето за полекување на законот веќе е во ...

Најнова вест: Талат Џафери го повлече законот

Бриф - 07.10.2015

-Законот е повлечен! Вака кратко на Фејсбук предмалку напиша Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска. Според информациите од Клубот на пратеници, предлагачот на законот, пратеникот од ДУИ, Талат Џафери вечерва го повлекол законот кој ...

(ВИДЕО) Џафери не го повлекува Законот за “бомбите”- Ванхауте нема коментар!

Репортер - 07.10.2015

Талат Џафери од ДУИ нема да го повлече законот со кој се забранува да се објавуваат бомбите, извор Телма . Тој денеска се сретна со белгискиот екперт Питер Ванхауте. Кој вознемирен по средбата со Џафери на новинарите им изјави дека за сега нема ...

Џафери не го повлекува законот за `бомбите`

Макфакс - 07.10.2015

Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, еден од предлагачите на законот за забрана и повлекување на прислушуваните материјли, вели дека не го повлекува законот, кој ги блокира разговорите на работните групи за изборниот законик.

Заев: Џафери бесрамно лаже, се преговараше за закон, но не за ваков

Репортер - 07.10.2015

Законското решение со кое се забранува објавување на „бомбите“ е катастрофа, цензура! Како што реагираа некои од граѓаните вчера, ова е непостоечко дури и во најјаките режими“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната дебата за ...

ВИДЕО: Катерина Блажевска му одржа лекција по демократија на Талат Џафери

Либертас - 07.10.2015

Една од најжестоките дебати годинава на телевизија се случуваше вчера во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија, каде пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, не ги оставаше новинарите Катерина Блажевска и Горан Трпеноски да дојдат до збор, бранејќи го ...

Џафери не го повлекува Законот за „бомбите“

Канал 77 - 07.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери , кој е еден од предлагачите на Законот за забрана и повлекување на прислушуваните материјли, вели дека не го повлекува Законот, кој ги блокира разговорите на работните групи за изборниот ...

ТОП ТЕМА:Забраната за бомбите, цензура или партиски договор

Телма - 06.10.2015

Пратеникот Талат Џафери вечерва во ТОП ТЕМА се обиде да објасни што всушност ќе значи законот. Тој тврди дека сите лидери се согласиле за ваков закон, а улогата на поднесувач и се паднала на ...

За објавување и поседување на "бомбите" кривично ќе се одговара

Вест - 06.10.2015

Медиумите да ги тргнат од своите веб страни сите текстови поврзани со материјалите од прислушуваните разговори што ги објави лидерот на СДСМ Зоран Заев. И повторно никогаш не смеат да ги реобјават и користат, во спротивно кривично ќе одговараат.

Заборавете на бомбите, следува затвор

Вест - 06.10.2015

Медиумите да ги тргнат од нивните веб страници сите текстови поврзани со материјалите од прислушуваните разговори кои ги објави лидерот на СДСМ Зоран Заев. Овие аудио снимки повторно никогаш не смеат да се реобјават и користат, во спротивно, следи ...

Ван Хауте: Договор за изборен законик ќе се постигне вечерва или утре наутро

А1 On - 06.10.2015

Договор за изборниот законик ќе се постигне вечерва или рано наутро, рече медијаторот во преговарачкиот процес помеѓу четирите партии Питер Ван Хауте. Денеска во 13 часот почна средбата на работните групи и конечно треба да се изнајде решение за ...

Странците предлагаат дијаспората да не гласа на следните избори

А1 On - 06.10.2015

Медијаторот Питер ван Хауте денеска им предложил на претставниците на политичките партии дијаспората да не гласа на следните избори. Тој предлага и поголема застапеност на жените, зајакната улога на ДИК, теренска проверка на гласачите со вкрстени ...

Не само за „бомбите“, власта спрема закон и за „свиркачите“, амбасадорите изненадени, преговорите во ќорсокак!?

Фокус - 06.10.2015

Амбасадорите биле изненадени од текстот на законот кој го поднесе пратеникот Талат Џафери и сметале дека тој ги минира преговорите меѓу работните групи. Од извори во преговарачките тимови дознаваме дека Груевски во клубот на пратениците бил повикан ...

Талат и Мукоски се посрамотија, Вељаноски го враќа Законот на доработка

+инфо - 06.10.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ќе го врати на доработка предлог законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со материјали кои произлегуваат од незаконско следење на комуникациите, кој денеска по скратена ...

(ОБНОВЕНА+ ФОТО) Ван Хауте: Договор за изборен законик ќе се постигне вечерва или утре наутро

Репортер - 06.10.2015

Договор за изборниот законик ќе се постигне вечерва или рано наутро, рече медијаторот во преговарачкиот процес помеѓу четирите партии Питер Ван Хауте, извор а1онмк Денеска во 13 часот почна средбата на работните групи и конечно треба да се изнајде ...

ВИДЕО: Жестока дебата во „Топ тема“ за цензурата за „бомбите“ – Џафери против Блажевска и Трпеноски

Либертас - 06.10.2015

Ви го пренесуваме вечерашното издание на емисијата „Топ тема“ на Телма за предлог законот за цензура на „бомбите“. Пратеникот Талат Џафери против новинарите Катерина Блажевска и Горан ...

Се „готви“ нов закон: Ќе треба ли медиумите да ги „бришат“ бомбите што ги објавиле?

еМагазин - 06.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери на прес конференција соопшти дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ќе предложат закон со кој ќе се забрани да се објавуваат материјалите од прислушуваните разговори.

Дијаспората НЕМА ДА ГЛАСА на следните избори!

Sky - 06.10.2015

Медијаторот Питер ван Хауте денеска им предложил на претставниците на политичките партии дијаспората да не гласа на следните избори, јави А1он.мк. Тој предлага и поголема застапеност на жените, зајакната улога на ДИК, теренска проверка на гласачите ...