TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчките власти размислуваат за намалување на бројот на пратеници

Р.С.Европа - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Расмусен уште еднаш побара да се реши името

Утрински - 23.02.2014

И по балканската турнеја на Венизелос, генералниот секретар на НАТО ја повтори познатата одлука – влез во Алијансата само кога ќе се реши спорот за името Од нашиот дописник Атина - НАТО засега не ја ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

А1 On - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грција планира намалување на бројот на пратеници

Н.Македонија - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грција ќе го намалува бројот на пратениците

Локално - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

Либертас - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Ќе се намали бројот на пратениците

Вечер - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на завчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грција планира намалување на бројот на пратеници

Бриф - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

СТЕСНУВАЊЕ НА ПАРЛАМЕНТОТ: Грција ќе штеди и на пратеници

Телеграф - 23.02.2014

Владеачката коалиција разговарала за намалување на бројот на пратеници од 300 на 250, а Самарас сметал дека се доволни и 200 Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 ...

Грција ќе го намали бројот на пратеници за 50?

Курир - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грчките власти планираат намалување на бројот на пратениците

Press24 - 23.02.2014

Како што објави весникот „Катимерини“ намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

Економски - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

Lider - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Катимерини: Грчките власти планираат намалување на бројот на пратениците

Maxim - 23.02.2014

Како што објави весникот „Катимерини“ намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот ...

Венизелос: Да се фокусираме на добрососедството и почитување на меѓународното право

Утрински - 22.02.2014

Грчкиот шеф на дипломатијата го информираше грчкиот премиер Андонис Самарас за резулатите од патувањето низ западен Балкан Атина - Грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос го информираше ...

Мајсторот на интригите плете отровна мрежа

Дневник - 22.02.2014

Ирена Радовановиќ Има двострана подготвеност за интензивирање на дијалогот, констатира Евангелос Венизелос на прес-конференцијата во инфо-центарот на ЕУ, на која се погрижи „дијалогот“ да се води ...

Параноичниот „Супер Венизелос“ и мисијата „Скопје “

Н.Македонија - 22.02.2014

За Венизелос дури не може ниту да се каже дека конечно се натерал да дојде. Беше обврзан да го стори тоа како претседавач со Европската Унија во овие шест месеци, затоа што Македонија сѐ уште има ...

Венизелос за посетата на Македонија

Канал5 - 22.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Венизелос денеска во Атина одговори на прашањето на дописничката на канал 5 Сања Ристовска за посетата на Скопје.

Венизелос го информираше премиерот Самарас за посетата на Македонија

Канал5 - 22.02.2014

Прашањето се добрососедските односи и почитување на меѓународното и европското право, а не проблемот со името – ова е пораката што македонскиот премиер ја слушнал од грчкиот вицепремиер и шеф на ...

Венизелос ја заокружи балканската турнеја со посетата на Тирана

Денешен - 22.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Македонски експерти: Изјавите на Венизелос се упатени на европската јавност

Maxim - 22.02.2014

Остварените средби на грчкиот шеф на дипломатијата Венизелос со македонскиот државен врв и неговата изјава за подготвеноста на двете страни за дијалог и решавање на спорот за името, за поранешни ...

Аналитичари: Посетата на Венизелос рутинска, но покажа дека Грција не може да не игнорира

24 Вести - 21.02.2014

Посетата на Венизелос на Македонија е доказ дека Грција не е имуна на меѓународниот притисок, сметаат дел од политичките аналитичари. Тој, велат дојде, бидејќи ќе немаше како да им објасни на ...

Со посетата на Тирана Венизелос ја заокружи балканската турнеја

24 Вести - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Лекција по дипломатија од Венизелос

Р.С.Европа - 21.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ни одржа лекција за тоа како се пропагира сопствената земја и како се бранат нејзините интереси кога очите на Европа се свртени кон вас, ...

Венизелос не сакаше да застане зад натпис „Македонија“

Дневник - 21.02.2014

Да, по средбите во Скопје, имам впечаток дека државниот врв, локалните политички лидери и целото општество е подготвено вистински да партиципира во дијалогот со Атина не само во однос на спорот за ...

15 минути, со Сашо Клековски

Алсат-М - 21.02.2014

Во пресрет на посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, во „15 минути“ гостува аналитичарот Сашо ...

„Катимерини“: Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

А1 On - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

„Катимерини“: Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Алфа - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира ...

Венизелос одговори на две клучни прашања на Македонија

Алфа - 21.02.2014

Одговор на две клучни барања на Македонија дал министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, за време на неговата вчерашна посета на Скопје, сметаат дел од аналитичарите.

Венизелос ја заокружи балканската турнеја со посетата на Тирана

А1 On - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Венизелос ја заокружи балканската турнеја со посетата на Тирана

Алфа - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Катимерини: Посетата на Венизелос на Скопје во напната атмосфера

+инфо - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска грчкиот дневен весник „Катимерини“.

Посетата на Венизелос во Скопје била „напната“, оцени „Катимерини“

Фактор - 21.02.2014

Тешка и напната беше атмосферата за време на посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје, оценува грчкиот весник „Катимерини“.

„Катимерини“: Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Канал5 - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

Стигнаа првите реакции од Атина за Венизелос во Македонија

МРТ - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува грчкиот весник „Катимерини“. На средбата со македонскиот премиер Никола Груевски, ...

Венизелос побарал попосветена позиција во разговорите за името

Канал5 - 21.02.2014

Поголема посветеност во врска со името, бара Венизелос од Македонија. Преку изјава за грчките новинари кои ја следат неговата балканска турнеја, кусо ги пренесува впечатоците од средбите со ...

Лекција по дипломатија од Венизелос

Локално - 21.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ни одржа лекција за тоа како се пропагира сопствената земја и како се бранат нејзините интереси кога очите на Европа се свртени кон вас, ...

Грчките весници за посетата на Венизелос на Скопје

Сител - 21.02.2014

Сите грчки весници денеска пишуваат за посетата на Венизелос на Скопје, истакнувајќи го пред се, коментарот на шефот на македонската дипломатија Попоски дека двајцата министри не дале заедничка ...

"Етнос": Во Скопје имаше "туркање на рака" за името!

Вечер - 21.02.2014

ДИПЛОМАТСКОТО ИСКУСТВО МУ ОВОЗМОЖИ НА ВЕНИЗЕЛОС ДА ЈА ПРЕТСТАВИ "КОНСТРУКТИВНОСТА" НА АТИНА Од Социјалистичката партија на Македонија велат дека Македонија и државниот врв положија важен дипломатски ...

„Катимерини“: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Бриф - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

КАТИМЕРИНИ: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Телеграф - 21.02.2014

Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од Приштина, а во Скопје го дочекаа протест на националистите од Панмакедонскиот конгрес и драконски мерки за безбедност Венизелос пристигна ...

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Венизелос и Попоски не дадоа заедничка изјава

Телеграф - 21.02.2014

Весникот „То Вима“ пишува дека иако македонската Влада тврди дека Атина има негативен став за почеток на пристапните преговори со ЕУ, Венизелос одговорил оти последниот кој одлучува е Советот, а не ...

Венизелос ја заврши балканската турнеја

Телеграф - 21.02.2014

Венизелос, во рамките на турнејата, посети шест балкански земји, вклучувајќи го и Косово, што Грција сè уште го нема признато Грчкиот заменик-премиер и министер за надворешни работи, Евангелос ...

„Катимерини“: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Press24 - 21.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

„Катимерини“: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Република - 21.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

Катимерини: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Фама - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

Што пишуваат грчките весници за доаѓањето на Венизелос во Скопје?

Press24 - 21.02.2014

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје е главна тема во грчките весници. Весниците пред се го истакнуваат коментарот на македонскито министер за надворешни работи, ...

Дипломатската реторика не успеа да го сокрие тврдиот грчки став

Portal - 21.02.2014

Патот на Македонија кон Европската унија оди преку Грција - доколку може да се извлече сублимат од посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос на Македонија, тогаш ова би било ...

Венизелос: Албанија да добие кандидатски статус во јуни

Portal - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос на средбите со албанскиот државен врв во петокот во Тирана вети целосна подршка на Грција за добивање на кандидатски статус ...

Венизелос ја заврши балканската турнеја со посета на Тирана

Press24 - 21.02.2014

Со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, ја заврши неговата балканска турнеја.

Венизелос во Тирана ја заврши балканската турнеја

Република - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешната посета на Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Дипломатската реторика не успеа да го сокрие тврдиот грчки став

Макфакс - 21.02.2014

Патот на Македонија кон Европската унија оди преку Грција - доколку може да се извлече сублимат од посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос на Македонија, тогаш ова би било ...

Венизелос: Албанија да добие кандидатски статус во јуни

Макфакс - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос на средбите со албанскиот државен врв во петокот во Тирана вети целосна подршка на Грција за добивање на кандидатски статус ...

„Катимерини“ - Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Inpress - 21.02.2014

Атина, 21. февруари 2014 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“.

Катимерини: „Жежок“ пречек на Венизелос во Македонија

Maxim - 21.02.2014

Грчкиот печат пренесува дека шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, посетата во Скопје ја реализирал во напната атмосфера. Катимерини пишува дека Венизелос од Приштина до Скопје патувал ...

Грчкиот печат ја анализира посетата на Венизелос во Македонија

Maxim - 21.02.2014

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје е главна тема во грчките весници. Весниците пред се го истакнуваат коментарот на македонскито министер за надворешни работи, ...

Со посета на Тирана Венизелос ја заокружи балканската турнеја

Maxim - 21.02.2014

Со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, ја заврши неговата балканска турнеја.

Венизелос денеска во Скопје

Deutsche Welle - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија денеска во Скопје ќе разговара со државното раководство во својство на претседавач со Советот на министрите на ЕУ. Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи ...

Венизелос гледа подготвеност за дијалог

Deutsche Welle - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска (20.02) ја извлече грчкиот вицепремиер и министер за надворешни ...

Венизелос во посета на Македонија

24 Вести - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Светскиот македонски конгрес одржа протест против Венизелос пред Влада

24 Вести - 20.02.2014

Членовите и симпатизерите на Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров како и неколку други здруженија, денеска пред Владата одржаа мирен протест во знак на посетата на шефот на грчката ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

24 Вести - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Со песни и свирежи Венизелос пречекан пред Владата

24 Вести - 20.02.2014

Со македонски песни, довикувања, свирежи, испишани пароли. Ваква атмосфера го пречека грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос пред владината зграда каде дојде да се сретне со ...

Иванов побара од Венизелос спорот со името да се решава парелелно со преговорите за членство во ЕУ

24 Вести - 20.02.2014

Грција да дозволи почеток на преговори со Македонија, а паралелно со нив да се решава и спорот со името, побарал претседателот Горѓе Иванов на средбата со шефот на грчката дипломатија Венизелос.

Венизелос во посета на Скопје

Р.С.Европа - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан.

Венизелос пречекан од педесетина демонстранти пред Владата на Р.М

Нова ТВ - 20.02.2014

Членовите и симпатизерите на Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров како и неколку други здруженија, денеска пред Владата одржаа мирен протест во знак на посетата на шефот на грчката ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за забрзување на дијалогот за името

Р.С.Европа - 20.02.2014

Постои обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи. Ова е оценката на грчкиот вицепремиер и министер ...

Венизелос - името не е главна пречка за влез во ЕУ

Р.С.Европа - 20.02.2014

Најголемата пречка не е познатото прашање за спорот за името, туку обврската да се исполнат копехнашките критериуми, особено главниот критериум за добрососедски односи, рече грчкиот министер ...

Венизелост заминува со оптимизам за решавање на спорот со името

Нова ТВ - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија во својство на претседавач на Советот на министрите н ЕУ по денешните разговори во Скопје изрази подогтевност за директни средби меѓу претставици на девет влади за да се ...

Венизелос заглавен во минатото

Вест - 20.02.2014

СОРАБОТНИЦИТЕ ГО ОПИШУВААТ ГРЧКИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР Евангелос Венизелос, вториот човек на Грчката влада, има три функции: лидер на централнолевичарската Пасок, помалиот партнер во големата коалиција, ...

Ахмети: Грција е подготвена да и` помогне на Македонија

Вест - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Протест за Венизелос

Вест - 20.02.2014

Членовите и симпатизерите на Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров и на други здруженија, пред Владата одржаа мирен протест за посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос ...

Венизелос - Ние сме ви вистинскиот излез за Европа

Вест - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со Европската унија Евангелос Венизелос по средбите со македонскиот државен врз смета дека Владата и целото општество е подготвена да ...

Венизелос не слета на Александар Велики, ама ноќта ја преспа во Александар палас

МКД - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос од вчера , како претседавач на Советот на министрите на ЕУ е во посета на Република Македонија во рамките на турнејата во шест главни ...

ФОТО: Венизелос пристигна во Скопје

Утрински - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва со автомобил од Приштина допатува во Скопје. Посетата на Македонија е во рамки на западнобалканската турнеја во улога на претседавач со ...

Венизелос пречекан и од педесетина демонстранти

МКД - 20.02.2014

Членови и симпатизери на Светскиот македонски конгрес и на здружението на децата бегалци „Македон“ го пречекаа пред зградата на Владата на Република Македонија шефот на грчката дипломатија Евангелос ...

Мал протест поради посетата на венизелос

Телма - 20.02.2014

Пред зградата на Владата во знак на протест против грчката политика кон Македонија и Македонците членови и симпатизери на Светскиот македонски конгрес и на здружението на децата бегалци „Македон“ ...

ФОТО: Светскиот македонски конгрес побара крај на преговорите

Утрински - 20.02.2014

Педестина демонстранти, предводени од Светскиот македонски конгрес и Здружението на децата бегалци „Македон“ денеска за време на посетата на шефот на грчката дипломатија Венизелос се собраа пред ...

Ахмети: Грција ќе нè поддржи во евроинтеграциите, ама кога ќе го решиме спорот

МКД - 20.02.2014

Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, да ни помогне побрзо да го минеме патот за полноправно членство во овие две институции, штом се ...

Венизелос виде подготвеност за разговори за спорот за името

Телма - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

ФОТО: Венизелос: Првата посета нема да биде и последна

Утрински - 20.02.2014

Грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос одбегна да каже дали се чувствува добредојден во Македонија, но најави дека „можеби“ ќе организира нова билатерална средба овде или во Атина и дека ќе ...

Венизелос: Двете страни се подготвени за интензивирање на разговорите за името

МКД - 20.02.2014

Заемна е подготвеноста за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН и за јакнење на билатералните односи, изјави денеска грчкиот вицепремиер и министер за надворешни ...

Гостинот од Атина на разговори со македонскиот врв

Дневник - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос пристигна во Скопје во рамките на турнејата во шест главни града на Западен Балкан. За денеска се предвидени повеќе средби со ...

Венизелос нe` плаши со копенхашките критериуми, кои Грција не ги исполнува

Дневник - 20.02.2014

Kога Грција сега би барала членство во Европската Унија, таа не би го добила зашто не ги исполнува копенхашките критериуми, коментира за „Дневник“ словенечкиот европарламентарец Милан Звер.

Венизелос ја кажува вистината

Дневник - 20.02.2014

Џејсон МИКО Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос конечно си ја отвори душата и ја кажа вистината: Дури и ако Македонија и Грција се согласат на „заеднички ...

Венизелос денеска во Скопје на средби со државниот врв

Н.Македонија - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан Тој денеска треба да се сретне со ...

Венизелос денеска во Македонија

А1 On - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос денеска во Македонија

Идивиди - 20.02.2014

/ Скопје, 20 февруари 2014 (МИА) - Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, ...

Попоски ќе оствари средба со Венизелос

Кајгана - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе оствари средба со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Венизелос во посета на Скопје

Алсат-М - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Црвен килим за пречекот на Венизелос

Н.Македонија - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос кој е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан денеска во Скопје беше пречекан на црвен ...

Венизелос не прецизира дали Грција ќе го признае Косово

Кајгана - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос не прецизирал дали Грција ќе го признае Косово, но порача дека Приштина има јасна европска перспектива, во рамките на перспективата на целиот регион ...

ГАЛЕРИЈА: Протести го чекаат Венизелос пред Владата

Н.Македонија - 20.02.2014

По повод посетата на Венизелос во Владата на Република Македонија, Светскиот Македонски Конгрес, заедно со здружението на Македонците од егејскиот дел на Македонија -Македон, организираа мирни ...

ВИДЕО: Венизелос прогласен за персона нон грата

А1 On - 20.02.2014

Околу 50-на луѓе денеска протстираа пред Владата, а причина е посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос. Стоп за преговорите за името, Македонија во Европа како македонци, ...

(ВИДЕО) Венизелос исвиркан пред Влада

А1 On - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос беше исвиркан пред Владата од демонстрантите кои ги организираше Светскиот македонски конгрес. Венизелос се сретна со премиерот Никола ...

(ВИДЕО) Ознаката МК на автомобилот со кој се возеше Венизелос покриена

А1 On - 20.02.2014

Автомобилот со кој се возеше грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос а е со дипломатски регистарски таблички, ознаката МК препознатлива за сите автомобили на дипломатскиот кор во ...

Венизелос: Има подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Н.Македонија - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос: Подготвен сум за билатерална средба, во Атина или во Скопје

Капитал - 20.02.2014

Покана за билатерална средба, целосна подготвеност за директни разговори со македонските власти и порака дека Грција е портата на Македонија кон ЕУ, ипрати шефот на грчката дипломатија Евангелос ...

(ВИДЕО) Венизелос: Мој впечаток е дека власта е подготвена за дијалог за името

А1 On - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Алфа - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Македонија и Грција постигнаа разумен компромис да продолжат да се мајтапат со Нимиц

Фокус - 20.02.2014

Македонија и Грција по 5.348 пат ќе ги интензивираат разговорите за името. Ова е разумниот компромис што го договорија грчкиот министер за… Македонија и Грција по 5.348 пат ќе ги интензивираат ...

Венизелос пречекан со протест пред владата

Алфа - 20.02.2014

Сто години геноцид. Македонија на Македонците. Со вакви транспаренти 50тина членови на Светскиот македонски конгрес и здружението “Македон” пред владата го пречекаа шефот на грчката дипломатија ...

Протести против посетата на Венизелос

Алсат-М - 20.02.2014

Десетина граѓани денеска со протести пред владата го пречекаа Евангелос Венизелос. „Македонија на Македонците“, „Стоп за геноцидот и грчкиот фашизам“, беа само дел од транспарентите на протестот.

Венизелос се сретна и со лидерите на ДУИ и СДСМ

Алсат-М - 20.02.2014

Грција е подготвена да ѝ помогне на Македонија на патот за членство во НАТО и ЕУ. Ваков став Венизелос му пренел на лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Двајцата соговорници имале ист ставов и за потребата да ...

Кој е Евангелос Венизелос – „вечниот“ министер во грчката Влада задолжен за Македонија?

Фактор - 20.02.2014

Речиси 20 години непрекинат министерски стаж и тоа во различни ресори има актуелниот шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, кој денеска престојува во посета на Скопје.

Венизелос обезбедуван како Клинтон

+инфо - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и актуелен претседавач на Советот на министри на ЕУ, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во ...

Венизелос во МНР, демонстранти пред Владата

+инфо - 20.02.2014

Членови на неколку здруженија, предводени од Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров, денеска пред Владата одржаа мирен протест искористувајќи ја посетата на шефот на грчката дипломатија ...

Иванов прв зборувал со Венизелос за името

Фактор - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос престојува во Скопје во функција на претставник на земјата-актуелен претседавач со ЕУ, но според официјалните соопштенија, со неговиот македонски ...

Ахмети: Штом се реши спорот со Грција, таа ќе нè поддржи во евроинтеграциите

+инфо - 20.02.2014

Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, да ни помогне побрзо да го минеме патот за полноправно членство во овие две институции, штом се ...

Венизелос: Имам чувство дека официјално Скопје е расположено за подобрување на односите

+инфо - 20.02.2014

Грција е вратата за евроатланските аспирации на вашата земја, ние сме ваш пријател и добар сосед. На средбите со владините претставници заклучивме дека за спорот со името разговорите треба да се ...

Венизелос: Името не ви е пречка за ЕУ, но…

Фактор - 20.02.2014

„Главна пречка за европскиот пат на БЈРМ не се билатералните нерешени прашања, како славното прашање за името, туку обврската да се исполнат Копенхашките критериуми, а особено тој за добрососедските ...

Венизелос денеска во Македонија

Сител - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос стигна во Скопје – не успеа да го избегне „Александар“

МК News - 20.02.2014

Под силно полициско обезбедување, од Приштина во Скопје пристигна министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос. Со ова се остварија претходните најави дека Венизелос нема да ги ...

Венизелос денеска во Македонија

МРТ - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, синоќа пристигна во главниот град на ...

Венизелос обезбедуван како Клинтон

Локално - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и актуелен претседавач на Советот на министри на ЕУ, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во ...

Венизелос не ги слушна пораките од протестот пред Владата

Либертас - 20.02.2014

Членови на неколку здруженија, предводени од Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров, денеска пред Владата одржаа мирен протест искористувајќи ја посетата на шефот на грчката дипломатија ...

Венизелос пречекан и од следбениците на Тодор Петров

Локално - 20.02.2014

п редводени од Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров, денеска пред Владата одржаа мирен протест искористувајќи ја посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и актуелен ...

(ВИДЕО)50-тина луѓе протестираа пред Владата протв Венизелос

Локално - 20.02.2014

Група од педесетиена луѓе денеска протстираа пред Владатапоради посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос на Македонија. Протестот го организираше Светскиот македонски ...

ФОТО: Протести во Скопје против Венизелос

Сител - 20.02.2014

Додека денеска грчкиот вицепремиер и шеф на Дипломатијата Евенгелос Венизелос остварува средби со македонскиот државен врв, пред Владата на РМ група граѓани протестираа против неговата посета на ...

Али Ахмети:Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО

Локално - 20.02.2014

Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, да ни помогне побрзо да го минеме патот за полноправно членство во овие две институции, штом се ...

Венизелос го покани Попоски во Солун - Попоски: Во Грција нема политичка клима за напредок

Канал5 - 20.02.2014

Грчката политичка реалност не остава простор за суштински напредок во процесот за името. Затоа, Република Македонија нема посебни очекувања барем не пред мајските локални и европски парламентарни ...

Венизелос: Во април во Солун можност за дијалог

МРТ - 20.02.2014

На прес- конференцијата во ЕУ инфоцентарот вицепремиерот и грчки шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос изјави дека во април ќе ги покани на состанокот на министрите на ЕУ во Солун, сите шефови на ...

Средба Ахмети - Венизелос

Канал5 - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Канал5 - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Средба Ахмети - Венозелос

Сител - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Ахмети: Грција ќе ни помогне откако се реши спорот

Либертас - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Либертас - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Ова е Македонија - Порака од децата бегалци до Венизелос

Сител - 20.02.2014

Со патриотски песни, транспаренти Стоп за грчкиот фашизам, Македонија во ЕУ под уставно име, 50тина граѓани од неколку здруженија на македонци од земјава и дијаспората го дочекаа Венизелос пред ...

Венизелос – името не е главна пречка за влез на МАкедонија во ЕУ

Локално - 20.02.2014

Главната пречка за влез на вашата земја во ЕУ, не е популарно нареченото „прашање за името“, туку исполнувањето на копеншаките критериуми, рече грчкиот министер за надворешни работи Евангелос ...

Венизелос пречекан со протести (Видео)

МК News - 20.02.2014

Неколку десетици граѓани денес пред Владата на Р. Македонија искочија на протест по повод посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

ВЕНИЗЕЛОС ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе пренесе ли дека сака да нè види во ЕУ?

Телеграф - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија во Белград и во Приштина ја пренесе пораката дека го поддржува нивниот евроатлантски пат Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја ...

По една деценија шеф на грчката дипломатија во Македонија

еМагазин - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос дојде во Македонија. Не како преставник на Грција со која го имаме спорот за името, туку како преставник на Европската Унија, со која во ...

Венизелос во посета на Македонија

Точка - 20.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

(ФОТО) Протест пред Владата поради односот на Атина кон Македонија

Бриф - 20.02.2014

Светскиот македонски конгрес и Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија, Македон, за време на средбите на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос во Владата, ...

НА СРЕДБАТА ВО СКОПЈЕ: Венизелос го покани Попоски во Солун

Телеграф - 20.02.2014

Венизелос нагласи дека по средбите добил впечаток дека Владата и целото општество е подготвено да партиципира во дијалог, не само за името, туку и за билатералната соработка Спремен сум да го поканам ...

АХМЕТИ ДО ВЕНИЗЕЛОС: Грција да помогне за евроинтеграцијата на Македонија

Телеграф - 20.02.2014

Венизелос искажа подготвеност за заемно прифатливо решение за името, што ќе ни овозможи интегрирање во НАТО и во ЕУ, рече Ахмети Грција е подготвена да ѝ помогне на Македонија на патот кон ...

Венизелос го кани Попоски во Солун: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Бриф - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Средба Ахмети – Венизелос

Бриф - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

ПОРТРЕТ НА ВЕНИЗЕЛОС: Тврдокорен политичар со незгоден карактер

Телеграф - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија е познат по својот силен интелект, острите говори и по повремените испади што му се припишуваат на темпераментот Дваесет и пет години политичка кариера зад себе и јасен ...

ФОТО: Венизелос влезе во ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Бриф - 20.02.2014

Можеби избегна да слета на аеродромот „Александар Велики“, ама денес со наведната глава влезе во Владата на Република Македонија. Венизелос има оправдување за грчката јавност, тука беше како европски ...

Попоски ќе оствари средба со Венизелос

Тера - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе оствари средба со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Венизелос не прецизира дали Грција ќе го признае Косово

Тера - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос не прецизирал дали Грција ќе го признае Косово, но порача дека Приштина има јасна европска перспектива, во рамките на перспективата на целиот регион ...

Венизелос пречекан и од педесетина демонстранти

Тера - 20.02.2014

Членови и симпатизери на Светскиот македонски конгрес и на здружението на децата бегалци „Македон" го пречекаа пред зградата на Владата на Република Македонија шефот на грчката дипломатија Евангелос ...

Со песни и свирежи Венизелос пречекан пред Владата

Тера - 20.02.2014

„ Грција е вратата за евроатланските аспирации на вашата земја, ние сме ваш пријател и добар сосед. На средбите со владините претставници заклучивме дека за спорот со името разговорите треба да се ...

Венизелос во Македонија на средби со државниот врв

Курир - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос денеска во Скопје

Press24 - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, во рамки на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв.

Венизелос на средби со македонскиот државен врв

Република - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос во посета на Македонија

Нетпрес - 20.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос на средба со државниот врв во Македонија

Таратур - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос во посета на Македонија

Орбис - 20.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Попоски ќе оствари средба со Венизелос

Portal - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе оствари средба со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Венизелос во Македонија на средби со државниот врв

еВести - 20.02.2014

Во својство на претседател на Советот на министри на ЕУ, Венизелос треба да се сретне со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски, со вицепремиерот за ...

Видео од Македонците што протестираа пред Венизелос

Република - 20.02.2014

Педесетина Македонци мирно протестираа пред македонската Влада за да го искажат револтот пред грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, кој е во посета на Македонија.

На Венизелос не му се допаднала позадината на Министерството за надворешни

Press24 - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија и претседавач со Советот на министри на ЕУ, Евангелос Венизелос, избегна да даде заедничка изјава со шефот на македонската дипломатија Никола Поповски по средбата која ја ...

Венизелос не прецизира дали Грција ќе го признае Косово

Portal - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос не прецизирал дали Грција ќе го признае Косово, но порача дека Приштина има јасна европска перспектива, во рамките на перспективата на целиот регион ...

Груевски денеска на средба со Венизелос

Press24 - 20.02.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција ...

Педесетина демонстрати протестираа против посетата на Венизелос

Portal - 20.02.2014

Педесетина демонстранти, предводени од Светскиот Македонски Конгрес, пред Владата одржаа мирен протест против посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос пречекан и од демонстранти

Таратур - 20.02.2014

Неколку десетици демонстранти , предводени од Светскиот Македонски Конгрес, пред Владата одржаа мирен протест против посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос оптимист за спорот за името, го кани Попоски во Солун

Нетпрес - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со Советот за општи работи на Европската Унија, Евангелос Венизелос по средбите со македонскиот државен врв денеска во Скопје вели дека е ...

Педесетина демонстрати протестираа против посетата на Венизелос

Хајд Парк - 20.02.2014

Педесетина демонстранти, предводени од Светскиот Македонски Конгрес, пред Владата одржаа мирен протест против посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на преговорите

Sky - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, по средбите со државниот и со претставниците на политичките партии, истакна дека има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за ...

Иванов побара од Венизелос спорот со името да се решава парелелно со преговорите за членство во ЕУ

Таратур - 20.02.2014

Грција да дозволи почеток на преговори со Македонија, а паралелно со нив да се решава и спорот со името, побарал претседателот Горѓе Иванов на средбата со шефот на грчката дипломатија Венизелос.

ФОТО: Венизелос се поклони пред нашето уставно име – Република Македонија

За Се - 20.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос во Скопје притигна со автомобил бидејќи не сакаше да слета на скопскиот аеродром Алекандар Велики.

Попоски ќе оствари средба со Венизелос

Макфакс - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе оствари средба со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Венизелос не прецизира дали Грција ќе го признае Косово

Макфакс - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос не прецизирал дали Грција ќе го признае Косово, но порача дека Приштина има јасна европска перспектива, во рамките на перспективата на целиот регион ...

Педесетина демонстрати протестираа против посетата на Венизелос

Макфакс - 20.02.2014

Педесетина демонстранти, предводени од Светскиот Македонски Конгрес, пред Владата одржаа мирен протест против посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос пристигна во Скопје, денес ќе разговара со македонскиот врв

Inpress - 20.02.2014

Скопје, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција пристигна во официјална посета на Република Македоија во улога на европски претставник.

Венизелос во официјална посета на Македонија

Lider - 20.02.2014

Заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи работи на Европската унија Евангелос Венизелос денеска е во посета на Република ...

Венизелос денеска во Македонија

Денешен - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со Венизелос

Lider - 20.02.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе оствари средба со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Lider - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Економски - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос преспа во хотелот „Александар Палас“ - денеска на средба со државниот врв

Maxim - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, во рамки на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв.

Венизелос синоќа пристигна во Македонија

Falanga - 20.02.2014

Венизелос пристигна во Скопје синоќа со автомобил од Приштина и се смести во хотелот Александар палас. Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на ...

Поповски-Венизелос: Политичката реалност во Грција, во моментов, не остава многу простор за суштинско поместување во ...

Falanga - 20.02.2014

Двајцата министри разговарале за повеќе теми, меѓу кои и за спорот со името. Министерот за надворешни работи, Никола Поповски денеска во Скопје се сретна со шефот на грчката дипломатија, Евангелoс ...

(ФОТОГРАФИИ) Граѓани мирно протестираа во знак на револт кон Венизелос

Falanga - 20.02.2014

Протестот го организираше Светскиот Македонски Конгрес. Со македонски патриотски песни неколкумина граѓани денеска одржаа мирен протест пред зградата на Владата со цел, како што посочија, да го ...

На Венизелос не му била по вкус позадината на Министерството за надворешни

Maxim - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија и претседавач со Советот на министри на ЕУ, Евангелос Венизелос, избегна да даде заедничка изјава со шефот на македонската дипломатија Никола Поповски по средбата која ја ...

Венизелос во посета на Подгорица и Сараево, утре во Скопје

24 Вести - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Грчки медиуми: Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

24 Вести - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јаввува МИА.

Светскиот македонски конгрес со мирни протести за посетата на Венизелос

24 Вести - 19.02.2014

За време на средбите на Венизелос во Владата, надвор Светскиот македонски конгрес заедно со здружението на Македонците од егејскиот дел на Македонија, Македон, ќе организираат мирни протести.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со контрадикторни оцени за посетата на Венизелос

24 Вести - 19.02.2014

Со различни ставови и очекувања од посетата на Венизелос излегоа и коалициските партнери во Владата. Според пратеникот на ВМРО -ДПМНЕ, Антонио Милошоски, посетата е како рамка без слика.

Поделени оцени за посетата на шефот на грчката дипломатија Венизелос

24 Вести - 19.02.2014

Вечерва само на преноќување во Скопје е шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, а утре ќе ги има средбите со комплетниот државен врв и со дел од партиските лидери.

Венизелос денеска во Црна Гора и Сараево

Р.С.Европа - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Мали очекувања од посетата на Венизелос на Скопје

Р.С.Европа - 19.02.2014

Посетата на Венизелос на Скопје е исклучиво протоколарна дури, по малку и непријатна, така што и двете страни ќе очекуваат таа што побрзо да заврши, коментираат аналитичарите.

Венизелос вечерва во Приштина, па во Скопје

Р.С.Европа - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерава во Приштина разговараше со лидерите на Косово. Тој потоа заминува за Скопје каде за утре се предвидени најголемиот дел средби и разговори.

Венизелос во Скопје

Глас на Америка - 19.02.2014

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција доаѓа во посета на Скопје во улога на европски претставник со големи реакции во Македонија. По долга пауза, особено кога се работи за две ...

Грчки медиуми: Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

Утрински - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Мирен протест против политиките на Атина кон Македонија

МКД - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес (СМК) утре организира мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје. Протестот ќе започне во 11.00 часот пред зградата ...

Скопје под засилени безбедносни мерки

Утрински - 19.02.2014

Засилени безбедносни мерки презема Министерството за внатрешни работи за утрешната посета во Скопје на грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос.

Спротивни очекувањата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ од посетата на Венизелос

Телма - 19.02.2014

Од посетата на грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос на Скопје коалициските партнери во владата ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат сосема различни очекувања.

Венизелос денеска во Црна Гора и Сараево

Алсат-М - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Венизелос не сака да слета на аеродромот „Александар Велики“?

Н.Македонија - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

А1 On - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името.

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе биде како рамка без слика

Н.Македонија - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

А1 On - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Венизелос: ЕУ подготвена да ѝ помогне на БиХ

А1 On - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да даде целосна поддршка на БиХ за ...

Коалициските партнери поделени околу посетата на Венизелос

Алсат-М - 19.02.2014

Тактизирања меѓу коалиционите партнери и за надворешната политика. ДУИ отворено ја поддржува посетата на грчкиот вицепремиер и убедени се дека таа во овој период ќе биде многу значајна.

Аналитичари: Скептичност за продуктивноста од посетата на Венизелос

Алсат-М - 19.02.2014

Венизелос: Името не е единствениот проблем Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос за време на утрешната посета ќе им препорача на властите во Скопје дека прашањето за името не е само ...

Венизелос дојде во Скопје

А1 On - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Венизелос во Скопје доаѓа вечерва

+инфо - 19.02.2014

Вицепремиерот, воедно и шеф на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, придружуван од големата грчка делегација која брои дваесетина негови соработници во доцните вечерни часови ќе пристигне во ...

Венизелос сепак ќе го пречекаме со протести

Фактор - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес најави дека ќе организира мирни протести утре, за време на посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје.

ПОДЕМ бара македонските власти да почнат дијалог за името

+инфо - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија ПОДЕМ повикува на отпочнување конструктивен дијалог за името.

Венизелос: ЕУ подготвена да ѝ помогне на БиХ

+инфо - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да даде целосна поддршка на БиХ за ...

Венизелос ќе преспие во Скопје

Фактор - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва со автомобил од Приштина ќе пристигне во Скопје. Утре е официјалниот дел од посетата на земјава, во функција на претставник на ...

Под силно полициско обезбедување, Венизелос пристигна во Скопје

+инфо - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, со автомобил и под силно полициско обезбедување, доцна попладнево пристигна во Скопје од Приштина. Со тоа се остварија најавите од претходните ...

Тодор против Евангелос, утре протест во Скопје

Либертас - 19.02.2014

Утре пред зградата на владата Светскиот Македонски Конгрес организира мирен протест поради доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

(ВИДЕО)Венизелос во Владата, СМК ќе протестира

Локално - 19.02.2014

Утре во 11.00 часот пред зградата на Владата, Светскиот Македонски Конгрес организира мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

Грчките медиуми прогнозираат негативна атмосфера на средбите во Скопје

Сител - 19.02.2014

Грчките медиуми во најавата за посетата на Венизелос денеска не пропуштаат да напишат дека ете „и покрај тоа што Скопје вложува напори да остави впечаток пред меѓународната заедница дека грчката ...

Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје преку Приштина за да не слета на „Александар Велики“

Кирилица - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Венизелос вечерва ќе допатува во Македонија (обновено)

Канал5 - 19.02.2014

Вечерва со автомобил од Приштина во Скопје ќе допатува грчкиот министер за надворешни работи Венизелос, овој пат во улога на претседавач со Европската унија.

Венизелос: ЕУ подготвена да и помогне на БиХ

Сител - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за ...

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

Канал5 - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

За ВМРО-ДПМНЕ посетата на Венизелос ќе биде како „слика без рамка“

Либертас - 19.02.2014

„Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Традиционална македонска гостопримиливост, но и протестен револт за Венизелос во Скопје

Сител - 19.02.2014

Вицепремиерот на грчката влада Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на министри на ЕУ, ќе се сретне со комплетниот државен врв при неговата посета на Македонија.

Ај Венизелос да преспие во Македонија

Локално - 19.02.2014

Венизелос доаѓа не како грк туку као ЕУ преседавач, ама тоа важи само за соседите, кај нас тој е само грк и така се мобилизира јавноста која е зависна од провладините медиуми и нивните полувистини.

ВМРО - ДПМНЕ нема големи очекувања од посетата, ДУИ се оптимисти

Сител - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

ДУИ: Да не се прават тензии при посетата на Венизелос

Канал5 - 19.02.2014

Да не се создаваат тензии за време на посетата на Венизелос, повикаа од ДУИ. Утре околу пладне партискиот лидер Али Ахмети се среќава со грчкиот шеф на дипломатијата и тоа во просториите на грчката ...

(ФОТО) Венизелос дојде во Скопје

Либертас - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Венизелос ги почнува средбите во Скопје

Локално - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ синоќа под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Венизелос не може да куртули од „Александар“ во Македонија

Канал5 - 19.02.2014

Вечерва нешто по 20 часот во Македонија пристигна грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос. Тој во земјава дојде со автомобил преку Блаце од Косово, откако на ...

Венизелос доаѓа во Македонија

МРТ - 19.02.2014

Обична рамка, без слика и содржина – вака експертите што ги анкетираше МТВ ја оценуваат посетата на грчкиот шеф на дипломатијата Венизелос за која велат дека нема да донесе напредок во односите меѓу ...

Антонио Милошоски, поранешен министер за надворешни работи

Вечер - 19.02.2014

Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без ...

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе биде како рамка без слика

Вечер - 19.02.2014

Познавачите предупредуваат дека секој што очекува премногу од посетата на Венизелос ќе биде разочаран следниот ден после неговото заминување. Сметаат дека таа посета е исклучиво протоколарна, дури по ...

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Венизелос попладнево во Скопје

Телеграф - 19.02.2014

Грците информираат дека и покрај тоа што грчката делегација ќе патува со владиниот авион, во Скопје ќе пристигне со автомобил од Приштина „за да не мора да слета на аеродромот што го носи името ...

Венизелос: ЕУ подготвена да и помогне на БиХ

Бриф - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за ...

ВЕНИЗЕЛОС: ЕУ е подготвена за помош на БиХ

Телеграф - 19.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи нагласи дека европскиот пат на БиХ истовремено треба да се искористи и како можност за јакнење на внатрешното интегрирање на земјата Шефот на грчката дипломатија ...

МИЛОШОСКИ: Секој што очекува многу од Венизелос ќе биде разочаран

Телеграф - 19.02.2014

Оваа посета ќе биде како рамка без слика, оцени поранешниот министер за надворешни работи Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е неважна, но таа ќе биде како рамка ...

Венизелос пристигна во Скопје

Телеграф - 19.02.2014

Венизелос утре ќе се сретне со државниот врв на Македонија Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

ФОТО: Венизелос преку Косово стаса во Скопје

Бриф - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Грција ги поддржува евроинтеграциите на Црна Гора

Тера - 19.02.2014

Пристапувањето на Црна Гора кон Европската унија (ЕУ) е ефективно и позитивно, а тоа ќе продолжи и ќе се интензивира во шесте месеци од грчкото претседателство со Унијата, порачал шефот на грчката ...

Венизелос: Босанските граѓани имаат право на европска иднина

Тера - 19.02.2014

Проблемите во земјата не се само меѓуетнички или уставни, тие, исто така, се економски и социјални, а постојат основни фундаментални принципи на европската правна и политичка култура кои мора да се ...

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

Тера - 19.02.2014

-Иако, Венизелос јасно порача дека доаѓа како претседател на Советот на ЕУ, а не како вицепремиер и министер за надворешни работи на Грција, очекуваме дека токму од таа, европска позиција, ќе делува ...

Венизелос вечерва пристигнува во Скопје

Press24 - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, вечерва пристигнува во Скопје. Венизелос вечерва со автомобил од Приштина треба да пристиге во Скопје, а за утре е предвидено да се сретне со ...

Грчките медиуми пишуваат за доаѓањето на Венизелос во Скопје

Press24 - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, а грчките медиуми веќе ...

Венизелос денес во Подгорица и Сараево, утре доаѓа во Скопје

Таратур - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Што пишуваат грчките медиуми за посетата на Ванизелос?

Курир - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Грција ги поддржува евроинтеграциите на Црна Гора

Portal - 19.02.2014

Пристапувањето на Црна Гора кон Европската унија (ЕУ) е ефективно и позитивно, а тоа ќе продолжи и ќе се интензивира во шесте месеци од грчкото претседателство со Унијата, порачал шефот на грчката ...

Венизелос попладне пристигнува во Скопје

Фама - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Светскиот македонски конгрес со мирен протест против посетата на Венизелос

Хајд Парк - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес (СМК) во четврток ќе одржи мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

Светскиот македонски конгрес со мирен протест против посетата на Венизелос

Portal - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес (СМК) во четврток ќе одржи мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

Што пишуваат грчките медиуми за посетата на Ванизелос?

еВести - 19.02.2014

Грчките медиуми во најавата за посетата на Венизелос денеска не пропуштаат да напишат дека ете „и покрај тоа што Скопје вложува напори да остави впечаток пред меѓународната заедница дека грчката ...

Венизелос: Босанските граѓани имаат право на европска иднина

Portal - 19.02.2014

Проблемите во земјата не се само меѓуетнички или уставни, тие, исто така, се економски и социјални, а постојат основни фундаментални принципи на европската правна и политичка култура кои мора да се ...

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

Portal - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија, ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името.

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе биде како рамка без слика

Press24 - 19.02.2014

Пратеникот Антонио Милошоски денеска за претстојната посета на Венизелос во СКопје изјави дека не е небитна, но ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон ...

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

Република - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Венизелос: ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за зачувување на нејзината стабилност

Press24 - 19.02.2014

Европската Унија е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за зачувување на нејзината стабилност и територијалниот интегритет, како и во спроведување на реформите порача денеска шефот на грчката ...

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе ја илустирира хипокризијата на Грција

Portal - 19.02.2014

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос нема да биде небитна, но ќе биде како рамка без слика, изјави поранешниот министерот за надворешни работи и претседател на Собраниската ...

Венизелос: Босна треба да ги реши социјалните проблеми

Sky - 19.02.2014

По разговорите со државниот врв на Босна и Херцеговина, министерот за надворешни раб оти на Грција, Евангелос Венизелос, истакна дека Европската Унија е подготвена а и даде целосна поддршка на БиХ за ...

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе ја илустрира хипокризијата на Грција

Хајд Парк - 19.02.2014

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос нема да биде небитна, но ќе биде како рамка без слика, изјави поранешниот министерот за надворешни работи и претседател на Собраниската ...

Венизелос: Босна да се позанимава и со социјални проблеми

Орбис - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во Сараево порача дека ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за зачувување на нејзината стабилност ...

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

Орбис - 19.02.2014

Иако Венизелос јасно порача дека доаѓа како претседател на Советот на ЕУ, а не како вицепремиер и министер за надворешни работи на Грција, очекуваме дека токму од таа, ЕВРОПСКА позиција, ќе делува во ...

ПОДЕМ: Ванизелос не ја претставува Грција, туку ЕУ, треба делува во име на Унијата

Курир - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името.

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

Курир - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Венизелос пристигна во Скопје под силно полициско обезбедување

Република - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Венизелос пристигна во Скопје (фото)

Република - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос пристигна во Скопје. Тој вечерва со автомобил и под силно полициско обезбедување, дојде од Приштина.

Венизелос пристигна во Скопје- ги избегна аеродромот Александар Велики и автопатот Александар Македонски

Sky - 19.02.2014

Доцна попладнево, под силно полициско обезбедување, од Приштина во Скопје пристигна министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос. Со ова се остварија претходните најави дека ...

ФОТО: Од Александар нема бегање - погледнете како Венизелос беше пречекан во Македонија

Press24 - 19.02.2014

Иако се возеше со автомобил преку Приштина за да не слета на аеродромот Александар Велики и за да не мора да се вози по автопатот Александар Македонски, Венизелос, сепак ќе спие во Александар ...

ФОТО: Венизелос пристигна во Скопје

Курир - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос пристигна во Скопје. Тој вечерва со автомобил и под силно полициско обезбедување, дојде од Приштина.

Грција ги поддржува евроинтеграциите на Црна Гора

Макфакс - 19.02.2014

Пристапувањето на Црна Гора кон Европската унија (ЕУ) е ефективно и позитивно, а тоа ќе продолжи и ќе се интензивира во шесте месеци од грчкото претседателство со Унијата, порачал шефот на грчката ...

Светскиот македонски конгрес со мирен протест против посетата на Венизелос

Макфакс - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес (СМК) во четврток ќе одржи мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

Венизелос: Босанските граѓани имаат право на европска иднина

Макфакс - 19.02.2014

Проблемите во земјата не се само меѓуетнички или уставни, тие, исто така, се економски и социјални, а постојат основни фундаментални принципи на европската правна и политичка култура кои мора да се ...

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

Макфакс - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија, ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името.

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе ја илустрира хипокризијата на Грција

Макфакс - 19.02.2014

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос нема да биде небитна, но ќе биде како рамка без слика, изјави поранешниот министерот за надворешни работи и претседател на Собраниската ...

Венизелос попладнево доаѓа во Скопје

Lider - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Грчки медиуми: Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

Денешен - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

Inpress - 19.02.2014

Атина, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во ...

Венизелос пристигна во Македонија

Lider - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва простигна во македонската престолнина. Како што јавува Република , тој со автомобил и со силно полициско обезбедување пристигнал од Приштина, ...

(ВИДЕО) Светскиот Македонски Конгрес утре со мирен протест против политиките на Атина кон Македонија

Falanga - 19.02.2014

Протестот е закажан за утре во 11.00 часот пред зградата на Владата. Утре во 11.00 часот пред зградата на Владата, Светскиот Македонски Конгрес организира мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот ...

Евангелос Венизелос во Скопје доаѓа вечерва

Maxim - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, вечерва пристигнува во Скопје. Венизелос вечерва со автомобил од Приштина треба да пристиге во Скопје, а за утре е предвидено да се сретне со ...

Во Грција наголемо се пишува за доаѓањето на Венизелос во Макдонија

Maxim - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, а грчките медиуми веќе ...

ПОДЕМ: Венизелос да не очекува дека ќе ги продадеме националните интереси

Maxim - 19.02.2014

Од партијата ПОДЕМ, во пресрет на доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата Венизелос, најавија дека очекуваат конструктивен дијалог за името. Венизелос и покрај тоа што јасно посочи дека доаѓа како ...

Милошоски: Венизелос ќе зборува за интеграцијата на Македонија, а доаѓа од земја која го попречува тој процес

Maxim - 19.02.2014

Посетата на Македонија од страна на првиот човек на грчката дипломатија ќе биде како рамка без слика, поради тоа што грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа што за ЕУ и ...

ФОТО: Од Александар нема бегање - погледнете како Венизелос беше пречекан во Македонија

Maxim - 19.02.2014

Иако се возеше со автомобил преку Приштина за да не слета на аеродромот Александар Велики и за да не мора да се вози по автопатот Александар Македонски, Венизелос, сепак ќе спие во Александар ...

„Македонски манифест“ му порача недобредојде на Венизелос

Телма - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос треба да биде прогласен за непожелен во Македонија затоа со фашистички и расистички тези го негира постоењето на македонската држава и ...

Организацијата “Македонски манифест” бара Венизелос да не биде пречекан на високо ниво

Алфа - 18.02.2014

Организацијата “Македонски манифест”, два дена пред доаѓањето на Евангелос Венизелос во Македонија, со порака до политичкиот врв. Потпретседателот на грчката влада и министер за надворешни работи, ...

Венизелос во Скопје нема да донесе ништо ново

Алфа - 18.02.2014

Евангелос Венизелос денеска ја започна тридневната турнејата низа земјите од Западниот Балкан, во рамки на која в четврток ќе допатува и во Македонија.

„Македонски манифест“ со критики кон Венизелос

Алсат-М - 18.02.2014

Група македонски интелектуалци се противи на посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелиз Венизелос на Скопје, упатувајќи навреди кон него и на лична основа.

„Македонски манифест“: Скапи се јајцата да ги трошиме на Венизелос

+инфо - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е добредојден во Македонија. Тој не ја признава оваа држава и овој народ кој со векови живее на оваа педа земја.

„Македонски манифест“ му порача на Венизелос да не доаѓа

Фактор - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е добредојден во Македонија, бидејќи не ја признава државата и народот. Затоа тој треба да се избрка, порачаа активистите на движењето ...

Почна турнејата на Венизелос низ Западниот Балкан

МРТ - 18.02.2014

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, како претседавач со Советот на министри на Европската Унија, ја почна турнејата низ земјите од Западниот Балкан.

Македонски манифест:не треба додворување

МРТ - 18.02.2014

Ова е ставот на членовите на Македонскиот манифест во пресрет на посетата на Евангелос Венизелос, грчкиот шеф на дипломатијата на Република Македонија в четврток, во рамките на турнејата низ земјите ...

Македонски манифест: Венизелос ќе го гаѓаме со јајца ?!

Канал5 - 18.02.2014

Македонски Манифест го повика државниот врв да не се однесува дволично и со дипломатски ракавици до рамења, за време на посетата на грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос.

Венизелос по Белград денеска во Црна Гора и Сараево

Локално - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Групата “Македонски Mанифест” бара реципрочен пречек на Венизелос во Скопје

Сител - 18.02.2014

Доаѓањето на Венизелос во Македонија е голем тест за политичарите и за македонската јавност.Преку начинот на кој ќе биде пречекан, односот и разговороите со него во Македонија конечно ќе се знае кој ...

Венизелос е фрустриран бидејќи вистината е на македонска страна

Вечер - 18.02.2014

Вкупно 137 држави не признаа под уставното име. Како ќе им се обратиме на тие држави ако го смениме името и им речеме дека тоа било шега, вели писателот Ефтим Клетников Македонските политичари да ...

Македонски манифест: Посетата на Венизелос е тест за македонските политичари

Точка - 18.02.2014

Претстојната посета на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос е тест за патриотизмот на македонските политичари, но и за македонската јавност, сметаат од Иницијативниот одбор на ...

Венизелос во Белград носи поддршка и охрабрување од ЕУ

Portal - 18.02.2014

Шефот на грчката дипломатија и моментален претседавач со Советот на ЕУ, Евангелос Венизелос доаѓа во Белград за да ја пренесе поддршката и охрабрувањето за натамошната европска перспектива на Србија ...

Македонски манифест: Посетата на Венизелос е тест за македонските политичари

Нетпрес - 18.02.2014

Претстојната посета на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос е тест за патриотизмот на македонските политичари, но и за македонската јавност, сметаат од Иницијативниот одбор на ...

Венизелос во Белград носи поддршка и охрабрување од ЕУ

Макфакс - 18.02.2014

Шефот на грчката дипломатија и моментален претседавач со Советот на ЕУ, Евангелос Венизелос доаѓа во Белград за да ја пренесе поддршката и охрабрувањето за натамошната европска перспектива на Србија ...

Венизелос утре во Белград, на старт на турнејата низ Балканот

Р.С.Европа - 17.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, со утрешните разговри со државниот врв на Србија, ја започнува турнејата низ балканските земји, во својство на ...

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Кајгана - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...

За Грција и европските вредности

Дневник - 17.02.2014

ПИСМО Земајќи ја предвид планираната посета на Македонија од страна на шефот на грчката дипломатија и претседател на Европскиот совет, Евангелос Венизелос, се надевам дека како домаќини ќе имаме ...

Венизелос утре во Белград, на старт на турнејата низ Балканот

Локално - 17.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, со утрешните разговри со државниот врв на Србија, ја започнува турнејата низ балканските земји, во својство на ...

ВЕНИЗЕЛОС ЈА ПОЧНА ТУРНЕЈАТА: Сакаме да го видиме Балканот во ЕУ

Телеграф - 17.02.2014

Секое претседавање со ЕУ е кратко. Но за четири и пол месеци сепак може да се направи нешто, вели министерот Попоски во пресрет на посетата на Венизелос Доаѓам во Белград за да ги пренесам поддршката ...

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Тера - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...

Венизелос ја почна турнејата, в четврток во Македонија

Република - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан.

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Хајд Парк - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Portal - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Макфакс - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...