TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентите паѓаат кај конзулот

Дневник - 15.11.2003

МАКИ НА МАКЕДОНСКИ СТУДЕНТИ ВО РОМАНИЈА Студент изгубил година чекајќи виза кај романскиот конзул во Скопје Македонски студент што веќе шест години студира во Романија морал четири месеци да чека виза за таа земја, поради што ја загубил учебната година.

Црвенковски ќе ја проветрува и државната админстрација

Утрински - 14.11.2003

Премиерот во Букуршт зборуваше и за актуелните состојби во Македонија Од нашиот известувач Тамара Грнчароска Букурешт - Премиерот Бранко Црвенковски вчера во Букурешт најави и "релативно скора реконструкција" по вертикала на државната администрација, почнувајќи од замениците министри па надолу, што ...

Романија - предизвик за македонските фирми

Утрински - 14.11.2003

Бранко Црвенковски ја заврши посетата на Букурешт ОД НАШИОТ ИЗВЕСТУВАЧ ТАМАРА ГРНЧАРОСКА БУКУРЕШТ - Романија ќе и помогне на Македонија со лобирање со својот глас во Европската унија кога таа ќе стане членка на Унијата, што за нас ќе значи не влез низ мала врата, туку на единствената врата што ...

Нашите фирми ќе добијат шанса во Романија

Дневник - 14.11.2003

ЦРВЕНКОВСКИ ВО БУКУРЕШТ Добивме силна романска поддршка за евроатлантските интеграции, изјави Црвенковски Македонија и Романија мора да ја засилат економската соработка бидејќи сега постојат сите предуслови за тоа, оценија македонскиот премиер Бранко Црвенковски и романскиот претседател Јон Илиеску ...

Продолжува посетата на Црвенковски на Романија

А1 - 13.11.2003

Македонскиот премиер Бранко Црвенковски претпладнето во Букурешт се сретна со претседателот на романскиот Дом на пратеници Валер Дорнеану. Односите меѓу двете земји се на високо ниво, но и натаму треба да се продлабочуваат, оценија Црвенковски и Дорнеану на средбата на која главен акцент беше ...

Проститутките во Македонија доаѓаат заради странските војници

Утрински - 13.11.2003

Адријан Настасе "Знаеме дека трговијата со жени во Македонија не е заради македонските граѓани, туку заради воените сили во земјата", изјави романскиот премиер Адријан Настасе одговарајќи на прашањето што прави Романија на планот на попречување на трговијата со жени ако се има предвид податокот ...

За ЕУ ќе аплицираме многу скоро, вели Црвенковски

Утрински - 13.11.2003

Македонскиот премиер во Букурешт ги најави идните чекори на македонскиот пат кон Унијата Од нашиот известувач Тамара Грнчароска БУКУРЕШТ - Македонија многу скоро ќе ја достави својата апликација до Брисел за прием во Европската унија, соопшти вчера во Букурешт македонскиот премиер Бранко ...

Стоп за трговијата со луѓе

Дневник - 13.11.2003

средба ЦРВЕНКОВСКИ - настасе во букурешт Апликацијата за членство во ЕУ ќе ја поднесеме до февруари, изјави Црвенковски Романија ја поддржува Македонија во евроатлантските интеграции, а криминалната трговија со жени ќе се попречува со полициски акции за да добие примат економската размена - оценија ...

ЦРВЕНКОВСКИ: НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ БИДЕ ПОЗНАТ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

Канал5 - 13.11.2003

- “Идниот претседател на македонскиот Парламент ќе биде познат најдоцна за една недела со оглед дека не можеме да ја оставиме таа институција да функционира без прв човек”, изјави денеска во Букурешт македонскиот премиер Бранко Црвенковски.

ЦРВЕНКОВСКИ: МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГИ КОРИСТИ РОМАНСКИТЕ ИСКУСТВА НА ПАТОТ КОН ЕУ И НАТО

Канал5 - 13.11.2003

Македонскиот премиер Бранко Црвенковски претпладнето во Букурешт се сретна со претседателот на романскиот Дом на пратеници Валер Дорнеану, јави специјалниот известувач на МИА. Односите меѓу двете земји се на високо ниво, но и натаму треба да се Македонскиот премиер Бранко Црвенковски претпладнето ...

Црвенковски: „Македонија ќе аплицира за ЕУ најдоцна до февруари 2004“

А1 - 12.11.2003

„Македонија и Романија имаат заедничка определба за влез во НАТО и ЕУ, а со оглед дека Романија е голем чекор напред во однос на Македонија на тој пат, ние ќе го искористиме нејзиното искуство за реформите што треба да ги направиме во наредниот период“, рече македонскиот премиер Бранко Црвенковски ...

ПРЕМИЕРОТ ЦРВЕНКОВСКИ ВО ДВОДНЕВНА ПОСЕТА НА РОМАНИЈА

Канал5 - 12.11.2003

Македонска делегација предводена од премиерот Бранко Црвенковски, на покана на романскиот премиер Адриан Настасе, денеска ќе отпатува во дводневна официјална посета на Романија. Целта на посетата на премиерот Црвенковски на Романија е потврдувањ Македонска делегација предводена од премиерот Бранко ...