TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нападната попишувачка во Скопје

+инфо - 09.10.2011

Денеска во 15часот и 50 минути се случил мал инцидент кога човек со ментално здравје нападнал попишувачка. На улицата "Преспанска" Јордан Петрушевски на возраст од 64 години ја нападнал Славица ...

Нападната попишувачка во Скопје

Сител - 09.10.2011

Лице со нарушено ментално здравје нападнало член на пописна комисија во Скопје. Денеска околу 15:50 на улица Преспанска 64 годишниот Јордан Петрушевски кој имал нарушено ментално здравје ја нападнал ...

Кој нема политика, тој провоцира

Вечер - 09.10.2011

Членови на државната изборна комисија денеска ќе излезат на терен во неколку реони за на лице место да се уверат како се спроведува најголемата статистичка операција во државата.

Резултатот од пописот ќе биде политичка одлука?

Sky - 09.10.2011

Дали резултатот од пописот ќе го зголеми процентот за уште 5% на Албанската заедница со политички договор помеѓу коалицијата, со цел да се продолжи заедничкото братско владеење? Никој не верува во ...

Нападната попишувачка во Скопје

Press24 - 09.10.2011

Лице со нарушено ментално здравје нападнало член на пописна комисија во Скопје. Денеска околу 15:50 на улица Преспанска 64 годишниот Јордан Петрушевски кој имал нарушено ментално здравје ја нападнал ...

Ментално болен нападнал попишувача во Скопје.

Sky - 09.10.2011

Денеска во 15часот и 50 минути се случил мал инцидент кога човек со ментално здравје нападнал попишувачка. На улицата "Преспанска" Јордан Петрушевски на возраст од 64 години ја нападнал Славица ...

Попишувач нападнал малолетно девојче во Куманово

Inpress - 09.10.2011

Куманово, 9. октомври 2011 (ИНПРЕС) Шеснаесет годишно девојче од Куманово денес во семејната куќа било нападнато од попишувач.

Попис на населението и во Италија

Inpress - 09.10.2011

Рим, 8. октомври 2011 (ИНПРЕС) Денеска во Италија започнува 15-тиот по ред попис на населението од обединувањето на Италија пред 150 години.

Попишувањето да не не¦ отпише

Утрински - 08.10.2011

Александра М. Митевска Големата статистичка операција се претвора се' повеќе во главна политичка преокупација, поради нејзиниот потенцијал да влијае на меѓуетничките односи и на политичките текови во ...

СДСМ: Пописот е скандалозен

Утрински - 08.10.2011

Опозицијата не и' верува на претседателката на Државната пописна комисија дека попишувањето се одвива нормално СДСМ вчера обвини дека е скандалозно како се реализира пописот.

ДПА пописот го оцени како манипулација од власта

Телма - 08.10.2011

Централното претседателство на Демократската партија на Албанците денеска во партиското седиште одржува состанок на кој ќе ги разгледаат теренските информации за процесот на попис на населението на ...

Охрид - нема доволно попишувачи Албанци

Телма - 08.10.2011

Пописот во Oхрид почна со задоцнување затоа што не се пријавиле доволно попишувачи Албанци за да се комплетираат попишувачките тимови во овој регион.

Родител не може да дава податоци за сите

Дневник - 08.10.2011

Податоци за едно семејство може да дава само член на конкретното семејство, а не роднини кои формално не се водат како дел од семејството.

СДСМ со критика за организацијата и спроведувањето на пописот

Дневник - 08.10.2011

Опозициската СДСМ денеска ја обвини власта дека не го организирала и не го спроведува добро пописот на населението, становите и домаќинставата, оценувајќи оти тој се одвива со законски прекршувања, ...

Дали вашите малолетни деца имаат деца?

Н.Македонија - 08.10.2011

Најнејасните прашања и за граѓаните и за попишувачите се однесуваат на економската активност. На постарите граѓани најнепријатно им е кога ги прашуваат за здравствената состојба, а на помладите ...

ДПА расправа дали да ги признае резултатите од пописот

Дневник - 08.10.2011

Централното претседателство на Демократската партија на Албанците денеска во партиското седиште одржува состанок на кој ги разгледува теренските информации за процесот на попис на населението на ...

ДПА блиску до одлука да не го признае пописот

Дневник - 08.10.2011

Пописот на населението е манипулиран од страна на Владата и поради тоа Демократската партија на Албанците е многу блиску до ставот да не ги признае резултатите, стои во писменото соопштени по ...

Пописот во некои реони во Охрид не е ни почнат

Алфа - 08.10.2011

Прашањата кои ги поставуваат попишувачите се јасни, меѓутоа преобемни и сосема непотребни - вели нашиот сограѓанин Ејуп Салих, кој не прими во неговиот дом.

Бошњачкото и албанското малцинство во Србија ќе го бојкотираат пописот

SETimes - 08.10.2011

Владата објави парични казни за оние кои одбиваат да учествуваат на пописот. Билјата Пекушиќ за Southeast European Times во Белград -- 08.10.11 Во обид да стават крај на долготрајната „дискриминација ...

ДПА: Пописот е манипулиран од владата

+инфо - 08.10.2011

Пописот е манипулиран од страна на владата и по форма и по суштина, и ние сме многу блиску да донесеме одлука дека резултатите од овој попис нема да бидат прифатливи за ДПА и за Албанците во ...

Попишувач влегол во куќа и насилно бакнувал малолетничка

+инфо - 08.10.2011

Шеснаесет годишно девојче од Куманово денес во семејната куќа било нападнато од попишувач. Откако завршил со попишувањето, Алили Севдали побарал од девојчето да му покаже каде е бањата.

Централно претседателство на ДПА расправа за пописот

Сител - 08.10.2011

Централното претседателство на Демократската партија на Албанците денеска во партиското седиште одржува состанок на кој ќе ги разгледаат теренските информации за процесот на попис на населението на ...

ДПА се заканува дека нема да ги признае резултатите од пописот

Канал5 - 08.10.2011

Демократската партија на Албанците се закани дека нема да ги признае резултатите од пописот на населението бидејќи истиот бил манипулиран од страна на владата.

Попишувач сексуално вознемирувал 16 годишно девојче

Канал5 - 08.10.2011

Попишувач сексуално вознемирувал 16 годишно девојче во нејзината куќа каде отишол да врши попис на населението и објектите.

Попишувач нападнал малолетно девојче во Куманово

Сител - 08.10.2011

Уште еден напад врз малолетничка и тоа од страна на попишувач во Куманово. Денеска околу 12:30 во домот на Р.Б од Куманово дошле двајца попишувачи од кои едниот бил Алили Севдали.

ДПА е блиску до ставот да не ги признае резултати од Пописот

Сител - 08.10.2011

ДПА се сомнева во процесот на одвивање на Пописот на населението и домаќинствата и е многу блиску до ставот да не ги признае резултатите од него.

Попишувач заведувал малолетничка

Курир - 08.10.2011

Имено, како што информира полицијата, според пријавата на кумановецот во нивниот дом денес околу 12 часот и 30 минути дошле да вршат попис Севдаил Алили и Г.Н..

Mалолетно девојче во Куманово, нападнато од попишувач

Sky - 08.10.2011

Попишувач во Куманово, денеска околу 12.30 часот нападнал малолетно девојче. Во домот на Р.Б од Куманово дошле двајца попишувачи од кои едниот бил Алили ...

ДПА нема да го признае пописот?

Sky - 08.10.2011

Албанската заедница може да не го признае пописот, а ДПА е се поблиску до таква одлука, според соопштението кое беше лиферувано вечерва.

ДПА нема да го признае пописот?

Press24 - 08.10.2011

Според ДПА проблеми се среќаваат во одвивањето на Пописот во сите населени места каде што Албанците не се мнозинство ДПА се сомнева во процесот на одвивање на Пописот на населението и домаќинствата и ...

Попишувач нападнал малолетно девојче

Sky - 08.10.2011

Попишувач во Куманово, денеска околу 12.30 часот нападнал малолетно девојче. Во домот на Р.Б од Куманово дошле двајца попишувачи од кои едниот бил Алили Севдали.

Иванов: Охридскиот договор може да се спроведе и во соседните држави

Вест - 07.10.2011

Охридскиот рамковен договор како модел нуди сериозни и веќе проверени принципи кои може да се спроведат и во соседните држави.

Комисијата го фали, а опозицијата го куди пописот

Утрински - 07.10.2011

Опозициските партии сметаат дека е нарушен кредибилитетот на процесот Слободанка Гиевска, претседателка на Државната пописна комисија, вчера, на шестиот ден од пописот, оцени дека процесот тече ...

СДСМ со заблешки за организацијата и спроведувањето на пописот

Утрински - 07.10.2011

Опозициската СДСМ денеска ја обвини власта дека не го организирала и не го спроведува добро пописот на населението, становите и домаќинставата, оценувајќи оти тој се одвива со законски прекршувања, ...

СДСМ: пописот се одвива со законски прекршувања

Телма - 07.10.2011

Опозициската СДСМ денеска ја обвини власта дека не го организирала и не го спроведува добро пописот на населението, становите и домаќинставата, оценувајќи оти тој се одвива со законски прекршувања, ...

Попишувачите во Тетово седаt дома чекајќи ги овластувањата

Телма - 07.10.2011

Во Тетово и натаму пописниот процес оди многу бавно. Во Регионалната пописна комисија се незадоволни од државните органи бидејЌи во последните денови добиени се само дваесетина овластувања, иако дури ...

Малите заедници во страв од „местење“ на пописните резултати

Телма - 07.10.2011

Во општинската зграда во Охрид се одржА трибина на тема "Заедниците и пописот 2011", како дел од кампањата која деновиве ја започна Агенцијата за остварување на правата на заедниците, а по..

Пописот се одвива според очекуваниот тек

Идивиди - 07.10.2011

Скопје, 6 октомври 2011 (МИА) - Пописниот процес се одвива со очекуван тек во првите пет дена, информира денеска на прес-конференција претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска, ...

Нема одолжување на пописот, за прекршителите има санкции

Н.Македонија - 07.10.2011

Гиевска предупреди дека постојат механизми секоја операција или собран податок од терен во текот на обработката на податоците да бидат проверени од страна на Државниот завод за статистика и дека ...

Унгарија пребројува и Македонци на тековниот попис

Кајгана - 07.10.2011

„Македонец" и „македонски" се едни од можните одговори за изразување на етничката припадност и мајчиниот јазик на пописот на население што од 1-ви до 31-ви октомври се спроведува во Унгарија, дознава ...

Неизвесност го следи македонскиот попис

SETimes - 07.10.2011

Извештаите од теренот покажуваат дека пописот се одвива добро, но обидите да се влијае на резултатот по етнички линии, може на крајот да му наштетат на процесот.

СДСМ: Владата го води пописот кон неуспех!

+инфо - 07.10.2011

Ако продолжи пописот да се спроведува спротивно на Законот за попис, резултатите ќе бидат неверодостојни, а најмасовната статистичка операција фалсификат, предупреди денеска опозицискиот СДСМ.

Иванов за Газета Шкиптаре: Македонците во Албанија се соочуваат со проблеми

+инфо - 07.10.2011

Претседателот Георге Иванов во интервју за „Газета Шкиптаре“ изразува желба македонската етничка заедница во Албанија да стане позначаен фактор за напредокот на Албанија.

Интервју на Иванов за „Газета шкиптаре“

Канал5 - 07.10.2011

Претседателот Топи ме увери за фер попис, макар што сум запознаен дека во праксата има потешкотии, вели во интервју за „Газета шкиптаре“ претседателот Иванов.

Пописот никаде не оди „подмачкано“

Сител - 07.10.2011

Во Бугарија малверзации, во Албанија бојкот. Македонското национално малцинство со сериозни проблеми во овие соседни земји. Соседите не дозволуваат да се преброиме колку сме.

СДСМ за пописот: Власта не го организирала добро пописот

Канал5 - 07.10.2011

Опозициската СДСМ обвинува дека власта не го организирала добро пописот на населението и домаќинствата во Македонија. За СДСМ вчерашната закана со казни за оние кои го прекршуваат Законот за попис од ...

СДСМ со забелешки за организацијата и спроведувањето на пописот

Сител - 07.10.2011

Опозициската СДСМ денеска ја обвини власта дека не го организирала и не го спроведува добро пописот на населението, становите и домаќинставата, оценувајќи оти тој се одвива со законски прекршувања, ...

Македонците во Унгарија се Македонци!

Вечер - 07.10.2011

Додека пописот што во моментов се спроведува во неколку земји од регионот минува со бојкоти и проблеми околу можноста малцинствата да се изјаснат со својата националност и вероисповест, Македонците ...

Гиевска: Засега нема индиции за продолжување на пописот

Точка - 07.10.2011

Пописниот процес се одвива со очекуван тек во првите пет дена, информира денеска на прес-конференција претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска, апелирајќи до сите учесници во ...

СДСМ: Скандалозни случувањата околу пописот

Точка - 07.10.2011

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денес обвини дека на половина од пописот, “може да се констатира дека власта не е кадарна да спроведе ниту редовна статистичка операција на пребројување на ...

Гиевска: Засега нема индиции за продолжување на пописот

Нетпрес - 07.10.2011

Пописниот процес се одвива со очекуван тек во првите пет дена, информира денеска на прес-конференција претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска, апелирајќи до сите учесници во ...

Нашите во Унгарија без проблем може да се изјаснат како Македонци

Курир - 07.10.2011

Исто како и во Албанија, Србија и Македонија пописот на населението започна и во Унгарија. За разлика од проблемите со кои Македонците се соочуваат на пописите во Србија и Албанија, во Унгарија тие ...

СДСМ: Власта не е кадарна да го спроведе пописот

Sky - 07.10.2011

Недозволиво е се уште да не бидат во целост формирани пописните тимовите, а веќе половина од времето за изведување на пописот помина.

СДСМ: Скандалозни случувањата околу пописот

Нетпрес - 07.10.2011

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денес обвини дека на половина од пописот, “може да се констатира дека власта не е кадарна да спроведе ниту редовна статистичка операција на пребројување на ...

Иванов: Соседите како пример да го земат нашиот попис

Курир - 07.10.2011

Охридскиот рамковен договор како модел нуди сериозни и веќе проверени принципи кои може да се спроведат и во соседните држави, во ситуации каде имаме хетерогено население, а такви се сите балкански ...

СДСМ обвинува за скандалозен попис

Press24 - 07.10.2011

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денес обвини дека на половина од пописот, “може да се констатира дека власта не е кадарна да спроведе ниту редовна статистичка операција на пребројување на ...

СДСМ со забелешки за спроведувањето на пописот

Курир - 07.10.2011

СДСМ обвинува дека власта не го организирала добро пописот на населението, становите и домаќинствата. Од најголемата опозициска партија велат дека пописот е без добра организација и спротивно на ...

Илјада нашинци во Унгарија ќе можат да се изјаснат како Македонци

Курир - 07.10.2011

Унгарија започнувајќи од 1-ви месецов се до крајот на истиот го одржува редовниот попис. -За прв пат, како една од опциите за одговор на прашањето за етничка припадност наведен е одговорот ...

Тетово: Попишувачите немаат овластувња и седат дома?

Sky - 07.10.2011

Процесот на попишување во Тетово оди потешко од колку што се очекува. Од вкупниот број на попишувачи регистрирани за тетовскиот регион овластувања за почнување со пописот добиле само 20 лица.

СДСМ - Власта не е кадарна ниту за редовна операција како пописот

Inpress - 07.10.2011

Скопје, 7. октомври 2011 (ИНПРЕС) Денес, на половина од неговото изведување, може да се констатира дека власта не е кадарна да спроведе ниту редовна статистичка операција на пребројување на ...

СДСМ со обвинувања за пописот

Македонија24 - 07.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , СДСМ со обвинувања за пописот, "Пописот на населението не беше добро организиран и спроведен од страна на власта, обвинуваат денес од СДСМ.

Сомнежи во пописот

Р.С.Европа - 06.10.2011

Експертите, но и граѓаните изразуваат сомнеж во реалноста на податоците кои ќе произлезат од пописот, со оглед на техничките проблеми и политизацијата кои го следат.

Надлежните тврдат дека пописот оди во добра насока

Утрински - 06.10.2011

Има подобрување на терен и се решаваат недоразбирањата, тврдат од Државната пописна комисија Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат.

И по шест дена големи проблеми со пописот

Телма - 06.10.2011

Пописниот процес се одвива со очекуван тек во првите пет дена, информира денеска на прес-конференција претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска, апелирајќи до сите учесници во ...

Попишувачите се расправаат за потписи

Дневник - 06.10.2011

Се појавуваат пополнети пописни листови кои не се заверени со два потписа на членовите на попишувачкиот тим и кои поради тоа ќе бидат прогласени за неважечи Во општините во западниот дел на ...

Денеска се решава пописот

Н.Македонија - 06.10.2011

Пописот влегува во критичен ден и фаза од која ќе зависи дали процесот ќе заврши во рамките на законот и дали податоците од пребројувањето ќе бидат прифатени од сите општествени фактори.

Пописот во голема криза

Дневник - 06.10.2011

Спроведувањето на пописот на населението во земјава влегува во кризна фаза, бидејќи на теренот кулминираат значителни нерегуларности околу начинот на кој се евидентираат граѓаните, дознава „Дневник“.

Гиевска: Пописот се одвива според очекуваното

Дневник - 06.10.2011

Пописниот процес се одвива со очекуван тек во првите пет дена, информира денеска на прес-конференција претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска, апелирајќи до сите учесници во ...

Kазни за незаконско попишување

Дневник - 07.10.2011

За секој што ќе го прекрши законот ние ќе бараме да се соочи со правдата. Има начини за проверка и врз основа на тоа ќе бараме санкции, рече Гиевска Kазни за несовесните попишувачи кои ги прекршуваат ...

Гиевска: ќе одговара секој кој ќе го изигра законот за попис

Алфа - 06.10.2011

Секој што ќе го прекрши законот за попис, ќе биде казнет. Претседателката на ДПК Слободанка Гиевска попладнето предупреди дека ќе одговара секој кој ќе ги изигра законските прописи и методологијата ...

Иванов: Припадниците на македонската и на српската заедница слободно да се изјаснат на пописите во двете земји

МРТ - 06.10.2011

Македонците во Србија и Србите во Македонија слободно да се изјаснат за својата припадност на пописот кој е во тек во двете држави, повика претседателот на Република Македонија Ѓорге иванов во ...

Гиевска: Пописот се одвива според очекуваното, нема индиции за негово продолжување

Сител - 06.10.2011

Пописниот процес се одвива со очекуван тек во првите пет дена, информира денеска на прес-конференција претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска, апелирајќи до сите учесници во ...

Државната комисија оптимист дека пописот ќе заврши во рокот

Канал5 - 06.10.2011

Продолжување на пописот ќе нема. Во Државната пописна комисија, иако ова прашање било покренато од дел од нејзините членови, засега не се размислува за продолжување на пописот, вели претседателката ...

Пописот се одвива со вообичаен тек

МРТ - 06.10.2011

Пописот се одвива вообичаено, изјави претседателката на државната комисија за попис, Слободанка Гиевска, додавајќи дека засега нема потреба од продолжување на пописот по 15-ти октомври.

Пописот нема да се пролонгира

Вечер - 06.10.2011

Претседателката на комисијата, Слободанка Гиевска, потврди дека ќе се попишуваат единствено лицата кои имаат една година постојано жителство во Македонија.

Иванов: Македонците во Србија да се изјаснат како Македонци

Курир - 06.10.2011

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во интервју за Танјуг се осврна на пописот на населението кој се случува во Македонија и Србија.

ДПК: Нема индиции за продолжување на пописот

Курир - 06.10.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска изјави дека пописот се одвива со очекуван тек во првите пет дена. Таа апелираше до сите учесници во пописот да го почитуваат законот.

"Пописот според очекувањата" беа зборовите на претседаттелката Гиевска

Sky - 06.10.2011

Слободанка Гиевска, претседателката на Државната пописна комисија излезе со став дека пописот се одвива според планиранта динамика.

Трибина „Заедниците и Пописот 2011“ во Охрид

Inpress - 07.10.2011

Охрид, 7. октомври 2011 (ИНПРЕС) Агенцијата за остварување на правата на заедниците започна со кампања за попис на населението и домаќинствата за 2011 година „Мојата заедница, Мојот дом - Македонија“.

Атеистите не им веруваат на попишувачите

Утрински - 05.10.2011

Прашањето за верата или неверата – е едно од првите што предизвикува проблеми меѓу граѓаните и попишувачите на теренот, по три дена од кога и официјално почна пописот на населението во Србија.

Пола од тимовите се' уште неформирани, пола попис веќе под сомнеж

Утрински - 05.10.2011

Во Тетовско и во Струшко се попишувале лица што живеат надвор од државава подолго од една година, а се прифаќале и фотокопии од лични документи Само 60 проценти од пописните тимови се формирани и се ...

Се зголемуваат проблемите со Пописот во Тетово

Телма - 05.10.2011

Се зголемуваат проблемите на теренот во спроведувањето на Пописот на населението. Во Тетово од 690 попишувачи , само 120 се излезени на терен, 300 се уште немаат добиено овластување од Државниот ...

Можно е Пописот да биде продолжен

Телма - 05.10.2011

Државата пописна комисија вечерва на седница ќе го разгледува случајот со реонската комисија во Тетово. Ќе се утврдува комуникацијата меѓу институциите, попишувачите и комисиите.

Инциденти меѓу попишувачите во Струшко и во Тетовско

Дневник - 05.10.2011

Поради цврстите позиции на коалициските партнери и тензиите на теренот, попишувачи неалбанци одбиваат да попишуваат во средини со доминантно албанско население Инциденти меѓу попишувачите во Струшко ...

Се попишуваат гастарбајтери со фотокопии!

Капитал - 05.10.2011

Остри реакции од Државната пописна комисија дека претставници на албанската заедница – членови на комисии на пописните реони, реонски инструктори и попишувачи - на терен го кршат Законот за попис.

Македонците се пребројуваат, Албанците се надбројуваат

Н.Македонија - 05.10.2011

Дали Ахмети не ја испочитувал договорената трампа - хашките случаи за реален попис? Партиски извори велат дека причината поради која ВМРО-ДПМНЕ по пет години власт, во кои остро се спротивставуваше ...

Попишувачите секогаш ѕвонат двапати

Н.Македонија - 05.10.2011

Пребројувањето на населението се доживува како вистински семеен настан. - Повелете, ајде, ве чекам подготвена. Да ставам кафе веднаш - вака баба Персида ги пречекува нашите попишувачи Огнен и ...

Барбареев: Недоразбирањата околу пописот се решаваат

Дневник - 05.10.2011

Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат. Речиси 70 проценти од двојките што не беа формирани на терен сега се оформени, изјави денеска за ...

Набљудуван попис

Алфа - 05.10.2011

Само оние лица кои живееле во нивното престојувалиште континуирано најмалку 12 месеци пред пописот или пристигнале во нивното вообичаено место за живеење во последната година, со намера да останат ...

Пописот во Тетово со недоволни материјали и попишувачи

Алфа - 05.10.2011

На петтиот ден од почетокот на пописот, во Тетово се уште нема доволно пописни материјали, но и попишувачи. За пописниот реон Тетово и Боговиње потребни се 698 попишувачи, а има само 600.

Пописот во хаос, попишувачите сметаат дека рокот сигурно се пролонгира до 25 октомври?

+инфо - 05.10.2011

„Во саботата ме собраа од кревет за да бидам попишувач, немале луѓе, а јас сум бил случајно избран. Немав ниту една минута обука, но сепак за среќа брзо се вклопив во системот.

ДПК: Пописот оди добро, недоразбирањата се решаваат

+инфо - 05.10.2011

„Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат, а речиси 70 проценти од паровите што не беа формирани на терен, сега се оформени“.

Барбареев: Пописниот процес се одвива добро, недоразбирањата се решаваат

Сител - 05.10.2011

Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат. Речиси 70 проценти од паровите што не беа формирани на терен сега се оформени, изјави денеска за ...

Барбареев: Пописниот процес се одвива добро, недоразбирањата се решаваат

МРТ - 05.10.2011

Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат. Речиси 70 проценти од паровите што не беа формирани на терен сега се оформени, изјави денеска за ...

Пописот ќе продолжи по 15 октомври ?

Канал5 - 05.10.2011

Проблеми имало се помалку, велат во Државната пописна комисија. Речиси 70 проценти од паровите се формирани но имало и пописни реони во кои 20 проценти се уште не функционираат пописните двојки.

Законскиот рок за пописот најверојатно ќе се продолжи

Сител - 05.10.2011

Се поизвесно е дека пописот нема да заврши на 15 октомври до кога беше првично предвидено да трае. Техничките и организационите проблеми кои се појавија уште на самиот почеток од попишувањето на ...

Обемен е материјалот, недостигаат попишувачи

Вечер - 05.10.2011

Се поизвесно е дека пописот нема да заврши на 15 октомври до кога беше првично предвидено да трае. Техничките и организационите проблеми кои се јавија уште на самиот почеток од попишувањето на ...

ДПК: Пописниот процес се одвива во добра насока

Точка - 05.10.2011

Пописниот процес се одвива во добра насока, а има и подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат. Речиси 70 отсто од паровите што не беа формирани на терен сега се оформени, изјави денес Кирил ...

Барбареев: Пописниот процес се одвива во добра насока

Press24 - 05.10.2011

Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат. Речиси 70 проценти од паровите што не беа формирани на терен сега се оформени, изјави денеска за ...

ДПК: Пописот се одвива во добра насока

Курир - 05.10.2011

Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат. Речиси 70 проценти од паровите што не беа формирани на терен сега се оформени, изјави денес Кирил ...

ДПК: Пописниот процес се одвива во добра насока

Нетпрес - 05.10.2011

Пописниот процес се одвива во добра насока, а има и подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат. Речиси 70 отсто од паровите што не беа формирани на терен сега се оформени, изјави денес Кирил ...

Кафулињата прогласени за легитимни места на престој за време на пописот

Окно - 05.10.2011

Кафулињата, кафеаните, обложувалниците и клупите по парковите се легитимни места за престој на овомесечниот попис, а попишувачите ќе имаат обврска да ги посетуваат почесто одошто становите, беше ...

Пописот во Охрид тече, мал дел попишувачи не се координираат за работа на терен

Inpress - 05.10.2011

Охрид, 5. октомври 2011 (ИНПРЕС) Петти ден од почетокот на пописот, Регионалната пописна комисија, не регистирирала никакви проблеми во Општините Охрид и Дебрца каде пописот е во рамките на ...

ДПК - Се решаваат недоразбирањата во прописниот процес

Inpress - 05.10.2011

Скопје, 5. октомври 2011 (ИНПРЕС) Пописниот процес се одвива во добра насока. Има подобрување на терен и недоразбирањата се решаваат.

Дали сме токму?

Утрински - 04.10.2011

Димитар Чулев „Привлечна русокоса (26), магистер по менаџмент со познавање два странски јазика, без искуство, но комуникативна, се нуди да се изјасни национално како било на претстојниот попис за ...

Политичка каша со пописот

Утрински - 04.10.2011

Слободан Најдовски Небројни се варијациите на употребата на стиховите од познатата родољубива песна, „Нашинска“, на македонскиот литературен великан Гане Тодоровски.

Со пописот се спаси и коалицијата

Утрински - 04.10.2011

„Јас завршив со пописот и се' што имав кажав досега“, вели Весна Јаневска која поднесе оставка неколку часа пред почетокот на пребројувањето Обвинувањата на довчерашната претседателка на Државната ...

Во штипскиот регион Недостасуваат попишувачи

Телма - 04.10.2011

Нема дилеми дека траењето на Пописот на населението ќе биде пролонгирано. Во многу општини има технички проблеми. Во Штип и околината Пописот започна, но делумно.

Продупчете ни ги ушите со шило!

Дневник - 04.10.2011

(„И им велат на јасновидците: Откажете се од од вашите видувања, а на оние што имаат виденија: Не прорекувајте ја вистината! Кажувајте ни убави зборови, прорекувајте ни измами“) (Исаие 30:10) Морам ...

П(р)описен фалсификат

Дневник - 04.10.2011

Катерина БлаЖевска Политичарите ја завршија работата, па попишувачите сега може да истрчаат на терен. Ќе добијат и продолжение за да го заверат договореното.

Руфи Османи им даде ултиматум на попишувачите

Дневник - 04.10.2011

Или во пописна комисија или на работа во општина, е ултиматум кој Руфи Османи, градоначалникот на Општина Гостивар, им ги поставил на општинските административци кои се ангажирани околу ...

Пописот ќе трае еден месец

Дневник - 04.10.2011

Предлогот за измени на Законот за пописот во делот на времетраењето, до Собранието ќе ги достави ДПК, но таму вчера никој не можеше да прецизира колку дополнително буџетски пари ќе бидат потрошени ...

За пописот ќе потрошиме само 6 милиони евра!?

Капитал - 04.10.2011

Наспроти очекувањата актуелниов попис и покрај двојно поголемиот број ангажирани учесници ќе чини поевтино од пописот спроведен во 2002 година Наспроти очекувањата актуелниов попис и покрај двојно ...

Македонците од Албанија обвинуваат за неправилности во пописот

Кајгана - 04.10.2011

Попишувачите во Голо Брдо, Албанија, самите ги пополнуваат графите за етничката припадност и јазикот, без да нè прашаат.

Само Груевски и Ахмети можат да го спасат пописот

Н.Македонија - 04.10.2011

Пописот, колку и да биде технички беспрекорно спроведен на теренот, на крајот, поради меѓусебната недоверба на двете најголеми етнички групи, ќе донесе резултати што одредени субјекти, политички или ...

Последен класичен попис за политички цели

Н.Македонија - 04.10.2011

Во Република Македонија се реализира последниот класичен попис на населението, домаќинствата и становите Односно, ангажирање на неколку илјади попишувачи, кои ќе попишуваат на терен преку рачно ...

Македонците од Албанија обвинуваат за неправилноста во пописот

Алфа - 04.10.2011

Попишувачите во Голо Брдо, Албанија, самите ги пополнуваат графите за етничката припадност и јазикот, без да нe прашаат.

Попис на српски начин (видео)

ЗаЗабава - 04.10.2011

Кој вели дека пописот е една досадна бирократска процедура? Погледнете го примерот од моменталниот попис на населението во соседна Србија, па ќе ви стане појасно што сакаме да кажеме...

Инциденти на попишувањето

Алфа - 04.10.2011

Полицијата била принудена да интервенира синоќа во струшкиот регион за да спречи инцидент меѓу попишувачи, инструктори и надворешни лица, кои имале вербална расправија како треба да се попише ...

Пописот е се понеизвесен, ќе се пролонгира крајниот рок?

+инфо - 04.10.2011

Пописот ќе се пролонгира за најмалку 15 дена. Попишувачите кои работат на терен коментираат дека до сега не успеале да поминат ниту 20 отсто од домаќинствата, кои според планот биле предвидени да се ...

Попишуваат со фотокопирани лични карти - спротивно на законот

+инфо - 04.10.2011

Вербална расправија меѓу попишувачите синоќа ескалирала во струшко, при што полициска екипа била принудена да интервенира, објавува Алфа. Се расправале за тоа како треба да се попишува населението.

Недостасуваат стотина попишувачи во Штип

+инфо - 04.10.2011

Продолжуваат проблемите со спроведувањето на најсложената статистичка операција, Пописот на домаќинствата. Во Штип по три поминати денови од стартот на Пописот нема доволно лица што ќе попишуваат.

И на попишувачите во Србија не им е лесно - погледнете зошто

Канал5 - 04.10.2011

Каде била вашата мајка кога сте се родиле - вакво прашање е поставено на граѓанин на пописот во Србија кој започна ви ист ден со пописот во македонија.

Пописот не оди по планираното, мора да се пролонгира

Сител - 04.10.2011

Пописот ќе се пролонгира за најмалку 15 дена. Попишувачите кои работат на терен за Сител коментираат дека до сега не успеале да поминат ни 20% од домаќинствата кои според планот биле превидени да се ...

Пописот со сериозни аномалии и инциденти, се најавува негово продолжување

Кирилица - 04.10.2011

Нов инцидент се случи при извршување на пописот во кој мораше да интервенира и полицијата Полицијата била принудена да интервенира синоќа во струшкиот регион за да спречи инцидент меѓу попишувачи, ...

Пописот ќе потрае ?!

Вечер - 04.10.2011

Официјално од Пописната комисија велат дека треба да поминат уште неколку дена за да се види како ќе се одвива процесот, а дури потоа за се размислува за евентуално пролонгирање на крајниот рок.

Тркало

Окно - 04.10.2011

Не разбрав точно: што се попишува? Ако се предмет на пописот, на пример, оставките и тепачките, тогаш сум убеден дека тој ќе се одвива на солидно, демократско ниво, зашто направени се подготовки, ...

Србите изненадени од прашалникот за попис на населението

Курир - 04.10.2011

Дали имате проблем со слухот, видот и движењето? Со каков превоз патувате до работа? Дали во текот на зимата вклучувате дополнително греење? Ова се само некои од прашањата на кои граѓаните на Србија ...

Неправилности во пописот во Албанија

Sky - 04.10.2011

Сами ги пополнуваат графите за етничката припадност и јазикот, без да нè прашаат. Но ние и покрај сите неправилности, нема да дозволиме да го загубиме јазикот, изјави за новинската агенција Макфакс ...

Видео: Не е лесно да си попишувач!

Курир - 04.10.2011

За фактот дека воопшто не е лесно да си дел од попишувачката комисија тврди и ова видео направено во Србија. Пописот во соседната земја, започна во истиот ден со пописот во Македонија.

Попишувањето проследено со инциденти

Sky - 04.10.2011

Во струшко и во тетовско, масовно се попишуваат лица само со фотокопии од лични документи, како и сите кои се надвор од земјава, а во последната година престојувале во Македонија, информираат за Алфа ...

Нов инцидент на пописот - интервенирале од МВР

Sky - 04.10.2011

Полицијата била принудена да интервенира синоќа во струшкиот регион за да спречи инцидент меѓу попишувачи, инструктори и надворешни лица, кои имале вербална расправија како треба да се попише ...

Во Штипскиот регион нема доволно попишувачи

Sky - 04.10.2011

Траењето на Пописот на населението ќе биде пролонгирано. Во многу општини има технички проблеми. Во Штип и околината Пописот започна, но делумно.

Србин се шегува со попишувачот

Македонија24 - 04.10.2011

Без коментар - Македониjа 24, , Србин се шегува со попишувачот, Воопшто не е лесно да си дел од попишувачката комисија, треба да поставувате доста “сериозни“ прашања, и да се чудите на добиените ...

Политизација на пописот

Р.С.Европа - 03.10.2011

Според Државната пописна комисија медиумите и дел од партиите го политизираат пописот, а техничките проблеми што се појавија, биле минливи.

Недоверба во пописните резултати

Р.С.Европа - 03.10.2011

Граѓаните на Куманово со сомневаат во резулатите од пописот имајќи ја во предвид политизацијата на статистичката операција.

Започна пописот во Македонија

Глас на Америка - 03.10.2011

Исполитизиран уште пред да почне, процесот засега се одвива без ...

Попис во Србија - Атеисти и џедаи

Вест - 03.10.2011

Во Србија постојат толку начини да се искомплицираат и едноставни прашања, така и една обична статистичка операција како што е пописот, стана прашање од провкласно политичко, т.е. национално значење.

Руфи Османи: Не може и попис и работа

Вест - 03.10.2011

Градоначалникот на општина Гостивар Руфи Османи најави дека за да се обезбеди нормално функционирање на локалната самоуправа, сите попишувачи ќе треба да изберат или да ја вршат оваа задача или да ги ...

Се степаа член на Регионалната и на Државната комисија

Утрински - 03.10.2011

Причината била пристап до компјутер од кој добивал податоци за распоред на попишувачи ТЕТОВО - Во седиштето на Регионалната пописна комисија во Тетово се степаа член на Регионалната со инструктор на ...

Пописот почна со тепачки и сомнежи

Утрински - 03.10.2011

Надлежните смируваат дека ќе биде спроведен квалитетен и коректен попис, но остана сомнежот фрлен во јавноста за фалсификат Во наредниве две седмици, Македонија ќе се пребројува: колку сме и какви ...

Партиите со многу забелешки за спроведувањето на пописот

Телма - 03.10.2011

Градоначалникот на Гостивар, Руфи Османи им забранил на општинските администратици да бидат и попишувачи. Тие лица, според него, не можат да добијат и надоместок за ангажманот во Пописот и плата за ...

Да се преброиме без политика!

Дневник - 03.10.2011

Довербата е една од најоспорените политички категории во демократскиот развој на Македонија. Од вторите парламентарни избори и кај сите досегашни, она нешто што недостигало била довербата.

Регистарот штеди пари и елиминира фалсификат

Дневник - 03.10.2011

Најмалку 12,5 милиони евра и многу политичка нервоза ќе заштедеше земјава ако во текот на изминативе дваесет години направеше Регистар на населението и многубројни други евиденции кои актуелниот ...

Малцинствата им затворија врата на попишувачите

Дневник - 03.10.2011

Македонците во Албанија не учествуваат во пописот и нема да ги признаат резултатите. Ова вчера го изјави лидерот на Македонската алијанса за европска интеграција и градоначалник на Пустец, Едмонд ...

Попишувачи се степале за компјутер

Дневник - 03.10.2011

Член на пописната комисија во Тетово нападнал државен инструктор за попис поради расправија околу користење на компјутер.

Тензиите стивнаа, попишувачите тргнаа

Н.Македонија - 03.10.2011

Новата претседателка на пописната комисија Слободанка Гиевска повикува политичките партии да се воздржат од какви било коментари за пописот и операцијата да не се злоупотребува за одредена политичка ...

Хаос во Лаос!

Н.Македонија - 03.10.2011

Не знам колку е во право Јаневска со навестениот фалсификат, ама знам дека и ако има кршења на законот и фризирање на резултатите, тие нема да бидат поврзани со образовната или родовата структура на ...

Екипирани едвај половина попишувачки парови!

Капитал - 03.10.2011

Два дена по почетокот на пописот само во Битола недостасуваат повеќе од 300 Албанци-попишувачи, првенствено затоа што никој не ги предвидел несаканите последици од случајниот компјутерски избор на ...

Надмината разликата за пописот на печалбарите

Алфа - 03.10.2011

По се изгледа, надмината е разликата во толкувањето на законот - за тоа - како треба да се попишат печалбарите, а поради што, ден пред почетокот на пописот, оставка си поднесоа претседателот, и ...

Има договор за пописот на печалбарите

Алфа - 03.10.2011

Коалициските партнери во власта ја смирија топката околу пописот. Клучната разлика - како да се попишат печалбарите, поради која, во последните два дена пред почетокот, оставки си поднесоа ...

ЛДП: Владата ги режира пописните резултати!

+инфо - 03.10.2011

„Оставките на Весна Јаневска и Абдулменаф Беџети се личен чин и нема да ги коментираме“, вели во изјава за Радио Слободна Европа, актуелниот потпретседател на Државната пописна комисија (ДПК), Бујар ...

Попишувачите што се прават болни ќе бидат казнети

Кирилица - 03.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои учесниците во пописот од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од лекарски комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

Се степаа попишувач и инструктор за пописот

Кирилица - 03.10.2011

Член на Државната пописна комисија за тетовскиот регион, физички нападнал Државен инструктор за попис на населението по вербална расправија за компјутер Како што соопшти денеска Министерството за ...

Пописен руски рулет

Кирилица - 03.10.2011

Пишува: Тодор Петров Како што нема територијални решенија за етничките прашања, така ни правата не може да се квантифицираат, нив или ги има или ги нема.

ЛДП: Груевски да ги тргне рацете од пописот

Точка - 03.10.2011

Од либерал-демократската партија денеска порачаа премиерот Никола Груевски и неговите коалициони партнери да ги тргнат рацете од пописот, да се откажат од режирање на резултатите, да заборават на ...

Пописот во Република Македонија

Окно - 03.10.2011

1. Максимално се исполитизира 2. Совршено добро е организиран 3. Ќе биде веродостоен показател за насоките во кои треба да се движи развојот на земјава 4.

ЛДП: Груевски да ги тргне рацете од пописот

Нетпрес - 03.10.2011

Од либерал-демократската партија денеска порачаа премиерот Никола Груевски и неговите коалициони партнери да ги тргнат рацете од пописот, да се откажат од режирање на резултатите, да заборават на ...

ЛДП: Груевски да ги тргне рацете од пописот

Sky - 03.10.2011

Од либерал-демократската партија денеска порачаа премиерот Никола Груевски и неговите коалициони партнери да ги тргнат рацете од пописот, да се откажат од режирање на резултатите, да заборават на ...

Османи: Пописната комисија не ме информираше за изборот на попишувачи

Sky - 03.10.2011

Градоначалникот на Гостивар, Руфи Османи, денес се изјасни за медиумите во врска дилеми кои се појавија дека наводно тој го попречува спроведувањето на пописот, забранувајќи им на општинските ...

ЛДП - Пописот е политички проект кој може да ја дефинира Македонија како дводомна држава

Inpress - 03.10.2011

Скопје, 3. октомври 2011 (ИНПРЕС) Пописот во Македонија од една сериозна статистичка операција се претвори во политички проект кој може да ја дефинира Македонија како дводомна држава.