TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФИФА домаќинството за СП 2026 ќе му го додели на Пеколот?

СуперСпорт - 15.11.2014

Англиските медиуми веќе со денови се огорчени затоа што комисијата на ФИФА утврди дека немало корупција во доделувањето на СП на Русија и Катар. „Телеграф“ отиде толку далеко што објави дека нареден домаќин на СП ќе биде Пеколот.

Грег Дајк: Извештајот на ФИФА е „смешен“

Утрински - 14.11.2014

Претседателот на англиската фудбалска федерација (ФА), Грег Дајк изјави дека извештајот за корупција, на Комитетот за етика на ФИФА е „еднставно смешен“ и дека таков каков што е, нема никаква смисла.

ФИФА „на тапет“

Deutsche Welle - 14.11.2014

Разочарување и барања за објавување на целиот извештај - ФИФА е на мета на критики ширум светот поради ослободителната пресуда во случајот со доделувањето на СП на Русија и Катар. Контроверзната пресуда за доделувањето на СП во 2018 и 2022 година на ...

ФИФА е невина! Да, како да не е...

СуперСпорт - 14.11.2014

ФИФА е невина! Русија и Катар истотака. По двегодишната истрага на независната комисија, ФИФА во четвртокот го објави извештајот според кој не постојат сомнежи дека Русија или Катар купувале гласови за својата кандидатура, па се ослободени од ...

Напади и недостаток на комуникација во ФИФА

Локално - 14.11.2014

Членот на Комисијата за етика на ФИФА, Ханс-Јоаким Екерт е изненаден од критиките на Мајкл Гарсија претседател на истражувачкиот оддел на етичката комисија при светската фудбалска централа.

МАЈКЛ ГАРСИЈА: ФИФА погреши

Телеграф - 14.11.2014

По информацијата дека нема проблеми за СП во 2018 и во 2022 година се огласи адвокатот кој вршеше истрага Адвокатот Мајкл Гарсија кој две години ја истражуваше наводната корупција при одлучувањето домаќини за мундијалите во 2018 и во 2022 година ...

Грег Дајк : Извештајот на ФИФА е „смешен“

+инфо - 14.11.2014

Претседателот на англиската фудбалска федерација (ФА), Грег Дајк изјави дека извештајот за корупција, на Комитетот за етика на ФИФА е „еднставно смешен“ и дека таков каков што е, нема никаква смисла.

Грег Дајк : Извештајот на ФИФА е „смешен“

Канал5 - 14.11.2014

Претседателот на англиската фудбалска федерација (ФА), Грег Дајк изјави дека извештајот за корупција, на Комитетот за етика на ФИФА е „еднставно смешен“ и дека таков каков што е, нема никаква смисла.

Кантона: мундијалот во Катар е голема грешка

Спортклуб - 14.11.2014

Екс фудбалерот од Франција, Ерик Кантона, се придружи на групата луѓе кои што испратија остри критики кон ФИФА за ослободителната пресуда за Катар и Русија кои што ја заработија поради корупција.

Грег Дајк : Извештајот на ФИФА е „смешен“

А1 On - 14.11.2014

Претседателот на англиската фудбалска федерација (ФА), Грег Дајк изјави дека извештајот за корупција, на Комитетот за етика на ФИФА е „еднставно смешен“ и дека таков каков што е, нема никаква смисла.

ФИФА: Катар не ја купил организацијата на СП 2022

24Фудбал - 13.11.2014

ФИФА во 2010 одлучи кои ќе бидат домаќини на мундијалите во 2018 и 2022, а уште пред да биде донесена конечната одлуката во декември, се појавија обвинување за корупција при гласањето. Обвинувањата снаа погласни откако на големо изненадување Катар ...

Нема докази дека Катар го добил мундијалот со давање мито

Екипа - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвинанието за корупција и давање мито при доделувањето на организацијата на Светското првенство што ќе се одржи во 2022 година, јавува „Би-би-си“. Катар наводно им дал мито од три милиони фунти на дел од официјалните лица ...

Лажиран извештајот околу истрагата во ФИФА за „Катар 2022“

Екипа - 13.11.2014

Претседателот на Етичкиот комитет на ФИФА, Ханс – Јоаким Екерт, истакна дека ФИФА нема докази дека Катар ја добил организацијата на СП 2022 со мито и корупција, потпирајќи се на извештајот на Американецот Мајкл Гарсија.

Катар ослободен од обвиненијата за корупција

Утрински - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвинувањата за купување гласови при изборот за домаќин на Светското фудбалско првенство 2022, јави денеска Би-Би-Си. Претседателот на независната Етичка комисија на ФИФА Јоаким Екерт нема да даде препорака за повторен ...

Обвинителот на ФИФА против прекин на истрагата против Катар и Русија

Р.С.Европа - 13.11.2014

Обвинителот на ФИФА, Мајкл Гарсија, изјави дека ќе поднесе жалба на одлуката на светската фудбалска организација да ја затвори истрагата за тоа како Русија и Катар добија организација на едно светско првенство.

ФИФА денеска ќе се изјасни за Катар

Deutsche Welle - 13.11.2014

Дали при доделувањето на СП во фудбал на Катар се‘ се одвивало согласно прописите? Прашање кое си го поставуваат многу фудбалски фанови. Денеска за тоа ќе се изјасни Етичкиот судија на ФИФА. Бескрајната приказна за фудбалското СП во Катар продолжува.

ФИФА со „ослободителна пресуда“ за Катар и Русија

Deutsche Welle - 13.11.2014

Русија и Катар се ослободени од обвинувањата за корупција при доделувањето на СП во 2018 и 2022 година. Етичкиот совет на ФИФА денеска (13.11) го обелодени својот став. Нема санкции за Русија и Катар, ниту за членовите на Извршниот комитет на ФИФА ...

ФИФА нема да му го одземе СП на Катар

Кајгана - 13.11.2014

Ден пред службената објава, во медиумите протече одлуката на ФИФА со која Катар е ослободен од обвиненијата за корупција. Според ФИФА, Катар не ја купил организацијата на Светското првенство во фудбал во 2022 година.

ФИФА: Катар не подмитувал за да го добие Мундијалот

ЗаЗабава - 13.11.2014

Катар е ослободен од обвинението за корупција при доделувањето на кандидатурата за Мундијалот во 2020. година, јавува "BBC". Претходно, Катар беше обвинет дека ги подмитил челниците на ФИФА со три милиони фунти, со цел да ја добие поддршката за ...

Катар ќе биде ослободен од обвиненијата за поткупување на гласовите

СуперСпорт - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвиненијата за купување на гласови при изборот на домаќин за Светското првенство кое ќе се одржи во 2022 година, пренесува англискиот “BBC”. Ханс-Јоаким Екерт, претседателот на независната Етичка комисија денеска ќе ја ...

ФИФА ја лажирала истрагата за корупција

ЗаЗабава - 13.11.2014

Адвокатот Мајкл Гарсија, кој две години ги истражуваше наводите за корупција при доделувањето на организацијата на Муднијалите во 2018. и 2022. година, тврди дека извештајот на ФИФА е погрешен.

Катар ослободен од обвиненијата за корупција

Локално - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвинувањата за купување гласови при изборот за домаќин на Светското фудбалско првенство 2022, јави денеска Би- Би-Си. Претседателот на независната Етичка комисија на ФИФА Јоаким Екерт нема да даде препорака за повторен ...

Иследникот на ФИФА ќе поднесе жалба за СП 2018 и 2022

Локално - 13.11.2014

Мајкл Гарсија, претседател на истражувачкиот оддел при етичката комисија на ФИФА, има намера да поднесе жалба на извештајот за коректност во изборот на Русија и Катар за организација на светските првенства во 2018 и 2022 година.

Катар останува домаќин на СП 2022

Алфа - 13.11.2014

Етичкиот комитет при Светската фудбалска асоцијација не пронашол докази за подмитување со што Катар останува домаќин на шампионатот во 2022 година. Катар во 2010 година ја доби организацијата на Мундијалот во конкуренција на Австралија, САД, Јужна ...

Мундијалите остануваат во Русија и во Катар

Телеграф - 13.11.2014

Комисијата за етика на ФИФА утврди дека немало купување гласови Светските фудбалски првенства во 2018 и во 2022 година ќе се одржат во Русија и во Катар, како што беше планирано, откако Комисијата за етика на ФИФА соопшти дека нема основа за ...

ФИФА нема да му го одземе СП на Катар

Тера - 13.11.2014

Ден пред службената објава, во медиумите протече одлуката на ФИФА со која Катар е ослободен од обвиненијата за корупција. Според ФИФА Катар не ја купил организацијата на Светското првенство во фудбал во 2022 година.

ФИФА: Нема ново гласање за избор на домаќини за СП во 2018 и 2022 година

+инфо - 13.11.2014

ФИФА денеска соопшти дека нема да има повторно гласање за изборот на домаќини на Светските фудбалски првенста во 2018 и 2022 година. Ваквото решение е донесено откако специјалниот Комитет за етика на Светската фудбалска федерација ги отфрли ...

ББЦ: Катар не купувал гласови при изборот на домаќин на фудбалскиот Мундијал во 2022

Канал5 - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвинувањата за купување гласови при изборот за домаќин на Светското фудбалско првенство 2022, јави денеска Би-Би-Си. Претседателот на независната Етичка комисија на ФИФА Јоаким Екерт нема да даде препорака за повторен ...

Немало мито, Катар останува домаќин на СП 2022

Pixel.mk - 13.11.2014

Како што денеска пренесува британски „Би-Би-Си“, Катар е ослободен од сите обвиненија за мито и корупција при доставувањето на кандидатурата за Мундијалот кој во таа земја ќе се одржи 2022.

Катар ослободен од обвиненијата за корупција

А1 On - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвинувањата за купување гласови при изборот за домаќин на Светското фудбалско првенство 2022, јави денеска Би-Би-Си. Претседателот на независната Етичка комисија на ФИФА Јоаким Екерт нема да даде препорака за повторен ...

ФИФА пресуди: Катар не давал мито за да го добие СП 2022!

SportMedia - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвиненијата за купување на гласови при изборот на домаќинот за фудбалскиот Мундијал во 2022 година, тврди Би-Би-Си. Претседателот на Независната етичка комисија при ФИФА, Ханс Јоаким Екерт нема да препорача повторување на ...

Гарсија удри по ФИФА: Светската централа извади погрешни заклучоци!

SportMedia - 13.11.2014

Адвокатот Мајкл Гарсија, кој две години го истражуваше корупцискиот скандал во Светската фудбалска федерација (ФИФА) за мито и корупција околу доделувањето на организацијата на Светското првенство во 2018 (Русија) и 2022 година (Катар) ја нападна ...

Ал Тани не купувал гласови во ФИФА, туку ја зајакнувал кандидатурата за претседател

Оff.net - 13.11.2014

Светската куќа на фудбалот ја отфрли можноста за повторно гласање за домаќини на следните две Светски првенства. Етичкиот комитет на ФИФА во својот извештај признал дека има низа загрижувачки настани и прекршоци во наддавањето за Мундијалите во 2018 ...

ФИФА: Нема ново гласање за избор на домаќини за СП во 2018 и 2022 година

А1 On - 13.11.2014

ФИФА денеска соопшти дека нема да има повторно гласање за изборот на домаќини на Светските фудбалски првенста во 2018 и 2022 година. Ваквото решение е донесено откако специјалниот Комитет за етика на Светската фудбалска федерација ги отфрли ...

Шпанија генерално сеуште сомничава за „чистотата на Блатер и Катар СП 2020“

Gool.mk - 13.11.2014

Официјалните ставови на ФИФА по прашањето „местенки за избор на Русија и Катар“ дека се „чисти како солза“ не поминува позитивно ниту во Шпанија и Португалија како дел од Ибериските гласови.

Нема докази дека Катар ја „купил“ организацијата на Мундијалот

Курир - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвинувањата за купување гласови при изборот за домаќин на Светското фудбалско првенство 2022, јави денеска Би-Би-Си. Претседателот на независната Етичка комисија на ФИФА Јоаким Екерт нема да даде препорака за повторен ...

ФИФА не му го одзеде мандатот на Катар за СП во 2022

Sky - 13.11.2014

Етичкиот совет на ФИФА го ослободи Катар од обвинувањата за корупција при доделување на Светското првенство во 2022 година. Нема да има сакнции ни за членовите на Извршниот комитет на ФИФА ниту за претседателот на ФИФА ,Сеп Блатер, кој е, исто така, ...

Катар ослободен од обвиненијата, ќе го организира Мундијалот во 2022 година

Нетпрес - 13.11.2014

Сепак, независниот проценител на Етичкиот комитет на ФИФА, Ханс Јоаким Екерт, истакнал дека нема да има предлог за нов домаќин на СП 2022, поради тоа што истрагата не успеала да пронајде доказ за мито и корупција.

ФИФА нема да му го одземе СП на Катар

Макфакс - 13.11.2014

Ден пред службената објава, во медиумите протече одлуката на ФИФА со која Катар е ослободен од обвиненијата за корупција. Според ФИФА Катар не ја купил организацијата на Светското првенство во фудбал во 2022 година.

„ФИФА погрешнo ги толкува фактите во случајот на СП во Катар и Русија“

Макфакс - 13.11.2014

Мајк Гарсија, човекот кој четири години водеше независна истрага за потребите на ФИФА во врска со обвиненијата дека Катар и Русија ги купиле гласовите со кои овие две земји ја добија организацијата на Светските фудбалски првенства во 2018 и во 2022 ...

Катар ослободен од обвиненијата за корупција

Lider - 13.11.2014

Катар ќе биде ослободен од обвинувањата за купување гласови при изборот за домаќин на Светското фудбалско првенство 2022, јави денеска Би-Би-Си. Претседателот на независната Етичка комисија на ФИФА Јоаким Екерт нема да даде препорака за повторен ...

ФИФА: Нема ново гласање за избор на домаќини за СП во 2018 и 2022 година

Lider - 13.11.2014

ФИФА денеска соопшти дека нема да има повторно гласање за изборот на домаќини на Светските фудбалски првенста во 2018 и 2022 година. Ваквото решение е донесено откако специјалниот Комитет за етика на Светската фудбалска федерација ги отфрли ...

Откриена голема тајна: Нема да има СП во Катар?!

SportMedia - 10.11.2014

Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер во разговор со луѓе од Норвешката фудбалска федерација ненамерно открил дека Мундијалот во 2022 година нема да се игра во Катар. Еден од најуглетните германски весници „Дер Шпигел“ тврди дека претседателот на ФИФА ...

Бубамарата се заглави во корупциjа и во лажни ветувања

Република - 10.11.2014

До 2022 го­ди­на и 22. мун­ди­јал има мно­гу вре­ме, но сом­не­жи­те, ми­то­то и ко­руп­ци­ја­та, па ду­ри и об­ви­ну­ва­ња­та за мо­дер­но ропс­тво се те­жок то­вар за нај­бо­га­та­та зем­ја на ...