TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Политички Берлин дипломатски воздржан по посетата на Арифи

Deutsche Welle - 07.11.2012

Иако во разговорите на вицепремиерката Теута Арифи во Берлин и’ беше ветена поддршка, во германската Влада и МНР има воздржаност, наспроти определбата на парламентарците Македонија во декември да ...

Политички Берлин дипломатски воздржан по посетата на Арифи

Утрински - 07.11.2012

Во германската Влада и МНР има воздржаност, наспроти определбата на парламентарците Македонија во декември да стартува со преговорите Иако во разговорите на вицепремиерката Теута Арифи во Берлин и’ ...

Берлин: Македонскиот одговор на меморандумот е „чекор со нов квалитет“

Дневник - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле, ...

Германците го пофалија македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Алфа - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле, ...

Арифи – Ховит: Владата подготвува нов Акциски план

А1 On - 07.11.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот во Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

„Дојче Веле“: Паметен потег е одговорот на Меморандумот

+инфо - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува „Дојче ...

ДВ: Македонскиот одговор на грчкиот меморандум за Берлин е „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“

Сител - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле, ...

ДВ: Македонскиот одговор е „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“

МРТ - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле, ...

Германија: Македонскиот одговор на меморандумот е нов чекор со вистински тон

Канал5 - 07.11.2012

Македонскиот одговор на грчкиот меморандум е „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот.

Вицепремиерката Арифи се сретна со специјалниот известувач за Македонија Ховит

Сител - 07.11.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот во Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Германија со пофалби за македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Press24 - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле.

Берлин: Одговорот на грчкиот меморандум е „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“

Курир - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле, ...

За Германија, Македонија одговорила со нов квалитет и со вистински тон на Грција

еВести - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле, ...

Вицепремиерката Арифи оствари средба со Ховит

Курир - 07.11.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот во Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Арифи-Ховит: Позитивниот извештај на ЕК е резултат на посветеноста на земјата

Макфакс - 07.11.2012

Последниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, нотираше значаен напредок во клучните области што е резултат на посветеноста на земјата и институциите, како и на динамиката ...

ДВ: „Нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ е македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Денешен - 07.11.2012

Германија го оценува македонскиот одговор на грчкиот меморандум како „нов чекор со нов квалитет и со вистински тон“ кој треба да го отвори патот кон конечното решение на спорот, пренесува Дојче веле, ...

Германија со пофалби за македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Maxim - 07.11.2012

Дојче Веле, повикувајќи се на извори во германското Министерство за надворешни работи, пишува дека во Берлин се оценува и дека посетата на вицепремиераката за европски прашања Теута Арифи на ...

Германија бара сигнал од ЕУ за Македонија

Deutsche Welle - 06.11.2012

Вицепремиерката Теута Арифи ги запозна соговорниците од Берлин за македонскиот ангажман во насока на ЕУ. Јохан Вадефул (ЦДУ-ЦСУ) гледа позитивно во односите со Грција и бара јасен сигнал од ЕУ за ...

Арифи во посета на Германија

Кајгана - 06.11.2012

Вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи денес ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. За време на посетата вицепремиерот Арифи ќе се сретне со Николаус Мајер Ландрут, ...

Арифи во Германија - потврдена поддршката за ЕУ интеграциите

Алфа - 06.11.2012

Во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска имаше одделни средби со Николаус Мајер Ландрут, директор во Директоратот за ...

Пристапниот дијалог на високо ниво овозможи фокусот да се стави на петте приоритетни области

Капитал - 06.11.2012

Теута Арифи вицепремиер за европски прашања „Пристапниот дијалог на високо ниво овозможи фокусот да се стави на петте приоритетни области и како резултат на заложбите се постигнаа значајни резултати ...

Арифи: ЕУ останува врвен стратешки приоритет

+инфо - 06.11.2012

Интеграцијата во ЕУ останува врвен стратешки приоритет на Македонија и затоа владата подготви Акциски план во кој се предвидуваат мерки и активности за адресирање на препораките во Извештајот за ...

Вицепремиерката Арифи во посета на Германија

МРТ - 06.11.2012

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Вицепремиерката Арифи во посета на Германија

Сител - 06.11.2012

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Арифи во Германија доби потврда за македонските евроинтеграции

Сител - 06.11.2012

Во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска имаше одделни средби со Николаус Мајер Ландрут, директор во Директоратот за ...

Арифи во Германија лобира за датум за почеток на преговорите

Канал5 - 06.11.2012

Вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи денеска во Германија се сретна со Николаус Мајер Ландрут, директор во директоратот за ЕУ во владата на Германија и со д-р Емили Хабер, државен секретар ...

Вицепремиерката Арифи во посета на Германија

Точка - 06.11.2012

Вицепремиерката задолжена за европски прашања, Теута Арифи, денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Вицепремиерката Арифи во посета на Германија

Нетпрес - 06.11.2012

Вицепремиерката задолжена за европски прашања, Теута Арифи, денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Теута Арифи во посета на Германија

Курир - 06.11.2012

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Арифи во посета на Германија

Sky - 06.11.2012

Во работна посета на Сојузна Република Германија денеска ќе престојува вицепремиерката задолжена за европски прашања, Теута Арифи.

Арифи во посета на Германија

Пулс24 - 06.11.2012

Вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи во вторник ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Арифи во Германија доби потврда за македонските евроинтеграции

еВести - 06.11.2012

Во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска имаше одделни средби со Николаус Мајер Ландрут, директор во Директоратот за ...

Потврдена германската поддршка за Македонија

Курир - 06.11.2012

Во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска имаше одделни средби со Николаус Мајер Ландрут, директор во Директоратот за ...

Арифи: Влезот во ЕУ е врвен стратешки приоритет за Македонија

БезПардон - 06.11.2012

Интеграцијата во ЕУ останува врвен стратешки приоритет на Македонија и затоа владата подготви Акциски план во кој се предвидуваат мерки и активности за адресирање на препораките во Извештајот за ...

Арифи: Интеграцијата во ЕУ останува врвен стратешки приоритет на Македонија

Sky - 06.11.2012

Интеграцијата во ЕУ останува врвен стратешки приоритет на Македонија и затоа владата подготви Акциски план во кој се предвидуваат мерки и активности за адресирање на препораките во Извештајот за ...

Арифи во посета на Германија

Макфакс - 06.11.2012

Вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи во вторник ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Арифи со германските колеги за Извештајот за напредокот

Макфакс - 06.11.2012

Пристапниот дијалог на високо ниво овозможи напредок во областа на декриминализацијата на клеветата, изборните реформи, реформите во судството и јавната администрација и макроекономската стабилност ...

Арифи во посета на Германија

Inpress - 06.11.2012

Скопје, 6. ноември 2012 (ИНПРЕС) Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Теута Арифи, денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република ...

Потврдена германската поддршка за Македонија

Денешен - 06.11.2012

Во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска имаше одделни средби со Николаус Мајер Ландрут, директор во Директоратот за ...

Вицепремиерката Арифи отпатува во Германија

Press24 - 05.11.2012

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.

Арифи отпатува во Германија

Maxim - 05.11.2012

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија.