TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кими – осми победник сезонава!

Ф1 Алманах - 11.11.2012

Кими Раиконен успешно ги казни грешките на фаворитите и својата осумнаесетта трка по камбекот ја круниса со победа во Абу Даби.

Грожан со големи надежи за следната трка во Тексас

Брзкруг - 11.11.2012

Возачот на Lotus F1 се надева дека следниот викенд на новоизградената патека во Тексас ќе успее да го заборави разочарувањето од последната трка во Абу Даби.

Mекниш: Фетел треба да ја освои титулата во Остин

Брзкруг - 11.11.2012

Поранешниот возач во Формула 1, Ален Мекниш, верува дека Себастијан Фетел треба да ја освои шампионската титула на Американското Гранд При, кое што ќе се одржи следниот викенд.

Алонсо: Уште два пласмана пред Себ

Ф1 Алманах - 11.11.2012

Фернандо Алонсо успеа да ја прекине серијата на Себастијан Фетел со која германскиот пилот по четири трки и исто толку победи се најде во водство.

Кими Раиконен: Ова ќе биде добар начин да докажам дека го направив вистинскиот избор

Пулс24 - 11.11.2012

Кими Раиконен во Абу Даби ја оствари својата прва победа по победата во Белгија во 2009 година, и враќањето во светот на Формула 1.

Булиe: Никогаш не се сомневавме во Раиконен

Брзкруг - 10.11.2012

По прославата за победата во Абу Даби, тимскиот шеф на Lotus F1 – Ерик Булие се осврна на постинатото и зборуваше за очекувањата во иднина.

Абу Даби:Фетел мамеше и ќе стартува од опашката

Сител - 10.11.2012

Светскиот шампион Себастијан Фетел иако го освои третото место во денешните квалификации сепак ќе стартува на крајот од стартната група на утрешната трка за ГН на Абу Даби.

Раиконен им подари маички на Lotus F1 со радио пораката од Абу Даби

Брзкруг - 09.11.2012

Победникот на последната трка во Абу Даби, Кими Раиконен, на сите членови од неговиот тим Lotus F1 и подари маички со фамозната радио порака од оваа трка.

Раиконен: Победата во Абу Даби е само почеток

Брзкруг - 09.11.2012

По победата на последната трка во Абу Даби, Кими Раиконен најави уште многу такви од него и неговиот тим Lotus F1. Раиконен го потврди своето останување во Lotus токму пред почетокот на Гранд При ...

Фетел му призна на Кими: Ги замолчи сите!

Курир - 09.11.2012

Актуелната Формула 1 сезона почна неизвесно, со различни победници на различни трки како никогаш досега. Затоа пак, на самиот крај по се изгледа ќе следиме фото-финиш во кој ќе учествуваат двајца ...

Лауда сеуште типува на Фетел

Брзкруг - 08.11.2012

И покрај тоа што загуби три поени во генералниот пoредок, Себастијан Фетел сеуште е главниот фаворит за освојувањето на овогодинешната шампионска титула.

Раиконен: Заминувањето од Ferrari беше големо олеснување

Брзкруг - 08.11.2012

Кими Раиконен признава дека било големо олеснување за него кога го прекинал договорот со Ferrari на крајот од 2009-тата.

Лауда: Фетел ќе биде шампион

А1 On - 08.11.2012

Себастијан Фетел останува фаворит за титулата за 2012, и покрај проблемите во квалификациите за Големата награда на Абу Даби кои го намалуваат растојанието на табелата кај возачите меѓу него и ...

Кими на чекор до Хакинен

Ф1 Алманах - 08.11.2012

Победникот на Големата награда на Абу Даби, Кими Раиконен, ја забележа првата победа за себе по кам-бекот во Формула 1, но вкупно 19 во кариерата.

Лауда: И покрај се Фетел ќе биде шампион

Сител - 08.11.2012

Себастијан Фетел останува фаворит за титулата за 2012, и покрај проблемите во квалификациите за Големата награда на Абу Даби кои го намалуваат растојанието на табелата кај возачите меѓу него и ...

Кими: Ако ми треба помош ќе ја побарам

Високи Октани - 07.11.2012

„Не ме вознемирувајте. Се едно ми е колку заостануваат зад мене конкурентите. Знам што работам, а ако ми треба помош ќе ја побарам“, им дофрлил Раиконен на менаџерите на „Лотус“ (Lotus), во мигот ...

Три опции за Фетел да ја освои титулата во САД

Ф1 Алманах - 07.11.2012

Себастијан Фетел на следната трка за Големата награда на САД ќе ја вози својата јубилејна 100 гран при трка, а таа може да му ја донесе третата светска круна.

Ферари сака победа во Остин

А1 On - 07.11.2012

„Ферари мора да има доволно брз болид за победа на Американското ГП во Тексас следниот викенд доколку сака да ги задржи шансите за титулата на Фернандо Алонсо“, признава претседателот на тимот, Лука ...

Renault: Опремата за доток на гориво го предизвика проблемот на Фетел

Брзкруг - 07.11.2012

Добавувачот на мотори Renault вели дека проблем во калибрацијата со опремата за доток на гориво го предизвика проблемот на Себастијан Фетел за време на квалификациите во Абу Даби.

Раиконен: Не сум глупав (ВИДЕО)

Брзкруг - 06.11.2012

Трката во Абу Даби нема да остане запаметена само по победата на Кими Раиконен, туку и по неговите пораки преку тимското радио.

Раиконен: Не сум глуп

Спорт Денес - 06.11.2012

Раиконен победи на трките во Абу Даби, ова е прва негова победа од 2009 година, а ќе ја памети по пораките кои ги добиваше од боксот.

Дури и Италија и Шпанија импесионирани од возењето на Фетел (ВИДЕО)

Брзкруг - 06.11.2012

Со своето возење на последната трка во Абу Даби, Себастијан Фетел успеа да ги импресионира и италијанскиот и шпанскиот печат, кој што се неговите “смртни” непријатели поради ривалството со Фернандо ...

Доменикали: Со подобар болид ќе го победиме Фетел

МРТ - 06.11.2012

Шефот на Ферари - Стефано Доменикали, смета дека тимот не може да смета на проблемите на Себастијан Фетел, ако планираат да ја освојат титулата оваа година.

Хамилтон: Не можам да верувам колку среќа има Фетел

Точка - 06.11.2012

Британецот Луис Хамилтон ја имаше пол-позицијата и отворен пат кон победата на трката за Големата награда на Абу Даби која што се возеше овој викенд.

Фетел: Нема да ја загубам титулата!

Курир - 06.11.2012

Формула 1 шампионатот како според холивудско сценарио и оваа сезона ќе понуди исклучително неизвесен и возбудлив финиш на битката за титулата.

И Фетел и Алонсо задоволни по викендот во Абу Даби

24 Вести - 05.11.2012

Пилотот на Ферари Фернандо Алосно успеа да ја прекине серијата на Себастијан Нфетел од Ред Бул кој на последните четири трки завршуваше на првоот место на Ф1 подиумот.

Кими и Фетел без влакна на јазикот

Оn.net - 05.11.2012

Победникот Кими Раиконен и освојувачот на третото место на Големата награда на Абу Даби, Себастијан Фетел имаа најмногу причини за славје по завршувањето на трката.

Раиконен прв, се радуваа и Алонсо и Фетел

Дневник - 05.11.2012

Разликата меѓу Германецот и Шпанецот сега е само десет бода, на две трки до крајот на сезоната На целта во Абу Даби, многумина се радуваа, иако победи Kими Раиконен со болидот на Лотус.

Доменикали: Уште една одлична трка на Алонсо

Брзкруг - 05.11.2012

Видно разочараниот тимски шеф на Ferrari поради фактот што Алонсо успеа само за три поени да ја намали разликата со Фетел, повторно имаше само пофални зборови за својот возач.

Кими славеше во Абу Даби, Алонсо и Фетел зад него

Спорт Денес - 05.11.2012

Во вториот дел од својата Ф1 Кариера, Кими Раиконен повторно стигна до толку посакуваната победа. Финскиот пилот во кокпитот на Лотус победи под рефлекторите на ГН Абу Даби.

Прв триумф за Раиконен

Н.Македонија - 05.11.2012

Финецот Кими Раиконен, возачот на Лотус, победи во возбудливата трка за големата награда на Абу Даби, за него прва сезонава, вкупно 18-та во кариерата Ф1 - Трка во Абу ДАБИ Втор беше Шпанецот ...

Кими Раиконен најбрз во Абу Даби

Авто Плус - 05.11.2012

Возачот на Lotus-Renault, Финецот Кими Раиконен, триумфираше 18 трка од годинашново првенство во Ф1, што се возеше за Големата награда на Абу Даби (Обединети Арапски Емирати), на патеката Јас Марина.

80-та Гранд При победа за Lotus по пауза од 25 години

Брзкруг - 05.11.2012

Кими Раиконен повторно стана Гранд При победник токму на патеката од која што се повлече од спортот на крајот од 2009-тата.

Раиконен ја донесе првата победа за Лотус по 25 години

А1 On - 05.11.2012

Кими Раиконен вчера беше голем победник токму на патеката од која што се повлече од спортот на крајот од 2009-та. 19-та победа во Ф1 кариерата на Раиконен по што му недостасува една за да се изедначи ...

Опоравувањето на Фетел во текот на трката во Абу Даби

Брзкруг - 05.11.2012

Стартувањето од питлејнот, едно застанување во боксот повеќе од лидерите во трката и финиширањето на подиумот беше навистина извонреден подвиг на Себастијан Фетел.

Кога Кими го презема шоуто (Видео)

Спортманиа - 05.11.2012

Кими Раиконен доби можност за победа на трката во Абу Даби и не ја пропушти. Тоа беше негов прв триумф сезонава, а за време на завршните кругови го докажа својот незгоден темперамент откако на ...

Фетел: Очекував да стигнам на подиумот

МРТ - 05.11.2012

Откако го започна од боксот ГП на Абу Даби, а потоа по втор пат се најде на опашката на колоната, Себастијан Фетел успеа да финишира трет на патеката "Јас Марина".

Алонсо: Перфектна недела

МРТ - 05.11.2012

Фернандо Алонсо финишираше втор на ГП на Абу Даби и ја скрати разликата меѓу него и лидерот на табелата кај пилотите Себастијан Фетел на 10 поени.

Кими: Ќе биде тешка ноќ

МРТ - 05.11.2012

Кими Раиконен уште еднаш покажа каков чуден карактер има. Ајсмен ја освои својата прва трка од 2009 година наваму, по едногодишното отсуство од Формула 1, но тој повторно не покажуваше емоции.

Раиконен: Немам некои посебни емоции

Вечер - 05.11.2012

Се надевам дека оваа победа ќе и донесе на екипата на Лотус нова верба во успехот. Верувам дека овој триумф ќе биде пресвртница и оти ќе можеме да продолжиме со победи, вели Финецот Кими Раиконен ...

Триумф на Раиконен, Фетел фуриозно до подиумот

Точка - 05.11.2012

Финецот Кими Раиконен триумфираше на вчерашната трка за Големата награда на Абу Даби. Фернандо Алонсо заврши на второто, а Фетел на третото место.