TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адеми: Донесов правилна одлука, не жалам што ја одбрав Македонија

Дерби - 12.10.2014

Аријан Адеми во четвртокот на средбата со Луксембург (3:2) дебитираше за македонската фудбалска репрезентација со што потврди чиј национален дрес ќе го носи во иднина.

Фудбалерите ги продолжуваат квалификациите за Евро 2016

Алфа - 12.10.2014

И фудбалерите ги продолжуваат квалификациите за пласман на Европскиот шампионат што ќе се одржи за две години во Франција. Вечерва од 18 часот избраниците на Бошко Ѓуровски ќе се сретната со ...

Пачовски: Ќе ја бараме нашата шанса во контранападите

Н.Македонија - 12.10.2014

Македонските фудбалери се силно мотивирани за да остварат позитивен резултат против Украина, во денешниот важен натпревар од квалификациите за Европското првенство во 2016 година, кој ќе се игра во ...

Ѓуровски: Не знаеме и не смееме да играме поинаку освен офанзивно!

SportMedia - 12.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски е оптимист пред денешниот клучен дуел против Украина во квалификациите за Европското првенство во Франција 2016 година (18 ч.).

Шпанија убедлива во триумфот над Луксембург (ВИДЕО)

Спорт365 - 12.10.2014

Фаворитот ја оправда фаворитската улога против аутсајдерот. Селекцијата на Шпанија триумфираше на гостувањето кај Луксембург со 0-4 во третото коло од квалификациската група „Ц“, каде е и нашата ...

Ѓуровски: „Не ја менуваме формацијата, но мораме подисциплинирано„

Тера - 11.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски видно расположен се обрати на новинарите кои нестрпливо ги чекаа неговите одговори.

Аријан Адеми: Би било добро ако оствариме нова победа

Tip.com.mk - 11.10.2014

В недела од 18:00 ч. во Лвив, македонската фудбалска сениорска репрезентација ќе го игра третиот натпревар од квалификациите за ЕП 2016 год. против Украина.

Ѓуровски: Формацијата останува иста, но мора да бидеме подисциплинирани!

SportMedia - 11.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски видно расположен се обрати на новинарите во пресрет на утрешниот трет квалификациски меч за Еврпоското првенство во Франција 2016, ...

Адеми: Не жалам што ја одбрав Македонија

SportMedia - 11.10.2014

Фудбалерот на Динамо Загреб кој во овој квалификациски циклус дебитираше за Македонија, Аријан Адеми вели дека не жали што одбрал да игра за нашата земја.

Пачовски: Мора да создаваме игра, со долги топки шанси не се прават!

SportMedia - 11.10.2014

Голманот на македонската фудбалска репрезентација, Томе Пачовски, не е загрижен поради свирежите од публиката на арената „Филип Втори“ на дуелот со Луксембург бидејќи смета дека враќањето на топката ...

Ѓуровски: „Не ја менуваме формацијата, но мораме подициплинирано„

Шеталиште - 11.10.2014

„На утрешниот меч двете репрезентации влегувааат со засилена самодоверба заради победите во претходните натпревари. Украина е силен и респектабилен противник, но ќе ја бараме и нашата шанса.

Бошко Ѓуровски задоволен само од резултатот

Телма - 10.10.2014

ПОБЕДАТА ВАЖНА ЗА САМОДОВЕРБА ПРЕД ДУЕЛОТ СО УКРАИНА Македонскиот селектор , Бошко Ѓуровски, е задоволен од резултаот на средбата со Луксембург, очекувано за него ова бил тежок натпревар, трите бода ...

Ѓуровски: Три бода за поголема самодоверба

24Фудбал - 10.10.2014

Македонија многу тешко дојде до трите бода против Луксемубрг, Абдурахими со гол во 92. минута и донесе победа од 3-2 на Македонија. „Како и што очекувавме натпреварот беше тежок, најважно е што ги ...

Ѓуровски: Победа за самодоверба и враќање на духот кај играчите

Дерби - 10.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Бошко Ѓуровски го искажа своето задоволство од триумфот над Луксембург (3:2) кој им го посвети на повредените Остоја Стјепановиќ и Дарко Глишиќ ...

Капитенот Пачовски задоволен од триумфот: Господ не награди на крај

Екипа - 10.10.2014

Македонската репрезентација попладнево од скопскиот аеродром заминува за Л’вов каде во недела против Украина ја чека третиот натпревар од квалификациите за ЕП 2016.

Ѓуровски: Победа за враќање на самодовербата

Спортски - 10.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Бошко Ѓуровски смета дека тешко извојуваната победа над Луксембург ќе ја врати самодовердата кај фудбалерите во пресрет на гостувањето во Украина.

Ѓуровски: Победата ќе ни ја подигне самодовербата

Кајгана - 10.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Бошко Ѓуровски смета дека тешко извојуваната победа над Луксембург ќе ја врати самодовербата кај фудбалерите во пресрет на гостувањето во Украина.

Ѓуровски: „Оваа победа е за поголема самодоверба и враќање на духот кај репрезентативците“

Спортклуб - 10.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Бошко Ѓуровски, истакна дека е задоволен од победата и покажаниот карактер на нашите репрезентативци, но исто така посочи дека има недостатоци во ...

„Разочаравме, но победивме“

Оn.net - 10.10.2014

Македонија го совлада Луксембург со 3:2 во 2. коло од квалификациите за наредното европско првенство. Далеку од тоа дека оваа победа ќе треба да ги задоволи вкусовите на фудбалските навивачи во ...

Против кого ако не против нас: Луксембург не дал два гола на гости повеќе од 31 година

Спортклуб - 10.10.2014

Репрезентацијата на Луксембург синоќа беше на прагот на првиот бод во едни европски квалификации по пауза од сдва циклуси, но во тоа ја спречи фантастичниот гол на Бесарт Абдурахими во судиското ...

Резервистите донесоа победа за Македонија над Луксембург

А1 On - 10.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија ја постигна првата победа во квалификациите за ЕУРО 2016. Синоќа на Националната Арена „Филип Втори“ Македонија го победи Луксембург со 3:2, а головите во ...

Ѓуровски: Победа за Глишиќ, Стјепановиќ и Милошевски – “капа долу“ за Адеми!

Tip.com.mk - 10.10.2014

Македонската фудбалска сениорска репрезентација во вториот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2016 год. во Франција, на Националната Арена “Филип Втори“ во Скопје го ...

Ѓуровски: Победата ќе ни ја подигне самодовербата

Макфакс - 10.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Бошко Ѓуровски смета дека тешко извојуваната победа над Луксембург ќе ја врати самодовердата кај фудбалерите во пресрет на гостувањето во Украина.

Ѓуровски: Честитки, момците покажаа карактер

Спорт - 10.10.2014

Македонскиот селектор ја посвети победата на повредените Дарко Глишиќ и Остоја Стјепановиќ и трагично починатиот Петар Милошевски Бошко Ѓуровски ја дочека првата победа во квалификациите за ...

Само победа ќе ја врати вербата во репрезентацијата

Вест - 09.10.2014

По високиот пораз од Шпанија и катастрофалниото 121. место на ФИФА-листата, македонската фудбалска репрезентација на вечерашниот квалификациски меч со Луксембург само со победа донекаде ќе ја врати ...

Триумф кој многу значи: Луксембург, за враќање на позитивната атмосфера!

Екипа - 09.10.2014

Македонската репрезентација вечерва од 20:45 часот на националната арена „Филип Втори“ против Луксембург неизбежно атакува на првата победа во квалификациската група за пласман на ЕП 2016.

Ѓуровски: Три бода за самодоверба и малку крила…

Екипа - 09.10.2014

Македонскиот селектор Бошко Ѓуровски по мечот го потенцираше задоволството од победата, иако издвојувајќи и неколку недостатоци во играта кои еднставно ќе мора да се поправаат… „Како и што очекувавме ...

Фудбалерите бркаат прва победа во квалификациите за ЕП

МКД - 09.10.2014

Македонската фудбалска репрезнетација е домаќин за Луксембург во второто коло од групата Ц во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2016 година во Франција.

Луксембург мора да падне

Оn.net - 09.10.2014

Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје ја пречекува селекцијата на Луксембург, во натпреварот од 2. коло од квалификациите за наредното европско првенство.

Луксембург вечерва мора да падне на „Филип втори“

Спортклуб - 09.10.2014

Нашата фудбалска репрезентација денеска ке ја пречека селекцијата на Луксембург во Скопје на арената „Филип втори“, ова ќе биде второ коло од квалификациите за следното Европско првенство закажано за ...

Квалификации за EURO 2016 - Најава

БркајРабота - 09.10.2014

Денеска на програмата се натпреварите од Ц, E и Г групата. Меѓу нив се наоѓа и дуелот на нашата репрезентација против аутсајдерот Луксембруг. Сите натпревари започнуваат во 20 часот и 45 минути.

Ѓуровски: Головите треба да паднат по уфрлените топки од страничните позиции

Дневник - 09.10.2014

Македонската фудбалска репрезентација во квалификациската група Ц, за ЕП 2016, против Луксембург, вечерва (20.45 ч.) на „Филип Втори“ ќе истрча со императив да ги освои првите три бода.

(ВИДЕО) Головите од натпреварот меѓу Македонија и Луксембург

Спортклуб - 09.10.2014

Иако не станува збор за атрактивна и силна репрезентација, Луксембург се покажа како тврд орев за нашите репрезентативци, а освен тоа, заедно со нашата селекција ни приредија вистинско гол-шоу на ...

Тврдина се руши со напад

Идивиди - 09.10.2014

Европско првенство во фудбал. Тоа е нешто што македонскиот народ и нашите фудбалери го гледале само на телевизија. Никогаш како директни учесници. Македонија секогаш важи за аутсајдер во групите и за ...

Фудбалерите против Луксембург ги бркаат првите бодови во квалификациите за ЕП 2016-та

Алфа - 09.10.2014

Нашите најдобри фудбалери денеска на арената Филип втори се домаќини на Луксембург во меч од квалификациите за пласман на Евро 2016-та. Оваа екипа е сосема поинаков противник од Шпанците, ја има ...

Фанови на Луксембург прават „селфи“ на плоштад (ФОТО)

Телеграф - 09.10.2014

Противничките навивачи искористија да се сликаат со знаменитостите на нашиот главен град на неколку часа пред натпреварот Неколку десетици фанови на Луксембург дојдоа во Скопје за да дадат поддршка ...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: Македонија по прва „тројка“

Телеграф - 09.10.2014

Македонскиот национален тим вечерва нема право на „кикс“ во дуелот со „аутсајдерот“ Луксембург По поразот од Шпанија со убедливи 5:1, за македонскиот национален тим практично од вечерва тргнуваат ...

Македонија по прв триумф во квалификациите за ЕП

Канал5 - 09.10.2014

Вечерва од 20 часот и 45 минути на Арената Филип Втори во Скопје нашата најдобра фудбалска репрезентација е домаќин на аутсајдерот во Луксембург во рамките на 2 коло од квалификациите за пласман на ...

Познат е почетниот состав за мечот со Луксембург

Спорт365 - 09.10.2014

Македонската фудбалска сениорска репрезентација пред нов предизвик. Најдобрата македонска фудбалска репрезентација вечерва го игра мечот од второто коло во групата „Ц“ во квалификацискиот циклус за ...

Можниот стартен состав на Македонија за мечот со Луксембург (фото)

Tip.com.mk - 09.10.2014

Врз основа на одржаните тренинзи во претходниот период и изјави од страна на селекторот Бошко Ѓуровски, еве како би изгледал можниот стартен состав за вториот натпревар од квалификациите за ЕП ...

Македонија ќе го пречека Луксембург на најлошиот терен во историјата!? (ФОТО)

SportMedia - 09.10.2014

Македонската фудбалска репрезентација за два часа ќе го почне мечот против Луксембург од квалификациите за Евро 2016, но теренот на арената „Филип Втори“ се чини дека не е подготвен ниту за ...

Тотална офанзива изразена низ бројки

Н.Македонија - 09.10.2014

За да освоиме три бода, треба да имаме посед на топката од околу 60 проценти, да играме офанзивно и да имаме од седум до десет корнери. Сакам играчите на страничните позиции да центрираат од 10 до 15 ...

Ѓуровски: Победа за повредените Глишиќ и Стјепановиќ, и за вечниот Петар Милошевски

SportMedia - 09.10.2014

Селекторот на Македонија, Бошко Ѓуровски е задоволен од победата 3-2 над Луксембург и изјави дека триумфот им го посветува на повредените Дарко Глишиќ и Остоја Степановиќ, и на прерано загинатиот ...

Да се биде или не, Луксембург мора да падне!

Спорт365 - 09.10.2014

Дуелот со Луксембург без оправдување, само победа доаѓа во предвид. Денес најдобрата македонска фудбалска сениорска репрезентација го игра вториот натпревар од квалификациската група „Ц“ за пласман ...

Без потценување, но и без преценување на Луксембург

SportMedia - 09.10.2014

„Црвено-жолтите“ според коефициентот на УЕФА се зад Лихтенштајн и немаат право да потценуваат никого, но не смеат ниту да се плашат од Луксембург, ако се земе предвид во кои клубови играат ...

Ѓуровски: Демири одигра извонредно

Спорт365 - 09.10.2014

Прес-конференција на нашата селекцијата по победата над Луксембург. Најдобрата македонска фудбалска репрезентација го одигра натпреварот од второто коло во квалификациската група „Ц“ каде на ...

ФОТО ВЕСТ: Фанови на Луксембург со незаборавни фотки од Скопје

Сител - 09.10.2014

Петнаесетина фанови на фудбалската репрезентација на Луксембург допатуваа во Скопје да ги бодрат своите фудбалери во квалификацискиот дуел за ЕП во Франција.

Квалификации за ЕП: Време е за победа

Сител - 09.10.2014

Македонската фудбалска репрезентација вечерва е пред најважниот испит во квалификацискиот циклус за ЕП во Франција. Гостува аутсајдерот во групата Луксембург , селекција која ја изненади на стартот ...

Змејовите на Луксембург главна атракција на „Филип Втори“

Република - 09.10.2014

Навивачите на Луксмебург, познати како „змејови“ се главна атракција на Северната трибина на арената „Филип Втори“ каде што е во тек квалификацискиот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Луксембург.

Императивот е тежок, но Луксембург мора да падне во Скопје

Република - 09.10.2014

Императивот од победа против Луксембург ќе биде дополнителен товар за македонските репрезентативци вечерва од 20,45 часот, но сепак ја носиме фаворитската улога и избраниците на Бошко Ѓуровски треба ...

ФОТО: Фановите на Луксембург прават селфи во центарот на Скопје

Шеталиште - 09.10.2014

Десеттина навивачи на Луксембург очигледно го искористија гостувањето на нивната репрезентација во Македонија да направат убава туристичка посета на Скопје.

Триумфот посветен на Глишиќ, Стјепановиќ и на Петар Милошевски

Вечер - 09.10.2014

Селекторот на нашиот национален тим, Бошко Ѓуровски е задоволен од играта на неговите фудбалери кои покажале поведнички карактер. Видно возбуден поради среќниот триумф во дуелот против селекцијата на ...

Тврдина се руши со напад

Спорт - 09.10.2014

Нашите национали на мегдан со „аматерите“ од Луксембург и напад на три бода. Никој не помислува на неуспех, а дефанзивата на „аутсајдерот“ мора да се пробие и да се победи за да се задржат шансите за ...

Офанзивно кон голот на луксембург,адеми стартер во составот

Телма - 08.10.2014

Селекторт Бошко Ѓуровски посакува поголем посед на топка,многу удари кон голот на Луксембург што е формула за победа во утрешниот меч Играме меч против репрезентација која е добро организирана, која ...

Одлуката беше на Адеми, јас само малку притиснав

Вест - 08.10.2014

По браќата Милко и Бошко Ѓуровски, Миле и Сашо Крстев, како и Зоран, Горан и Борче Јовановски во најдобрата фудбалска репрезентација ќе имаме и тандем братучеди.

Ѓуровски: Луксембург е опасен од контри

Дерби - 08.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија утре на домашен терен ја пречекува селекцијата на Луксембург во вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство, а во пресрет на истото, ...

Ѓуровски со една дилема за составот: Адеми стартер против Луксембург

Екипа - 08.10.2014

Македонскиот селектор Бошко Ѓуровски има една дилема околу составот кој утре ќе стартува на натпреварот против Луксембург во рамките на 2. коло од квалификациите за ЕП 2016, притоа истакнувајќи дека ...

Ѓуровски: Потребно е 60% посед на топка за триумф

Екипа - 08.10.2014

За македонската репрезентација нема друга алтернатива освен победа против Луксембург на вториот квалификациски натпревар за пласман на ЕП 2016 утре од 20:45 часот на националната арена „Филип Втори“.

Офанзивно до трите бода

Утрински - 08.10.2014

Селекторот Бошко Ѓуровски и неговите избраници немаат друг избор освен победа на вториот квалификациски дуел Победата е единствена опција за македонската фудбалска репрезентација на утрешниот дуел ...

Ѓуровски: Само агресивната игра ќе ни донесе победа

Кајгана - 08.10.2014

Само победата е опција, сé друго ќе биде катастрофа за фудбалската репрезентација на Македонија, која во второто квалификациско коло за пласман на ЕУРО 2016 за противник ќе го има Луксембург.

Ѓуровски: Внимателно и паметно против Луксембург

Спортски - 08.10.2014

Селекторот Бошко Ѓуровски одржа прес-конференција пред квалификацискиот дуел со Луксембург кој треба да се одигра утре на „Националната Арена Филип Втори“ во Скопје од 20.45 часот.

„Амазон“ и Луксембург под истрага на ЕУ поради даночниот договор

Дневник - 08.10.2014

Европската комисија планира да почне службена истрга против „Амазон“ поради сомнение дека Луксембург ~ дозволил на технолошката компанија незаконски да користи државни субвенции за време на своето ...

Ѓуровски создава победничка атмосфера

Дневник - 08.10.2014

Македонија на фудбалски план има само една опција, да победи утре (20.45 ч) на „Филп Втори“ против Луксембург во вториот меч од штотуку почнатиот квалификациски циклус за ЕП 2016 во групата Ц за да ...

Луксембург се респектира

Оn.net - 08.10.2014

Македонија е апсолутен фаворит во утрешниот квалификациски натпревар со Луксембург, во обидот да се пласира на европското првенство. Сепак, селекторот Бошко Ѓуровски предупредува дека противникот не ...

Селекторот Ѓуровски: За победа потребен ни е 60% посед на топката

Спортклуб - 08.10.2014

За нашата фудбалска репрезентација не постои друга опција освен победа против Луксембург, мора да ја „начнеме“ мрежата нашиот противник до врв. Ова е втор квалификациски меч на нашата репрезентација ...

Нема веќе лесни противници

Идивиди - 08.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски побара максимално залагање од неговите избраници на утрешниот дуел со репрезентацијата на Луксембург за која рече дека во никој ...

ЃУРОВСКИ: Со 60% посед на топката до победа

Телеграф - 08.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација е свесен дека мора да се добие Луксембург Тактиката за Луксембург е скроена. Предводникот на „црвено-жолтите“, Бошко Ѓуровски, на денешната ...

Да го наполниме голот на Луксембруг

Идивиди - 08.10.2014

Ако не против Луксембург, тогаш против која селекција да очекуваме победа на нашиот фудбалски национален тим во квалификациската група за пласман на ЕП 2016 во Франција? За останување во игра, за ...

Ѓуровски: Нема веќе лесни противници

Канал5 - 08.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски побара максимално залагање од неговите избраници на утрешниот дуел со репрезентацијата на Луксембург за која рече дека во никој ...

Ѓуровски: Внимателно и паметно против Луксембург

Таратур - 08.10.2014

Селекторот Бошко Ѓуровски одржа прес-конференција пред квалификацискиот дуел со Луксембург кој треба да се одигра утре на „Националната Арена Филип Втори“ во Скопје од 20.45 часот.

Поседот на топка клучен за селекторот Ѓуровски

Pixel.mk - 08.10.2014

Предводникот на македонската фудбалска репрезентација смета дека на неговиот тим ќе му биде потребен најмалку посед на топката од 60% за да се оствари победа против аутсајдерот ...

Ибраими: Со Марибор покажавме дека нема аутсајдери, сега треба и со Македонија!

SportMedia - 08.10.2014

Еден од играчите кој се наметнува како нов лидер на фудбалската репрезентација на Македонија, најмногу поради своето искуство и настапите во Лигата на шампионите со тимот на Марибор, е Агим Ибраими.

Ѓуровски: Нема веќе лесни противници

А1 On - 08.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски побара максимално залагање од неговите избраници на утрешниот дуел со репрезентацијата на Луксембург за која рече дека во никој ...

Ѓуровски: За победа против Луксембург мора да имаме 60 отсто посед на топката и од 12 до 15 шутеви на гол!

SportMedia - 08.10.2014

Поголем посед на топката, повеќе центаршути, корнери и удари кон противничкиот гол се формулата на селекторот Ботшко Ѓуровски за успех на утрешниот квалификациски натпревар за Европското првенство ...

Ѓуровски: Играме против добро организиран противник во сите аспекти на фудбалот

Спорт365 - 08.10.2014

Се одржа прес-конференција пред квалификацискиот дуел со Луксембург. Македонската фудбалска селекција одржа прес-конференција пред квалификацискиот дуел со Луксембург кој треба да се одигра утре на ...

Бошко Ѓуровски: Победуваме со 60% посед на топка

Оff.net - 08.10.2014

Ако утре вечер имаме повеќе од 12 удари на голот и повеќе од 10 центаршути, ќе триумфираме, изјави селекторот Ѓуровски пред натпреварот со Луксембург.

Ѓуровски: Нема лесни натпревари – мораме да внимаваме на контрите на Луксембург

Tip.com.mk - 08.10.2014

Во рамките од квалификациската група Ц за пласман на ЕП 2016 год., в четврток македонската фудбалска сениорска репрезентација на Националната Арена “Филип Втори“ во Скопје ќе го одигра вториот ...

Ѓуровски: Луксембург воопшто не е наивен противник

Курир - 08.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски побара максимално залагање од неговите избраници на утрешниот дуел со репрезентацијата на Луксембург за која рече дека во никој ...

Ѓуровски: Луксембург мора да биде нападнат

Нетпрес - 08.10.2014

По поразот од Шпанија на премиерниот натпревар во квалификациите, за македонската репрезентација нема друга алтернатива освен победа на натпреварот против Луксембург, утре од 20:45 часот на ...

Ѓуровски: Имаме сериозна задача и ќе ја оствариме

Сител - 08.10.2014

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Бошко Ѓуровски изјави дека нашите најдобри фудбалери мораат да ги исполнат статистичките податоци за да се победи Луксембург кој се наметнува како ...

Да го наполниме голот на Луксембург

Спорт - 08.10.2014

Ако не против Луксембург, тогаш против која селекција да очекуваме победа на нашиот фудбалски национален тим во квалификациската група за пласман на ЕП 2016 во Франција? За останување во игра, за ...

Ѓуровски има лек за Луксембург

Вечер - 08.10.2014

Предводникот на нашиот национален тим е убеден дека трите бода ќе завршат на "црвено-жолтото" конто доколку неговите фудбалери имаат голем посед на топката и ако упатат од 12 до 15 удари кон ...

Ѓуровски: Само агресивната игра ќе ни донесе победа

Макфакс - 08.10.2014

Само победата е опција, сé друго ќе биде катастрофа за фудбалската репрезентација на Македонија, која во второто квалификациско коло за пласман на ЕУРО 2016 за противник ќе го има Луксембург.

Како Луксембург “го туркал“ Амазон?!

Lider - 08.10.2014

Анмтимонополските регулатори на Европската унија почнаа официјална истрага на Луксембург и Амазон, во врска со даночни договори, кои компанијата ги склучувала со Луксембург.

Трајковски: Нема размислување за ништо друго освен триумф

Екипа - 07.10.2014

Крилниот напаѓач на македонската селекција Александар Трајковски, кој со доаѓањето на Бошко Ѓуровски на клупата на националниот тим доби и улога како последен играч за врска во тимот, оптимистички е ...

Трите бода со Луксембург се приоритет

Дневник - 07.10.2014

Македонската фудбалска репрезентација ја почна акцијата за октомврискиот квалификациски двомеч во Ц-групата за ЕП 2016, што ќе го има со Луксембург на 9 октомври во Скопје и три дена подоцна на гости ...

Пачовски: Мора брзо да постигнеме гол

Идивиди - 07.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за претстојните дуели од квалификациите за Европското првенство 2016 година. „Црвено-жолтите“ ќе играат најпрвин со Луксембург во Скопје ...

Фудбалерите се подготвуваат за престојниот двомеч во квалификациите

Алфа - 07.10.2014

Продолжуваат подготовките за македонската фудбалска репрезентација во пресрет на двата натпревари оваа недела кои треба да ги донесат првите бодови за составот на Бошко Ѓуровски во квалификациите за ...

Адеми дочекан со аплаузи

Идивиди - 07.10.2014

Битката за Аријан Адеми е добиена. Фудбалерот од вчера е нов член на Македонија. Го смени дресот на Хрватска со нашиот, и играчот од средниот ред тргна со својот нов национален тим.

Прв собир на фудбалската репрезентација пред дуелот со Луксембург

Точка - 07.10.2014

Македонската А репрезентација денеска во хотелот „Гранд Плаза" го имаше првиот собир пред почетокот на подготовките за натпреварот против Луксембург на 9. октомври од квалификациите за ЕП 2016.

Пачовски: Мора брзо да постигнеме гол

Канал5 - 07.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за претстојните дуели од квалификациите за Европското првенство 2016 година. „Црвено-жолтите“ ќе играат најпрвин со Луксембург во Скопје ...

Пачовски: Мора брзо да постигнеме гол

А1 On - 07.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за претстојните дуели од квалификациите за Европското првенство 2016 година. „Црвено-жолтите“ ќе играат најпрвин со Луксембург во Скопје ...

Пачовски: Мора брзо да постигнеме гол

+инфо - 07.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за претстојните дуели од квалификациите за Европското првенство 2016 година. „Црвено-жолтите“ ќе играат најпрвин со Луксембург во Скопје ...

Веќе нема лесни противници

Н.Македонија - 07.10.2014

Македонија е фаворит против Луксембург, судејќи според досегашните мечеви со најслаборангираните репрезентации во квалификациите, против кои забележа 12 победи и по четири нерешени и порази.

Уште еден срам со Луксембург ќе го (до)закопа македонскиот фудбал! (ВИДЕО)

SportMedia - 07.10.2014

Македонија стана фудбалска репрезентација против која две аматерски селекции си направија историја. Првата беше Андора во 2004 година, а втората е Луксембург.

Трајковски: Луксембург е добра шанса за први три бода

SportMedia - 07.10.2014

Македонскиот репрезентативец Александар Трајковски смета дека репрезентацијата на Македонија има добра шанса токму против Луксембург да ги освои своите први три бода во квалификацискиот циклус за ...

Глигоров: Играме на домашен терен и потребна ни е победа

Курир - 07.10.2014

Македонската А репрезентација денеска во хотелот „Гранд Плаза" го имаше првиот собир пред почетокот на подготовките за натпреварот против Луксембург на 9. октомври од квалификациите за ЕП 2016.

Пачовски: Луксембург е незгоден противник

Курир - 07.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за претстојните дуели од квалификациите за Европското првенство 2016 година. „Црвено-жолтите“ ќе играат најнапред со Луксембург во ...

Глигоров: Ни треба поддршка од публиката за победа против Луксембург

Република - 07.10.2014

Никола Глигоров се враќа во фудбалската репрезентација на Македонија за квалификацискиот дуел против Луксембург, што ќе се игра задутре, четврток од 20,45 часот, а играчот на Вардар посакува сефте ...

Пачовски: Мора брзо да постигнеме гол

Lider - 07.10.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за претстојните дуели од квалификациите за Европското првенство 2016 година. „Црвено-жолтите“ ќе играат најпрвин со Луксембург во Скопје ...

Адеми ново име во националниот тим

Телма - 06.10.2014

Селекторот Бошко Ѓуровски без Мирко Ивановски на првата прозивка но со неколку повратници во националниот тим за Луксембург и Украина Македонската фудбалска репрезентација го одржа првиот тренинг од ...

Луксембург без најдобриот стрелец против Македонија

Екипа - 06.10.2014

Фудбалската репрезентација на Луксембург ќе биде значително ослабена на престојниот меч против Македонија од квалификациите за ЕП 2016. Имено, најдобриот стрелец во репрезентацијата п омеѓу оние кои ...

Адеми конечно во македонскиот дрес: Огромна чест но и обврска повикот од Ѓуровски (ФОТО)

Екипа - 06.10.2014

Фудбалерот од средниот ред на Динамо Загреб, Аријан Адеми го стартуваше свој пат во црвено-жолтиот дрес на македонската репрезентација. Адеми попладнево на игралиштето на тренинг комплексот „Куќа на ...

Повратниците Муарем и Глигоров, заедно со Адеми за комплетно нов среден ред (ФОТО)

Екипа - 06.10.2014

Не е тајна дека средниот ред е континуирано најголемата болка во играта на македонската репрезентација, поради што селекторот Бошко Ѓуровски без малку со комплетно променета средна линија ќе ги ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Стартуваше акцијата за прва победа на патот кон ЕП 2016

Екипа - 06.10.2014

Македонската репрезентација ја чека првиот натпревар на домашен терен во новиот квалификациски циклус за пласман на ЕП 2016. Луксембург е дефинитивно противник кој мора да се добие но, како што ...

Луксембург без најдобриот играч на мегдан во Скопје

Спортклуб - 06.10.2014

Репрезентацијата на Луксембург во четврток (9 октомври) ќе гостува во Скопје, против Македонија во натпревар од квалификациите за ЕП 2016. Луксембург во Скопје ќе пристигне без својот најдобар играч ...

Фудбалската репрезентација стартуваше со подготовките

Кајгана - 06.10.2014

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Бошко Ѓуровски, со своите избраници ги започна подготовките за претстојните квалификациски натпревари со Луксембург и Украина.

Прв собир на нашите фудбалери пред дуелот со Луксембург

СуперСпорт - 06.10.2014

Македонската А репрезентација денеска во хотелот „Гранд Плаза" го имаа првиот собир пред почетокот на подготовките за натпреварот против Луксембург на 9. октомври од квалификациите за ЕП 2016.

Ќе го нема само Мирко Ивановски

Идивиди - 06.10.2014

Денеска, точно на пладне, во хотелот „Плаза“ во Скопје селекторот Бошко Ѓуровски ќе ја има првата прозивка на националниот тим за дуелите со Луксембург и со Украина.

Адеми на првиот тренинг на репрезентацијата

Телеграф - 06.10.2014

Новиот фудбалер на македонската репрезентација го имаше „деби“ тренингот со нашиот национален тим Новото име во националниот тим Аријан Адеми, денеска го имаше првиот тренинг со националниот тим на ...

Ѓуровски: Најважен е мечот против Луксембург, после ќе размислуваме за Украина! (ФОТО)

SportMedia - 06.10.2014

Како никогаш досега, дуелот со вечниот аутсајдер Луксембургсе смета за клучен момент за понатамошниот тек на квалификациите на македонската фудбалска репрезентација.

Глигоров: Се надевам дека сите ќе ја сфатиме обврската и ни треба победа

Tip.com.mk - 06.10.2014

Македонската А репрезентација денеска во хотелот „Гранд Плаза” го имаа првиот собир пред почетокот на подготовките за натпреварот против Луксембург на 9. октомври од квалификациите за ЕП 2016.

Сениорите се „острат“ за Луксембург (ФОТО)

Спорт365 - 06.10.2014

Одржан првиот тренинг на фудбалската репрезентација. Во пресрет на дуелот со Луксембург, кој ќе покаже патот на македонската репрезентација во квалификациите за пласман на Европското првенство во ...

Аријан Адеми за првпат дел од македонската репрезентација (ФОТО)

Спорт365 - 06.10.2014

Македонецот од Динамо Загреб допатува во Скопје за дуелот со Луксембург. Аријан Адеми, фудбалерот кој настапува за хрватскиот првак Динамо Загреб, е новото име во репрезентацијата на Македонија.

Велкоски: Се надевам на добри резултати против Луксембург и Украина

Tip.com.mk - 06.10.2014

На 9. Октомври 2014 год. на Националната Арена “Филип Втори“ во Скопје со почеток од 20:45 ч., македонската фудбалска сениорска репрезентација ќе го пречека Луксембург, а три дена подоцна (18:00 ч.

Пачовски: Луксембург мора да падне

Спорт365 - 06.10.2014

Македонскиот голман верува во победа против аутсајдерот во нашата група. Во пресрет на дуелот со Луксембург, кој ќе покаже патот на македонската репрезентација во квалификациите за пласман на ...

Трајковски: Не смееме да го потцениме Луксембург

Спорт365 - 06.10.2014

Македонскиот репрезентативец верува во подобра игра од претходниот дуел со Шпанија. Денес на терените на Фудбалската Федерација на Македонија нашите сениори го одржаа првиот тренинг во пресрет на ...

Квалификации ЕП: Македонската репрезентација ги стартуваше подготовките (фото)

Tip.com.mk - 06.10.2014

Македонската фудбалска сениорска репрезентација предводена од селекторот Бошко Ѓуровски на 9. Октомври 2014 год. (20:45 ч.) на “Филип Втори“ Арена ќе игра против Луксембург во вториот меч од ...

Велкоски: Се надевам на позитивни резултати против Луксембург и Украина

SportMedia - 06.10.2014

Македонскиот фудбалер кој ги брани боите на босански Сараево, Крсте Велковски вели дека е горд што игра за Македонија и дека ќе даде сѐ од себе „жолто-црвените“ да дојдат до два поволни резултати на ...

Луксуз е да се потцени Луксембург

Република - 06.10.2014

Македонската фудбалска репрезентација нема право на грешка против Луксембург, а токму таквите натпревари се најтешки за играње. Македонија е фаворит, особено што мечот од второто коло во ...

Стартуваа подготовките за „дуелот на годината“!

Сител - 06.10.2014

Нашите најдобри фудбалери во четврток го играат квалификацискиот дуел со Луксебмург кој го оценуваат како меч на годината за најдобриот национален тим.

Адеми „тргна“ со Македонија

Спорт - 06.10.2014

Од првиот тренинг недостасуваше само Мирко Ивановски. Пристигна и Аријан Адеми кој од авион „слета“ директно на тренинг Македонската фудбалска репрезентација вечерва ја имаше првата подготовка на ...

Фудбалската репрезентација стартуваше со подготовките

Макфакс - 06.10.2014

Селекторот на фудбалката репрезентација на Македонија, Бошко Ѓуровски, со своите избраници во понеделникот ги започна подготвките за претстојните квалификациски натпревари со Луксембург и Украина.